10 najlepszych darmowych aplikacji do obserwacji nieba

Znalezienie Wenus, Kasjopei lub Wielkiego Wozu na nocnym niebie nie jest zbyt dużym wyzwaniem, ale już z innymi obiektami może być trudniej. Nie musisz jednak uzbrajać się w stos książek astronomicznych lub wybierać się na wycieczkę do obserwatorium. Z pomocą przychodzą aplikacje mobilne do obserwacji nieba gwiaździstego. Można w nich znaleźć i rozpoznawanie ciał kosmicznych nad głową w czasie rzeczywistym, i mapę nieba, i planetarium, i wiele ciekawych informacji.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do obserwacji nieba na telefony, smartfony i tablety z systemem Android i iOS.


Stellarium Mobile

Przydatna aplikacja planetarium dla miłośników astronomii. Za pomocą smartfona ustalane są współrzędne lokalizacji użytkownika, a następnie program wyświetla interaktywną mapę nieba w czasie rzeczywistym. Można po prostu obserwować obiekty astronomiczne lub zidentyfikować określone z nich i przeczytać informacje na ich temat. System pozwala na powiększanie wizualizacji konstelacji, planet, gwiazd, mgławic i oglądanie ich w szczegółach. Dodatkowa opcja - widok z różnych kontynentów: można dowiedzieć się, jak widzą gwiazdy mieszkańcy Australii, Antarktydy, Stanów Zjednoczonych itp. W programie istnieje też możliwość symulacji miejsca i czasu obserwacji: wybrać odpowiedni krajobraz, porę dnia - noc, wschód lub zachód słońca. Interfejs i wybrane treści dostępne są w języku polskim. Dostępny jest tryb IR do oglądania w nocy.  W rankingu 100 najlepszych darmowych aplikacji w App Store w kategorii Edukacja. Ponad 10 milionów pobrań. Wysoka ocena w Google Play - 4,9 (171 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Star Roam

Program do obserwacji gwiazd ze szczegółową mapą rozgwieżdżonego nieba. Wystarczy skierować smartfon na obiekt, a program określi jego nazwę i poda streszczenie z encyklopedii. Star Roam oblicza aktualne współrzędne gwiazdozbiorów i dokładnie pokazuje ich położenie nawet w ciągu dnia. Dane są przesyłane do systemu za pośrednictwem GPS, akcelerometru i kompasu. Funkcja przesunięcia w czasie pozwala cofnąć się o 10 000 lat i poznać położenie ciał kosmicznych w przeszłości. Działa w trybie offline. Ponad milion ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,6 (7,01 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Sky Tonight

Przydatna aplikacja do obserwacji nieba. Zawiera odpowiedzi na trzy główne pytania: jakie obiekty astronomiczne można dziś zobaczyć, jak je znaleźć, jaka gwiazda znajduje się obecnie nad horyzontem? Korzystanie z programu jest bardzo łatwe: wystarczy skierować telefon nad linię horyzontu, aby zobaczyć gwiazdozbiory na interaktywnej mapie. Można śledzić świecące punkty nie tylko tu i teraz, ale także cofnąć się w czasie, aby zobaczyć, jak ciała niebieskie były zlokalizowane 100 lub 10 lat temu. Prezentowane są informacje dotyczące poszczególnych obiektów niebieskich. Dostępny jest również tryb rozszerzonej rzeczywistości, tryb IR do obserwacji w nocy oraz wiadomości ze świata astronomii. Sky Tonight działa za darmo w ograniczonym formacie. Znajduje się w Top-200 w App Store w kategorii "Materiały źródłowe". Ponad milion instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (33,1 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Star Walk 2

Oprogramowanie identyfikuje lokalizację użytkownika i wyświetla mapę rozgwieżdżonego nieba w miejscu, w którym się on znajduje. Dostępne jest sterowanie automatyczne i ręczne. W pierwszym przypadku użytkownik obraca smartfon wokół siebie, a program wyświetla gwiazdozbiory. W drugim przypadku użytkownik przesuwa ekran palcem. Serwis imituje noc - wygląda realistycznie. Gwiazdy są oznaczone świecącymi kropkami. Planety można powiększać, aby przyjrzeć się im z bliska. Dla każdego obiektu dostępne są współrzędne i charakterystyka: rozmiar, odległość do najbliższych obiektów, temperatura na powierzchni. Jeśli przytrzymasz smartfon w jednym punkcie przez kilka sekund, pojawi się schematyczny i holograficzny obraz konstelacji. W TOP-100 bezpłatnych aplikacji w App Store w kategorii "Edukacja". Ponad 10 milionów ściągnięć. Ocena w Google Play - 4,7 (502 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Sky Map

