10 najlepszych darmowych aplikacji do skanowania telefonem

Zdarzają się sytuacje, gdy pilnie potrzebujesz zeskanować dokument, a nie masz pod ręką odpowiedniego urządzenia. To nie powód, by biec do najbliższego punktu ksero, mogą pomóc z tym nowoczesne aplikacje mobilne. Dzięki wirtualnemu skanerowi w telefonie można uzyskać cyfrową kopię dokumentu, przekonwertować go na dowolny wygodny format, a w razie potrzeby edytować i wysłać do adresata pocztą elektroniczną.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do skanowania dokumentów na telefony, smartfony i tablety na systemach Android i iOS.


Adobe Scan

Popularna aplikacja do skanowania dokumentów i rozpoznawania tekstu. Automatycznie wykrywa krawędzie stron, znaki i czcionki, aby poprawić jakość obrazu. Umożliwia także edycję zeskanowanego materiału, usuwanie defektów, poprawianie kolorów, wstawianie notatek, przycinanie, zmianę rozmiaru, zaznaczanie i kopiowanie tekstu. Jest to przydatne do skanowania wizytówek, raportów i paragonów. Program automatycznie odczytuje również numery i informacje kontaktowe, dzięki czemu nie trzeba wprowadzać ich ręcznie. Płatna subskrypcja rozszerza funkcje, takie jak łączenie skanów w jeden plik, eksportowanie do programów Excel, Word i PowerPoint oraz rozpoznawanie dużej liczby arkuszy jednocześnie. W rankingu 10 najlepszych darmowych aplikacji w App Store w kategorii Biznes. Ponad 100 milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,8 (2,67 mln opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


CamScanner

Aplikacja skanuje dokumenty za pomocą telefonu, rozpoznaje tekst, automatycznie wykrywa krawędzie i konwertuje obrazy do formatu PDF, JPEG lub dowolnego innego. Dostępne są dwa tryby ─ skanowanie dokumentów papierowych i odczytywanie kodów QR. Program rozpoznaje kilka stron jednocześnie: jest to wygodne w przypadku konieczności zeskanowania podręcznika lub książki. Pliki skanów można edytować: zmieniać jasność i kontrast, przycinać, zmieniać rozmiar, usuwać znaki na marginesach lub zagniecenia na stronach. Kopie są zapisywane w chmurze, dzięki czemu można je udostępniać w messengerach lub sieciach społecznościowych. Znajduje się w TOP-50 darmowych aplikacji w App Store w gatunku Produktywność. Ponad 100 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,8 (4,59 mln głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Aplikacja skan PDF

Aplikacja przekształci smartfon w wirtualny skaner. Użytkownicy będą mogli skanować w wysokiej jakości, konwertować do formatu PDF dowolne dokumenty ─ paragony, faktury, wizytówki, umowy, zdjęcia, prawo jazdy, książki, notatki, mapy i inne ─ oraz dodawać znaki wodne, podpisy elektroniczne. Oprogramowanie automatycznie obrabia wszystko, co zostało zeskanowane: wyostrza, rozjaśnia, koryguje kolory. Gotowe skany można zapisać na urządzeniu, wysłać e-mailem, udostępnić w komunikatorze lub mediach społecznościowych. Kopie zapasowe są przechowywane w dowolnej chmurze, takiej jak Dysk Google, Dropbox, Evernote, OneDrive itp. Wszystkie podstawowe funkcje są dostępne bezpłatnie, ale pojawiają się reklamy. Ponad 10 milionów pobrań. Wysoka średnia ocena w Google Play - 4,9 (418 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Microsoft Lens

Wielofunkcyjna aplikacja do skanowania firmy Microsoft digitalizuje nośniki papierowe i tworzy ich kopie w PDF lub w formatach programów Word, PowerPoint, Excel. Oprócz skanowania można edytować plik wynikowy: przycinać, obracać, dostosowywać kolory i kontrast, wyostrzać. Istnieje możliwość wyodrębniania tekstu i tabel ze skanów, tworzenia plików wielostronicowych i jednostronicowych. Oprogramowanie synchronizuje się z dyskiem w chmurze: przydatne, gdy pamięć telefonu jest na wyczerpaniu. Microsoft Lens ma prosty i przyjazny dla użytkownika interfejs. Nadaje się do zarządzania dokumentami na studiach, w pracy i w biznesie. W TOP-100 darmowych aplikacji w Apple Store w kategorii "Produktywność". Ponad 10 milionów ściągnięć. Wysoka ocena w Google Play - 4,9 (889 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Skaner Dokumentów

