Lekcje Inkscape dla początkujących

W dzisiejszym świecie obrazy graficzne wszystkich rodzajów są istotną częścią codziennego życia ludzi. Do tworzenia takich ilustracji służy Inkscape - darmowy edytor grafiki wektorowej, który spełnia większość wymagań dotyczących funkcjonalności i użyteczności.

Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje wideo Inkscape do samodzielniej nauki w domu.


Wprowadzenie

Oprogramowanie dla różnych systemów operacyjnych komputerów można pobrać bezpłatnie z oficjalnej strony Inkscape lub poszukać polskiej wersji w Internecie. Ustawienia interfejsu pozwalają na wybór opcji kolorystycznych i dostosowanie funkcji, które są najbardziej potrzebne do zwiększenia efektywności pracy.


Poziomy i łączenie obiektów

Hierarchia obiektów pozwala nakładać poszczególne elementy jeden na drugi w zadanej kolejności. W ten sposób można tworzyć unikalne kształty. Ponadto istnieje możliwość łączenia ich za pomocą jednego kliknięcia, a każda czynność jest odwracalna.


Linie krzywe

Tworzenie unikalnych kształtów za pomocą funkcji "Krzywe Béziera" to całkiem prosta sprawa. Oprócz standardowej korekty załamania, funkcja oprogramowania pozwala również na indywidualne modyfikowanie segmentów. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie bardzo złożonych i bardzo nietypowych obiektów. Proces ten odbywa się za pomocą prostej metody "przeciągnij i upuść". Wystarczy umieścić kursor w miejscu, w którym chcesz coś zmienić i rozpocząć manipulację.


Praca z tekstem

Aby dodać tekst, należy wybrać odpowiednią opcję w narzędziach, zaznaczyć warstwę do nałożenia i napisać pożądane słowa, skalując je w razie potrzeby.


Konwertowanie

Obrazy rastrowe nie mogą być zbytnio powiększone i zachować swojej jakości, ponieważ składają się z pikseli. Opcja konwersji ich do formatu wektorowego pomaga uzyskać skalowalne ilustracje.


Praca z warstwami w praktyce

Tworzenie prostych kształtów w stylu wektorowym uczy podstaw, w tym doboru kolorów, symetrii i wykorzystania kreatywnych pomysłów.


Logotypy

Przydatne tutoriale dotyczące tworzenia logotypów w Inkscape od zera.


Przycinanie obiektów

Praca z grafiką wektorową może być prawdziwą przyjemnością, ponieważ projektant ma szerokie możliwości tworzenia unikalnych obrazów bez ograniczeń.


Gradient


Tworzenie znaków informacyjnych

Znaki informacyjne o dowolnej złożoności można wykonać bardzo szybko przy odrobinie praktyki.


Tworzenie wizytówek


Rysunki do bajek

Wiele osób widziało w sklepach książeczki z ciekawymi ilustracjami dla dzieci. Niektóre z nich są wykonane przy użyciu grafiki wektorowej. Uniwersalny format, dzięki któremu zawsze powstają piękne obrazy, zarówno zwierząt, domów, samochodów, jak i rzeczy abstrakcyjnych.


Błędy

Pomocna lekcja omawiająca częste błędy popełniane przez początkujących użytkowników.


Portret


Mozaika


Grafika komiksowa


Tutoriale


Tworzenie fontu


Filtry


Zapisywanie projektu

Po zakończeniu pracy należy zapisać plik. Tutaj użytkownik może wybrać pożądany format. Jeśli chcesz kontynuować edycję później, SVG będzie odpowiednim rozwiązaniem. Gotowy obraz do druku otrzymuje się w formacie PDF. PNG to standardowy format do wyświetlania na urządzeniach.


1 883
30 wideo