15 najlepszych darmowych aplikacji do słuchania podcastów

Podcasty zajmują szczególne miejsce wśród treści audio: ich popularność rośnie z każdym dniem, a wybór programów umożliwiających dostęp do nich staje się coraz większy. Nowoczesne aplikacje z podcastami pozwalają nie tylko słuchać nagrań z maksymalnym komfortem, ale także pobierać je na swoje urządzenia mobilne, sortować listy odtwarzania czy zarządzać subskrypcjami.

Wybraliśmy darmowe aplikacje i programy do słuchania podcastów na telefonach, smartfonach i tabletach na systemach Android i iOS.


Spotify

Różnorodność narzędzi do wygodnego słuchania, wysoka jakość odtwarzania oraz ekskluzywne i stale aktualizowane treści sprawiły, że platforma stała się popularna wśród słuchaczy na całym świecie, a z serwisu korzysta ponad 600 milionów osób. Spotify oferuje subskrypcje ulubionych podcastów i spersonalizowanych list odtwarzania, a użytkownicy mogą łatwo przełączać się między podcastami audio i wideo, muzyką i książkami bezpośrednio w aplikacji. Można słuchać nieograniczonej liczby utworów niezależnie od typu konta. Opłacenie segmentu premium daje dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak pobieranie i słuchanie nagrań w trybie offline. Twórcy podcastów mają możliwość publikowania swoich treści, uzyskiwania analiz oglądalności i zarabiania pieniędzy. Darmowa aplikacja numer jeden w kategorii Muzyka w App Store. Ponad miliard instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,3 (30,6 mln głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Radio FM i Podcast

Oprogramowanie jest odpowiednie dla tych, którzy lubią słuchać nie tylko podcastów, ale także radia. Do dyspozycji jest ogromna ilość treści audio, od 100 najlepszych audycji na żywo z udziałem celebrytów po publikacje wschodzących autorów, a także tysiące stacji radiowych, w tym sportowych, i starannie dobrane listy odtwarzania. Słuchacze mogą subskrybować interesujące ich kanały, pobierać odcinki i dostosowywać prędkość odtwarzania. Dodatkowe bonusy to między innymi możliwość słuchania w trybie offline, funkcja automatycznego usuwania w przypadku braku miejsca oraz system powiadomień o nowych epizodach. Obecnie w programie dostępnych jest ponad 30 000 stacji radiowych i 600 000 podcastów, w tym wiele w języku polskim. Wśród 100 najlepszych darmowych aplikacji w App Store w kategorii "Muzyka". Ponad 10 milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (307 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Castbox

Bezpłatna aplikacja do słuchania podcastów. Castbox zawiera 95 milionów treści audio skierowanych do jak najszerszego grona odbiorców: katalog obejmuje podcasty, audiobooki, radio FM, a nawet programy medytacyjne z przewodnikiem. Wśród tematów znajdują się wiadomości, polityka, muzyka, sport, technologia, hobby, zdrowy sen, seriale i wiele innych. Najciekawsze odcinki zostaną zasugerowane przez zaawansowaną wyszukiwarkę, rekomendację serwisu i codzienną listę najlepszych programów, a tryb CarPlay pozwoli na zapoznanie się z nimi bez odrywania wzroku od samochodu. Ustawienia odtwarzania obejmują kontrolę prędkości, regulację głośności i pozbycie się niepotrzebnych pauz. Istnieje możliwość synchronizacji między urządzeniami i importowania treści z innych aplikacji, w tym Spotify, Google Podcast i Pocket Casts. W TOP-100 darmowych aplikacji w kategorii "Wiadomości" w Apple Store. Ponad 10 milionów instalacji. Wysoka średnia ocena w Google Play - 4,8 (295 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


