Darmowe kursy chorwackiego online

Alfabet chorwacki oparty jest na alfabecie łacińskim. Jeśli chodzi o język mówiony, w Chorwacji oficjalnie uznawane są trzy dialekty: Shtokavski, Kaikavski i Čakavski. Pierwszym z nich posługuje się ponad połowa mieszkańców kraju: stanowi on podstawę języka literackiego i jest wykorzystywany jako punkt odniesienia przez serwisy internetowe oferujące kursy języka chorwackiego online.

Wybraliśmy najlepsze strony internetowe z przydatnymi materiałami dla początkujących do darmowej nauki chorwackiego w domu.


Book2

Goethe-verlag.com — darmowy kurs chorwackiego Book2. Kurs audio dla początkujących obejmuje 100 lekcji, z których każda została uzupełniona o pliki mp3. Treści audio nagrane są przez native speakerów, co pozwala zminimalizować błędy wymowy. Lekcje skierowane są do osób, które uczą się języka chorwackiego od zera lub znają tylko jego podstawy. Fabuła każdej lekcji oparta jest na okolicznościach lub dialogach spotykanych w życiu codziennym. Ponad połowa lekcji skupia się na codziennych sytuacjach, takich jak wizyty u specjalistów, wyjścia do kawiarni, banków czy na basen. 50 lekcji audio skupia się na częściach mowy i poprawnej budowie zdań. Kurs jest dostępny zarówno online, jak i offline poprzez pobranie aplikacji na iPhone lub Android.


Lingohut

Lingohut.com — darmowe lekcje do samodzielnej nauki języka chorwackiego. Autorzy skierowali swój projekt do użytkowników, dla których zajęcia w klasie lub czytanie tradycyjnych podręczników jest nudne. Na stronie znajduje się 125 lekcji z fiszkami dotyczącymi popularnych sytuacji życiowych. Dostępne są ćwiczenia pozwalające na powtórkę materiału. Lista darmowych lekcji jest regularnie aktualizowana. Kurs zawiera łącznie ponad 1400 słów.


Mondly

Mondly.com — narzędzie do nauki języków obcych oparte na grze. Na stronie głównej strony internetowej, w specjalnych okienkach, należy wybrać dwa języki - swój rodzimy i język, którego chcemy się uczyć - oraz podać swój adres e-mail, na który zostanie wysłany specjalny kod. Ten ostatni jest potrzebny do rozpoczęcia nauki w serwisie. Grając z oferowanym programem można szybko opanować język chorwacki na poziomie podstawowym. Z Mondly łatwo jest nauczyć się mówić bez akcentu, zapamiętać zwroty potrzebne w prawdziwych sytuacjach życiowych i ćwiczyć mówienie. System dostosowuje się do tempa każdego użytkownika. Trudność zadań można ustalić indywidualnie. Zawiera bazę 5000 słów i wyrażeń do rozbudowy słownictwa. Przedstawione dialogi są nagrane przez native speakerów. Ponad 100 milionów użytkowników.


Forvo

Forvo.com — interaktywne rozmówki ze słówkami z różnych grup tematycznych. Zapewnia tłumaczenie tekstowe słowa lub zwrotu z języka polskiego na chorwacki oraz głosowe przedstawienie wyniku. Treści audio nagrane są przez native speakerów, co gwarantuje poprawną wymowę tłumaczonych informacji. W części początkowej znajdują się grupy słówek z kategorii Kolor i liczby, Pozdrowienia i przeprosiny, Ciało człowieka, Pojazdy itp. Znajduje się tu wybór zwrotów przydatnych podczas podróży po Chorwacji: przy okazji poznawania ludzi, przemieszczania się w nieznanym otoczeniu, wizyty u lekarza, wyjścia do banku i na zakupy. Całkowicie darmowy kurs, odpowiedni dla początkujących.


