Lekcje makramy dla początkujących

Makrama to technika splatania węzłów, która w języku arabskim oznacza "frędzle" lub "koronkę". Plecione przedmioty zdobią wnętrza (donice, panele, serwetki i dywany, podstawki i zasłony) oraz ubrania (torby i paski, szale i chusty, naszyjniki i sprzączki). Obecnie, gdy handmade jest u szczytu popularności, makrama stała się modnym hobby.

Wybór najlepszych darmowych filmów instruktażowych wprowadzi początkujących w podstawy, zasady i techniki makramy.


Wybór materiału

Tkanie węzłów ma tę zaletę, że jest przyjazne dla budżetu. Nie są potrzebne żadne specjalne narzędzia, a praca wykonywana jest ręcznie. Głównym materiałem są mocne sznurówki, nici lub liny. Wcześniej używali głównie nici jedwabnych i wełnianych, złotej nici szpulowej. Dodatkowo potrzebna będzie podkładka, szpilki, haczyk i nożyczki. Przedmioty te można łączyć z ozdobami w postaci bursztynów, pereł i drewnianych koralików.


Jak zacząć

Istnieją dziesiątki opcji, które można wykorzystać do tworzenia przedmiotów, ale od wyboru będzie zależała jakość i komfort użytkowania. Na przykład szalik najlepiej wykonać z bawełny, natomiast dywan z lnu lub syntetycznych nici. Ozdoby dopuszczalne wyplatać z każdego rodzaju liny.


Podstawowe sploty

Istnieją dziesiątki węzłów: wolnostojący, herkulesowy, rzepakowy, ormiański, turecki, krawatowy, chiński, płaski i inne. Powtarzanie elementów w różnych kombinacjach pozwala na stworzenie unikalnych produktów. Skręt musi być bardzo ciasny, więc nadają się tylko bardzo mocne nici. Osoby początkujące muszą jedynie zapoznać się z podstawowymi rodzajami splotów.


Węzły mocujące

Technika ta była pierwotnie stosowana do wykonywania sieci rybackich, najpierw bez węzłów, a później skręcanych. Plemiona Inków używały węzłów do utrwalania informacji i wykonywania arytmetyki.


Węzły w kole

W późniejszym okresie wyroby węzłowe były wykorzystywane do ozdabiania mieszkań i odzieży. 


Węzeł płaski

Ta wersja odpowiednia dla dużych elementów. Jest wytrzymały, łatwy do wykonania, a przy tym piękny. Praktycznie nie ulega deformacji pod wpływem naprężeń. Dość prosto wychodzi wykonanie. Należy wziąć co najmniej 2 kawałki sznurka złożonego na pół. Teraz wychodzi na to, że mamy cztery końcówki. Zewnętrzne z nich owijamy na zmianę z uchwytami w środku dwóch środkowych nici. Aby uniknąć błędów należy uformować materiał w kształt cyfry 4 tylko tylną stroną i w normalny kształt dla drugiej krawędzi. Robimy to za każdym razem.


Proste łańcuszki

Przygotowanie do pracy zajmuje dość dużo czasu (około 10%) i składa się z kilku etapów.

  1. Wykonanie wzornika i określenie jego gęstości.
  2. Nacinanie nitek roboczych. Podczas pomiaru nie wolno go rozciągać, aby uniknąć niedokładności w długości.
  3. Luźne końce lutuj nad płomieniem świecy lub zapalniczki za pomocą kleju lub lakieru.
  4. Wygładzanie nici nad parą wodną. 
  5. Zawieszenie na podstawie na jeden z czterech sposobów.


Zakładka do książki

Poręczny i przydatny akcesorium, używany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. By dobrze spełniał swoją funkcję, trzeba korzystać z cienkiego materiału, a wtedy wygodnie będzie używać wyrobu do książek o dowolnej wielkości. Należy przygotować co najmniej 5 nitek o długości 2 milimetrów lub mniejszej oraz jeden dłuższy kawałek.


Brelok do kluczy

Prosty wyrób, który wymaga tylko 1 godzinę na zrobienie. Metoda ta polega na splataniu trzech sznurów metodą spiralną. Pozostała długość wyczesywana, a rezultatem tych działań będzie piękny przedmiot, który można zastosować samemu lub dać w prezencie.

Możliwy jest dowolny wzór: serce, płatek śniegu, fantazyjny ornament. Zaletą takiego breloka jest jego lekkość, elastyczność i przyjemne uczucie w dłoni. Praca zajmuje minimalną ilość czasu.


Węzły

Rękodzieła makramowe wyglądają bardzo elegancko i są bardzo trwałe dzięki splotowi węzełkowemu. Doskonale pasują do każdego wnętrza i nadają się na prezent dla rodziny i przyjaciół.


Spiralny

Świetnie pasuje do akcesoriów z grupy dekoracji. Trzeba przygotować cztery nici. Zaczynamy z lewej strony i po uformowaniu odwrotnej liczby 4 układamy nitkę przed środkowymi, ale za skrajnym sznurkiem. Owiń prawy koniec wokół tylnej części dwóch środkowych elementów i przełóż go przez pętlę pomiędzy pierwszą i drugą nitką — gotowe! Co pięć powtórzeń obracamy węzeł rękami.


Żebrowy

Do wykonania tego wyjątkowego wzoru potrzebne będzie 8 końcówek. Jedna na każdym końcu musi być użyta jako główna, a pozostałe są wiązane na przemian na pierwszej linie. Po trzy sztuki z każdej strony. Przede wszystkim węzły wykonywane jedną nitką na sobie. Dodajemy dwie pętle i dwie pętle z każdego następnego elementu. Na koniec wszystko zostaje połączone w centrum i proces ulega powtórzeniu.


