Lekcje szachowe dla początkujących

Każda osoba w dowolnym wieku może zechcieć nauczyć się grać w szachy: podstaw można poznać w szesnaście lat, jak i w siedemdziesiąt. Najważniejsze, aby mieć odpowiedni plan treningowy i nie pomijać ważnych etapów. Łatwo to zrobić dzięki darmowym wideo od profesjonalistów.

Wybraliśmy bezpłatne lekcje dla początkujących na temat podstaw szachowych do samodzielnej nauki w domu. Eksperci trenerzy na zajęciach opowiedzą podstawowe strategie, przeanalizują sztuczki i pułapki gry dla intelektualistów.


Jak grać w szachy

Lekcja wprowadza krok po kroku podstawowe zasady gry: początkowe ustawienie, ruch i wartość figur. Wszystkie figury i ich cechy są indywidualnie przedstawione na wirtualnej szachownicy. Wideo jest wyraźne, z wysokiej jakości kolorową animacją i przyjemnym lektorem.


Nauka gry w szachy od podstaw

Podstawowy kurs gry w szachy online dla osób początkujących. W lekcjach nie brakuje ważnych szczegółów: "pionek uderza na przekątnej", "skoczek może przeskakiwać figury", mówi się tu także o głównym celu gry - pokonaniu przeciwnika matami.


Podstawowe reguły gry w szachy

Wiele osób błędnie myśli, że jak już znają figury i ich ustawienie, to mogą od razu zacząć uczyć się strategii. W rzeczywistości, przed rozpoczęciem nauki, konieczne jest odświeżenie w głowie wszystkich niuansów. 20-minutowe wideo opowiada o roszadach, zmianie wartości pionków. Wyjaśnione są osobliwości gry w określonych sytuacjach rozgrywkowych oraz podana jest osobna analiza lekkich (skoczek i goniec) i ciężkich (wieża, królowa) figur. Szczególną uwagę zwraca się na króla.


Zasady szachowe

Autor zaczyna od istotnych aspektów dotyczących każdej partii. Następnie nacisk położony jest na punkty ważne dla każdego początkującego: kontrola centrum szachownicy, ochrona króla i królowej, zasady otwarcia, strategia i taktyka gry środkowej oraz podstawy gry końcowej.


Otwarcie

Po zapoznaniu się z podstawowymi przepisami, należy poznać taktykę poszczególnych części partii. Gra rozpoczyna się od otwarcia, najważniejszego elementu dla początkujących, który pozwala osiągnąć zwycięstwo.


Wybór skutecznych strategii rozwoju w otwarciu

Autor wprowadza widzów w teorię otwarć i uczy, jak wśród ogromnej liczby wariantów wybrać właściwą taktykę początkową. W wideo analizowane są najpopularniejsze otwarcia zarówno wśród arcymistrzów, jak i szachistów amatorów.


Obrona przed atakiem w otwarciu

W filmiku dowiesz się nie tylko jak używać trików przeciwko rywalom, lecz także jak samemu nie wpaść w pułapki.


Skuteczne decyzje

Lekcja obejmuje podstawowe taktyki dla początkujących: zajęciu centrum szachownicy, obronie ważnych figur i postawieniu mata. Dzięki temu kursowi niedawny początkujący gracz dowie się, jak prawidłowo rozpocząć grę i rozegrać ją do zwycięstwa z przeciwnikiem-amatorem.


Gra środkowa

W środku partii trzeba wybrać odpowiednią strategię, bo to właśnie tam często decyduje się, kto wygra.


Końcówki

Końcówka to ostatnia część gry, która prowadzi do zwycięstwa lub remisu. Kiedy na planszy pozostaje niewiele figur, strategia ruchu ulega zmianie.


Końcówki pionkowe


Mat na ostatniej linii


Maty


Gra na remis


Sytuacje patowe


Sposoby na wyjście z przegranej pozycji


Wartości bierek


Podwójne uderzenie i widełki


Związanie

Najłatwiejszym sposobem na wygranie jest wykorzystanie pełnego potencjału figur. Wieża, Goniec, Hetman mogą kontrolować kilka pól jednocześnie.


Rożen


Roszada


Matowanie królem i wieżą


Matowanie dwiema wieżami


Matowanie hetmanem i wieżą


Umiejętność kalkulacji wariantów


Otwarta linia


Ocena pozycji


Jak strategicznie wygrać partię

Darmowy kurs wideo zapewnia widzowi podstawowy poziom strategii szachowej.


4 743
30 wideo