10 najlepszych aplikacji do rozpoznawania chorób roślin

Prędzej czy później właściciele roślin zauważą, że zaczynają one słabnąć: liście żółkną, czernieją, pokrywają się plamami, łodyga staje się miękka. Przyczyn może być wiele, od nadmiernego podlewania po szkodniki. Jeśli twój kwiat wygląda źle, konieczne jest znalezienie przyczyny i pomoc. Nowoczesne aplikacje pomogą rozpoznać chorobę na podstawie zdjęcia i zaproponują algorytm leczenia.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do rozpoznawania chorób roślin na telefony, smartfony i tablety na systemach Android i iOS.


Blossom

Program za pomocą skanera identyfikuje choroby roślin na podstawie obecności czarnych, brązowych, białych plam, pęcherzy wodnych, łusek na liściach itp. Po wykryciu objawów choroby aplikacja dostarcza informacji na temat konkretnej dolegliwości, jej przyczyn oraz zaleceń dotyczących leczenia i zapobiegania. Wiedza ta jest przydatna zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych właścicieli roślin. Dzięki Blossom i dalszej samodzielnej pracy, użytkownik będzie w stanie rozpoznać uszkodzenia spowodowane przez grzyby i bakterie, wiedząc jak sobie z nimi radzić i chronić inne rośliny w swoim kąciku. Dodatkowe bonusy Blossom obejmują przewodnik po pielęgnacji kwiatów, kalkulator podlewania, a także porady ekspertów. Wśród 50 najlepszych darmowych aplikacji w App Store w kategorii "Edukacja". Ponad 5 milionów ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,4 (167 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


PLANTIS - Zielone Pogotowie

Aplikacja jest odpowiednia zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych ogrodników. Program pomoże zidentyfikować rośliny, udzieli wskazówek dotyczących uprawy, rozpozna choroby i zasugeruje sposoby leczenia. W PLANTIS można dowiedzieć się, jak dbać o drzewa, krzewy i kwiaty, zadawać pytania innym ogrodnikom-amatorom lub poprosić o pomoc eksperta. Aby uzyskać fachowe porady i opinie innych ogrodników, wystarczy zrobić zdjęcie swojej rośliny i wysłać je na serwer. PLANTIS udostępnia również szczegółowe informacje i instrukcje wideo w języku polskim dotyczące wszystkich prac ogrodniczych: przycinania, siewu, sadzenia, opryskiwania, przesadzania, nawożenia i usuwania chwastów. Ponad 100 000 instalacji. Ocena w Google Play - 4,8 (1,09 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


PlantIn

Elektroniczna encyklopedia na temat pielęgnacji roślin i narzędzie do rozpoznawania chorób roślin. Aplikacja jest łatwa w użyciu: wystarczy skierować skaner na chory liść, a system samodzielnie określi, co jest nie tak. Znając istotę problemu, można nie tylko leczyć chorobę, ale także zapobiegać podobnym przypadkom. Na przykład, jeśli liście żółkną z powodu nieodpowiednich warunków temperaturowych, system podpowie, gdzie lepiej postawić doniczkę. W przypadku ataku mszyc, problem rozwiązuje się bardziej radykalnie ─ oprysk i izolacja. Nie musisz tracić czasu na przeszukiwanie Internetu i porównywanie objawów. Program oparty na sztucznej inteligencji natychmiast zdiagnozuje problem i znajdzie rozwiązanie. W TOP-100 darmowych aplikacji edukacyjnych w Apple Store. Ponad 5 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,2 (83,3 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Plant App

Aplikacja rozpoznaje choroby roślin, oferuje proste i skuteczne rozwiązania problemu. Jeśli liście są pokryte niewyjaśnionym nalotem, poczerniałe lub zwiędnięte, skieruj kamerę na obiekt i dowiedz się, co się dzieje. Sztuczna inteligencja natychmiast zidentyfikuje chorobę, a także poinformuje: co doprowadziło do choroby, jak pozbyć się problemu, jak nie zarazić sąsiednich kwiatów, co zrobić profilaktycznie, aby sytuacja się nie powtórzyła. Plant App ma płatne funkcje: przypomnienia o pielęgnacji nieograniczonej liczby roślin (pielęgnacja, przesadzanie, przycinanie, nawożenie itp.), indywidualne porady ekspertów. Ponad milion instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,8 (206 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


