Lekcje Fusion 360 dla początkujących

Fusion 360 to wszechstronne oprogramowanie przeznaczone do tworzenia modeli 3D. Może być również stosowane jako rozwiązanie CAD i CAM. Narzędzia programowe dostępne na różnych systemach operacyjnych. Istnieje kilka rodzajów licencji, na przykład niekomercyjne przeznaczone dla studentów i do samodzielnej nauki w domu.

Wybraliśmy bezpłatne samouczki wideo na temat Fusion 360 dla początkujących, które dadzą wgląd w program w domu i nauczą cię, jak tworzyć elementarne projekty od podstaw lub na bazie gotowych elementów.


Instalacja

Kopię aktualizacji oprogramowania można pobrać jedynie ze strony internetowej firmy sprzedającej, ponieważ rozwiązanie oparte na chmurze i wymaga podania pewnych danych użytkownika, aby można było z niego korzystać. Istnieją wersje darmowe i są one nieco ograniczone, ale generalnie mają podobną funkcjonalność do płatnych egzemplarzy i będą wystarczające do celów szkoleniowych.


Szkic

To ważny element każdego projektu, ponieważ pokazuje wymiary i łatwiej z niego czytać informacje techniczne. Zaczynamy od utworzenia nowego projektu z paska menu na panelu narzędziowym. Tam dostępny dla użytkownika przycisk do tworzenia szkicu. W trybie wyboru płaszczyzny należy wybrać żądaną stronę i rozpocząć pracę. Istnieje możliwość obracania boków za pomocą kostki dostępnej z boku.


3D

Stworzone szkice można łatwo przekształcić w elementy 3D. Aby to zrobić, wystarczy użyć funkcji "Extrude". Istnieje kilka opcji wyciągania części z oryginalnego rysunku. Parametry określamy wpisując wymiary w odpowiednich kolumnach. Już utworzone obiekty dopuszczalne również modyfikować.


Dostosowanie przycisków

Każda funkcja w programie może być szybko użyta bez konieczności przechodzenia do menu. Aby to zrobić, musimy znaleźć żądaną funkcję w spisie, a następnie naprzeciwko ikony, nacisnąć trzy kropki i wybrać "Utwórz kombinację". Później wystarczy wybrać odpowiednią konfigurację i zapisać ustawienia. Możliwe również dodanie funkcji do panelu sterowania. Aby to zrobić, trzeba kliknąć na "Pin to panel".


Zmiana kształtu

Kiedy trzeba stworzyć skomplikowane części, konieczne korzystanie z funkcji zmiany kształtu. Wszystkie możliwe opcje edycji modelu są dostępne do wykorzystania poprzez menu "Create". Obok każdej opcji jest opis, a także zdjęcia z przykładami możliwych rezultatów po użyciu.


Komponenty

Taką nazwę otrzymują elementy wchodzące w skład projektu modelu, które przechowują informacje o oryginalnych płaszczyznach. Każdy komponent może zawierać kilka ciał, z własnym zestawem danych o właściwościach geometrii obecności unikalnych części i ich cech.


Pierwszy projekt

Aby szybciej nauczyć się korzystać z oprogramowania, należy stale próbować coś robić. Możemy spróbować wymodelować prosty element, w którym trzeba zwrócić szczególną uwagę na proporcje. W tym przypadku konieczne będzie obliczenie odległości od środka i kąta między krawędziami obiektu. Kształty tworzone poprzez aktywowanie odpowiednich funkcji w górnej części paska narzędzi.


Tworzenie elementów odlewanych

Są to dość złożone warianty modeli, które muszą być modyfikowane wzdłuż osi pionowej i poziomej. W celu uzyskania pożądanych kształtów należy podzielić ciało na strefy, a następnie stopniowo modyfikować ich za pomocą funkcji "Modyfikacja". Strony, które mają być zmienione, trzeba wcześniej zaznaczyć, trzymając wciśnięty przycisk "ctrl".Rendering

Możliwe analizowanie każdego gotowego projektu nie tylko jako rysunku, lecz także w postaci realistycznego obiektu 3D. W tym celu należy przetworzyć szkic, zmieniając środowisko pracy za pomocą menu funkcji. Musimy znaleźć przycisk na pasku narzędzi, aby przejść do renderowania. Standardowo na tym przycisku jest napis "Model". Użytkownik będzie miał wówczas do dyspozycji szereg opcji pozwalających na zmianę cech wizualnych projektu. Chodzi o kolor, materiał i tak dalej.


Optymalizacja wytrzymałości

Tryb ten nosi nazwę "Symulacja" i może być aktywowany w menu wyboru sposobu pracy. Funkcja ta szczególnie interesująca dla producentów części konstrukcyjnych. Opcja pozwala na stworzenie optymalnego produktu poprzez analizę dostępnych danych, unikając nadmiernego zużycia materiału. Przed uruchomieniem trzeba określić charakterystykę w postaci rodzaju materiału, limitu obciążenia i punktów największego fizycznego wpływu na obiekt.


Loft

W trybie "Design" dostępny przycisk "Loft". To narzędzie służy do tworzenia złożonych geometrii, gdzie boki obiektu okrągłe i kwadratowe, wydłużone, zakrzywione i tak dalej. Po włączeniu należy spróbować połączyć strony, a oprogramowanie zrobi to poprawnie pod względem logicznym.


Zębatki

Wiele mechanizmów pracuje z wykorzystaniem elementów tego typu. Każdy profesjonalny projektant powinien umieć ich stworzyć.


Gładkie krawędzie

Aby wykonać produkt o kształtach z zaokrąglonymi bokami, czyli lekko wyrównanymi krawędziami, należy użyć funkcji " Fillet". Dostęp do niej można uzyskać z menu. Po aktywacji trzeba tylko zaznaczyć, z jakim zakresem chcemy pracować. Może to być dowolny rozmiar i zazwyczaj podawany w milimetrach.


Pull

Służy do tworzenia kopii złożonych kształtów istniejących obiektów. Polega to na uzyskaniu modelu poprzez kopiowanie parametrów oryginalnego szablonu.


As-built joint

Jeśli części projektu mają być połączone w grupę i zaznaczone ich granice, musimy skorzystać z funkcji tworzenia grup w programie. W sekcji " Assemble" należy znaleźć przycisk "Joint" i ustawić logikę oraz dozwolone zakresy. Opcja ta niezbędna podczas pracy ze złożonymi modelami z ruchomymi częściami.


Praca na podstawie rysunku

Często specjaliści wykorzystują gotowy szkic do wykonania trójwymiarowej kopii, a następnie produkują ją na maszynach CNC. Wygodne wtedy użycie kilku obszarów roboczych w celu sprawdzenia wyników. Przełączane są one tak samo jak w standardowej przeglądarce internetowej, czyli w górnej części.


Dekoracje

Jeśli posiadamy sprzęt taki jak drukarka 3D, bez problemu i szybko zrobimy dekoracje na święta. Może to być wszystko również w celach komercyjnych.


Bryły obrotowe


Pętelka


Meble


Druk 3D

Wystarczy, że zapiszemy projekt. W sekcji "Grupy" wybieramy żądaną część. Należy ustawić aktualny format. Następnie wystarczy otworzyć plik i przystąpić do pracy.


Parametryczny tekst

Program przydatny do różnych celów, a dobra optymalizacja w pracy z różnymi technologiami produkcji i testowania czyni go jednym z najlepszych dostępnych rozwiązań.


Zobacz także: Darmowe kursy IT online


811
20 wideo