Lekcje projektowania ogrodów dla początkujących

Krajobraz to naturalne środowisko, w którym żyjemy, oraz cała przestrzeń, która nas otacza. Współcześni projektanci nauczyli się modyfikować środowisko naturalne w celu zaspokojenia potrzeb gospodarczych i estetycznych. Wielu entuzjastów i miłośników wiejskiego życia tworzy na swoich działkach, nie będąc zawodowymi ogrodnikami.

Wybraliśmy serię bezpłatnych lekcji wideo na temat projektowania ogrodów i krajobrazu. Zajęcia dla początkujących pomogą skutecznie eksperymentować, wypróbowywać rośliny rodzime i egzotyczne w sposób inteligentny oraz realizować najbardziej śmiałe pomysły.


Jak zaprojektować ogród

Krótki kurs projektowania ogrodów dla początkujących pomoże zaprojektować własny ogród bez konieczności udziału w profesjonalnych zajęciach. Wideo odpowiada na podstawowe pytania, które pomogą w podjęciu decyzji o koncepcji projektu i kluczowych kwestiach: kompozycji, sezonowości, kolorach, kształtach i podziale na strefy. Z pytań dowiesz się, jak rozmieścić na działce parking, plac zabaw, ogród warzywny, miejsce do podlewania i miejsce do wypoczynku.

Lekcje teoretyczne pozwolą poznać podstawowe metody projektowania terenów zieleni, zrozumieć wiele stylów architektury krajobrazu oraz nauczyć się podstawowych terminów zawodowych.

Projekt ogrodu zależy od cech danego terytorium.

Wideo zawierają wiele przykładów, a także wskazówki dla początkujących projektantów dotyczące pierwszych kroków w pracy nad obszarem.


Wybór odpowiednich roślin

Kwiaty i trawy są niewątpliwie podstawą każdego stylu zewnętrznego. Aby utrzymać tę koncepcję przez lata, nie tracąc przy tym wiele wysiłku, należy stosować zieleń, która pozostaje wiecznie zielona, odporna na trudne warunki pogodowe i bezpretensjonalna w pielęgnacji. Najlepsze typy zostały omówione w filmie.


Najlepsze rodzaje drzew do dekoracji architektonicznych

Duże rośliny mogą służyć nie tylko jako elementy dekoracyjne, ale także można z nich korzystać w celach praktycznych. Duże krzewy można wykorzystać do tworzenia żywopłotów, a nawet nadawania im odpowiednich kształtów. Duże drzewa umożliwiają zastąpienie konstrukcji altany. Najważniejsze, aby nie dokonać nieprawidłowego wyboru, ponieważ w tym przypadku kluczowe jest właściwe połączenie z wyglądem przyległego budynku. 


Ogród od zera

Jak zmienić nieciekawą przestrzeń w stylowe miejsce do relaksu i od czego zacząć? Zobacz na przykładzie standardowego ogródka za domem.

Tworzenie ogrodu polega na odtworzeniu fragmentu środowiska naturalnego na własnej działce.

Projektowanie krajobrazu może poprawić i ulepszyć teren wokół domu zgodnie z określonymi gustami i wyobrażeniami o pięknie.

Aby stworzyć piękny ogród, można uwzględnić zasady architektury krajobrazu..

Przy projektowaniu ogrodu należy wziąć pod uwagę wiele czynników: rodzaj gleby, skalę przestrzeni, ukształtowanie terenu, układ domu.


Dekorowanie małego terenu

W większości przypadków do dyspozycji jest tylko niewielka powierzchnia, dlatego trzeba się bardzo starać, aby wszystko, co może upiększyć miejsce i nie zmarnować dostępnej przestrzeni, zostało wykorzystane. Istnieje wiele różnych technik. Można wybrać kolory, które optycznie powiększą wolną strefę, lub wznieść konstrukcje w formie kwietników z półkami pod nimi, aby maksymalnie zaoszczędzić miejsce. 


Dekoracja tarasów

Posiadanie takiego miejsca na własnej posesji pozwala na spotkania z rodziną i przyjaciółmi na świeżym powietrzu, aby miło spędzić czas w cieplejszych porach roku. Żeby projekt był nastrojowy i nie wymagał skomplikowanej pracy, ważne jest użycie specjalnych gatunków drewna, dobór harmonijnych kolorów oraz zastosowanie mebli wykonanych z materiałów odpornych na działanie promieni słonecznych i wilgoci. Powinny tam być także rośliny, ponieważ bez nich teren wydawałby się nudny i monotonny. 


