10 darmowych stron i aplikacji do gry w szachy

Popularne międzynarodowe strony i aplikacje szachowe nie tylko pozwalają na grę online w dowolnym miejscu i czasie, ale także oferują wyjątkowe możliwości, takie jak szansa na grę przeciwko mistrzowi świata lub uzyskanie darmowego osobistego trenera. Ponieważ programy są przeznaczone dla szachistów w różnym wieku i na różnych poziomach zaawansowania, każdy fan gry będzie mógł znaleźć coś idealnego dla siebie.

Gdzie grać w szachy online za darmo? Wybraliśmy najlepsze strony i aplikacje do bezpłatnej gry w szachy.


Chess

Cechą charakterystyczną Chess jest bardzo szeroki wybór narzędzi: serwis oferuje rozgrywki szachowe ze 130 milionami graczy z całego świata, a także ze sztuczną inteligencją na różnych poziomach trudności. Grać można w czasie rzeczywistym online, korespondencyjnie lub offline przeciwko komputerowi. Ważne miejsce w strukturze oprogramowania zajmuje element edukacyjny: setki lekcji i filmów od arcymistrzów i trenerów, interaktywne samouczki i ponad 500 000 unikalnych łamigłówek szachowych, które pomagają rozwijać strategiczne myślenie.

Stając się częścią wielomilionowej społeczności Chess, użytkownik będzie mógł nawiązywać znajomości i komunikować z graczami na wszystkich poziomach umiejętności szachowych - od debiutanta do mistrza - oraz brać udział w turniejach. Opragromowanie posiada 20 wariantów plansz z figurkami 3D, a także nietypowe odmiany szachów - Puzzle Rush, Fischer Random i inne. Wśród 5 najlepszych darmowych aplikacji w App Store znajdujących się w kategorii "Strategiczne". Ponad 50 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (1,68 mln głosów).

Strona internetowa: Chess.com

Aplikacja na Android, na iOS


Lichess

Lichess to popularna strona do gry w szachy online za darmo. Oprogramowanie zainteresuje przede wszystkim tych, którzy są nieco znudzeni tradycyjnymi rozgrywkami i chcą spróbować czegoś nowego. 150 000 użytkowników Lichess może grać nie tylko w standardowe warianty (błyskawiczne, szybkie, klasyczne oraz korespondencyjne), lecz także w różne odmiany szachów, w tym Antichess (zwycięzca traci wszystkie swoje figury), Crazyhouse (gracz otrzymuje figury przeciwnika do swojej dyspozycji) i King Of The Hill (aby wygrać, musisz doprowadzić króla na środek planszy).

Wszystkie odmiany są dostępne zarówno w trybie online, jak i offline; można grać z ludźmi i z komputerem, jednocześnie otrzymując analizę rozgrywki. Program obsługuje około 80 języków. Wieczorami strona przyciąga do 30 000 graczy, a w tym samym czasie odbywa się około 8 000 gier online. Można szybko znaleźć przeciwnika o każdej porze dnia i nocy. Dodatkowe bonusy Lichess obejmują turnieje, łamigłówki, śledzenie statystyk partii i działający autonomicznie zegar szachowy z możliwością ustawień czasu. Aplikację pobrano już ponad 10 milionów razy. Średnia ocena w Google Play - 4,3 (157 tys. opinii).

Strona internetowa: Lichess.org

Aplikacja na Android, na iOS


SzachyClub

Strona do darmowej gry w szachy online z przypadkowym użytkownikiem, przyjacielem lub komputerem na różnych poziomach. W przypadku przypadkowych partii i rozgrywek z komputerem rejestracja nie jest wymagana: można wybrać dogodne parametry, kolor szachownicy i natychmiast rozpocząć grę. Po rejestracji istnieje możliwość dołączenia do turniejów, oglądania bieżących rozgrywek wraz z analizami i statystykami, przeglądania rozegranych partii. Na bocznym pasku znajduje się zapis każdego ruchu obu graczy. Serwis ma proste ustawienia i wygląd - jest to świetna opcja, aby szybko rozegrać partię samemu lub z przyjacielem, bez żadnych trudności. Średnio na serwerze dostępnych online jest 500-800 użytkowników.