YouTube Music

Oprogramowanie opracowane przez Google przyciągnęło ponad miliard uczestników dzięki intuicyjnemu interfejsowi i spersonalizowanym opcjom odtwarzania. Słuchacze wybierają między streamingiem odcinków online i offline, ustawiają własną prędkość, pomijają pauzy, śledzą historię swojej aktywności i subskrybują ulubione programy. Treści są podzielone na kategorie (biznes, muzyka, sport, historia itp.), a najpopularniejsze treści są zebrane w osobnej sekcji. Pozwala to na szybkie odnalezienie podcastów odpowiadających indywidualnym preferencjom. Innym sposobem na znalezienie interesujących tematów jest skorzystanie z rekomendacji oferowanych przez system. Za darmo można słuchać audio tylko wtedy, gdy jest się podłączonym do sieci. Pobieranie treści na telefon i słuchanie offline wymaga subskrypcji. Bezpłatna apka numer dwa w gatunku Muzyka w App Store. Ponad miliard ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,3 (5,29 mln opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Audioteka

Aplikacja zawiera różnorodne treści audio odpowiednie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Romantyczne historie i zawiłe wątki kryminalne, opowieści o celebrytach i inne tematy mogą być słuchane z doskonałą jakością dźwięku - w sumie do dyspozycji użytkowników jest około 25 tysięcy audiobooków, podcastów i audioseriali. Istotną różnicą między Audioteką a innymi aplikacjami jest obecność unikalnych polskich treści. System oferuje również spersonalizowane rekomendacje, powiadomienia o aktualizacjach, tworzenie rozbudowanych playlist i gotowych kolekcji materiałów. Platforma pracuje na podstawie subskrypcji, ale zawiera bezpłatne fragmenty do słuchania oraz 14-dniowy okres próbny (za darmo). W TOP-10 apek w App Store w kategorii "Książki". Ponad milion pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (32,4 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Podcast Addict

Kieszonkowy odtwarzacz podcastów, który umożliwia także słuchanie tysięcy stacji radiowych na żywo. Zaawansowane wyszukiwanie pozwala wybierać spośród wielu odcinków odpowiednich według kategorii, słów kluczowych i innych parametrów. Można ustawić zarówno automatyczne pobieranie, jak i usuwanie już odsłuchanych audycji. Timer nocny jest uzupełniony o budzik: głos ulubionego prezentera obudzi cię w dowolnym momencie. Wśród niestandardowych funkcji znajdują się zakładki, które pozwalają oznaczyć poszczególne momenty w nagraniu w celu łatwego powrotu do nich, a także statystyki, które rejestrują ilość czasu spędzonego z aplikacją. Efekty audio obejmują regulację EQ, pomijanie pauz i kontrolę wysokości dźwięku. Podcast Addict umożliwia pisanie recenzji bezpośrednio w programie. Ponad 10 milionów pobrań. Ocena w Google Play - 4,7 (574 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Podbean

Stworzona specjalnie do słuchania treści audio, aplikacja zawiera około 50 milionów podcastów, streamów i audiobooków. Funkcja wyszukiwania według tytułu, odcinka lub nazwiska autora pomoże odnaleźć się w ogromnej ilości informacji. Dla wygody użytkowników dostępna jest funkcja "smart speed" (eliminacja pauz), regulacja głośności, tworzenie osobistych list odtwarzania, automatyczne uruchamianie kolejnego odcinka, otrzymywanie indywidualnych rekomendacji. Pobieranie ulubionych materiałów pozwala na słuchanie ich offline w każdych warunkach. Inne zalety oprogramowania obejmują kieszonkowe studio z profesjonalnym mikrofonem do nagrywania własnych treści, a także transmisje na żywo wielu popularnych audycji radiowych. W rankingu 100 najlepszych bezpłatnych aplikacji w App Store w kategorii Wiadomości. Ponad pięć milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,6 (196 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Deezer

