10 najlepszych aplikacji do nauki gry na pianinie

Dzięki nowoczesnym aplikacjom na smartfony i tablety, nauka gry na pianinie może odbywać się bez nauczyciela, a nawet instrumentu: zastępuje go wirtualna klawiatura. Mając pod ręką gadżet z oprogramowaniem edukacyjnym, początkujący mogą uczyć się we własnym tempie, bez poczucia dyskomfortu. A doświadczonym pianistom i studentom kierunków muzycznych oprogramowanie symulacyjne pozwala ćwiczyć w każdych warunkach: wystarczy założyć słuchawki, a ich praktyki nie będą nikomu przeszkadzać.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do nauki gry na pianinie na telefony, smartfony i tablety na systemach Android i iOS.


Perfect Piano

Ten 88-klawiszowy symulator fortepianu z autentycznym brzmieniem charakteryzuje się szerokim zakresem funkcji. Użytkownicy mają do dyspozycji tryb jedno- i dwurzędowy, kontrolę prędkości, efekty dźwiękowe, metronom, tysiące popularnych partytur, nagrywanie dźwięków itp. Oprogramowanie pozwala na podłączenie klawiatury MIDI (Xkey, YAMAHA P105 itp.) za pośrednictwem interfejsu USB, zapewniając płynne przejście z instrumentu wirtualnego do rzeczywistego. Dzięki specjalnemu widżetowi pianina na ekranie, można grać bez otwierania samej aplikacji. Kolejną cechą Perfect Piano jest skupienie się na komunikacji: uczestnicy mogą znaleźć przyjaciół wśród 100 milionów aspirujących pianistów z całego świata, grać z nimi, rywalizować i rozmawiać. Wśród 30 najlepszych darmowych aplikacji muzycznych w App Store. Ponad 100 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,2 (1,02 mln głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Simply Piano

Wystarczy umieścić smartfon z aplikacją Simply Piano na tradycyjnym lub MIDI pianinie, aby uzyskać natychmiastową informację zwrotną podczas ćwiczeń. Wielokrotnie nagradzane oprogramowanie współpracuje z prawdziwym instrumentem, pomagając w szybkiej nauce gry lub doskonaleniu swoich umiejętności. Dostępne są kursy dla różnych poziomów zaawansowania (aż do profesjonalnego) oraz spersonalizowane 5-minutowe ćwiczenia, które pozwalają opanować zarówno zapis nutowy, jak i grę oburęczną. Użytkownicy Simply Piano grają około miliona utworów tygodniowo, od współczesnych hitów po muzykę Bacha. Zajęcia nie wymagają wcześniejszego przygotowania i są odpowiednie dla osób w każdym wieku. Istnieje segment premium z dostępem do pełnego pakietu treści edukacyjnych. W TOP-150 darmowych aplikacji w Apple Store w kategorii "Edukacja". Ponad 50 milionów instalacji. Ocena w Google Play - 4,3 (760 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Piano by Yousician

Opracowany przez doświadczonych muzyków program jest skierowany do szerokiego grona odbiorców, od początkujących po nauczycieli muzyki, a także profesjonalnych pianistów i klawiszowców. Piano by Yousician zawiera ponad 1500 ćwiczeń, setki nagrań wideo i informacje z zakresu teorii muzyki, a każda umiejętność praktykowana może być osobno. Wśród narzędzi do nauki znajdują się instrukcje krok po kroku i informacje zwrotne: system słucha gry na prawdziwym instrumencie, natychmiast ocenia jej dokładność i szybkość oraz udziela instrukcji korygujących. Grywalizacja i cotygodniowe konkursy z milionami innych uczestników sprawiają, że proces nauki jest niezwykle ciekawy. Program nadaje się zarówno do samodzielnej pracy, jak i jako dodatkowa pomoc podczas zajęć z mentorem. Bez subskrypcji premium dziennie dostępna jest ograniczona ilość materiałów edukacyjnych. Ponad milion pobrań. Ocena w Google Play -4,4 (15,7 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Piano Academy

Aplikacja edukacyjna opracowana została z myślą o dzieciach i dorosłych, którzy chcą nauczyć się gry na pianinie od podstaw lub poszerzyć swoje dotychczasowe umiejętności. Natychmiast ocenia poprawność wykonania, oferuje ćwiczenia w czytaniu nut i zawiera treści teoretyczne w formie filmów i animacji z osobistym nauczycielem. Lekcje na wirtualnej klawiaturze lub poprzez połączenie MIDI pomagają opanować podstawy techniki gry na pianinie. Zabawne mini-gry pozwalają dobrze się bawić, jednocześnie ćwicząc poczucie rytmu, słuch muzyczny i zdolności motoryczne. Dostępna jest wersja premium z dodatkowymi funkcjami. Ponad 10 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 3,9 (67,3 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Fortepian - gra muzyczna

