Darmowe kursy słowackiego online

Nowoczesne technologie dają ogromne możliwości poprawy i rozwoju w wielu dziedzinach życia. Edukacja nie jest wyjątkiem. Obecnie istnieje wiele kursów online, które pozwalają na naukę języka słowackiego w dowolnym czasie i formacie. Odwiedzaj serwisy internetowe, ucz się nowych słów, czytaj, słuchaj poprawnej wymowy i oczywiście rozmawiaj.

Wybraliśmy najlepsze strony internetowe z przydatnymi materiałami dla początkujących do darmowej nauki słowackiego w domu.


Slovake

Slovake.eu - wielojęzyczny serwis do nauki języka słowackiego z menu dla osób polskojęzycznych. Zawiera kursy dla czterech poziomów językowych (A1 i A2, B1 i B2). Oferuje różnorodne ćwiczenia, w tym w formie gier, oraz słowniki. Duża ilość materiału umożliwiająca opanowanie gramatyki i słownictwa w rozsądnym czasie. Dostępne są komentarze do tematów i nagrania głosowe do lekcji. Możliwość czatowania z innymi użytkownikami. Nie trzeba się rejestrować, jeśli chce się przejść przez kilka rozdziałów gramatyki i kurs wprowadzający, który obejmuje wymowę, części mowy i wyrażenia dotyczące typowych codziennych sytuacji. Na wyższe poziomy wymagana jest rejestracja, ale bez niej można przeglądać tematy, których będzie się uczyć w poszczególnych blokach. Oprócz informacji o charakterze filologicznym i językowym, portal zawiera artykuły na temat życia na Słowacji, jej przyrody, zabytków, tradycji i historii. Projekt jest realizowany przy wsparciu Komisji Europejskiej.


Book2

Goethe-verlag.com — darmowy kurs słowackiego Book2. Kurs audio dla początkujących obejmuje 100 lekcji, z których każda została uzupełniona o pliki mp3. Treści audio nagrane są przez native speakerów, co pozwala zminimalizować błędy wymowy. Lekcje skierowane są do osób, które uczą się słowackiego od zera lub znają tylko jego podstawy. Fabuła każdej lekcji oparta jest na okolicznościach lub dialogach spotykanych w życiu codziennym. Ponad połowa lekcji skupia się na codziennych sytuacjach, takich jak wizyty u specjalistów, wyjścia do kawiarni, banków czy na basen. 50 lekcji audio skupia się na częściach mowy i poprawnej budowie zdań. Kurs jest dostępny zarówno online, jak i offline poprzez pobranie aplikacji na iPhone lub Android.


Lingohut

Lingohut.com — darmowe lekcje do samodzielnej nauki języka słowackiego. Autorzy skierowali swój projekt do użytkowników, dla których zajęcia w klasie lub czytanie tradycyjnych podręczników jest nudne. Na stronie znajduje się 125 lekcji z fiszkami dotyczącymi popularnych sytuacji życiowych. Dostępne są ćwiczenia pozwalające na powtórkę materiału. Lista darmowych lekcji jest regularnie aktualizowana. Kurs zawiera łącznie ponad 1400 słów.


Mondly

Mondly.com — narzędzie do nauki języków obcych oparte na grze. Na stronie głównej strony internetowej, w specjalnych okienkach, należy wybrać dwa języki - swój rodzimy i język, którego chcemy się uczyć - oraz podać swój adres e-mail, na który zostanie wysłany specjalny kod. Ten ostatni jest potrzebny do rozpoczęcia nauki w serwisie. Grając z oferowanym programem można szybko opanować slovenský na poziomie podstawowym. Z Mondly łatwo jest nauczyć się mówić bez akcentu, zapamiętać zwroty potrzebne w prawdziwych sytuacjach życiowych i ćwiczyć mówienie. System dostosowuje się do tempa każdego użytkownika. Trudność zadań można ustalić indywidualnie. Zawiera bazę 5000 słów i wyrażeń do rozbudowy słownictwa. Przedstawione dialogi są nagrane przez native speakerów. Ponad 100 milionów użytkowników.