Podcasty na każdy temat, od humoru po słynne zbrodnie, w połączeniu z 90 milionami utworów muzycznych sprawiły, że Deezer stał się interesujący dla ponad 100 milionów użytkowników z całego świata. Słuchacze mogą tworzyć osobiste i wspólne listy odtwarzania ze znajomymi, udostępniać wybrane utwory w sieciach społecznościowych i słuchać audycji z wysoką jakością odtwarzania dźwięku. Wśród przydatnych funkcji znajduje się system powiadomień o nowościach i wyłącznik czasowy, dzięki któremu można przerwać słuchanie o określonej godzinie. Deezer daje również możliwość słuchania stacji radiowych na żywo, oglądania ekskluzywnych filmików, czytania tłumaczeń tekstów piosenek i rozpoznawania utworów. Darmowa wersja posiada szereg ograniczeń, w tym brak możliwości pracy w trybie offline; aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji, należy zakupić jeden z płatnych wariantów: Premium, Family lub Student. Ponad 100 milionów ściągnięć. Ocena w Google Play - 4,2 (3,31 mln głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Player FM

Aplikacja zawiera ponad 20 milionów podcastów o dowolnej tematyce: biznesowej, sportowej, technologicznej, humorystycznej i innych, a także materiały wideo, filmy dokumentalne, wywiady i audiobooki. Można ich słuchać w trybie offline, z funkcją timera wstrzymującego odtwarzanie w określonym czasie. Treści są aktualizowane codziennie. Rejestracja do słuchania nie jest wymagana. Player FM ma prosty, przyjazny dla użytkownika interfejs: słuchacz może zapisać najnowsze odcinki każdego programu, który subskrybuje, i automatycznie pobrać ulubione odcinki na swoje urządzenie. Zarejestrowani użytkownicy otrzymują powiadomienia o nowościach i dostęp do ustawień profilu. Płatny segment premium oferuje jeszcze więcej funkcji: synchronizację subskrypcji między wieloma urządzeniami, kompresję pobranych plików audio, kolekcję niestandardowych ikon, brak reklam, osobiste wyszukiwanie i wybór dźwięków relaksacyjnych. Ponad 5 milionów ściągnięć. Ocena w Google Play - 4,5 (101 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Podcast Republic

Oprócz 2 milionów podcastów i 500 milionów odcinków, rozbudowany odtwarzacz zawiera bogatą kolekcję stacji radiowych i audiobooków, uzupełnioną o wiadomości RSS i blogi. W trybie offline można słuchać nie tylko zapisanych audycji z katalogu, ale także dowolnych plików multimedialnych przechowywanych na urządzeniu użytkownika. Zautomatyzowane zarządzanie umożliwia wgrywanie nowych i usuwanie odsłuchanych odcinków, stosowanie konfigurowalnych filtrów i systemu tagowania. Podcast Republic oferuje szeroki zakres prędkości od 0,5x do 5x. Użytkownik może włączać aplikację w zaplanowanym wcześniej czasie, dodawać znaczniki, pomijać poszczególne odcinki i szybko przełączać się między ich fragmentami. Widżet na ekranie pozwala kontrolować słuchanie bez otwierania samego programu, a wbudowany czytnik RSS pozwala zapoznać się z wiadomościami w wygodnym formacie. Ponad milion pobrań. Ocena w Google Play - 4,5 (97 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Pocket Casts

Twórcy oprogramowania pozycjonują je jako jedną z najpotężniejszych platform podcastowych na świecie. Pocket Casts obsługuje formaty MP3 i M4A, ustawia kolejność odtwarzania audycji, umożliwia słuchanie programów w trybie streamingu i łatwe przełączanie się między nimi, tłumaczenie filmów na format audio, pomijanie wygaszaczy ekranu i usuwanie pauz. Inne funkcje obejmują ustawienie żądanej prędkości od 0,5x do 3x, zwiększenie głośności dźwięku w celu zminimalizowania hałasu w tle, wyłącznik czasowy, automatyczne pobieranie treści, wysyłanie powiadomień o aktualizacjach i niestandardowe filtry. Subskrypcje, historia i inne informacje są przechowywane w chmurze, umożliwiając kontynuowanie słuchania z dowolnego innego urządzenia. Istnieje możliwość personalizacji wyglądu. Ponad milion instalacji. Ocena w Google Play - 4,4 (76,5 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Podcast Guru

