10 najlepszych darmowych aplikacji do śledzenia lotów

W przeszłości informacje o lotach były dostępne tylko na lotnisku lub przez telefon: trzeba było zadzwonić na infolinię i czekać na odpowiedź operatora. Wraz z pojawieniem się nowoczesnych technologii wszystko stało się łatwiejsze. Serwisy monitorujące loty samolotów otrzymują informacje z lotnisk oraz od statków powietrznych wyposażonych w czujniki ADS-B i pokazują ich lokalizację oraz inne ważne informacje.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do śledzenia lotów na telefonach, smartfonach i tabletach na systemach Android i iOS.


Flightradar24

Jeden z najpopularniejszych darmowych programów do śledzenia lotów. Pokazuje dokładną lokalizację samolotu na podstawie danych przesyłanych do serwera przez czujniki ADS-B. Aplikacja dostarcza informacji o zakończonych i nieukończonych lotach: jeśli statek powietrzny jeszcze leci, użytkownik pozna jego dokładną lokalizację na mapie, jeśli wylądował, zobaczy szczegółowe statystyki i trasę rejsu. Flightradar24 umożliwia sprawdzanie informacji o przylotach i odlotach, statusów rejsów, aktualnych opóźnień i szczegółowych prognoz pogody poprzez dotknięcie ikony lotniska. Poszczególne loty można wyszukiwać według numeru, lotniska lub nazwy linii lotniczej.

Flightradar24 informuje, które maszyny są używane podczas poszczególnych lotów (na przykład Boeing 787 lub Airbus-A320). Przebieg rejsu można obserwować nie tylko na mapie, lecz także z kabiny pilota: w trybie o tej samej nazwie można przeglądać zdjęcia satelitarne według współrzędnych i wysokości. Również ciekawa funkcja - wystarczy skierować telefon ku niebu, aby zidentyfikować i uzyskać szczegółowe informacje o przelatującym samolocie. W TOP-20 darmowych aplikacji w Apple Store w kategorii "Podróże". Ponad 50 milionów pobrań. Wysoka ocena w Google Play - 4,8 (532 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Samoloty na żywo

Radar lotów umożliwia monitorowanie samolotów online na całym świecie i uzyskiwanie aktualnych informacji o przebiegu odpraw, odlotach, lądowaniach, opóźnieniach i odwołanych rejsach. W programie można zobaczyć dane o samolocie: jak wygląda, ile osób mieści, gdzie są wyjścia awaryjne. Dostępne są również rozkłady odlotów, czas lokalny, strefa czasowa i aktualna pogoda. Aby śledzić konkretną linię lotniczą i pokład, można ustawić filtry w ustawieniach. W razie potrzeby można łatwo uzyskać natychmiastowy dostęp do potrzebnych danych. Bezpłatna wersja zawiera reklamy. Znajduje się w Top-50 darmowych apek w App Store w kategorii "Podróże". Ponad 5 milionów instalacji. Ocena w Google Play - 4,2 (56,8 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


RadarBox

W programie można łatwo sprawdzić lokalizację samolotu: jego współrzędne, trasę, czas odlotu i przylotu. Dane są przesyłane przez transpondery ADS-B w czasie rzeczywistym. Dostępne są również informacje ogólne: marka i model statku powietrznego, na jakiej wysokości leci i z jaką prędkością, kolejność miejsc w kabinie. To wszystko pomoże w wyborze linii lotniczej na etapie rezerwacji biletów. W przypadku opóźnienia, odwołania lub zmiany godziny odlotu RadarBox wysyła powiadomienie. Funkcjonalność darmowej wersji jest wystarczająca, aby dostać się na pokład na czas. Dostęp do rozmów dyspozytorów, zdjęć satelitarnych i mapy pogody wymaga wykupienia subskrypcji. Na liście 150 najlepszych bezpłatnych aplikacji w App Store w gatunku Podróże. Ponad milion pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (4,54 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Flight Tracker

Serwis do śledzenia lotów oferuje informacje o rejsach ponad 800 linii lotniczych. Zawiera dane dotyczące odlotów i przylotów, czasu lokalnego i pogody. Szczegółowe mapy terminali ułatwiają uniknięcie nieporozumień na lotniskach. W przypadku opóźnienia lub odwołania lotu otrzymasz bezpłatne powiadomienie. Użytkownik może monitorować samoloty na całym świecie. Flight Tracker umożliwia przesyłanie i przechowywanie dokumentów ─ kart pokładowych, potwierdzonych rezerwacji, świadectw szczepień ─ w jednym miejscu. Dane lotu są przechowywane w aplikacji. W razie potrzeby można do nich wrócić. Ponad milion ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,2 (32,4 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Air Traffic

