Lekcje fotografii mobilnej dla początkujących

Producenci smartfonów nie na próżno zwracają szczególną uwagę na aparaty fotograficzne w telefonach. Dziś niemal każdy ma w kieszeni smartfon, który przy odrobinie wiedzy i chęci może posłużyć do robienia profesjonalnych zdjęć.

Wybór darmowych wideo lekcji z artykułu pomoże udoskonalić umiejętności w zakresie fotografii mobilnej i zacząć robić zdjęcia na całkiem wysokim poziomie.


Wskazówki dla początkujących

Planowanie jest głównym kryterium sukcesu. Zamiast spontanicznych, szybkich zdjęć, trzeba przemyśleć każdą scenę: budynek, krajobraz, postać. Ważne jest, aby nauczyć się podkreślać właściwe miejsce, wspomnienie, przedmiot. Każde zdjęcie powinno być ilustracją pewnej historii, która później zamieni się w żywe wspomnienie podczas oglądania albumu.


Podstawy i fundamenty fotografii mobilnej

Jednym z kluczowych punktów jest prawidłowe ustawienie aparatu i światła. Jednym z kluczowych elementów jest odpowiednie umieszczenie aparatu i światła. Ważne jest również, aby podczas fotografowania korzystać z pełnego zakresu ustawień urządzenia.


Wybór odpowiedniego smartfona

Przyjrzyjmy się głównym kryteriom wyboru dobrego aparatu:

 • szybkość włączania aparatu i możliwość uruchamiania za pomocą fizycznego klawisza (zwykle klawisza głośności),
 • szybkość autofokusa, która wpływa na jakość zdjęć seryjnych,
 • przysłona lub otwór przysłony (F), który można regulować w celu rozmycia tła.


Ustawienia ręczne

Tryb AUTO nie jest w stanie ujawnić 100% potencjału kamery i jest przydatny tylko w przypadku uzyskania mniej lub bardziej akceptowalnego obrazu bez zamieszania. Jeśli zadaniem jest uzyskanie wysokiej jakości zdjęć, używane są ustawienia ręczne.

 • Przed każdą sesją zdjęciową konieczne jest wyczyszczenie obiektywu, wybranie maksymalnej rozdzielczości w ustawieniach. 
 • Konieczne jest również prawidłowe dostosowanie ekspozycji (ISO, czas otwarcia migawki i przysłona) przyszłego obrazu, w przeciwnym razie wynik jest często nadmiernie oświetlony lub ciemny. W pierwszym przypadku niemożliwe jest skorygowanie wyniku w postprocessingu.
 • Włączona funkcja HDR znacząco poprawia jakość obrazu.
 • Podstawowa technika kompozycji - zasada trójpodziału - sprawia, że obraz jest bardziej harmonijny i zrównoważony. Dlatego należy zawsze włączać siatkę na ekranie.


Jak zmaksymalizować jakość

RAW to nieskompresowany, nieprzetworzony format pliku pobrany bezpośrednio z czujnika aparatu. Początkowo może wyglądać znacznie gorzej niż JPEG, ale daje więcej przestrzeni w procesie przetwarzania. Główną zaletą jest możliwość uchwycenia prawie wszystkich szczegółów, które są pochłaniane przez zwykły format z powodu prześwietleń i cieni. Przetwarzanie będzie musiało być wykonane w specjalnej aplikacji, która rozpoznaje RAW (Snapseed, Lightroom są najczęściej używane).


Spektakularna fotografia HDR

HDR oznacza rozszerzony zakres dynamiki, który pozwala wydobyć jak najwięcej informacji z jasnych i ciemnych obszarów obrazu. Istnieje kilka sposobów na uzyskanie zdjęcia bez spadków w cieniach lub prześwietleniach.

 • Wbudowany tryb w standardowej aplikacji aparatu. Dobry do przetwarzania końcowego.
 • Robienie kilku zdjęć z różną ekspozycją, a następnie sklejanie ich w jedno za pomocą specjalnych aplikacji. Metoda dla naprawdę zaawansowanych fotografów, którzy nie szczędzą czasu.
 • Specjalna aplikacja HDR. Najbardziej odpowiednia opcja dla każdego poziomu.