Jedna z aplikacji zintegrowanych z platformą Podchaser, odpowiednikiem IMDb dla podcastów. Dzięki integracji, Podcast Guru zapewnia swoim użytkownikom dodatkowe funkcje: przed dokonaniem wyboru mogą oni zapoznać się z profilami autorów, recenzjami i ocenami audycji. Kolejną zaletą oprogramowania jest obsługa funkcji inicjatywy Podcasting 2.0, które udostępniają transkrypcje podcastów lub napisy, a także linki, tekst i obrazy na ekranie podczas odtwarzania. Automatyczne pobieranie odcinków umożliwia słuchanie offline. Serwis oferuje wyłącznik czasowy, filtrowanie gatunków, kontrolę prędkości odtwarzania i tryb nocny. Wykupienie poziomu VIP gwarantuje tworzenie kopii zapasowych w chmurze i na innych urządzeniach. Podcast Guru charakteryzuje się łatwą nawigacją i pięknym wyglądem. Ponad sto tysięcy instalacji. Ocena w Google Play - 4,7 (5,69 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Luminary

Początkowo Luminary był pozycjonowany jako zbiór unikalnych podcastów i audycji audio prezentowanych tylko na tej platformie, ale katalog został rozszerzony o inne treści.  Gdy słuchacz wybierze interesujący go program, może go pobrać, słuchać offline i we własnym tempie - szybciej lub wolniej, pauzować i kontynuować od miejsca, w którym skończył, przesyłać strumieniowo za pomocą Airplay, Bluetooth i kina domowego. Aplikacja będzie regularnie powiadamiać o nowych odcinkach: można dodawać je do zakładek i sortować według własnych upodobań. Wbudowany wyłącznik czasowy można ustawić na określone przedziały czasowe: 10, 30, 60 minut. Wysokiej jakości treści dostarczane są przez zespół ekspertów. Dostęp do wszystkich materiałów wymaga posiadania subskrypcji.

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Overcast

Szereg przydatnych funkcji sprawia, że Overcast jest jedną z najwygodniejszych platform do słuchania podcastów na iPhonie w trybie online i offline. Dzięki Smart Speed można przyspieszyć odtwarzanie bez zniekształcania dźwięku, a Voice Boost idealnie dostosowuje głośność niezależnie od oryginalnego dźwięku. Opcja udostępniania klipów audio i wideo o długości do 1 minuty pozwala opowiedzieć innemu użytkownikowi o swoim ulubionym programie. Słuchacze mogą tworzyć sekwencyjne lub selektywne (dla poszczególnych części) listy i stosować inteligentne filtry do list odtwarzania. Serwis udziela rekomendacji i powiadamia o nowościach. Dostępny jest wyłącznik czasowy i tryb CarPlay. Może stanowić alternatywę lub uzupełnienie aplikacji Apple Podcasts, która jest domyślnie zainstalowana w telefonie iPhone.

Pobierz aplikację na iOS


Podurama

Podurama to darmowa aplikacja do słuchania podcastów z łatwym w obsłudze interfejsem, zawierająca ponad milion audycji na różne tematy. Program pozwala nie tylko słuchać ulubione treści w dowolnym miejscu i czasie, ale także przesyłać je strumieniowo do urządzeń obsługujących Chromecast. Dzięki obecności wszystkich podstawowych funkcji, a także możliwości sortowania, organizowania i podglądu odcinków, aplikacja ta staje się idealnym narzędziem dla fanów podcastów. Nagrania można pobierać na telefon i słuchać offline.

Pobierz aplikację na Android, na iOS


303