Skaner w telefonie ─ niezbędna rzecz dla każdego, kto pracuje z dokumentacją. Aplikacja digitalizuje wszelkie nośniki papierowe ─ umowy, kontrakty, paragony, faktury, certyfikaty, dowody osobiste, świadectwa itp. Sztuczna inteligencja wykrywa krawędzie arkusza, wyrównuje zniekształcenia, rozpoznaje tekst. Wynikowy obraz można samodzielnie przetworzyć: wykonać korekcję kolorów, usunąć szumy, utworzyć wersję kolorową lub czarno-białą. Oprogramowanie zawiera zaawansowany system katalogowania z możliwością podziału plików na foldery i podfoldery. Co jeszcze jest przydatne ─ możliwość umieszczenia podpisu elektronicznego, wypełnianie zeskanowanych formularzy w programie, łączenie lub rozdzielanie plików na osobne strony, ich numerowanie. Podstawowe opcje są bezpłatne. Ponad 10 milionów pobrań. Wysoka ocena w Google Play - 5,0 (104 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Genius Scan

Aplikacja skanuje dokumenty papierowe, takie jak paragony, faktury, certyfikaty, ilustracje, schematy lub strony książek i tworzy ich cyfrowe kopie w formacie JPEG lub PDF. Oprogramowanie działa w następujący sposób: użytkownik umieszcza dokument w ramce skanującej, a aplikacja generuje gotowy obraz-scan. W razie potrzeby automatycznie usuwane są defekty i tło, krawędzie są przycinane, a cienie rozjaśniane. W ciągu kilku sekund system rozpoznaje kilkanaście arkuszy. Można je połączyć w jeden zeskanowany dokument lub podzielić na kilka. Jeśli plik jest duży, można go zarchiwizować. Praca w aplikacji jest bezpieczna: istnieje blokada Face ID i szyfrowanie hasłem. W TOP-100 darmowych aplikacji w Apple Store w kategorii "Biznes". Ponad 10 milionów ściągnięć. Wysoka średnia ocena w Google Play - 4,9 (361 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Tiny Scanner

Program do skanowania dokumentów oparty na sztucznej inteligencji. Może skanować jedną lub więcej stron jednocześnie i tworzyć pliki PDF i JPEG. Obrazy poddawane są dodatkowej obróbce: nakładaniu filtrów, poprawianiu ostrości, wyrazistości i kontrastu ─ w razie potrzeby można to zrobić samodzielnie w aplikacji za pomocą kilku kliknięć. Gotowe pliki są zapisywane w telefonie lub w chmurze. Istnieje możliwość nakładania znaków wodnych, dodawania tagów ułatwiających wyszukiwanie, przywracania usuniętej dokumentacji z kosza. Podstawowe funkcje są darmowe. Wystarczą one do zrobienia wszystkiego, co robi się w punkcie ksero. W gronie 100 najlepszych darmowych aplikacji biznesowych w Apple Store. Ponad dziesięć milionów instalacji. Średnia ocena użytkowników w Google Play - 4,2 (474 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Clear Scan

Praktyczny skaner w smartfonie. Umożliwia skanowanie dokumentów w wysokiej jakości i natychmiastową konwersję zapisanych plików do formatu PDF lub JPEG. Wszystkie funkcje programu są bezpłatne: liczba skanowanych plików jest nieograniczona, na gotowych obrazach nie ma znaków wodnych, a tempo przetwarzania jest dość szybkie. Gotowy skan można wydrukować (wszystko będzie czytelne), wysłać e-mailem lub zachować w chmurze. Wśród zalet aplikacji: wykrywanie krawędzi, edycja ─ koloru, ostrości, kontrastu, dodawanie lub usuwanie stron, wybór rozmiaru arkusza. Ponad 10 milionów ściągnięć. Wysoka ocena w Google Play - 4,9 (401 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


TapScanner

Za pomocą TapScanner i smartfona można skanować dokumenty, paragony, wizytówki itp. Podczas procesu tworzenia obrazu program automatycznie przycina niepotrzebne elementy poza krawędziami głównego obiektu. Jeśli trzeba coś poprawić, dostępny jest pełnoprawny edytor. Filtry, korekcja kolorów, regulacja jasności i kontrastu, wyostrzanie sprawią, że skan będzie tak czytelny, jak to tylko możliwe. Aplikacja zawiera również funkcje podpisu elektronicznego, łączenia kilku plików w jeden, odczytu kodu QR, kompresji do Zip lub zmniejszenia rozmiaru, usuwania znaków wodnych. W aplikacji wygodnie jest umieszczać skany w folderach i tagować je w celu szybkiego wyszukiwania. W czołowej setce bezpłatnych aplikacji biznesowych w Apple Store. Ponad 50 milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (2,12 mln opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Document Scanner

Darmowy program do skanowania dokumentów za pomocą smartfona lub tabletu. Podczas tworzenia skanów system samodzielnie wykonuje kadrowanie, usuwa tło, poprawia jakość, na życzenie wykonuje wersję czarno-białą lub kolorową. Jeśli nie ma wystarczającej ilości światła, latarka telefonu będzie dodatkowo używana jako lampa błyskowa. Zeskanowane kopie są zapisywane w folderach lub w chmurze i mogą być drukowane bezpośrednio z telefonu. Ponadto istnieje możliwość skanowania kodów kreskowych i QR, konwertowania obrazów do różnych rozmiarów ─ od A1 do A6. Darmowa wersja jest dostępna z reklamami. Ponad 50 milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (1,5 mln opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


79