Bezpłatny radar lotów, który wyświetla samoloty na żywo na mapie. W Air Traffic można monitorować ruch komercyjny i prywatny. Dane dotyczące bieżących lotów są stale aktualizowane i bezzwłocznie wprowadzane do programu. Można łatwo znaleźć dowolny statek powietrzny po trasie ruchu lotniczego: sprawdzić jego nazwę i markę, zobaczyć zdjęcia, dokąd leci, kiedy i gdzie wyląduje. Ustawienia pozwalają na konfigurację różnych filtrów, dzięki czemu na ekranie pojawiają się tablice określonych linii lotniczych lub ruch określonego terminalu lotniczego. Program ma funkcję animacji widoku pilota w 3D. Ponad pięć milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (102 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


FlightStats

Aplikacja do śledzenia statusów lotów informuje o godzinach odlotów i przylotów, opóźnieniach i odwołanych rejsach. W programie można sprawdzić, która z bramek zaplanowana jest do odprawy, o której godzinie rozpoczyna się i kończy check-in oraz jaka jest pogoda w okolicy lotniska. Wyszukiwanie odbywa się według numeru lotu, nazwy portu lotniczego i harmonogramu. Monitorowanie przemieszczeń samolotów odbywa się na całym świecie: trasa na bieżąco wyświetlana jest na mapie, a dane o lokalizacji statku wyświetlane są na ekranie. FlightStats synchronizuje się z Apple Watch. Darmowa wersja zawiera wiele reklam. Znikają one po aktywacji płatnej subskrypcji. Ponad milion instalacji. Ocena w Google Play - 3,8 (25,4 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


App in the Air

Osobisty asystent planowania podróży. W aplikacji można nie tylko śledzić lot, lecz także odprawić się na niego. Zasięg obejmuje ponad 1000 linii lotniczych i 5000 międzynarodowych lotnisk. App in the Air zawiera wiele przydatnych informacji: gdzie połączyć się z Internetem i znaleźć hasła dostępu, w której stołówce można tanio zjeść, jakie programy lojalnościowe są dostępne. Powiadomienia SMS przychodzą wraz z każdą zmianą statusu podróży. Kolejną ciekawą funkcją jest zapisywanie historii podróży na mapie 3D. Program przechowuje informacje o trasie i liniach lotniczych, z których korzystali użytkownicy. Ponad 500 tysięcy pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (9,78 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


FlightView

Samoloty są śledzone online: ich prędkość, wysokość, lokalizacja, trasa. Trajektoria ruchu jest wyświetlana na mapie. Dla wygody użytkowników twórcy dodali rozdziały ze szczegółowymi informacjami o terminalach odlotów i przylotów, bramkach wejściowych i strefach odbioru bagażu. Kolejną przydatną funkcją jest możliwość wprowadzenia do programu paragonu z podróży. Dane są automatycznie przenoszone do bazy i ułatwiają odnalezienie właściwego samolotu. Trasy są zintegrowane z mapami iPhone'a. Można je udostępniać znajomym za pośrednictwem wiadomości e-mail lub sms. FlightView powiadamia o wszelkich zmianach dotyczących podróży. Ponad milion ściągnięć.

Pobierz aplikację na Android, na iOS


FlightAware

Darmowa aplikacja umożliwiająca śledzenie samolotów online. Pod względem funkcjonalności wszystko jest standardowe ─ informacje o o statusie lotu, przylocie, opóźnieniu i odwołaniu. Gdy status się zmieni, otrzymasz bezpłatne powiadomienie. Na przykład w przypadku ogłoszenia bramki lub zakończenia odprawy. Ulubione lotniska i linie lotnicze są dodawane do zakładek. Radar pogodowy pozwala sprawdzić pogodę w pobliżu terminalu lotniska. FlightAware ma wersję oprogramowania dla komputerów stacjonarnych. Ponad 10 milionów ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 3,4 (43,7 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Flight Board

W aplikacji podróżni znajdą tablicę lotów, za pomocą której można śledzić aktywność samolotów w czasie rzeczywistym na ponad 10 000 lotnisk na całym świecie. Po włączeniu Flight Board automatycznie wybiera najbliższe lotnisko i wyświetla informacje na jego temat. W trybie odlotów wyświetli tablicę z informacjami o nadchodzących odlotach: można natychmiast zobaczyć bramkę odlotu swojego lotu i jego status. Informacje są aktualizowane na bieżąco. Pozwala to zaplanować czas i nie spóźnić się na lot. Jeśli kogoś odbierasz, możesz skorzystać z trybu przylotu, aby sprawdzić rzeczywisty czas przylotu i terminal. Jako pasażer możesz również sprawdzić strefę odbioru bagażu. Ponad 500 tysięcy instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,8 (2,03 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


2 347