Lekcje WordPress dla początkujących
Jednym z najpopularniejszych obecnie systemów zarządzania stronami internetowymi jest WordPress. Znajduje zastosowanie w blogach, sklepach internetowych, portfolio i projektach biznesowych. Główne zalety platformy to duży wybór darmowych szablonów, szybka instalacja, proste zarządzanie oraz duży wybór wtyczek.
Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje WordPress do samodzielniej nauki w domu.
Instalacja
Aby rozpocząć pracę z Wordpressem, należy załadować oprogramowanie na serwer zdalny (jeśli posiadamy hosting i domenę). Druga opcja to serwer lokalny, który będzie znajdował się na komputerze. W pierwszym przypadku sam program jest pobierany z oficjalnego źródła, a następnie przesyłasz pliki do hostingu.
Strona internetowa od zera
W poradniku wideo pokazano, jak krok po kroku stworzyć nową stronę za pomocą WordPressa. Cały proces podzielony jest na 23 kroki: od wyboru domeny, załadowania na hosting, po pracę z tekstem i dodawanie artykułów. Najpierw trzeba zarejestrować się na hostingu (bezpłatnie w trybie testowym lub od razu płatnym). Następnie instaluje się system CMS oraz hasło administratora umożliwiające wejście do panelu kontrolnego strony, gdzie można edytować szablon projektu, dodawać nowe teksty lub tworzyć kategorie i podstrony.
Pierwsze kroki
Po instalacji należy przejść do konfiguracji. Film pokazuje jak stworzyć stronę, edytować główną stronę bloga, nazwy sekcji i treść.
Kluczowe punkty dla nowych serwisów internetowych:
- Ustalenie prawidłowego wyświetlania nazw stron i kategorii w pasku adresu poprzez Ustawienia;
- zarejestrowanie konta dla autora, oprócz dostępu głównego administratora (pomoże zabezpieczyć serwis online przed włamaniem);
- zmiana nazwy administratora dla lepszego bezpieczeństwa;
- zakaz publikowania artykułów z serwisów trzecich.
Aby automatycznie filtrować spamowe komentarze, należy włączyć wtyczkę Akismet. Do śledzenia aktywności użytkowników wymagane jest podłączenie Google Analytics.
Panel administracyjny
Dostęp do konsoli roboczej uzyskuje się po załadowaniu systemu na hosting. Strona główna w panelu administracyjnym zawiera widżety umożliwiające szybki dostęp do edycji informacji, szablonów, popularnych funkcji i ustawień. W "aktualizacjach" pojawiają się dane o dostępnych wtyczkach, motywach itp. Istnieje standardowy zestaw rozdziałów.
- "Wpisy" służą do zamieszczania wiadomości, artykułów, notatek, które pojawiają się w odwrotnej kolejności chronologicznej.
- "Strony" przeznaczone są do umieszczania informacji o firmie, kontaktów, regulaminu, katalogu usług.
- "Komentarze" zawierają wszystkie komentarze pozostawione na zasobie. Możesz je również edytować, usuwać lub odpowiadać na nie tutaj.
- "Wygląd" odpowiada za właściwości i parametry motywu, menu, widżetów.
- "Użytkownicy" zarządza użytkownikami strony.
- Poprzez "Ustawienia" i "Narzędzia" dokonuje się importu danych i ustawień ogólnych.
- W "Plikach multimedialnych" można przeglądać, przesyłać lub usuwać zdjęcia, dokumenty multimedialne.
Dodawanie szablonu
Motyw odpowiada za wizualny komponent strony internetowej. Instalacja składa się z kilku następujących po sobie kroków. Jak zorganizowane są szablony i do czego służą? Gdzie jest odpowiedni rozdział w przestrzeni administracyjnej? Czy mogę stworzyć swój własny motyw od podstaw? Jak załadować szablon do systemu? Jak stworzyć hierarchię plików? Odpowiedzi na pytania teoretyczne znajdziesz w tutorialu wideo. Jako ćwiczenie praktyczne spróbujesz założyć, zaludnić i połączyć motyw.