Lekcje dla początkujących

Lekcje chorwackiego — wybór darmowych wideo z różnych działów językowych. Na playliście kursu znajduje się ponad 20 lekcji chorwackiego, z których można dowiedzieć się m.in. o alfabecie, zaimkach, czasownikach, zdaniach przymiotnikowych i pytających. Hrvatski jezik (nazwa własna) jest częścią kontinuum serbsko-chorwackiego, podzielonego na wariant literacki i dialekty. Te ostatnie dzielą się na trzy grupy - Shtokavska (która posłużyła za podstawę wariantu literackiego), Kaikavska i Čakavska. Różni się od współczesnego serbskiego osobliwościami leksykalnymi, wymową, niektórymi literami i różnymi formami cyfr.


Loecsen

Loecsen.com — bezpłatny kurs języka chorwackiego dla początkujących. Projekt obejmuje wprowadzenie do języka, naukę wyrażeń przydatnych w podróży i prawdziwych zwrotów z życia codziennego. Zabawny sposób prezentowania informacji, specjalne ilustracje i szybkie testy sprawiają, że kurs jest łatwy do opanowania. Istnieje sekcja z chorwackim alfabetem, w której wymawiane są nie tylko litery, lecz także niektóre słowa zaczynające się od nich. Można uczyć się na stronie internetowej lub pobierając zestawy mp3 i pdf na swój gadżet.


Internet Polyglot

Internetpolyglot.com - darmowa nauka chorwackiego w rozrywkowym formacie. Aby przetłumaczyć słowa, co jest zasadą, na której opiera się funkcjonalność serwisu, można wybrać różne pary językowe - zarówno "polsko-chorwackie", jak i "chorwacko-polskie". Użytkownik może grać w "Wpisywanie", "Zgadywanie" lub "Dopasowywanie". Jest słownik, gdzie jednostki językowe są pogrupowane w grupy tematyczne. Logując się na stronie, można śledzić własne sukcesy i publikować swoje wpisy.


Nauka słów i zwrotów

Nauka słownictwa — w bezpłatnych nagraniach wideo, które zaleca się odtwarzać wieczorem przed pójściem spać, zwroty i słowa wypowiadane przez niewidocznych mówców w języku angielskim i chorwackim (przez native speakera). Regularne słuchanie pozwala zachować materiał w pamięci na długi czas. Wyraźna wymowa pozwala usłyszeć każdy dźwięk, a wersja tekstowa na ekranie pokazuje znaczenie i pisownię. Nagranie można odtwarzać i ćwiczyć w dowolnym momencie, sprzątając, idąc do pracy lub na spacer do parku.


Memrise

Memrise.com — zawiera kilkanaście interaktywnych kursów do nauki chorwackiego. Lekcje podzielone są na podstawowe tematy (pierwsze słowa, poznawanie się, w domu, na lotnisku, w sklepie, w pracy itp.) Zawierają one słówka i zwroty nagrane przez native speakerów oraz ciekawe filmiki ułatwiające zapamiętanie całych zwrotów. Odpowiednie dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Można uczyć się online w przeglądarce lub pobrać darmową aplikację na gadżety z systemem Android i iOS.


Lingq

Lingq.com — lekcje chorwackiego oparte na metodzie Steve'a Kaufmanna. Jest to system pozwalający na szybszą naukę nowego materiału poprzez zanurzenie w środowisku językowym. Serwis zawiera dużą listę lekcji, podcastów i audiobooków. Można uczyć się na urządzeniach z dowolną platformą. Istnieje możliwość śledzenia swoich postępów w nauce. Początek kursu jest bezpłatny.


Znaczący wzrost gospodarczy i dogodne położenie geograficzne motywują ludzi do przeprowadzki do Chorwacji, a rozwój branży turystycznej przyciąga dużą liczbę odwiedzających. Podobieństwa w językach słowiańskich ułatwiają komunikację z mieszkańcami.


Zobacz także: Darmowe aplikacje do nauki chorwackiego


1 768