Lekcje Qigong dla początkujących
Harmonię ciała i umysłu można osiągnąć poprzez ciągłą praktykę. Jeśli marzyłeś o uprawianiu qigong, ale nie możesz znaleźć czasu na trening w klubie, nadszedł czas, aby pomyśleć o ćwiczeniach w domu. A pomoże w tym wybór filmów motywacyjnych, które zainspirują do sportowych osiągnięć.
Qigong to zestaw ćwiczeń, które łączą w sobie umiejętności kontroli ciała i stabilizacji ducha poprzez powolną, stałą aktywność fizyczną bez dużego wysiłku. Niezależnie od wieku i płci, każdy może praktykować tę technikę rozwojową w dowolnym miejscu i czasie. Korzystne efekty będą zauważalne już po pierwszym treningu. Metoda obejmuje rozgrzanie stawów oraz wykonanie zestawu ćwiczeń rozciągających i koordynacyjnych. Wymagane jedynie przestrzeganie określonych zasad dotyczących kolejności wykonywania zgodnie z poradami ekspertów.
Poczuj Swoje Qi
Podobnie jak w przypadku chińskich sztuk walki, istnieje wiele odmian Qi Qong. Praktyka ta jest wykorzystywana do uzdrawiania ciała, leczenia chorób i jako narzędzie zwiększające umiejętności walki. Istnieją trzy główne rodzaje: dynamiczny (uzupełniony o ruchy ciała i stanowiący podstawę Tai chi chuan, znanego lepiej jako Tai Chi), statyczny (uwaga koncentruje się na pozycji ciała) i medytacyjny (wymaga skupienia się na przedmiocie, dźwięku lub obrazie). Czwarta, rzadziej praktykowana odmiana polega na dodaniu zewnętrznych czynników, takich jak masaż, ziołolecznictwo.
Filozofia ruchu
W boksie trzeba poruszać się szybko, w biegu trzeba utrzymywać postawę, aby zachować energię, a w Qigong nacisk należy położyć na płynność i łatwość ruchu. Teoria związana z tym rodzajem aktywności fizycznej oparta na zasadzie bycia w zgodzie z samym sobą i jak najlepszego czucia własnego ciała. Podczas ćwiczeń każdy mięsień i nerw pracuje harmonijnie. Pomaga to doświadczyć pełnego piękna siły umysłu i ducha w zdrowym ciele.
Szybka rozgrzewka
Praktyka stanowi ważną część całego procesu. Nie ma potrzeby wykonywania gwałtownych ruchów, ale aby dobrze poczuć ciało, należy uaktywnić proces oddychania, ponieważ pomaga on kontrolować ogólny stan organizmu i bezpośrednio wpływa na samopoczucie podczas nauki podstawowych ćwiczeń. Należy oddychać umiarkowanie głęboko i równomiernie. Nie ma pośpiechu, ponieważ celem tej techniki jest dążenie do osiągnięcia spokoju.
Ćwiczenia szyi
Zmniejszenie obciążenia kręgosłupa, a w szczególności szyi, konieczne dla osób, które stale pracują w pozycji siedzącej. Z czasem ból w tym obszarze przechodzi w stały dyskomfort, jeśli nie podejmujemy żadnych działań w momencie pojawienia pierwszych oznak negatywnych skutków regularnych statycznych napięć. W walce z dyskomfortem można stosować bezpieczne i przyjemne, sprawdzone w praktyce ćwiczenia. Regularne wykonywanie tej czynności poprawi samopoczucie.
Energia dłoni
Koncentracja i uzyskanie poczucia równowagi w nietypowych pozycjach ciała, na przykład z ugiętymi do połowy kolanami, wymaga praktyki, ale trzeba też umieć wyczuć przypływ siły przeciwdziałającej poza ciałem. Wynika to z wielu czynników. Głównym celem jest ograniczenie tego zjawiska. Aby wykorzystać tę wolną energię, trzeba poznać sposoby jej odczuwania. Pomogą w tym dłonie.
20-minutowa codzienna rutyna
Połączenie różnych ruchów oraz płynnych wdechów i wydechów wspomaga krążenie energii życiowej, tonizuje ciało i uspokaja umysł.
Praca ręczna
Każdy chciałby pozbyć porannej senności i napięcia, które pojawiają zaraz po przebudzeniu i mogą być obecne do połowy dnia. Istnieje rozwiązanie tego problemu. To dość proste, ale skuteczne podejście. Wystarczy wykonać kilka ćwiczeń, które nie obciążają systemu krwionośnego, ale pozwalają odzyskać energię.