Oprócz symulatora klawiatury fortepianu, aplikacja zawiera dźwięki 8 innych instrumentów. Użytkownik może zagrać popularny utwór muzyczny lub utwór stworzony przez siebie i dowiedzieć się, jak brzmi on na organach, harfie, klawesynie, akordeonie itp. Oprogramowanie może być również używane do nauki akordów, czytania nut, nauki skal i piosenek oraz ćwiczeń w dowolnym miejscu. Segment rozrywkowy zawiera dwie mini-gry - Magic Tiles i Magic Keys - z których jedna pomaga grać popularne melodie, a druga poprawia wyczucie tempa. Dostępna jest funkcja nagrywania wykonywanej kompozycji. Program jest odpowiedni dla dzieci i dorosłych. Ponad 100 milionów ściągnięć. Ocena w Google Play - 3,9 (1,34 mln opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Piano by Yokee

Twórcy aplikacji twierdzą, że nawet początkujący może grać jak profesjonalista już po kilku minutach: wszystko, co musisz zrobić, to wybrać i nauczyć się swojej ulubionej piosenki. Charakterystyczną cechą Piano jest ogromny wybór melodii, od hitów Lady Gagi po "Little Night Serenade" Mozarta, a każdy utwór ma 3 poziomy trudności (początkujący, średniozaawansowany, zaawansowany). Treści muzyczne są aktualizowane codziennie. Użytkownicy mogą rywalizować ze znajomymi w sieciach społecznościowych i komunikatorach, aby ustalić, kto jest najlepszym pianistą. Dodatkową zachętą jest wewnętrzna waluta: zwiększając swój poziom wydajności, użytkownicy wygrywają monety i otrzymują więcej możliwości. Ponad 10 milionów ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,3 (221 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Flowkey

Aplikacja oferuje naukę ponad 1500 popularnych kompozycji i piosenek fortepianowych, a jednocześnie pozwala uzyskać niezbędne informacje o nutach, akordach i prawidłowej technice. Korzystanie z Flowkey zakłada posiadanie prawdziwego pianina/fortepianu lub keyboarda, na którym leży gadżet z aplikacją. Nauka utworu muzycznego rozpoczyna się od poznania podstaw (dla początkujących); następnie użytkownik ćwiczy poszczególne fragmenty kompozycji lub gra ją w całości, podczas gdy system obserwuje i ocenia jego wykonanie. Lekcje wideo prowadzone przez profesjonalnych pianistów pomogą poprawić technikę; dostępne są również interaktywne kursy krok po kroku dotyczące nauki nut, akordów, rytmu, gry obiema rękami, improwizacji itp. Wskaźnik postępów w nauce pozwala ocenić sukces. Flowkey ma płatny segment. Znajduje się w Top-100 darmowych aplikacji w App Store w kategorii "Edukacja". Ponad milion pobrań. Średnia ocena w Google Play - 3,8 (31,9 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Skale fortepianowe i akordy

Interaktywne ćwiczenia Piano Scales & Chords pozwalają nie tylko nauczyć się ponad tysiąca skal i akordów we wszystkich tonacjach, ale także improwizować. Użytkownik może wybierać materiał do nauki z obszernej listy, dostosowywać tempo, doskonalić technikę obserwując ułożenie palców, czy też cieszyć się improwizacją z pomocą funkcji minus i nagrywania. Kolejnym plusem oprogramowania jest klawiatura z bardzo szerokim wachlarzem opcji personalizacji (standardowa, solfeżowa, podświetlana, multitouch, glissando). Rekomendacje programu dodają pewności siebie początkującym pianistom, a system poziomów i wyróżnień motywuje i pomaga śledzić postępy w grze. Ponad milion instalacji.

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Synthesia

Nie trzeba znać nut, aby grać z Synthesia. Oprogramowanie o dużej elastyczności nadaje się dla dzieci w wieku od 4 lat: pozwala uczyć się melodii "nuta po nucie" w specjalnym trybie i pokazuje, jak prawidłowo układać palce. Do tworzenia muzyki można używać ekranu dotykowego lub podłączyć pianino cyfrowe. Można trenować poczucie rytmu, ćwiczyć oddzielnie prawą lub lewą ręką oraz wybrać liczbę klawiszy - od 18 do 88. Motywację wzmacnia system punktacji i ocen. Wersja premium zawiera ponad 150 utworów (wersja darmowa ma ich 20) i pozwala na tworzenie nagrań audio własnych kompozycji. Ponad 10 milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 3,6 (82,3 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Piano - music & songs games

Aplikacja pozwala pominąć teorię i przejść od razu do praktyki, ucząc się grać ulubione utwory na pianinie. Unikalne podejście opiera się na ćwiczeniu pamięci i słuchu muzycznego. Piano zawiera 3 tryby: tryb nauki przeznaczony jest do ćwiczenia umiejętności, tryb gry łączy w sobie element rozrywkowy i edukacyjny, a tryb koncertowy daje możliwość poczucia się częścią dużej orkiestry. Realistyczny symulator z dźwiękiem HD symuluje klawiaturę nie tylko fortepianu/pianina, ale także klawesynu i organów. Katalog zawiera klasyczne oraz współczesne hity i jest aktualizowany co tydzień o nowe kompozycje. Ponad pięć milionów pobrań. Ocena w Google Play - 3,6 (45,3 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


317