10 najlepszych aplikacji do rozpoznawania gwiazd i planet

Blask rozgwieżdżonego nieba często pozostaje niedostępny dla mieszkańców miast z powodu jasnych świateł i zanieczyszczeń. Jednakże, gdy podróżujesz na wieś, w góry lub do lasu, otwierasz wyjątkową okazję, aby cieszyć się pięknem światła gwiazd. Dziś, dzięki nowoczesnym aplikacjom na urządzenia mobilne, możesz odkrywać sferę niebieską i identyfikować konstelacje, planety i inne obiekty niebieskie nawet bez użycia teleskopu. Ta aktywność spodoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom, pozwalając zanurzyć się w praktycznej astronomii.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do rozpoznawania gwiazd i planet na telefony, smartfony i tablety z systemem Android i iOS.


Stellarium Mobile

Program umożliwia wyszukiwanie obiektów niebieskich, śledzenie ruchu satelitów, zapoznawanie się z materiałami naukowymi na temat planet i konstelacji. Aplikacja jest łatwa w użyciu: kierujesz telefon w górę, program określa współrzędne i wyświetla informacje astronomiczne na ekranie. Obraz obiektów jest realistyczny, na wydajnych smartfonach skala jest zwiększana bez utraty jakości. Baza danych zawiera informacje o 600 tysiącach ciał astronomicznych, w tym o kometach. Serwis określa położenie sztucznych satelitów, pokazuje obiekty kosmiczne oczami ludzi z innych regionów. Działa również bez połączenia z siecią, ale wersja offline ma ograniczoną bazę danych. Interfejs i wybrane treści dostępne są w języku polskim. W rankingu 100 najlepszych darmowych aplikacji w App Store w kategorii Edukacja. Ponad 10 milionów pobrań. Wysoka ocena w Google Play - 4,9 (147 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


SkySafari

Aplikacja pomaga identyfikować gwiazdy, planety i konstelacje na podstawie ich położenia na niebie, po prostu kierując telefon na żądany obszar. Serwis pobiera mapy i obrazy uzyskane z teleskopu Hubble'a, co zapewnia dokładność i jakość informacji. Ponadto program oblicza optymalny czas do obserwacji komet, satelitów i asteroid, a także umożliwia oglądanie ich nie tylko z bieżącej lokalizacji, ale także z przeciwnej strony Ziemi. Tryb "Cofnij się w czasie" daje możliwość zobaczenia położenia planet na niebie kilka wieków temu. Darmowa wersja aplikacji zawiera encyklopedyczne artykuły na temat 120 000 gwiazd, mgławic i galaktyk, podczas gdy płatna subskrypcja daje dostęp do wszystkich znanych obiektów świetlnych w kosmosie. Ponad milion ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (37,6 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Star Walk 2

Mapa gwiazd w czasie rzeczywistym z możliwością rozpoznawania gwiazd i planet. Pokazuje pozycję satelitów, konstelacji, mgławic na nocnym i dziennym niebie, dodatkowo dla każdego obiektu dostępna jest notka informacyjna. Technologia rzeczywistości rozszerzonej dodaje wirtualny obiekt w przestrzeni kosmicznej. Aplikacja jest świetna dla posiadaczy smartfonów z dużym ekranem, na którym można lepiej przyjrzeć się wszystkim widokom. Istnieje możliwość włączenia powiadomień: system powiadomi użytkownika, gdy stacja ISS przeleci nad nim. Interfejs jest łatwy w użyciu. W TOP-100 bezpłatnych aplikacji w App Store w kategorii "Edukacja". Ponad 10 milionów ściągnięć. Ocena w Google Play - 4,8 (486 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Sky Map

Oprogramowanie pokazuje pozycję ciał niebieskich w danym czasie przy użyciu danych GPS oraz pomaga rozpoznawać planety i gwiazdy. Każdy obiekt posiada kartkę z komentarzami i informacjami w języku angielskim. Dostępna jest funkcja rozszerzonej rzeczywistości: na przykład użytkownik kieruje telefon na gwiazdozbiór, a na ekranie pojawia się wirtualny obraz Barana. Opcja cofnięcia się w czasie pozwala zobaczyć pozycję planet 10 lub 100 lat temu. Prosty i przyjazny dla użytkownika interfejs. Ponad pięćdziesiąt milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,2 (491 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Sky Tonight

Aplikacja pomaga znaleźć ciała kosmiczne na nocnym niebie: gwiazdy, planety, konstelacje, satelity, asteroidy itp. Mapa nieba jest pięknie ilustrowana – tryb rozszerzonej rzeczywistości pozwala zobaczyć mapę gwiazd nałożoną na obraz z kamery gadżetu. Program wyświetla trajektorię planet w odniesieniu do użytkownika, a ich położenie jest wyświetlane w różnych przedziałach czasowych: wczoraj, dziś, 100 lat temu lub jutro. Opcja poznawcza "Kalendarz wydarzeń niebieskich" pozwala dowiedzieć się o fazach księżyca, deszczach meteorów, zaćmieniach i obserwacjach gwiazd. Sky Tonight działa za darmo w ograniczonym formacie. Znajduje się w Top-200 w App Store w kategorii "Materiały źródłowe". Ponad milion instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (32,9 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


