Lekcje szycia dla początkujących

Szycie to wyjątkowa umiejętność, która łączy w sobie kilka zalet – rozwija naszą twórczość, zachęca do próbowania czegoś nowego, pozwala samodzielnie naprawić (zwęzić, skrócić) odzież. Jak już mamy sporo praktyki, to możemy pomyśleć o stworzeniu dla siebie lub kogoś z rodziny czegoś unikatowego. Jednocześnie, takie hobby pozwoli zrelaksować oraz wzmocnić swoją cierpliwość.

Wybór najlepszych filmów instruktażowych z serwisu Youtube zapozna początkujących z podstawami, zasadami i technikami szycia.


Przybory na start

Maszyna krawiecka, nożyczki, centymetr krawiecki, szpilki, szpulki, igły, nici, prujka i to nie cała lista, o której musimy pomyśleć na początek. Co z tego jest najważniejsze, na co zwrócić uwagę, które z narzędzi lepiej kupić? - takie pytania mogą sprawić na start dużo zmartwień.

Ten odcinek był stworzony dla osób, które potrzebują podstawowych informacji o tym, jakie narzędzia są potrzebne, aby zacząć szyć. Pokazane niezbędne rzeczy oraz kilka gadżetów, które sprawią, że nauka szycia będzie łatwiejsza i szybsza.


Ściegi ręczne

Ściegi ręczne są często stosowane w krawiectwie do prac zgrubnych i wykończeniowych. 

Fastryga służy do tymczasowego łączenia kawałków wykroju. Ścieg za igłą służy do trwałego połączenia dwóch jednakowych kawałków tkaniny.


Ścieg ręczny maszynowy (stebnówkowy)

Stębnówka w pełni imituje szew maszynowy i wygląda tak samo zgrabnie z przodu i z tyłu.


Ścieg ręczny kryty

Ścieg kryty, który jest niewidoczny z zewnątrz, służy do podszywania tkanin.


Zapoznanie się z maszyną do szycia

Bez wykorzystania maszyny do szycia trudno sobie wyobrazić tworzenie ładnej sukni, garnituru, czapki bądź innych rzeczy. Wybór maszyny krawieckiej oraz opanowanie jej możliwości wydaje się procesem długim i skomplikowanym. 

Filmy o oswajaniu maszyny domowej Jumo Janome na pewno ułatwi poznanie szczegółów pracy z tym narzędziem. Bo funkcji omówione przez autorkę są wspólne dla wielu maszyn domowych.


Podstawowe ściegi na maszynie

Wszystko o podstawowych ściegach wyjaśni Aleksandra Baranowska, która prowadzi kursy i warsztaty z szycia dla amatorów. Zapoznamy się z:

  • ściegiem prostym;
  • zygzakiem;
  • ściegiem owerlokowym;
  • obrotem na igle.

W wideo zostanie wyjaśniony cały proces powstania ściegów – od czego zacząć, jak skończyć, do jakiego materiału pasuje wybrany ścieg, jak zmieniać długość i szerokość ściegu.

Ścieg prosty może być podwójny lub potrójny dla zwiększenia wytrzymałości. Ściegi zygzakowe to: zwykły (do oblamówek lub ściegów dekoracyjnych) i elastyczny (do tkanin rozciągliwych). Owerlok stosuje się, aby zapobiec wykruszaniu się krawędzi, a wersja z pogłębieniem przeznaczona jest do ciasnych, nierozciągliwych tkanin. Bardziej zaawansowanym poziomem jest ścieg ozdobny, który jest szyty wyłącznie w celach dekoracyjnych.


Ścieg kryty maszynowy

Pomoże zgrabnie obszyć spodnie lub wykończyć brzegi cienkich tkanin, a także przyda się podczas szycia dziecięcych zabawek, poduszek i elementów wypełniających.


Jak szyć prosto

Proste szycie jest wynikiem przeszycia wielu metrów, a to oznacza, że musimy cierpliwie na dowolnych odcinkach materiału ćwiczyć różne ściegi na różnych kształtach aż dopóki ręka się wyrobi. Oprócz różnych wariantów ćwiczeń po kreskach, w filmie omówione akcesoria wspomagające: prowadniki, stopki krawędziowe i brzegowe, liniały magnetyczne.