Oprogramowanie pokazuje pozycję ciał niebieskich w danym czasie przy użyciu danych GPS oraz pomaga rozpoznawać planety i gwiazdy. Każdy obiekt posiada kartkę z komentarzami i informacjami w języku angielskim. Dostępna jest funkcja rozszerzonej rzeczywistości: na przykład użytkownik kieruje telefon na gwiazdozbiór, a na ekranie pojawia się wirtualny obraz Barana. Opcja cofnięcia się w czasie pozwala zobaczyć pozycję planet 10 lub 100 lat temu. Prosty i przyjazny dla użytkownika interfejs. Ponad pięćdziesiąt milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,2 (491 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Night Sky

Aplikacja symuluje nocne rozgwieżdżone niebo: na ekranie pojawia się obraz z konturami miasta i linią horyzontu. System wyszukuje wszystkie ciała kosmiczne w zasięgu wzroku użytkownika i wyświetla je na ekranie. Obiekty nie są wyświetlane osobno, ale wszystkie naraz: planety, asteroidy, satelity, meteory itp. Każdy z nich jest oznaczony - trudno się pomylić. Program działa w trybie ręcznym i automatycznym: można albo przesuwać ekran palcem, albo obrócić smartfon. Istnieje możliwość powiększenia dowolnego ciała niebieskiego, aby zobaczyć je w szczegółach i uzyskać informacje na jego temat. Dostępna jest również prognoza pogody. Dowiesz się, czy będzie pochmurno, czy będziesz w stanie zobaczyć gwiazdy. Wśród 10 najlepszych aplikacji w App Store w gatunku "Materiały źródłowe". Średnia ocena w App Store - 4,7 (75 głosów).

Pobierz aplikację na iOS, podobną na Android


SkyView® Lite

Proste i wygodne narzędzie do obserwacji nieba w ciągu dnia lub o północy, działające bez Internetu i odpowiednie do wędrówek lub biwakowania na łonie natury. Pozwala zidentyfikować nie tylko gwiazdy i konstelacje, lecz także satelity, a nawet odległe galaktyki. Może być używany do nauczania astronomii lub fotografowania obiektów kosmicznych. Użytkownik może udostępniać udane zdjęcia w sieciach społecznościowych, planować obserwacje z wyprzedzeniem i otrzymywać przypomnienia o nadchodzących wydarzeniach. SkyView® Lite śledzi ścieżki Słońca i Księżyca oraz posiada funkcję rzeczywistości rozszerzonej. Na liście 100 najlepszych darmowych aplikacji w App Store w gatunku Edukacja. Ponad dziesięć milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,3 (53,2 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


SkySafari

Program pomaga identyfikować gwiazdy, planety i konstelacje na podstawie ich położenia na niebie, po prostu kierując telefon na żądany obszar. Serwis pobiera mapy i obrazy uzyskane z teleskopu Hubble'a, co zapewnia dokładność i jakość informacji. Ponadto oprogramowanie oblicza optymalny czas do obserwacji komet, satelitów i asteroid, a także umożliwia oglądanie ich nie tylko z bieżącej lokalizacji, ale także z przeciwnej strony Ziemi. Tryb "Cofnij się w czasie" daje możliwość zobaczenia położenia planet na niebie kilka wieków temu. Ciała niebieskie można obserwować w kilku trybach: rzeczywistości rozszerzonej, OneSky (wraz z innymi obserwatorami z całego świata), orbitalnym. SkySafari zawiera również funkcję wizualizacji Galaxy View. Ponad milion pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (37,9 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Nightshift Stargazing

Program pomoże wybrać idealny czas na obserwację nieba i będzie na bieżąco informować o najważniejszych wydarzeniach astronomicznych. Główne funkcje obejmują ogólnoświatową prognozę pogody, zaawansowaną prognozę chmur do badania planet przez teleskop, mapę gwiazd i kalendarz zjawisk astronomicznych. Wprowadź swoje ulubione geopozycje, aby wyświetlać i otrzymywać powiadomienia o odpowiednich warunkach pogodowych. Badaj planety, meteory, komety w najbardziej dogodnym momencie. Fazy księżyca, nów i pełnia księżyca są również zaplanowane tutaj. Kalendarz wydarzeń przypomina, kiedy Wenus lub Saturn zbliżą się do Ziemi. Te informacje pomogą ci zaplanować czas, aby zobaczyć obiekty z bliska. Ponad milion ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (14,2 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


NASA

Bezpłatna aplikacja informacyjna od agencji NASA z interaktywnymi mapami kosmosu. Można tu przeczytać najnowsze wiadomości o startach misji badawczych, obejrzeć filmy, posłuchać podcastów i obserwować w czasie rzeczywistym ruch ciał niebieskich, śledzić lot ISS. Trajektoria lotu jest przedstawiona schematycznie, pokazana jest odległość do jednego lub drugiego punktu. Dostępna jest również zakładka z planetami Układu Słonecznego: ich modele 3D, satelity, podstawowe informacje. Ponad 10 milionów instalacji. Średnia ocena użytkowników w Google Play - 4,2 (116 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Zobacz także:


298