Lekcje szycia dla początkujących

Szycie to wyjątkowa umiejętność, która łączy w sobie kilka zalet – rozwija naszą twórczość, zachęca do próbowania czegoś nowego, pozwala samodzielnie naprawić (zwęzić, skrócić) odzież. Jak już mamy sporo praktyki, to możemy pomyśleć o stworzeniu dla siebie lub kogoś z rodziny czegoś unikatowego. Jednocześnie, takie hobby pozwoli zrelaksować oraz wzmocnić swoją cierpliwość.

Wybór najlepszych darmowych filmików instruktażowych wprowadza początkujących w podstawowe techniki szycia.


Zestaw startowy

Maszyna krawiecka, nożyczki, centymetr krawiecki, szpilki, szpulki, igły, nici, prujka i to nie cała lista, o której musimy pomyśleć na początek. Co z tego jest najważniejsze, na co zwrócić uwagę, które z narzędzi lepiej kupić? - takie pytania mogą sprawić na start dużo zmartwień.


Narzędzia krawieckie na początek

Podstawowe informacje o tym, jakich przyborów potrzebujesz, aby zacząć szyć. Pokazuje najbardziej niezbędne narzędzia oraz kilka gadżetów, które ułatwią i przyspieszą naukę krawiectwa.


Ściegi ręczne

Ściegi ręczne są często stosowane w krawiectwie do prac zgrubnych i wykończeniowych. 

Fastryga służy do tymczasowego łączenia kawałków wykroju. Ścieg za igłą służy do trwałego połączenia dwóch jednakowych kawałków tkaniny.


Ścieg ręczny maszynowy (stebnówkowy)

Stębnówka w pełni imituje szew maszynowy i wygląda tak samo zgrabnie z przodu i z tyłu.


Ścieg ręczny kryty

Ścieg kryty, który jest niewidoczny z zewnątrz, służy do podszywania tkanin.


Zapoznanie się z maszyną do szycia

Bez wykorzystania maszyny do szycia trudno sobie wyobrazić tworzenie ładnej sukni, garnituru, czapki bądź innych rzeczy. Wybór maszyny krawieckiej oraz opanowanie jej możliwości wydaje się procesem długim i skomplikowanym. 

Wideo o oswajaniu maszyny domowej Jumo Janome z pewnością ułatwi poznanie tajników pracy z tym urządzeniem. W końcu funkcje omawiane przez autorkę są wspólne dla większości maszyn domowych.


Podstawowe ściegi na maszynie

Wszystko o podstawowych ściegach wyjaśni Aleksandra Baranowska, która prowadzi kursy i warsztaty z szycia dla amatorów. Zapoznamy się z:

  • ściegiem prostym;
  • zygzakiem;
  • ściegiem owerlokowym;
  • obrotem na igle.

W wideo zostanie wyjaśniony cały proces powstania ściegów – od czego zacząć, jak skończyć, do jakiego materiału pasuje wybrany ścieg, jak zmieniać długość i szerokość ściegu.

Ścieg prosty może być podwójny lub potrójny dla zwiększenia wytrzymałości. Ściegi zygzakowe to: zwykły (do oblamówek lub ściegów dekoracyjnych) i elastyczny (do tkanin rozciągliwych). Owerlok stosuje się, aby zapobiec wykruszaniu się krawędzi, a wersja z pogłębieniem przeznaczona jest do ciasnych, nierozciągliwych tkanin. Bardziej zaawansowanym poziomem jest ścieg ozdobny, który jest szyty wyłącznie w celach dekoracyjnych.


Ścieg kryty maszynowy

Pomoże zgrabnie obszyć spodnie lub wykończyć brzegi cienkich tkanin, a także przyda się podczas szycia dziecięcych zabawek, poduszek i elementów wypełniających.


Jak szyć prosto

Proste szycie jest wynikiem przeszycia wielu metrów, a to oznacza, że musimy cierpliwie na dowolnych odcinkach materiału ćwiczyć różne ściegi na różnych kształtach aż dopóki ręka się wyrobi. Oprócz różnych wariantów ćwiczeń po kreskach, w filmie omówione akcesoria wspomagające: prowadniki, stopki krawędziowe i brzegowe, liniały magnetyczne.