Rybacki

Piękny sposób na mocowanie czegoś. Idealny na przykład dla chwostu. Wykonanie wymaga długiej nici. Średnio około 50-60 centymetrów na okręg 5 centymetrów. Proces wiązania prosty. Pozostawiamy część 10 centymetrów na górze i robimy pętlę od dołu liny wzdłuż oplatanego elementu, następnie okręcamy i wkładamy koniec w oczko na dole. Później należy zacisnąć i odciąć nadmiar.


Chwost

Na początek będziemy potrzebować kilkadziesiąt części sznurka (30) oraz kilka dodatkowych elementów do obwiązywania i haczyku. Należy zwrócić uwagę na sposób wiązania węzłów. Nie ciągniemy za końce po utworzeniu pętli, ale sam węzeł przeciągamy do miejsca, w którym powinien się znaleźć, popychając go palcami.


Kłos

To wzór w kształcie strzałki, pasujący do wykorzystania jako podstawa do dekoracji wnętrz. Polega na zwiększaniu liczby węzłów od krawędzi do środka, przy czym boczne węzły zaplatane nad środkowym.


Panel ścienny

Tekstylne kolory w bieli i beżu to uniwersalny wybór do każdego pomieszczenia. Jaskrawe kolory są nie na miejscu i przyciągają uwagę. Mimo dużej objętości, jest prosty w wykonaniu. Za podstawę służy dowolna drewniana deska, ale szczególnie autentycznie wygląda zwykły ślimak z kija. Jeśli nie zrobiliście tego wcześniej, lepiej sparzyć końce, aby uniknąć kruszenia się i strzępienia. Ale można po prostu związać końcówkę w zwykły węzeł i zgrabnie przyciąć.


Liście

Aby zrobić liście, potrzebne będzie 15 centymetrów grubej nici, złożonej na pół. Z niej należy wyciąć 12 kawałków o długości 8-10 centymetrów. Jeśli wymagane są inne rozmiary, zmienią się one proporcjonalnie. Następnie z krótkich kawałków zrób pętlę i owiń je wokół głównego kawałka po obu stronach. Po zakończeniu wystarczy wyszczotkować i przyciąć liście nożyczkami.


Siatka

Ważne jest, aby węzły były tej samej wielkości i w tych samych odstępach, aby zachować płaską formę.


Uchwyt na kwiaty w doniczce

Będziemy potrzebować 8 równych odcinków liny z dowolnego materiału. Aby rozpocząć tworzenie bazy, przygotuj pętlę. Połóż wszystkie kawałki razem, a następnie zginaj na pół, żeby wszystkie końcówki były tej samej długości. Następnie zawiązujemy węzeł rybacki w miejscu zgięcia. W ten sposób powstanie oczka do podwieszenia. By stworzyć resztę, wybieramy dowolny rodzaj węzła.


Poduszka

Przy zastosowaniu dobrej jakości materiałów, ta technika wyplatania może być wykorzystana do dekoracji akcesoriów do łóżka. Na przykład dekorowanie poduszki. W tym przypadku należy stosować wyłącznie wełnę lub bawełnę.


Torba

Torebki to jeden z popularnych wyrobów makramowych. Jeśli torba ma być używana regularnie, także na zewnątrz, warto poszukać materiałów wykonanych z wytrzymałego materiału syntetycznego.


Podkładka

Serwetki w postaci podstawki pod gorące naczynia, wazonu czy statuetki to rozwiązanie do wnętrz w stylu retro, vintage, prowansalskim, kiczowatym czy klasycznym. Nieskomplikowany kształt i niewielki rozmiar są idealne na pierwsze wprowadzenie do techniki.


Skrzydła na ramie w kształcie serca

Skrzydła mogą symbolizować coś przyjemnego i radosnego. Taki dodatek może z łatwością ozdobić mieszkanie w każdym stylu wnętrza. Można go również wykorzystać jako prezent. Do wykonania skrzydełek potrzebne będą 24 sznurki o długości 300 centymetrów każdy oraz konstrukcja do podstawy.


Anioł

Zabawki dla dzieci można robić codziennie. One mają wysoką jakość, tanie i bezpieczne. Można wykonywać co najmniej 3 dziennie w dowolnym kolorze i rozmiarze.


Świąteczny Mikołaj

Wkładając trochę wysiłku w stworzenie czegoś takiego dla siebie, można mieć pewność, że będzie to kreatywne i wyjątkowe. Gotowy produkt będzie znacznie lepszy niż wiele opcji dostępnych w sklepie.


Dekoracje świąteczne

Dzięki temu, że materiał jest dość niedrogi i wszystko robi się szybko, makrama pomaga udekorować choinkę w wyjątkowy i piękny sposób.


Podkładka pod kubek

Kilka takich podkładów stworzy piękny zestaw, którym łatwo ozdobić stół przed gośćmi lub po prostu użyć, by nie zepsuć mebli.


Bieżnik

Bieżnik pomoże nadać pomieszczeniu bardziej przytulny charakter. Realizacja może trwać kilka dni.


Makramowe drzewko


Z koralikami


Węzeł żebrowy w półokręgu


Splot diament


Styl boho


Duży liść


Siatka z węzłów przyjaźni


Wszystko, co wykonane własnymi rękami, może dokładnie odpowiadać konkretnym preferencjom, nie kosztując przy tym dużo pieniędzy. Jeżeli chcemy mieć ulubioną zabawę z korzyścią, makrama pasuje idealnie.


1 983
35 wideo