Lekcje dla początkujących

Lekcje słowackiego — wybór darmowych wideo z różnych działów językowych. Na playliście kursu znajduje się 15 lekcji słowackiego, z których można dowiedzieć się m.in. o alfabecie, zaimkach, czasownikach, zdaniach przymiotnikowych i pytających. Słysząc pozornie znajome słowo w mowie lub widząc je w obcym tekście, niezbyt doświadczony użytkownik słowackiego może popełnić błąd w komunikacji, nadając mu "rodzime" znaczenie. Dlatego podczas nauki tego języka polskojęzyczni użytkownicy powinni zwracać uwagę nie tylko na standardowe kursy online i słowniki, ale także na źródła zawierające listy "fałszywych przyjaciół tłumacza".


Forvo

Forvo.com — interaktywne rozmówki ze słówkami z różnych grup tematycznych. Zapewnia tłumaczenie tekstowe słowa lub zwrotu z języka polskiego na słowacki oraz głosowe przedstawienie wyniku. Treści audio nagrane są przez native speakerów, co gwarantuje poprawną wymowę tłumaczonych informacji. W części początkowej znajdują się grupy słówek z kategorii Kolor i liczby, Pozdrowienia i przeprosiny, Ciało człowieka, Pojazdy itp. Znajduje się tu wybór zwrotów przydatnych podczas podróży po Słowacji: przy okazji poznawania ludzi, przemieszczania się w nieznanym otoczeniu, wizyty u lekarza, wyjścia do banku i na zakupy. Całkowicie darmowy kurs, odpowiedni dla początkujących.


Loecsen

Loecsen.com — bezpłatny kurs słowackiego dla początkujących. Strona obejmuje wprowadzenie do języka, naukę wyrażeń przydatnych w podróży i prawdziwych zwrotów z życia codziennego. Zabawny sposób prezentowania informacji, specjalne ilustracje i szybkie testy sprawiają, że kurs jest łatwy do opanowania. Istnieje sekcja z słowackim alfabetem, w której wymawiane są nie tylko litery, lecz także niektóre słowa zaczynające się od nich. Można uczyć się na stronie internetowej lub pobierając zestawy mp3 i pdf na swój gadżet.


Nauka słów i zwrotów

Nauka słownictwa — w bezpłatnych nagraniach wideo, które zaleca się odtwarzać wieczorem przed pójściem spać, zwroty i słowa wypowiadane przez niewidocznych mówców w językach polskim lub angielskim oraz słowackim. Regularne słuchanie pozwala zachować materiał w pamięci na długi czas. Wyraźna wymowa pozwala usłyszeć każdy dźwięk, a wersja tekstowa na ekranie pokazuje znaczenie i pisownię. Nagranie można odtwarzać i ćwiczyć w dowolnym momencie, sprzątając, idąc do pracy lub na spacer do parku.


Digital Dialects

Digitaldialects.com — portal z interaktywnymi grami, który oferuje również naukę w nienudzący sposób. Głównymi odbiorcami projektu, według twórców strony, są uczniowie i studenci. Zadania do wykonania na Digital Dialects są zróżnicowane tematycznie. Przykładowe ćwiczenia to liczenie od zera do setki, kolory i odcienie, produkty, zwierzęta i dni tygodnia. Są quizy ortograficzne, proste krzyżówki, potoczne zwroty i testy doskonalące słuchanie i wymowę. Znajdują się tu również darmowe fiszki do nauki słowackiego (flashcards). Odpowiedni dla dzieci i dorosłych.


Memrise

Memrise.com — zawiera kilka interaktywnych kursów do nauki słowackiego. Lekcje podzielone są na podstawowe tematy. Zawierają one słówka i zwroty nagrane przez native speakerów. Odpowiednie dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Można uczyć się online w przeglądarce lub pobrać darmową aplikację na gadżety z systemem Android i iOS.


Ujednolicone normy slovenčina wciąż się kształtują, dlatego mowa mieszkańców zachodnich, wschodnich i centralnych regionów kraju nie jest identyczna. Nie musisz się jednak o to martwić, gdyż różnice te są niwelowane przez fakt, że język mówiony we wszystkich regionach zbliża się do tego samego standardu, co znacznie zmniejsza ryzyko nieporozumień.


Zobacz także: Darmowe aplikacje do nauki słowackiego


778