10 najlepszych darmowych aplikacji do nauki czeskiego

Studentom polskojęzycznym jest znacznie łatwiej nauczyć się czeskiego niż osobom angielsko czy francuskojęzycznym. Faktem pozostaje, że nasze języki należą do tej samej grupy języków słowiańskich, dlatego tak łatwo się rozumiemy. Słowa są podobne, jak i gramatyka. Ucząc się czeskiego należy jednak zachować powagę, ponieważ ma on dość skomplikowany system deklinacji, jest w nim sporo wyjątków (w tym przypadku język przypomina bardziej polski) oraz zdradliwa cząstka se i litera "ř". Ale nawet tych niuansów można się nauczyć z pomocą aplikacji mobilnych.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do nauki języka czeskiego na telefonach, smartfonach i tabletach na systemach Android i iOS.


Mondly

Nauka języka czeskiego od podstaw krok po kroku dzięki codziennym, bezpłatnym lekcjom. Lekcje rozpoczynają się od podstawowych dialogów, podkreślając najczęściej spotykane słowa i zwroty, z których można budować zdania. Możesz nagrać swój głos i go odsłuchać, a następnym razem postaraj się nie wymawiać źle (system to poprawi). Program pozwala na samoocenę postępów i pracę nad błędami. Na koniec każdej lekcji zostaniesz również poproszony o udzielenie odpowiedzi na quiz, aby wzmocnić zdobytą wiedzę. Serwis wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną. W TOP-100 darmowych aplikacji w Apple Store w kategorii "Edukacja". Ponad dziesięć milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (735 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


FunEasyLearn

Twórcy aplikacji twierdzą, że w bardzo szybki i łatwy sposób można nauczyć się języka czeskiego, a dokładniej jego słownictwa. Zgromadzono tu ponad 6 000 słów i zdań, które uczeń poznaje poprzez obrazy. Do obrazków dołączona jest transkrypcja fonetyczna i wymowa nagrana przez native speakerów. Dostępne są ponad 200 tematów i 10 poziomów trudności: od początkującego do zaawansowanego. Pracuje w trybie offline. Ponad 100 tysięcy pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (4,32 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Ling

Wyjątkowy kurs języka czeskiego dla początkujących. Jest to darmowa aplikacja, w której materiał prezentowany jest głównie w formie mini lekcji, nacisk położony jest na słownictwo, wymowę i słuchanie (200 dialogów audio). Głównym celem jest nauka słówek i podstawowej teorii, a następnie słuchanie nagrań. Oprogramowanie ma jasny i przyjazny dla użytkownika interfejs. Ponad 10 tys. ściągnięć. Ocena w Google Play to 4,5 (291 opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Nemo

Dosłownie od pierwszych minut aplikacja zanurza użytkownika w nauce czeskiego konwersacyjnego - proces ten zaczyna się od podstawowych dialogów między dwiema osobami. Za pomocą programu uczysz się mówić, zapamiętujesz słowa, budujesz zwroty i zdania, powtarzasz wszystko na dyktafonie i słuchasz swojej wypowiedzi. Takie podejście pomaga osiągnąć sukces w jak najkrótszym czasie. Jeśli dodatkowo ustawisz tryb "wieczorne powtórki", zwiększysz ilość informacji zgromadzonych w pamięci. Ponad pięćdziesiąt tysięcy pobrań. Ocena w Google Play - 4,4 (995 głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Trener Słownictwa

Trener Słownictwa nadaje się do nauki języka czeskiego dla podróży, komunikacji, biznesu, studiów i szkoły. Słownik zawiera ponad 10.000 słów. Wszystkie opatrzone są kartami dydaktycznymi i tłumaczeniami. Apka działa również bez dostępu do Internetu. Ponadto wprowadza pionierską funkcję uczenia się podczas snu opracowaną przez czołowych naukowców. Ponad sto tysięcy ściągnięć. Średnia ocena w Google Play to 4,7 (4,08 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Dowiedz czeski

Ucz się czeskiego w dogodnym dla siebie czasie, z połączeniem internetowym lub bez. Program jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Alfabet, słownictwo, podstawowe tematy - wszystko w jednym liście. Dla ułatwienia słownictwo zostało podzielone na tematy. Przy okazji aplikacja jest bardzo przydatna dla osób planujących podróż do Czech. Ponad 50 tys. ściągnięć. Ocena w Google Play to 4,6 (795 głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Vocly

Darmowa aplikacja Vocly pomaga w nauce słownictwa w formie gry z uwzględnieniem 100 różnych tematów. Cały materiał przedstawiony jest w kilku sekcjach: zapamiętywanie nowych słów, pisanie, słuchanie, wymowa, testy i gry. Podczas kursu należy wykonywać zadania. Możesz również użyć oprogramowania do skomponowania własnego słownictwa i quizów według tematów.

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Czech 50 Languages

Darmowa wersja aplikacji Czech 50 Languages oferuje użytkownikowi 30 lekcji. Nauka oparta jest na połączeniu tekstu i nagrań audio, co pozwala usłyszeć poprawną mowę i nowe słowa oraz zrozumieć strukturę zdań. Program działa bez połączenia z Internetem, co pozwala na słuchanie plików audio w dowolnym miejscu i czasie. Apka nadaje się zarówno dla początkujących, jak i dla tych, którzy znają już podstawy. Ponad 50 tysięcy ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (649 opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Ucz się czeskiego szybciej

Podczas podróży służbowej lub turystycznej zawsze należy mieć pod ręką dobre rozmówki, które pomogą nam w najbardziej niezrozumiałych sytuacjach. Powinien działać bez połączenia z internetem i najlepiej, żeby był darmowy. Ta aplikacja spełnia wszystkie te wymagania. Przechowuje najczęściej spotykane słowa i zwroty w języku czeskim. Interfejs jest bardzo prosty i intuicyjny - nie sposób się pogubić.

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Tłumacz polsko-czeski

Ucząc się jakiegokolwiek języka, potrzebujesz błyskawicznego tłumacza, który pomoże zrozumieć słowa i całe frazy. Interfejs tej aplikacji jest bardzo prosty, przejrzysty i intuicyjny. Frazy i słowa można wprowadzać za pomocą klawiatury lub głosu. Tłumaczenie z czeskiego na polski i z polskiego na czeski pojawia się natychmiast. Wszystkie zapytania są zapisywane, dzięki czemu możesz śledzić swoją historię i wracać do poznanych fraz. Program pomoże nie tylko w nauce, lecz także w podróży. Ponad dziesięć tysięcy instalacji. Ocena w Google Play - 4,6 (320 głosów).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Powyższe aplikacje będą przydatne do samodzielnej nauki języka czeskiego. Niewątpliwie nadają się one również jako uzupełnienie prawdziwych kursów i zajęć. Nie jest tak ważne, jak będziesz korzystać z programów. Bardziej liczy się Twoja chęć do codziennej, intensywnej pracy i doskonalenia się.


2 418