SkyView® Lite

Oprogramowanie planetarium nakłada mapę gwiazd na obraz z kamery. Użytkownik kieruje urządzenie na konstelację, przesuwa telefon od jednej do drugiej i poznaje informacje o ciałach niebieskich. Obiekty kosmiczne są identyfikowane za pomocą współrzędnych, a dane są odczytywane z obrazów teleskopu Hubble'a. SkyView pokazuje satelity, planety, mgławice, komety itd. Dla każdego obiektu dostępne jest encyklopedyczne streszczenie w języku angielskim. Opcję wyświetlania informacji można włączyć lub wyłączyć. Użytkownicy mogą udostępniać udane zdjęcia w sieciach społecznościowych, planować obserwacje z wyprzedzeniem i otrzymywać przypomnienia o nadchodzących wydarzeniach. Działa bez Internetu, ale nie wszystkie funkcje są dostępne w trybie offline. Na liście 200 najlepszych darmowych aplikacji w App Store w gatunku Edukacja. Ponad dziesięć milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,3 (53,2 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


SkyPortal

Aplikacja planetarium pozwala na oglądanie 120 000 gwiazd, dziesiątek komet i satelitów, ponad 200 gromad gwiazd i innych elementów galaktyki z maksymalną szczegółowością. Mobilne planetarium podpowie, które planety lub konstelacje są najlepiej widoczne tego wieczoru i przedstawi ich wyczerpujący opis. SkyPortal jest odpowiedni dla tych, którzy poważnie interesują się astronomią: oprócz informacji o ciałach niebieskich, jego segment edukacyjny zawiera setki zdjęć i 4-godzinny zestaw komentarzy audio. Istnieje możliwość podłączenia i sterowania teleskopem Celestron, który charakteryzuje się wysoką dokładnością celowania: wystarczy wskazać obiekt, a teleskop automatycznie wyśrodkuje go w okularze. Ponad 500 tysięcy pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,2 (5,4 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Star Roam

Program do obserwacji gwiazd ze szczegółową mapą rozgwieżdżonego nieba. Wystarczy skierować smartfon na obiekt, a program określi jego nazwę i poda streszczenie z encyklopedii. Star Roam oblicza aktualne współrzędne gwiazdozbiorów i dokładnie pokazuje ich położenie nawet w ciągu dnia. Dane są przesyłane do systemu za pośrednictwem GPS, akcelerometru i kompasu. Funkcja przesunięcia w czasie pozwala cofnąć się o 10 000 lat i poznać położenie ciał kosmicznych w przeszłości. Działa w trybie offline. Ponad milion ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,6 (7,01 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Night Sky

Kieszonkowe planetarium, które ułatwia wyszukiwanie planet, gwiazdozbiorów, a nawet stacji kosmicznych. Daje możliwość umieszczania znaczników z komentarzami i zdjęciami na mapie nieba: na przykład, żeby zaznaczyć obiekt, który użytkownik planuje obserwować jutro. Trójwymiarowy widok jest bardzo realistyczny, można chodzić po powierzchni planety lub gwiazdy, a dziesięciokrotny zoom pozwala dotrzeć do najdalszych zakątków Galaktyki. Inteligentny moduł usuwa przeszkody i pokazuje położenie gwiazd, nawet jeśli użytkownik znajduje się w pomieszczeniu. Dostępny jest specjalny tryb oszczędzający wzrok podczas oglądania ekranu w nocy. Wśród 20 najlepszych aplikacji w App Store w gatunku "Materiały źródłowe". Średnia ocena w App Store - 4,7 (75 głosów).

Pobierz aplikację na iOS, podobną na Android


Solar Walk

Bezpłatna aplikacja z interaktywnym planetarium oferuje dokładny model 3D Układu Słonecznego z imponującymi efektami wizualnymi. Użytkownicy nie tylko widzą lokalizację planet w czasie rzeczywistym, lecz także mogą powiększać ciało niebieskie i szczegółowo badać jego powierzchnię ─ systemy górskie, morza, kratery. Model 3D Układu Słonecznego jest realistyczny. Jeśli masz okulary 3D, obiekty kosmiczne stają się trójwymiarowe. Część teoretyczna jest nie mniej interesująca: program szczegółowo opisuje każde ciało niebieskie, jego strukturę wewnętrzną, masę, prędkość orbitalną. Istnieje możliwość cofnięcia się w czasie o rok lub kilka stuleci i zobaczenia położenia planet w owym momencie. Działa w trybie offline. Ponad milion ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,1 (27,5 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


183