Rogi kopertowe

Aby pięknie ozdobić rogi, warto poznać specjalną technikę składania koperty na odwrotną stronę. Z każdej strony wygląda płasko i schludnie. Zazwyczaj wykorzystywana na serwetki, obrusy, ręczniki kuchenne i bieżniki, fartuchy, narzuty.

Do łatwego oznaczania służą kartonowe szablony w formie prostokąta. Modne jest używanie szpilek do mocowania strzałki. Na końcu obszycia zaprasuj obszycie żelazkiem.


Triki

Jan Leśniak krawiec, który od dwudziestu lat zajmuje się projektowaniem oraz tworzeniem akcesoriów i ubrań, poda cztery triki ułatwiające pracę:

  • połączenie grubych elementów;
  • montaż suwaków na zamku;
  • naprawa zamku;
  • przewijanie wąskich pasków.


Parady dla początkujących

Umiejętność szycia dla początkujących otwiera wiele możliwości i znacznie ułatwia życie domowe. Bez pomocy krawieckiej można obszyć spodnie lub zasłony, wyciąć długi brzeg, przerobić stare ubrania lub wymyślić w jeden wieczór prostą sukienkę letnią, fartuszek lub kostium dla dzieci. A opanowanie podstaw krawiectwa sprawi, że aktualizacja garderoby będzie znacznie tańsza.


Torba na zakupy

Do uszycia prostej i ekologicznej torby bez owerloków będą potrzebne: wybrana tkanina, nić, nożyczki, maszyna krawiecka, agrafka, szpilki, linijka oraz coś do zaznaczania. 

Kiedy wszystko będzie gotowe, postępując zgodnie z instrukcjami w wideo, łatwo będzie uszyć torbę na zakupy.


Spódniczka

Wiadomo, że bądź jaka dziewczynka nie może mieć wystarczającą liczbę spódniczek. Aby zaoszczędzić budżet i sprawić dziecku przyjemność, możemy skorzystać ze swoich umiejętności hobbystycznych. Z tego wideo poznamy szybką instrukcję szycia prostej spódniczki w trzech wersjach: z gumką w tunelu, na grubej gumce, z elastycznym ściągaczem.


Czapka dresowa

Zrobić przyjemną niespodziankę i podarować ukochanemu dziecku śliczną czapkę lub uszyć komplet dla całej rodziny – to potrafi nawet osoba początkująca. Ten film jest skierowany dla tych, którzy dopiero wchodzą w świat krawiectwa. Po zapoznaniu się z treścią nagrania potrafią wykonać cały proces samodzielnie, a mianowicie: zdjąć miarę, zrobić wykrój i uszyć czapkę jedno- lub dwustronną.


Bluzka


T-shirt

Tutorial nadaje się do wykonania zwykłego T-shirtu.


Spódnica w pięć minut


Prosta spódnica bez wykroju


Z kieszeniami


Skracanie jeansów


Szycie pościeli


Naprawa podartej kurtki


Jak wszyć zamek kryty


Jak szyć dzianinę bez overlocka


Szycie podwójną igłą


Jak chronić krawędzie


Użycie taśmy malarskiej


Poprawki krawieckie


Warsztat w domu


Gadżety w pracowni krawieckiej


Dlaczego warto zacząć szyć

Po obejrzeniu wideo będziemy mieli ponad jedenastu powodów, by zacząć szyć. Bo to pasja, która daje poczucie niezależności, kontroli, pozwala zaoszczędzić i wyróżnić się, a razem z tym, ma efekt medytacyjny.


Praktyka tworzy mistrza – dlatego początkującemu warto nie przejmować się drobnymi pomyłkami, a starać ćwiczyć szycie nieustannie i z przyjemnością. Ta umiejętność otwiera przed człowiekiem nieskończone możliwości w kreacji odzieży, tekstyliów domowych, zabawek oraz innych robótek ręcznych.


4 605
40 wideo