Lekcje słowackiego dla początkujących

Słowacki należy do grupy języków słowiańskich i jest niezwykle podobny do czeskiego, choć przy odpowiednim poziomie uwagi Polacy będą również w stanie zrozumieć niektóre standardowe wyrażenia. Jest uważany za jeden z oficjalnych zestawów semantycznych Unii Europejskiej. Choć posługuje się nim nieco ponad 5 milionów osób, native speakerów można znaleźć na całym świecie, w tym w Austrii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Charakterystyczną cechą jest obecność długich samogłosek.

Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje wideo dla początkujących, aby nauczyć się słowackiego w domu od podstaw.


Alfabet

Słowacki alfabet (abeceda) jest oparty na literach łacińskich. Znaki diakrytyczne są bardzo ważne i nie mogą być pomijane podczas wymowy, w przeciwnym razie nawet znaczenie słowa może ulec zmianie. W sumie alfabet ma tylko cztery unikalne znaki, więc łatwo się go nauczyć. Warto dodać, że jest to jeden z największych alfabetów w Europie i zawiera 46 znaków.


Czasownik "być"

Używamy tej części zdania we wszystkich czasach i okolicznościach, gdy mówca chce wyrazić swój stan lub stan obiektu i podkreślić jego właściwości. Formy standardowe używane w okresie teraźniejszym i wyglądają następująco: I-som; you-si; he, she, oh-je.


Czytanie liter za pomocą znaków

Tutaj sytuacja skomplikowana, ponieważ symbole diakrytyczne używane często. Dzięki nim te same litery brzmią zupełnie inaczej. W słowach, na przykład, można zobaczyć: Š š i czytamy sz; Ť ť brzmi jak Ć ć. Takich oznaczeń istnieje w dużo, ale warto powiedzieć, że ich wymowa zawsze taka sama, co ułatwia naukę.


Podkreślenie

W języku słowackim mamy wiele słów, które wymawiane z wydłużoną samogłoską. Na przykład przymiotniki: "dlhá", "słowenskému", "pol'ského" należy wymawiać z akcentem na końcówkę. Jednocześnie większość przysłówków nie ma długich dźwięków i zawsze wypowiadamy ich szybko. Oto kilka wariantów: dobre, logickie. Podobną regułę mają czasowniki zakończone na ať, iť, ieť.


Części ciała i zdrowie

Koniecznie należy zapamiętać nazwy kończyn i wszystkich części ciała. Chodzi o to, aby w niespodziewanych sytuacjach móc porozmawiać o swoim stanie i samopoczuciu osoby towarzyszącej. Podstawowe słowa to: hlava - głowa, nohy - nogi, ruky - ramiona, prsty - palce, oči- oczy, nos - nos, uši- uszy, chrbát - plecy.


Życzenia świąteczne

Życzliwe słowo może wiele dodać do wypowiedzi, one również bywają niezbędne przy życzeniach dotyczących bliskich osób. Język słowacki ma różne życzliwe słowa, ale lepiej zacząć od takich zwrotów jak: prajem vám; nech si; chcem, aby si i tak dalej.


Halloween

Dla tych, którzy lubi być zaangażowany w tworzenie kostiumów i świętowanie, niektóre frazy, aby znaleźć podobnie myślących ludzi mogą być pomocne.


Podobne słowa

Bywają one dezorientacyjne i często dzieje się tak dlatego, że brzmią podobnie, ale mają różne znaczenia. Takich słów istnieje wiele i trudno ich wszystkich nauczyć, ale można zapamiętać niektóre z nich jako odnośnik. Oto przykład: świeży-čerstwy, pomysł -nápad.


Samogłoski miękkie i twarde

W tym przypadku to I i/ Í í, jak również Y y/ Ý ý. Symbole te podobne i nie mają różnicy w wymowie, ale mogą być rozciągnięte i krótkie. Wszystkie cztery warianty oznaczają regularny dźwięk "I" i w ten sposób mamy cztery podobne litery.


Formy zwracania

Istnieją dwa sposoby zwracania do osoby. Bezpośrednio po imieniu i z użyciem zaimka Pan lub Pani. W języku słowackim te formy nazywane Tykanie i Vykanie. Z punktu widzenia językowego i grzecznościowego bezpieczniej stosować warianty oficjalne.


Łamańce językowe

Klára Král'ová hrala na klavíri. Można wymawiać te frazy podczas ćwiczenia akcentu. Warto zwrócić uwagę na sposób rozciągania litery á w pierwszym wyrazie. Wynika to z użycia znaku diaktrycznego. W takich przypadkach głośnik musi być naprawdę rozciągnięty na dźwięk. Możemy podpatrywać native speakerów języka słowackiego, aby skopiować ich styl.


Słowa dla podróżników

Istnieje pewien zestaw słów, które najczęściej używane podczas podróży zagranicznych. Turysta może zostać poproszony o paszport - pas lub inne dokumenty - doklady. Zrozumienie takich próśb pomoże szybko znaleźć właściwą pozycję w nieprzewidzianych sytuacjach w obcym kraju.


200 słów i zwrotów

Najszybszym sposobem nauki standardowych odpowiedzi występuje zapamiętanie wyrażeń typu: jak się masz - ako sa máš? To prawda, że słownictwo potrzebne do rozpoznawania odpowiedzi innych osób i może być łatwiej, kiedy uczymy się to w ten sposób.


50 fraz

Trudno jest zapamiętać setki słów naraz, ale jeżeli uczymy jednego zwrotu dziennie, to w ciągu roku będziemy mieli do dyspozycji 1000 słów, co już stanowi dobry wynik.


Wyszukiwanie książek

Język słowacki nie zbyt popularny, a książek z polskiego niewiele. Warto szukać odpowiednich egzemplarzy na wyprzedażach. Po opanowaniu kilku języków słowiańskich, reszta tej grupy stanie o wiele łatwiejsza do zrozumienia, co pozwoli na ich pogłębione studiowanie.


Zobacz także:


271