PlantCam

PlantCam rozpoznaje rośliny z wysoką dokładnością, około 98%, i diagnozuje grzyby, pasożyty, bakterie i inne dolegliwości przy użyciu sztucznej inteligencji. Charakterystyczną cechą aplikacji jest jej format pracy: użytkownik może zeskanować roślinę lub zadać pytanie, na przykład o występowanie czerwonych plam na liściach, a system dostarczy szczegółowych informacji o charakterystycznych chorobach i wyjaśni, jak je leczyć. PlantCam przygotowuje przewodnik krok po kroku, jak dbać o roślinę, w tym wskazówki dotyczące sadzenia, podlewania, nawożenia i przycinania. Ponad 100 tysięcy pobrań. Ocena w Google Play - 4,3 (8,56 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Planta

Wirtualny lekarz roślin zdiagnozuje choroby i opracuje plan leczenia. Użytkownik dowie się, co się stało - atak szkodników, brak światła, brak temperatury lub coś innego - i co najważniejsze, co należy zrobić. W niektórych przypadkach wystarczy dostosować podlewanie lub zmienić lokalizację, w innych ─ nie obejdzie się bez poważnych środków leczniczych. Ważne jest, aby zadbać o terapię na czas. Chory kwiat może zarazić innych sąsiadów zielonego zakątka mieszkania. Dodatkowe przydatne funkcje ─ identyfikacja nazwy na podstawie zdjęcia, zalecenia dotyczące uprawy, miernik nasłonecznienia. Serwis nie tylko pokazuje algorytm postępowania w celu pozbycia się choroby, ale także uczy, jak dbać o róże, palmy, fikusy, kaktusy i inne rośliny. Ponad milion instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,3 (14,2 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


PictureThis

Aplikacja z automatycznym rozpoznawaniem chorób roślin i algorytmami leczenia krok po kroku. Zeskanuj uszkodzone liście i łodygę za pomocą kamery lub dodaj zdjęcie. System zidentyfikuje chorobę, poda szczegółowe informacje na jej temat i przepisze "magiczną pigułkę". Na przykład, jeśli przyczyną jest grzyb, konieczne jest spryskanie specjalnymi preparatami ─ fungicydami. Jeśli korzenie gniją, a liście więdną, jest już za późno na ratunek. Warto odciąć jeszcze zdrowe pędy i ukorzenić je. PictureThis zwraca uwagę i na profilaktykę: izolowanie chorych roślin, dokładne mycie doniczek przed sadzeniem i sparzanie wrzątkiem tych z niezdrowymi korzeniami. Działania te zapobiegną dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażeń. W czołowej setce darmowych aplikacji edukacyjnych w Apple Store. Ponad 10 milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (527 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Plantum

Aplikacja automatycznie zidentyfikuje roślinę i zdiagnozuje jej stan na podstawie zdjęć wykonanych aparatem. Aby uzyskać dokładne wyniki, zaleca się robienie wyraźnych fotografii w dobrym oświetleniu, w tym widoku ogólnego, łodygi i dotkniętych liści po obu stronach. Oprócz leczenia i prognoz dotyczących powrotu do zdrowia, program zapewnia zalecenia dotyczące pielęgnacji, takie jak wybór odpowiedniej doniczki, przygotowanie gleby, określenie ilości podlewania i konieczności nawożenia. Dla wygody użytkowników dostępne są dodatkowe funkcje, takie jak wbudowany miernik światła, kalkulator podlewania, spersonalizowany plan uprawy różnych roślin i ciekawe artykuły na temat pielęgnacji kwiatów. W TOP-150 darmowych aplikacji w App Store w kategorii "Edukacja". Ponad milion pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,1 (38,8 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Plant Parent

Jeśli kwiaty nie wyglądają dobrze, mobilny lekarz może pomóc je uratować. Zdiagnozuje chorobę na podstawie zdjęcia: grzyb, mszyce, bakterie. Ujawni wynik niewłaściwej pielęgnacji: brak lub nadmiar wilgoci, brak światła słonecznego, niewłaściwy reżim temperaturowy ─ wszystko to może wpłynąć na dobre samopoczucie mieszkańców zielonego zakątka. Po postawieniu diagnozy Plant Parent podpowie, jak poradzić sobie z problemem i jak mu zapobiec. W rankingu 100 najlepszych darmowych apek w App Store w kategorii "Styl życia". Ponad milion instalacji. Ocena w Google Play - 4,1 (35,6 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


AI Plant Care

Interaktywny lekarz rozpozna chorobę rośliny na podstawie zdjęcia, postawi diagnozę i powie, jak ją leczyć. System oparty na sztucznej inteligencji identyfikuje dolegliwości z dużą dokładnością. Użytkownik otrzyma szczegółowe informacje na temat choroby: jakie są objawy, jakie jest zagrożenie, dlaczego tak się stało i co należy zrobić. W AI Plant Care można również znaleźć ogólne zalecenia, porady dotyczące pielęgnacji i rekomendacje w przypadku niedoborów mikroelementów. Ponad 50 tysięcy pobrań.

Pobierz aplikację na Android, na iOS


780