Lekcje czeskiego dla początkujących

Istnieją cztery poziomy stylistyczne języka czeskiego. Jest forma literacka dla oficjalnych tekstów, forma zwyczajowa, która jest popularna wśród mieszkańców niektórych regionów, forma potoczna, która jest używana w nieformalnej komunikacji większości Czechów oraz forma standardowa, która jest odpowiednia dla tekstów pisanych. Początkującym łatwiej jest zacząć od wariantu potocznego, a następnie przejść do standardowego. 

Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje wideo dla początkujących, aby nauczyć się czeskiego w domu od podstaw.


Czasownik być

Ważny element wymagany do oznaczenia przedmiotu uwagi i przedmiotu działania.


Liczby

Aby czuć się swobodnie w rozmowie należy opanować liczenie do 10, a najlepiej do 100.


Wymowa

 

Dobra fonetyka sprawia, że uczący się języka niezauważalny dla native speakerów. Po osiągnięciu pewnego poziomu piękna i czystości mowy, doświadczony językoznawca może zostać pomylony z prawdziwym Czechem. Autor kanału wyjaśni poprawną wymowę czeskich słów w łatwy i interesujący sposób.


Odmiana rodzajowa i odmiana przypadkowa

Standardowy sposób włączania przedmiotów do wypowiedzi poprzez dostosowanie formy zgodnie z normami języków słowiańskich.


Czasowniki na AT

Na podstawie końcówki czasownika można dokonać jego fleksji zgodnie z gramatyką. W tym przypadku zasady zawsze takie same.


Czasowniki na IT

Najprostszym sposobem nauki gramatyki występuje szukanie analogii. Ten zestaw słów zawsze ulega takiej samej fleksji.


Liczba mnoga

W językach słowiańskich, podobnie jak we wszystkich innych, musimy zmienić formę wyrazu, aby wskazać przedmioty lub osoby w liczbie mnogiej. Zasada ta dotyczy również języka czeskiego.


Czasowniki na OVAT

W tej grupie istnieje specjalna tabela najczęściej używanych słów. Wszystkie one stosują te same zasady.


Iść i jechać

Dwa czasowniki, których używamy często. Ich odmiana ma pewne osobliwości. Ogólnie rzecz biorąc, to słowa niezbędne do budowania minimalnego standardowego słownictwa.


Czas przyszły

Służy do konstrukcji, które oznaczają wydarzenia, które będą miały miejsce w najbliższej przyszłości.


Czas przeszły

Musimy użyć odpowiedniej formy dla każdej przestrzeni czasowej. To, co robiliśmy wczoraj, opisują reguły czasu przeszłego.


Pory roku

Wszyscy używają kalendarza, a w Czechach każdy miesiąc ma swoją nazwę. Bardzo podobne do polskich nazw, jednak różne.


Pozdrowienia i życzenia

W każdym społeczeństwie cenione maniery. Jeśli będziemy niegrzeczni możemy nie znaleźć kogoś do rozmowy, ale bycie przyjaznym za chwile wszystko poprawi.


Popularne frazy

Do nauki języka można podejść na kilka sposobów. Pierwszy z nich polega na nauce gramatyki, a drugi na zapamiętywaniu słownictwa.


Tady i Sem

Proste słowa określające przedmiot lub osobę w przestrzeni podczas dialogu. Obecnie językiem czeskim posługuje się około 10 milionów osób. Niezwykle podobny do polskiego, ale z pewnymi osobliwościami. Słowa są zwykle akcentowane na pierwszej sylabie, istnieje siedem przypadków oraz czasowniki regularne i nieregularne.


Kde i Kam

Gdzie i w jakim miejscu. Te dwa słowa mają proste znaczenie, ale są używane dość często, więc na samym początku analizujemy ich użycie.


Když i Kdy

Zwroty, które pomagają wyrazić warunki w postaci możliwych alternatyw działania w określonych okolicznościach. Są, jeśli i kiedy.


Spójniki

Całe zdania nie brzmią dobrze bez tych spójników. Zmiękczają one mowę.


Przysłówki

Słowa te dobrze łączą się z czasownikami i sprawiają, że wypowiadane zdania nabierają większego znaczenia.


Frazy biznesowe

Interesy z Czechami najlepiej robić po czesku. Oto kilkadziesiąt świetnych szablonów, od których zaczniemy.


Zobacz także:


219
20 wideo