Fajny portret na telefonie

Portret to najpopularniejszy i najbardziej pożądany gatunek fotografii. Do poprawy jakości można użyć specjalnego oprogramowania. Na przykład wielu profesjonalnych mistrzów mobilnej fotografii korzysta z aplikacji Moment - Pro Camera. Program pozwala robić zdjęcia w formacie RAW, wybierać czas otwarcia migawki, zaniżać wartość ISO, zmieniać ostrość, ekspozycję i balans bieli. Jedyną wadą jest solidny koszt subskrypcji.


Selfie

Do profesjonalnych selfie najlepiej używać tylnych aparatów telefonów. Dlatego do robienia selfie potrzebny będzie statyw i pilot zdalnego sterowania.


Obróbka w Lightroom

Podczas pracy nad przyjemnym dla oka obrazem zwraca się uwagę na kilka aspektów jednocześnie: geometrię, światło, kolor, znaczącą treść i interakcję z modelem. Korekcja światła i kolorów to kluczowe etapy przetwarzania końcowego, w których można zepsuć lub poprawić jakość ujęcia. Lightroom jest bardziej dostępny i wygodny niż Photoshop i można go zainstalować na telefonie.


Obróbka w Snapseed

Z pomocą Snapseed obróbka zdjęć jest szybka i tak prosta, jak to tylko możliwe.


Akcesoria: optyka i oświetlenie

Oprócz odpowiednio dobranej ekspozycji, trzeba martwić się o kolory i światło. Specjalne akcesoria do mobilografii, które poprawiają sensoryczną percepcję urządzeń, pomagają rozwiązać wiele problemów. Przykładem mogą być mobilne obiektywy (szerokokątne, portretowe i makro) oraz lampy (fotolampy, light sticki). Miły bonus - cały sprzęt mieści się w niewielkim plecaku.


Błędy podczas obróbki na smartfonie

 • Przesycenie. Początkujący często ustawiają suwak "nasycenie" i "kontrast" na maksimum. Zdjęcie staje się toksyczne i nienaturalne.
 • Nieodpowiednie efekty HDR lub "dramatyzm", gdy każdy szczegół zostaje podświetlony i skontrastowany. Efekty lepiej stosować ostrożnie, o 15-20%.
 • Nadmierne oświetlenie, gdy karta fotograficzna staje się płaska. Bardziej profesjonalne będzie nieznaczne zwiększenie jasnych tonów (o 5-7 jednostek) i zmniejszenie ciemnych tonów.
 • Kreatywny efekt podświetlenia określonego koloru na tle czarno-białego zdjęcia. Częściej niż rzadziej, wynik wygląda krzykliwie, a zdjęcie nie staje się lepsze.
 • Używanie rozmycia programowego. Wygląda nienaturalnie i bardzo tanio. Wysokiej jakości rozmycie można uzyskać, korzystając z trybu portretowego aparatu.
 • Wyraźna winieta. Można nieco przyciemnić krawędzie i zaakcentować środek.
 • Filtry takie jak "vintage" i "grunge". Należy je stosować tylko do początkowo złych zdjęć. Dobre zdjęcia mogą zostać zepsute przez efekt.
 • Tekst do dekoracji (miły dzień, dzień dobry itp.) jest uzasadniony na plakatach, okładkach artykułów, kanale YouTube. Na zwykłych zdjęciach podpisy są zazwyczaj zbędne.
 • Filtr czarno-biały. Często zniszczenie koloru niszczy nastrój zdjęcia.


Sesja zdjęciowa

Historia każdego dobrego zdjęcia obejmuje kilkadziesiąt prób. Dlatego staraj się nakręcić maksymalną liczbę powtórek (od pięciu do stu), aby móc wybrać najlepszą wersję.


782
15 wideo