Podstrony i menu nawigacyjne
Aby umieścić informacje o wszystkich oferowanych usługach oraz dane kontaktowe właściciela serwisu, należy podzielić platformę na osobne podstrony. W większości przypadków są to zakładki o nazwie "O nas", "Kontakt", "Oferty", "Galeria" itp. Takie podejście poprawia jakość administrowania treścią i udostępnia ją w najbardziej czytelnej formie.
Instalacja wtyczki
Instalowanie wtyczek służy do rozszerzenia funkcjonalności systemu WordPress. Na przykład w celu zwiększenia szybkości ładowania elementów strony lub uzyskania bardziej szczegółowych statystyk dotyczących działań użytkowników, czy też optymalizacji projektu pod kątem wysokich pozycji w wyszukiwarkach. Na rynku można znaleźć mnóstwo pluginów, zarówno płatnych jak i darmowych rozwiązań.
Wtyczka Elementor
Do tworzenia stron WWW nie jest potrzebna znajomość CSS i HTML. Można użyć kreatora stron Elementor. Wideo dotyczące instalacji wtyczki od zera i tworzenia pierwszego projektu - projektowania wyglądu strony głównej.
Edytor Gutenberg
Wizualny edytor Gutenberga znacznie ułatwia dodawanie i edytowanie treści. Podczas edycji wszystkie zmiany są wyświetlane od razu tak, jak będą widoczne dla odwiedzających witrynę.
Widżety
Wykorzystanie widżetów do zwiększenia doświadczenia użytkowników cieszy się już sporą popularnością - elementy te udowodniły swoją skuteczność.
Sklep internetowy
Jak stworzyć sklep internetowy od podstaw? Najpierw wybierz hosting, zainstaluj system na serwerze. Następnie przejdź do konsoli, w której odbywa się zarządzanie stroną. Przede wszystkim zainstaluj szablon, który będzie widoczny dla odwiedzających stronę. Możesz użyć wbudowanych lub załadować gotowy motyw. Finalnie powstanie dynamiczny sklep internetowy z możliwością sprzedaży produktów i innymi funkcjami.
Witryna internetowa dla fotografa
Półtoragodzinny kurs wideo wyjaśnia, jak założyć stronę internetową dla fotografa. Proces został omówiony krok po kroku.
Szablony płatne
Oprócz niedrogich darmowych rozwiązań, motywy można również kupić z zewnętrznych źródeł ze wsparciem. Wielu odpowiednich sprzedawców internetowych oferuje tysiące doskonale zaprojektowanych szablonów dla stron internetowych wszystkich rodzajów, w tym witryn, szkoleń, portali informacyjnych i innych.
Istotne ustawienia
Ważne ustawienia w systemie zarządzania, które będą przydatne dla początkujących webmasterów.
Baza danych
Aby utworzyć witrynę internetową, należy utworzyć bazę danych. W panelu kontrolnym hostingu jest specjalna sekcja, w której znajduje się podsekcja umożliwiająca samodzielne tworzenie baz danych. Następnie przejdź do procesu tworzenia krok po kroku. Nazwa, użytkownicy i hasła są ustawione. Gotową bazę danych można otworzyć za pomocą zakładki PhpMyAdmin.
Wtyczka SEO Rank Math
Wtyczka Yoast SEO
Wtyczka Learndash
Płatna wtyczka, za pomocą której można stworzyć serwis z kursami online.
Kopie zapasowe
Zabezpieczenie antyspamowe
Jak wyłączyć komentarze
Jak tymczasowo wyłączyć stronę
Własny motyw
Zjeżdżające menu
Sidebar
Timeline
Ustawianie piksela Facebooka
Obecność piksela Facebooka na stronie internetowej pozwala lepiej monitorować aktywność odwiedzających i zbierać informacje o nich, co może być wykorzystane do udoskonalenia projektu lub kampanii reklamowych.
Optymalizacja techniczna
Aktualizacja
Nauka Wordpressa otwiera możliwość zdobycia nowego zawodu jako webmaster. Pomoże również w uruchomieniu własnych projektów: stron internetowych, blogów, sklepów online.