Strona internetowa: Szachy.club


Chess Friends

Wśród ponad 1,5 miliona użytkowników aplikacji łatwo znaleźć kogoś chętnego do rozegrania kilku partii - klasycznych lub błyskawicznych (blitz). Społeczność Chess Online + obejmuje zarówno początkujących, jak i arcymistrzów z prawdziwymi rankingami FIDE. Uczestnicy mogą komunikować się za pośrednictwem czatu i stworzyć własny system znajomych. Szczegółowe statystyki z wykresami pomagają śledzić osobiste postępy, a ranking Elo i bonusy służą jako dodatkowa zachęta. Ponad 5 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (146 tys. głosów).

Strona internetowa: Chessfriends.com

Aplikacja na Android, na iOS


SocialChess

Jeśli w pobliżu nie ma nikogo, kto byłby gotowy zagrać w szachy, SocialChess rozwiąże ten problem: członkowie społeczności mogą rozegrać 5 partii jednocześnie przeciwko wirtualnym znajomym lub losowym przeciwnikom (i około 100 partii na zasadzie płatnej). Dostępne są dwa warianty gry: sterowany czasem (z zegarem) i korespondencyjny. Przy wyborze przeciwnika gracze mogą kierować się jego statystykami i rankingiem Elo. Uczestnicy otrzymują powiadomienia o każdej zmianie w partii. Dodatkowe funkcje obejmują tablicę analityczną do opracowywania strategii, rozgrywki offline, czaty prywatne i grupowe. W szachy można zagrać na telefonach, smartfonach i tabletach z systemem Android i iOS. Ponad sto tysięcy instalacji. Ocena w Google Play - 4,6 (7,99 tys. głosów).

Strona internetowa: Socialchess.com

Aplikacja na Android, na iOS


Play Magnus

Marzenie wielu graczy - rozegranie partii z mistrzem świata - staje się rzeczywistością dzięki Play Magnus. Sztuczna inteligencja w aplikacji odzwierciedla styl grania mistrza świata M. Carlsena. Pojawia się on zarówno jako przeciwnik przy szachownicy, jak i mentor, dzieląc się strategicznymi poradami i taktyką. Możliwa jest również gra przeciwko jego kolegom arcymistrzom - Wesley So, zwycięzcą Mistrzostw Świata w Szachach Fischera, oraz Judit Polgar, uważaną za jedną z najsilniejszych szachistek wszech czasów.

Chociaż Play Magnus zawiera bogaty komponent edukacyjny, w szczególności narzędzie Magnetometer, które pomaga określić prawidłowe i nieprawidłowe ruchy, program nie jest przeznaczony dla początkujących, ale dla dość zaawansowanych zawodników. Szczegółowe statystyki i ranking pomogą ocenić twoje doświadczenie. Ponad milion pobrań. Średnia ocena użytkowników w Google Play - 4,2 (27,9 tys. głosów).

Strona internetowa: Playmagnus.com

Aplikacja na Android, na iOS


Chess Age

Zaprojektowany dla początkujących, program ten oferuje zanurzenie się w świecie szachów, grając z komputerem w formatach 2D i 3D. Oprócz możliwości niekończących się rozgrywek, aplikacja posiada wbudowany potężny system nauki. Zawiera setki poziomów trudności, z których każdy zawiera tysiące ćwiczeń i łamigłówek. Głównym celem Chess Age jest nauczenie początkujących schematów otwarć, taktyk i strategii, które prowadzą do zwycięstwa. Podczas rozgrywek uczestnicy mogą zwracać się do specjalnych asystentów gry i uzyskiwać podpowiedzi. Trudność zadań jest dynamicznie dostosowywana do umiejętności i wcześniejszych wyników gracza. Tabela liderów pozwala porównać swoje wyniki z osiągnięciami innych uczestników. Wszystkie funkcje aplikacji dostępne są w trybie offline. Chess Age jest odpowiednia dla osób w wieku od 12 lat. Ponad milion pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,6 (47,4 tys. głosów).

