Darmowe kursy czeskiego online

Język czeski, należący do grupy języków słowiańskich, wykazuje wiele podobieństw do polskiego, co sprawia, że jest on znacznie łatwiejszy do nauki dla Polaków niż dla Niemców czy Anglików. Język ten nie jest obcy elegancji i melodii, a praskie ulice wypełnione są tajemniczymi legendami, które z pewnością staną się jaśniejsze wraz z nauką czeskiego.

Wybraliśmy najlepsze strony internetowe z przydatnymi materiałami dla początkujących do darmowej nauki czeskiego w domu.


Book2

Goethe-verlag.com — darmowy kurs czeskiego Book2. Kurs audio dla początkujących obejmuje 100 lekcji, z których każda została uzupełniona o pliki mp3. Treści audio nagrane są przez native speakerów, co pozwala zminimalizować błędy wymowy. Lekcje skierowane są do osób, które uczą się języka czeskiego od zera lub znają tylko jego podstawy. Fabuła każdej lekcji oparta jest na okolicznościach lub dialogach spotykanych w życiu codziennym. Ponad połowa lekcji skupia się na codziennych sytuacjach, takich jak wizyty u specjalistów, wyjścia do kawiarni, banków czy na basen. 50 lekcji audio skupia się na częściach mowy i poprawnej budowie zdań. Kurs jest dostępny zarówno online, jak i offline poprzez pobranie aplikacji na iPhone lub Android.


Lingohut

Lingohut.com — darmowe lekcje do samodzielnej nauki języka czeskiego. Autorzy skierowali swój projekt do użytkowników, dla których zajęcia w klasie lub czytanie tradycyjnych podręczników jest nudne. Na stronie znajduje się 125 lekcji z fiszkami dotyczącymi popularnych sytuacji życiowych. Dostępne są ćwiczenia pozwalające na powtórkę materiału. Lista darmowych lekcji jest regularnie aktualizowana. Kurs zawiera łącznie ponad 1400 słów.


Mondly

Mondly.com — narzędzie do nauki języków obcych oparte na grze. Na stronie głównej strony internetowej, w specjalnych okienkach, należy wybrać dwa języki - swój rodzimy i język, którego chcemy się uczyć - oraz podać swój adres e-mail, na który zostanie wysłany specjalny kod. Ten ostatni jest potrzebny do rozpoczęcia nauki w serwisie. Grając z oferowanym programem można szybko opanować język czeski na poziomie podstawowym. Z Mondly łatwo jest nauczyć się mówić bez akcentu, zapamiętać zwroty potrzebne w prawdziwych sytuacjach życiowych i ćwiczyć mówienie. System dostosowuje się do tempa każdego użytkownika. Trudność zadań można ustalić indywidualnie. Zawiera bazę 5000 słów i wyrażeń do rozbudowy słownictwa. Przedstawione dialogi są nagrane przez native speakerów. Ponad 100 milionów użytkowników.


Lekcje dla początkujących

Lekcje czeskiego — wybór darmowych wideo z różnych działów językowych. Na playliście kursu znajduje się 20 lekcji czeskiego, z których można dowiedzieć się m.in. o alfabecie, zaimkach, czasownikach, zdaniach przymiotnikowych i pytających. Język czeski ma dwie nazwy własne - čeština, český jazyk. Jest to jeden z języków zachodniosłowiańskich, najbardziej podobny do słowackiego. Opiera się na alfabecie łacińskim, ale istnieje wiele różnic w pisowni i czytaniu, które należy wykorzystać jako punkt wyjścia, stopniowo przechodząc do gramatyki. Szczególną uwagę należy zwracać na znaczenie słów i zwrotów: łatwo jest pomylić znaczenie wyrażeń z polskim wariantem, co prowadzi do trudności w komunikacji lub komicznych sytuacji.


Forvo

Forvo.com — interaktywne rozmówki ze słówkami z różnych grup tematycznych. Zapewnia tłumaczenie tekstowe słowa lub zwrotu z języka polskiego na czeski oraz głosowe przedstawienie wyniku. Treści audio nagrane są przez native speakerów, co gwarantuje poprawną wymowę tłumaczonych informacji. W części początkowej znajdują się grupy słówek z kategorii Kolor i liczby, Pozdrowienia i przeprosiny, Ciało człowieka, Pojazdy itp. Znajduje się tu wybór zwrotów przydatnych podczas podróży po Czechach: przy okazji poznawania ludzi, przemieszczania się w nieznanym otoczeniu, wizyty u lekarza, wyjścia do banku i na zakupy. Całkowicie darmowy kurs, odpowiedni dla początkujących.