Rogi kopertowe

Aby pięknie ozdobić rogi, warto poznać specjalną technikę składania koperty na odwrotną stronę. Z każdej strony wygląda płasko i schludnie. Zazwyczaj wykorzystywana na serwetki, obrusy, ręczniki kuchenne i bieżniki, fartuchy, narzuty.

Do łatwego oznaczania służą kartonowe szablony w formie prostokąta. Modne jest używanie szpilek do mocowania strzałki. Na końcu obszycia zaprasuj obszycie żelazkiem.


Triki

Jan Leśniak krawiec, który od dwudziestu lat zajmuje się projektowaniem oraz tworzeniem akcesoriów i ubrań, poda cztery triki ułatwiające pracę:

  • połączenie grubych elementów;
  • montaż suwaków na zamku;
  • naprawa zamku;
  • przewijanie wąskich pasków.


Parady dla początkujących

Umiejętność szycia dla początkujących otwiera wiele możliwości i znacznie ułatwia życie domowe. Bez pomocy krawieckiej można obszyć spodnie lub zasłony, wyciąć długi brzeg, przerobić stare ubrania lub wymyślić w jeden wieczór prostą sukienkę letnią, fartuszek lub kostium dla dzieci. A opanowanie podstaw krawiectwa sprawi, że aktualizacja garderoby będzie znacznie tańsza.


Torba na zakupy

Do uszycia prostej i ekologicznej torby bez owerloków będą potrzebne: wybrana tkanina, nić, nożyczki, maszyna krawiecka, agrafka, szpilki, linijka oraz coś do zaznaczania. 

Kiedy wszystko będzie gotowe, postępując zgodnie z instrukcjami w wideo, łatwo będzie uszyć torbę na zakupy.


Spódniczka

Wiadomo, że bądź jaka dziewczynka nie może mieć wystarczającą liczbę spódniczek. Aby zaoszczędzić budżet i sprawić dziecku przyjemność, możemy skorzystać ze swoich umiejętności hobbystycznych. Z tego wideo poznamy szybką instrukcję szycia prostej spódniczki w trzech wersjach: z gumką w tunelu, na grubej gumce, z elastycznym ściągaczem.


Czapka dresowa

Zrobić przyjemną niespodziankę i podarować ukochanemu dziecku śliczną czapkę lub uszyć komplet dla całej rodziny – to potrafi nawet osoba początkująca. Ten film jest skierowany dla tych, którzy dopiero wchodzą w świat krawiectwa. Po zapoznaniu się z treścią nagrania potrafią wykonać cały proces samodzielnie, a mianowicie: zdjąć miarę, zrobić wykrój i uszyć czapkę jedno- lub dwustronną.


Bluzka


T-shirt

Tutorial nadaje się do wykonania zwykłego T-shirtu.


Spódnica w pięć minut


Prosta spódnica bez wykroju


Spódnica z kieszeniami


Skracanie jeansów


Szycie pościeli


Jak zaszyć rozprutą kurtkę


Jak wszywać zamek kryty


Szycie dzianin bez owerlocka


Jak szyć podwójną igłą


Jak zabezpieczać krawędzie przed strzępieniem


Użycie taśmy malarskiej


Poprawki krawieckie


Warsztat w domu


Gadżety w pracowni krawieckiej


11 powodów, żeby zacząć szyć

Po obejrzeniu wideo będziemy mieli ponad jedenastu powodów, by zacząć szyć. Bo to pasja, która daje poczucie niezależności, kontroli, pozwala zaoszczędzić i wyróżnić się, a razem z tym, ma efekt medytacyjny.


Praktyka tworzy mistrza – dlatego początkującemu warto nie przejmować się drobnymi pomyłkami, a starać ćwiczyć szycie nieustannie i z przyjemnością. Ta umiejętność otwiera przed człowiekiem nieskończone możliwości w kreacji odzieży, tekstyliów domowych, zabawek oraz innych robótek ręcznych.


214
40 wideo