Stawy i dolna część kręgosłupa
Większość przypadkowych traum w postaci zwichnięć i przeciążeń wynika z braku regularnych ćwiczeń. Warto zauważyć, że ciało ludzkie z natury wrażliwe i dlatego należy zachować ostrożność, ale istnieje szereg treningów wzmacniających i zwiększających odporność na przypadkowe obrażenia. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nieustannie pozostają w ruchu.
Harmonia z otoczeniem
Często chcemy spędzić wiele godzin w malowniczych miejscach. Świeże powietrze, szum morza lub deszczu, piękne widoki, ciepło słońca lub orzeźwiający mróz zawsze podnoszą na duchu i wprawiają w stan euforii. Gdy pragniemy odczuwać jeszcze bardziej pozytywne emocje, konieczna może być specjalna medytacja oparta na treningu. Z każdą nową pozycją uczucie spokoju będzie coraz silniejsze.
Zasady prawidłowego siedzenia
Zajęcia mogą być aktywne lub pasywne. Aby nie tylko wykonywać określone czynności, lecz także żyć w każdej sekundzie z korzyścią dla swojego ciała, należy poznać techniki znajdowania właściwej pozycji siedzenia na fotelu. W ten sposób łatwo dbać o swoje zdrowie i równowagę duchową nawet podczas pracy, unikając stresu i przeciążenia fizycznego.
Spokój w statyce
Czasami nawet najkrótszy ruch może wywołać irytację i negatywne emocje. W takich sytuacjach należy po prostu odpocząć, ale pozwolić mięśniom pozostać aktywnymi, angażując ich aktywność poprzez pozostawanie w bezruchu w przyjemnym otoczeniu. Las, łąka, brzeg rzeki. Każde tego typu miejsce idealne. Już po kilku minutach medytacji będziemy inaczej postrzegać sytuację.
Energia w centrum
Im dłużej człowiek pozostaje w bezruchu, tym więcej doznań w stanie doświadczyć. Efekt czystej percepcji rzeczywistości występuje wtedy, gdy ciało pracuje, aby utrzymać równowagę, ale nie wykorzystuje energii, aby wykonać ruch. Krążenie krwi w takich przypadkach przebiega na standardowym poziomie, ale zapas tlenu zgromadzony we krwi dociera do mózgu w zwiększonej ilości. Dzięki temu myślenie zostaje zrównoważone, a osobę wypełnia poczucie spokoju.
Śmiech wewnętrzny
To uczucie podobne do przypływu endorfiny, lecz z bardziej subtelnym, ale długotrwałym efektem uspokojenia i uwolnienia od problemów. Stan ten można osiągnąć poprzez znormalizowanie oddechu, zamknięcie oczu i oderwanie od potoku myśli. Kiedy człowiek przestaje myśleć o swoim aktualnym stanie, jego uwaga zostaje przeniesiona na wpływy otoczenia. Zapachy, dźwięki, temperatura. Lepiej ćwiczyć na świeżym powietrzu, w spokojnym miejscu, aby czerpać z tego przyjemność.
Self-Massage
Ćwiczenia przygotowawcze
Ćwiczenia
Niezależnie od charakteru ćwiczeń, należy przestrzegać kilku uniwersalnych zaleceń: wybrać wygodne, obszerne ubranie, które nie krępuje ruchów, w miarę możliwości unikać bodźców zewnętrznych (ludzi, ostrych dźwięków), znaleźć spokojne miejsce, w którym można się zrelaksować, oczyścić umysł, odsuwając na bok problemy i zmartwienia. Maksymalny efekt uzyskuje się, stosując podejście holistyczne - zaleca się także właściwą dietę, medytację, aktywność fizyczną i dużo ruchu na świeżym powietrzu.
Szybowanie w powietrzu
Koordynacja ruchów występuje niezbędną umiejętnością, a jej rozwój podyktowany zarówno podstawowymi potrzebami organizmu, jak i dążeniem do osiągnięcia perfekcji w zakresie kontroli położenia środka ciężkości. Jest na to odpowiednie rozwiązanie.
Podpieranie na jednej nodze
W trakcie treningu warto pogłębiać swoją wiedzę i przechodzić do bardziej zaawansowanych form rozwijania siły fizycznej i wzmacniania ducha poprzez samopoznanie. Nowym poziomem może być kolejna pozycja polegająca na balansowaniu na jednej nodze.
Bezpłatny kurs Yang Tai Chi + Qigong dla początkujących
Darmowy kurs online do nauki w domu od zera.
Trzeba wykorzystać każdą szansę, aby życie stało jaśniejsze. Ćwiczenia fizyczne Chi Kung pozwalają zachować dobrą kondycję i dobre samopoczucie. Wszystko to ma pozytywny wpływ na zdrowie.