Memrise

Memrise.com — zawiera kilkanaście interaktywnych kursów do nauki czeskiego. Lekcje podzielone są na podstawowe tematy (pierwsze słowa, poznawanie się, w domu, na lotnisku, w sklepie, w pracy itp.) Zawierają one słówka i zwroty nagrane przez native speakerów oraz ciekawe filmiki ułatwiające zapamiętanie całych zwrotów. Odpowiednie dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Można uczyć się online w przeglądarce lub pobrać darmową aplikację na gadżety z systemem Android i iOS.


Loecsen

Loecsen.com — bezpłatny kurs języka czeskiego dla początkujących. Projekt obejmuje wprowadzenie do języka, naukę wyrażeń przydatnych w podróży i prawdziwych zwrotów z życia codziennego. Zabawny sposób prezentowania informacji, specjalne ilustracje i szybkie testy sprawiają, że kurs jest łatwy do opanowania. Istnieje sekcja z czeskim alfabetem, w której wymawiane są nie tylko litery, lecz także niektóre słowa zaczynające się od nich. Można uczyć się na stronie internetowej lub pobierając zestawy mp3 i pdf na swój gadżet.


Local Lingo

Locallingo.com — serwis internetowy oferujący różnorodne materiały do nauki języka czeskiego: przewodniki audio po wymowie, słownik, przegląd zasad gramatycznych, popularne zwroty, ćwiczenia online i listę polecanej literatury. Interfejs LocalLingo jest w języku angielskim, ale do poruszania się po stronie wystarczy podstawowa znajomość tego języka. Najbardziej wypełnioną sekcją są Rozmówki. Kategorie słówek i zwrotów do nauki wybieramy z listy po lewej stronie. Istnieją grupy słownictwa do nauki odcinków czasu, kolorów, liczb, nazw produktów, a nawet zaklęć. Istnieją również ekskluzywne grupy słów, takie jak Dog Commands i Gentle Language. Każdej lekcji audio towarzyszą tabele tekstowe.


Nauka słów i zwrotów

Nauka czeskiego słownictwa — w bezpłatnych nagraniach wideo, które zaleca się odtwarzać wieczorem przed pójściem spać, zwroty i słowa wypowiadane przez niewidocznych mówców w językach polskim lub angielskim oraz czeskim. Regularne słuchanie pozwala zachować materiał w pamięci na długi czas. Wyraźna wymowa pozwala usłyszeć każdy dźwięk, a wersja tekstowa na ekranie pokazuje znaczenie i pisownię. Nagranie można odtwarzać i ćwiczyć w dowolnym momencie, sprzątając, idąc do pracy lub na spacer do parku.


Digital Dialects

Digitaldialects.com — portal z interaktywnymi grami, który oferuje również naukę w nienudzący sposób. Głównymi odbiorcami projektu, według twórców strony, są uczniowie i studenci. Zadania do wykonania na Digital Dialects są zróżnicowane tematycznie. Przykładowe ćwiczenia to liczenie od zera do setki, kolory i odcienie, produkty, zwierzęta i dni tygodnia. Są quizy ortograficzne, proste krzyżówki, potoczne zwroty i testy doskonalące słuchanie i wymowę. Znajdują się tu również darmowe fiszki do nauki czeskiego (flashcards). Odpowiedni dla dzieci i dorosłych.


LinGo Play

Lingo-play.com — aplikacja z zadaniami dla różnych poziomów znajomości czeskiego. LinGo Play oferuje również naukę języka bez zbytniego akademizmu. Wszystkie proponowane lekcje teoretyczne są testowane w praktyce poprzez gry online i turnieje z użytkownikami z różnych krajów. Prowadzony jest ranking graczy. Istnieje możliwość otrzymania pocztą certyfikatu ukończenia kursu LinGo. Pozycje nie oznaczone jako "Premium" są bezpłatne.


Zaletą nauki czeskiego jest to, że jest on podobny do pozostałych grup słowiańskich, co pozwala na szybkie poruszanie się ze słuchu, rozumienie języka mówionego i zapamiętywanie tłumaczeń. Aby przyspieszyć proces adaptacji, zaleca się otaczanie się drobnymi rzeczami, które pomagają przyswoić nową wiedzę. Mogą w tym pomóc muzyka, filmy z napisami, książki fabularne z prostym tekstem, naklejki ze słowami w domu i programy telewizyjne z native speakerami.


Zobacz także: Darmowe aplikacje do nauki czeskiego


745