Miejsce do wspólnego spędzania czasu

Nie ma nic lepszego niż dom. Wiele osób lubi być ze swoimi bliskimi w zaciszu własnego mieszkania. Teren z leżakiem, stołem, drzewami, na których rosną pyszne owoce, równo przycięty trawnik sprawi, że wspólne spędzanie czasu będzie jeszcze przyjemniejsze, dlatego projektant krajobrazu powinien wiedzieć, jak stworzyć romantyczną atmosferę, aby zapewnić niezapomniane wrażenia. Obecny trend i duży popyt na takie style jest gwarantowany.


Styl Angielski

Anglicy z pewnością mają swoje własne upodobania i wpływy kulturowe, co bardzo podoba się także wielu ludziom z innych kultur. Mówiąc o tego typu projektach, mamy na myśli kwiaty, które mogą kwitnąć przez długi czas i co roku. Pożądane są kamienne ławki i, w zależności od upodobań, kamienna ścieżka. Konieczne jest użycie koloru czerwonego. Obfitość zieleni sprawia, że w takim ogrodzie zawsze będą latać pszczoły i motyle. 


Styl nowoczesny

Lekcje wideo na temat stylowego nowoczesnego designu uczą, jak uniknąć banału i w harmonijny sposób podkreślić piękno domu.

Początkujący poznają podstawy projektowania krajobrazu w dzisiejszych czasach: minimalizm, prostotę i prawidłowe kształty geometryczne. Filmy pokazują konkretne przykłady udanych projektów nowoczesnych ogrodów.


Styl Japoński

Małe drzewa, wysepki, ścieżki z drobnych kamiennych odłamków. W tego typu projektach można również wykorzystać strumienie, a nawet jeziora. Wszystko zależy od fantazji. Zastosowanie motywów azjatyckich idealnie nadaje się do stworzenia spokojnej i wyciszonej przestrzeni. Praca wymaga dużego wysiłku, ale jej wynik będzie prawie na pewno zadowalający. 


Styl Francuski

Ten rodzaj ogrodu to miejsce, w którym panuje całkowity porządek i występuje duża liczba monotonnych roślin. Każdy rodzaj kwiatów należy posadzić w sposób staranny, nie mieszając ich, a krzewy najlepiej przycinać. Z pewnością coś w tym jest.


Ogród naturalistyczny

Najważniejszą rzeczą w projekcie krajobrazu jest prawidłowe rozmieszczenie obiektów pod względem funkcjonalności, wygody oraz uwzględnienia cech i niuansów. 


Na dachu

Film przedstawia podstawowe techniki projektowania patio i ogrodów na dachach, ujawnia tajniki kształtowania przestrzeni i wyboru najlepszych mebli ogrodowych. 


Leśny


Swobodny


Przydomowy


Mały

Często właściciele ogrodów mają małe działki i trudności z ich zagospodarowaniem. Głównym celem jest wizualne powiększenie i poszerzenie obszaru. Samouczek wideo pokazuje przykłady, jak wzmocnić efekt przestrzenny za pomocą kolorów, układów i wykorzystania określonych materiałów.


Porady

Właściciele działek często zapominają o tym, jak ważne jest projektowanie zielonego otoczenia, kiedy skupiają się na budowie domu. Prywatny ogród jest jednak doskonałym sposobem wyrażania siebie i świetną platformą do twórczego eksperymentowania.


Ścieżki


MyGreenSpace. Podstawy 

Wideo przedstawia dostępny dla każdego program tworzenia wysokiej jakości projektów ogrodów.


Architektura Krajobrazu w ArCADia

Aby uzyskać dokładny obraz planu zagospodarowania terenu, nie wystarczy obraz w wyobraźni. Potrzebny jest plan dwuwymiarowy (widok z góry), a najlepiej trójwymiarowy.


Rośliny do ogrodu i na balkon


Zakładanie trawnika


Nowoczesna rabata


Żywopłoty


Lawenda


Róży


Triki


Regeneracja starego trawnika


Błędy, których należy wystrzegać

Wiedza, jaka nie została ugruntowana przez doświadczenie, generuje wiele prób i błędów. Nauczywszy się czegoś, architekt krajobrazu powinien nadal rozumieć, jak stosować techniki projektowania w praktyce. 

Można zrobić wiele pomyłek i każdy ma z nimi do czynienia, ale jest kilka typowych, których łatwo uniknąć.


Specyfika pracy architekta krajobrazu

Rozwój zawodowy eksperta można realizować na dwa sposoby. Jako freelancer i jako pracownik firmy. W obu przypadkach designer wykonuje tę samą pracę, która nie zawsze jest związana z projektowaniem na komputerze. Często trzeba być obecnym na miejscu, wykonać kilka szablonów i pomóc kolegom. Doświadczenie przychodzi i wszystko układa się w całość, ale na początku trudno będzie określić, jaką pracę wykonać najpierw, a co zostawić na później, jak zorganizować swój dzień roboczy i ile czasu poświęcić na zadania.


5 571
40 wideo