Lekcje rozwijania ruchomości, elastyczności i gibkości ciała

Kiedy człowiek ma niezbyt aktywny tryb życia i przez długi czas może znajdować się w jednej pozycji, wtedy może odczuwać negatywne wpływy albo dysfunkcje w ciele. Rozwój lub utrzymywanie dobrego poziomu elastyczności oraz gibkości daje człowieku mniej zauważalne, ale bardziej odczuwalne wyniki niż inne rodzaje aktywności fizycznej.

Zebraliśmy najlepsze lekcje treningów, które pomogą samodzielnie w domu polepszyć gibkość swojego ciała i ruchomość swoich stawów w sposób łatwy i skuteczny. Głównie nie zapominać o codziennym ćwiczeniu i dobrym odwodnieniu organizmu.


Jak się rozciągać, żeby było dobrze

Z wideo podcastu od Marka Purczyńskiego dowiemy się o „ABC właściwego rozciągania”, jak pracować z ciałem, żeby to było bezpieczne, skuteczne i przyjemne, a więc:

  • poruszanie bez bólu;
  • pełen oddech podczas ruchu;
  • adaptacja do pozycji;
  • mniej zamknięcia w ramach ćwiczenia.


Rozciąganie

Z wideo poznamy krótki 25-minutowy trening dla poprawy gibkości – szczególnie przy częstym trybie siedzącym – do którego nie jest potrzebny ani specjalny sprzęt, ani dużo miejsca.


Stretching


Vinyasa Joga – siła i elastyczność

Do rozwoju własnych mięśnie można wykorzystać różne rodzaje jogi. W wideo podana lekcja w stylu Vinyasa Joga: na wdechu robimy ruchy otwarte, na wydechu – ruchy w dół lub skręty. Z trenerem Olgą Kuriatą w tej lekcji skupimy się na elastyczności tylnej części ciała, zwłaszcza tyłów nóg. Na koniec, zrównoważymy praktykę, otwierając przednią część ciała.


Ćwiczenia na elastyczne i mobilne ciało

Damian Bugański proponuje skuteczny rozrusznik poranny, skierowany na pewne dysfunkcji w ciele. Zaczynamy od rozgrzewki biegiem bokserskim i przechodzimy do ćwiczeń, a mianowicie:

  • zgięcia i ruchy rotacyjne w odcinku kręgosłupa piersiowym i szyjnym;
  • mobilizacja zginacza biodra nogi zakrocznej;
  • wzmacnianie mięśni posturalnych, które utrzymują prawidłową pionową postawę ciała;
  • skuteczne ćwiczenie w podporze bokiem – wzmacnia mięśnie brzucha, mięśnie skośnych, taśmy bocznej, pośladu, mięśnie przykręgosłupowych.


Rozciąganie całego ciała

Aktywność fizyczna z naciskiem na rozciąganie ciała jest potrzebna każdemu, szczególnie dla ludzi, którzy w pracy mają siedzący tryb życia. Takie zajęcia poprawiają mobilność ciała, zwiększają wytrzymałość, łagodzą ból pleców i szyi. Trening Marty Henning możemy wykonywać jak osobne ćwiczenie lub jak relaksowe rozciąganie po treningowe. Potrzebna jest jedynie mata i można zaczynać. Po kolei ciągniemy szyję, plecy, pośladki, nogi, ręce.

W wideo zapoznamy się z wariantem kompleksu do rozciągania ciała. 

Po wykonaniu treningu otrzymamy bardziej elastyczne mięśnie, poprawimy gibkość i ruchomość stawów, zmniejszymy ryzyko kontuzji, zrelaksujemy całe ciało.


Trening poprawiający elastyczność i gibkość

Warto zawsze dbać o siebie, aby przez całe życie być zdrowym. To, jak zajmujemy się sobą teraz, wpływa wprost na to, jak będziemy czuć się za jakiś czas. Z Justyna Misztal wykonamy trening na uelastycznienie i rozciągnięcie naszego ciała. Ten kompleks wpraw pomoże poczuć, że ciało jest lekkie, elastyczne, a stawy są sprawne.


Gibkie ciało

W ludzkim ciele znajdują się mięśnie pracy statycznej i dynamicznej, które doświadczają codziennie różnych potrzeb rozciągania.


3 najlepsze ćwiczenia na każdy dzień

Dolegliwości, związane z układem ruchu czasami możemy zmniejszyć lub usunąć za pomocą tylko trzech pozycji: rozciąganie w pozycji gołębia (z sięganiem po skosie), rozciąganie uda (w klęku na jednej nodze z rotacją) oraz klatki (w leżeniu przodem w pozycji skorpiona). Po treningu i w ciągu dnia ważną rzeczą jest prawidłowe odwodnienie organizmu, o którym zawsze musimy pamiętać.


Sprawność i elastyczności dla młodzieży i dzieci

O ruchomość swojego ciała lepiej zacząć dbać z wieku dziecięcego. Główna zasada to regularność ćwiczeń. Na przedstawionej lekcji online będą potrzebne drobne przedmioty: piłka i dwa arkuszy papieru. Taką praktykę możemy wykonać razem z dzieckiem, aby wspólnie poprawić swoją kondycję.


Gibkość dla początkujących

Każdy ruch wykonujemy przez trzydzieści sekund: wymachy nogami, skłony tułowia, przysiady oraz inne.


10 min trening

Ruchliwość stawów jest bezpośrednio związana z ich młodością i produktywną aktywnością. O ile młodość nie potrafimy przywrócić, możemy wpłynąć na kondycję fizyczną przez treningi, które niekoniecznie muszą być ciężkie i długie, lecz powinni być regularne, a nawet przyjemne.


Ćwiczenia gibkościowe

Zestaw ćwiczeń zapobiega wysychaniu płynów w stawach, poprawia ich ruchomość, wzmacnia i zwiększa elastyczność mięśni. Przyspiesza regenerację włókien mięśniowych dzięki przepływowi krwi, tlenowi i składnikom odżywczym.


1 103
15 wideo