10 najlepszych darmowych aplikacji do rozpoznawania roślin

Nowoczesne aplikacje do identyfikacji roślin za pomocą telefonu i innych urządzeń mobilnych będą przydatne dla miłośników ogrodnictwa, pasjonatów kwiatów domowych, początkujących i doświadczonych badaczy przyrody, uczniów, wędrowców i każdego, kto interesuje się światem roślin i chciałby go lepiej poznać.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do rozpoznawania roślin na telefony, smartfony i tablety na systemach Android i iOS.


Flora Incognita

Stworzona przez ekspertów z dwóch niemieckich uniwersytetów bezpłatna aplikacja jest częścią projektu badawczego związanego z ochroną przyrody. Zdjęcia zebrane od użytkowników pomagają naukowcom badać wpływ zmian klimatycznych na siedliska, rozprzestrzenianie się gatunków inwazyjnych i inne aspekty. Rozpoznawanie roślin przez Flora Incognita opiera się na algorytmach sztucznej inteligencji i charakteryzuje się wysoką dokładnością na poziomie ponad 90%. Oprogramowanie zapewnia obszerne informacje o każdym zidentyfikowanym elemencie flory, wraz z mapami pokazującymi, gdzie został znaleziony. Uczestnicy mogą tworzyć listy obserwacji, udostępniać informacje w sieciach społecznościowych, a nawet stać się częścią innowacyjnej społeczności naukowej. Program nie zawiera reklam. Interfejs jest w języku polskim. Znajduje się w Top-100 darmowych aplikacji w App Store w kategorii "Edukacja". Ponad milion pobrań. Wysoka średnia ocena w Google Play - 4,8 (29,6 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


PlantNet

Wystarczy zrobić zdjęcie rośliny, dotykając ikony aparatu na ekranie, a aplikacja poinformuje, do którego z 20 000 znanych jej gatunków należy. PlantNet identyfikuje przedstawicieli wszystkich grup roślin, od mchów po drzewa, umożliwiając filtrowanie ich według rodzaju lub rodziny. Im więcej elementów (liści, cierni, kory itp.) jest reprezentowanych na zdjęciach, tym dokładniejsza identyfikacja obiektu. Wszystkie zdjęcia wykonane przez użytkowników służą nauce: są gromadzone i analizowane przez naukowców badających bioróżnorodność planety. Oprogramowanie wykonuje mapowanie obserwacji i może być wykorzystywane do badania botaniki. PlantNet jest pozbawiony reklam. Zawiera linki do biuletynów przyrodniczych. W TOP-50 darmowych aplikacji edukacyjnych w Apple Store. Ponad 10 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (233 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Blossom

Aplikacja pełni funkcję zarówno identyfikatora, jak i przewodnika po pielęgnacji roślin. Nie tylko rozpoznaje ponad 10 000 kwiatów, drzew, sukulentów i innych przedstawicieli flory, ale także diagnozuje ich choroby na podstawie zdjęć i sugeruje metody leczenia. Użytkownicy borykający się z problemami mogą również skonsultować się z chatbotem Blossom Assistant lub zadać pytania ekspertom, wysyłając wiadomość na infolinię. Inne opcje obejmują kalkulator wody, który oblicza optymalny reżim podlewania, tworzenie spersonalizowanego kalendarza sadzenia dla ogrodników, pomiar oświetlenia wewnętrznego oraz system przypomnień o nawożeniu i innych działaniach dla każdej rośliny. Możliwe jest tworzenie spersonalizowanych kolekcji roślin i prowadzenie dzienników. Blossom zawiera podstawowe informacje, takie jak artykuły, samouczki wideo i rekomendacje blogów. Wśród 50 najlepszych darmowych aplikacji w App Store w kategorii "Edukacja". Ponad 5 milionów ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (156 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Plant App - Wyszukiwacz roślin

Baza danych aplikacji zawiera ponad 12 000 gatunków roślin, które sztuczna inteligencja rozpoznaje z 95-procentową dokładnością: wystarczy zrobić zdjęcie lub przesłać gotowy obraz z galerii. W ramach dodatkowych opcji oprogramowanie osobno identyfikuje drzewa, kwiaty i chwasty, generuje zalecenia dotyczące podlewania, a także ocenia stan obiektu i w razie potrzeby dostarcza informacji na temat metod leczenia i środków zapobiegawczych. Część informacyjna obejmuje poradniki pielęgnacyjne i artykuły popularnonaukowe. Funkcja personalizacji pozwala na utworzenie zakładki "Mój ogród" i skonfigurowanie przypomnień. Dostępne są konsultacje z botanikami za pośrednictwem czatu. Ponad milion instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,6 (110 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


PictureThis

Codziennie za pomocą PictureThis rozpoznawanych jest około miliona roślin. Oprogramowanie charakteryzuje się bardzo wysoką (98%) dokładnością identyfikacji oraz różnorodnością funkcji. Pozwala zdiagnozować dolegliwość zielonego ulubieńca i dobrać sposób leczenia, określić poziom oświetlenia, uzyskać instrukcje krok po kroku i indywidualne porady ekspertów, dowiedzieć się, które z napotkanych ziół, kwiatów, krzewów itp. są toksyczne dla ludzi lub zwierząt. Na życzenie użytkownika PictureThis wysyła powiadomienia dotyczące pielęgnacji ogrodu lub rabat kwiatowych i podaje zalecenia dotyczące zakupu nasion lub sadzonek. Będąc pomocnikiem dla dorosłych ogrodników, program nadaje się również do nauczania dzieci i rozbudzania ich zainteresowania przyrodą. W czołowej trzydziestce darmowych aplikacji edukacyjnych w Apple Store. Ponad 10 milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (507 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