Aplikacja na Android, na iOS


Really Bad Chess

Interaktywna gra z całkowicie losowymi figurami na szachownicy, zbliżona do strategii komputerowych, pozwoli spojrzeć na szachy z nowej perspektywy i rozwinąć umiejętności szachowe. Jak to wygląda? Na przykład, gracz może zobaczyć 4 królowe lub 8 gońców na szachownicy i będzie musiał orientować się w tych nietypowych warunkach. Program będzie odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i użytkowników z wieloletnim doświadczeniem: dla tych ostatnich opracowano specjalną wersję bez tradycyjnych otwarć i scenariuszy. Really Bad Chess zapewnia możliwość codziennej rywalizacji ze sztuczną inteligencją i przechodzenia z jednego poziomu na drugi. Ponad milion ściągnięć. Ocena w Google Play - 4,2 (41,7 tys. głosów).

Aplikacja na Android, na iOS


Chess for Kids

Najlepszym sposobem na zainteresowanie dzieci w wieku 4-7 lat szachami jest pobranie aplikacji zaprojektowanej specjalnie dla nich, z interaktywnym interfejsem, zabawnymi obrazkami i ciekawymi filmikami. Chess for Kids zawiera obszerny materiał, obejmujący zarówno podstawowe zasady, jak i zaawansowane strategie, i pozwala dzieciom grać ze sztuczną inteligencją i między sobą. Program ma ponad 2 miliony użytkowników z całego świata. Oprogramowanie jest całkowicie wolne od reklam. Do korzystania z programu potrzebna będzie przynajmniej podstawowa znajomość języka angielskiego. Ponad milion pobrań. Średnia ocena w Google Play - 3,9 (8,55 tys. opinie).

Aplikacja na Android, na iOS


Chess Tactics for Beginners

Twórcy programu pozycjonują go jako wirtualną wersję trenera, wyznaczającego zadania i pomagającego je rozwiązać w razie trudności. Stworzono ponad 1300 ćwiczeń treningowych dla początkujących - dzieci i dorosłych. Kurs szkoleniowy oparty jest na bestsellerowej książce doświadczonego trenera S. Iwaszczenki. Zawiera zalecenia dotyczące taktyki, strategii, otwarcia, gry środkowej i końcowej, wybrane zgodnie z hierarchią poziomów: od wskazówek dla początkujących po materiały dla doświadczonych, a nawet profesjonalnych graczy. Podczas partii aplikacja dwukrotnie sprawdza każdy ruch, sugerując najlepsze opcje i wyjaśniając typowe błędy. Chess Tactics for Beginners śledzi zmiany rankingu Elo szachisty podczas procesu nauki. Oprogramowanie działa bez połączenia z Internetem. Ponad 1 000 000 instalacji. Ocena w Google Play - 4,7 (25,2 tys. opinii).

Aplikacja na Android, na iOS


Chess Tactics Pro

Stworzona dla fanów szachowych łamigłówek, aplikacja ma kilka poziomów trudności, od początkującego do zaawansowanego, i działa w trzech trybach. Pierwszy tryb oferuje codziennie nowe łamigłówki, które się nie powtarzają. Drugi zawiera pakiety łamigłówek offline, a trzeci, "Progress", pozwala uzyskać spersonalizowane wyzwania zgodnie z rankingiem Elo. Każda z tysięcy łamigłówek jest na wysokim poziomie i z pewnością ma unikalne rozwiązanie. Dzięki Chess Tactics Pro można nie tylko spędzić czas w drodze lub w kolejce, lecz także doskonalić swoje umiejętności taktyczne. Ponad milion ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (64,6 tys. opinie).

Aplikacja na Android, na iOS


398