Lekcje szachowe dla dzieci

Szachy to starożytna gra logiczna, która łączy w sobie aspekty rozrywkowe i rozwojowe. Wielu rodziców, nauczycieli i psychologów twierdzi, że gra rozwija logikę, zdolności analityczne, myślenie taktyczne i strategiczne dziecka. Zagłębiając się w istotę, dzieci stają się bardziej wytrwałe, spokojne i rozsądne.

Wybraliśmy najlepsze lekcje wideo szachów dla dzieci, dzięki którym zanurzysz się w świecie gry logicznej i rozwiniesz swoje umiejętności w domu.


Szachownica

Podróż należy zacząć od samych podstaw. Dzięki lekcji nawet najmłodsi stratedzy będą w stanie zrozumieć, jak korzystać z szachownicy.


Wieża

Rozpoczynając naukę gry, warto zapoznać się z każdą figurą z osobna. Z filmu dziecko dowie się, jak powinna poruszać się wieża i gdzie się znajduje.


Goniec

Wszystko o możliwościach figury gońca. Tylko niezbędne informacje, które mogą być wykorzystane podczas gry. Najlepiej zapamiętać każde wyjaśnienie i nauczyć się robić to samo na swojej szachownicy.


Hetman

W wideo zapoznajesz się z najpotężniejszą figurą w grze. Jeśli uda się ją odpowiednio wykorzystać, to właśnie hetman może przynieść zwycięstwo.


Król

Cała gra wiąże się ze stwarzaniem zagrożenia dla króla. Jeśli wszystkie ruchy zostały zablokowane przez wroga, nie ma sensu kontynuować - to koniec gry.


Skoczek

Krótka lekcja jasno pokaże jak porusza się skoczek.


Pionek

Pionki wypełniają większość pola gry. Odgrywają ogromną rolę w każdej taktyce.


Ustawienie bierek

Po poznaniu każdej figury z osobna, dowiedzmy się jak prawidłowo rozmieścić wszystkich na szachownicy. Gra nie rozpoczyna się, dopóki bohaterowie nie zajmą swoich miejsc.


Szach i mat

Po obejrzeniu filmu będzie jasne, jak dokładnie wykonywać ataki na króla. Efektem końcowym powinien być szach-mat.


Zasady za 10 minut

Przydatna lekcja na temat zasad gry w szachy. Pojedynczo informacje zostały już przedstawione, teraz warto zebrać je w całość i spojrzeć na nie pod innym kątem.


Kombinacje

Kombinacje są częścią taktyki szachowej, pomagają zbić figurę przeciwnika w kilku ruchach.


Promocja

Naukę gry w szachy dla dzieci można rozpocząć od czwartego lub piątego roku życia. 


Bicie w przelocie

Spędzanie czasu na graniu w szachy uczy dzieci myślenia na wiele kroków do przodu, doskonali umiejętności logiczne, rozwija zdolności myślenia i zwiększa maksymalną koncentrację podczas jednej czynności.


Związanie


Rożen


Gra w debiucie


Roszada


Remis


Wartości bierek


Pat


Matowanie królem i wieżą


Matowanie dwiema wieżami


Matowanie hetmanem i wieżą


Błędy debiutowe


Mat na ostatniej linii


Gra środkowa


Gdy dziecko opanuje już podstawy, można zorganizować mały turniej z udziałem rodziców. W końcu teoria teorią, ale praktyka to podstawa. Ćwicząc z dorosłymi, dzieci doskonalą swoje umiejętności. Jeśli gra jest wciągająca i łatwa, należy przejść dalej, ucząc się nowych strategii i sposobów ataku.


1 309
25 wideo