PlantIn: Rozpoznawanie Roślin

Początkującym botanikom aplikacja ułatwi poznanie flory poprzez wprowadzenie nazwy dowolnego sfotografowanego krzewu, drzewa lub trawy. Funkcja wyszukiwania pozwala znaleźć roślinność określonego typu, na przykład rośliny oczyszczające powietrze. PlantIn pomaga ogrodnikom pielęgnować rośliny, śledzić ich wzrost za pomocą dziennika zdjęć, podlewać i karmić je na czas oraz sprawdzać poziom oświetlenia. Program zawiera szczegółowe przewodniki krok po kroku napisane przez profesjonalistów, w tym dotyczące zwalczania chwastów. Dostępny jest system przypomnień i możliwość konsultacji ze specjalistą. Darmowa aplikacja numer jeden w kategorii Edukacja w App Store. Ponad 10 milionów ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 3,7 (77,5 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


iNaturalist

400-tysięczna sieć społecznościowa do dzielenia się informacjami o bioróżnorodności zainteresuje przede wszystkim miłośników przyrody. Automatyczna identyfikacja roślinności jest uzupełniana przez weryfikację i wyjaśnienia dokonywane przez bardziej kompetentnych członków społeczności. iNaturalist najdokładniej rozpoznaje dzikie rośliny i zwierzęta, choć potrafi również nazwać uprawy ogrodnicze. Ci, którzy chcą to robić, są zachęcani do tworzenia dziennika obserwacji i dzielenia się nimi z innymi członkami. Dane zebrane przez przyrodników-amatorów są udostępniane Global Biodiversity Information Facility. Poziom uczestnictwa w działaniach iNaturalist zależy od użytkownika: może on dołączyć do dowolnego z dziesiątek tysięcy projektów na całym świecie lub wręcz przeciwnie, ukryć swoje dane i lokalizację. Apka jest całkowicie darmowa. Ponad milion instalacji. Ocena w Google Play - 4,3 (8,89 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


PlantCam: Identyfikacja roślin

PlantCam umożliwia rozpoznanie roślin poprzez ich sfotografowanie lub wprowadzenie kluczowych cech. Główne zalety aplikacji - prawie 100-procentowa identyfikacja i obszerna baza danych zawierająca 100 000 nazw - pozwalają natychmiast dowiedzieć się, jakiego przedstawiciela znanej lub egzotycznej flory napotkałeś. Sztuczna inteligencja działa jak asystent ogrodnika i lekarz roślin, odpowiadając na każde pytanie. Wbudowany luksomierz pomoże sprawdzić, czy poziom oświetlenia jest wystarczający, funkcja przypomnienia wyeliminuje przypadkowe pominięcie podlewania lub przedwczesne karmienie, a zaawansowane wyszukiwanie podpowie, który kwiat, sukulent lub kaktus idealnie wpasuje się w domową przestrzeń. Program dostarcza również informacji na temat potrzeb i pielęgnacji konkretnych roślin. Ponad 100 tysięcy pobrań. Ocena w Google Play to 4,2 (6,97 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Plant Parent

Natychmiastowe rozpoznawanie sfotografowanej roślinności to nie jedyna zaleta Plant Parent. Twórcy oprogramowania pozycjonują je jako najlepszy doradca dla uprawiających rośliny, ogrodników i miłośników kwiatów. Aplikacja dba o niektóre aspekty organizacyjne, oferując tworzenie harmonogramu lub indywidualnego planu prac i wysyłając przypomnienia o terminach podlewania, nawożenia, przycinania, przesadzania itp. Funkcja diagnostyki chorób roślin pomoże zadbać o zdrowie ogrodu lub szkółki. Plant Parent podpowie nawet, gdzie umieścić nowo zakupiony fikus, kwiat lub lianę w domu. Nabywcy wersji premium otrzymują bezpłatne porady ekspertów ogrodniczych i inne dodatkowe funkcje. W TOP-50 darmowych apek w Apple Store w kategorii "Styl życia". Ponad 100 milion instalacji. Ocena w Google Play - 3,9 (29,9 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Planta

Aplikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla miłośników roślin domowych: wystarczy jedno zdjęcie, aby rozpoznać dowolną z nich. Dzięki Planta nawet początkujący będzie w stanie ustawić optymalny reżim podlewania, biorąc pod uwagę światło i temperaturę w pomieszczeniu, zidentyfikować choroby i wyleczyć ich zielonego przyjaciela, znaleźć odpowiednie gatunki roślin do zacienionych i jasno oświetlonych obszarów. Instrukcje i zalecenia Planta krok po kroku są spersonalizowane i zależą od doświadczenia i umiejętności użytkownika. Można dodawać zdjęcia i krótkie teksty o swoich roślinach do specjalnego dziennika, aby zobaczyć, jak rosną, przypomnieć sobie, kiedy kwitły itd. Ponad milion ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,3 (13,6 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


3 116