15 stron ze zleceniami dla początkujących freelancerów

Dla tych, którzy nie zagłębili się w zawiłości freelancingu, może się on wydawać prostą i niedrogą opcją zarobkową. Założenie to jest jednak tylko częściowo prawdziwe. Aby uzyskać przyzwoity dochód z pracy zdalnej, trzeba konsekwentnie pokonywać kolejne etapy rozwoju - od początkującego do poszukiwanego specjalisty.

Karierę freelancera lepiej rozpocząć na lokalnych stronach dla freelancerów z niewielką konkurencją lub na dużych międzynarodowych giełdach, które oferują zlecenia dla wykonawców na różnych poziomach zaawansowania. Wybraliśmy najlepsze portale dla freelancerów, które mogą być dobrym punktem startowym.


Useme

Jeden z najwygodniejszych portali do pracy zdalnej w Polsce, doskonały zarówno dla początkujących freelancerów, jak i profesjonalistów. Z Useme współpracują programiści, copywriterzy, projektanci, fotografowie, tłumacze, inżynierowie, prawnicy, księgowi i wielu innych. Dla rozpoczynających przygodę z zarabianiem Useme jest też interesującym rozwiązaniem, ponieważ do szeregu zadań (np. dzwonienie czy zamieszczanie ogłoszeń, kategoria z pracą dla studentów) nie są potrzebne wysokie kwalifikacje. Wykonawcy mają do dyspozycji ponad 55 tysięcy pojedynczych zleceń oraz oferty długoterminowej współpracy zdalnej.

Jedną z głównych zalet projektu jest system pomocy przy płatnościach, podatkach i dokumentacji. Osoby fizyczne mogą wystawiać faktury, w tym faktury VAT, wykonując pracę na podstawie umowy o dzieło. Useme rozwiązuje wszystkie sprawy związane z kwestiami rozliczeniowymi. Pomagają również w uzyskaniu prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dostęp do bazy zleceń, rejestracja i publikacja portfolio na stronie są bezpłatne. Prowizja jest pobierana przy wystawianiu faktur i zależy od kwoty zlecenia (minimum 10 zł, dokładne obliczenia można sprawdzić na stronie internetowej). Projekt ma polską wersję językową zarówno dla freelancerów, jak i pracodawców. Wiele przydatnych informacji i wskazówek można znaleźć na blogu.

Strona internetowa: useme.com


Fiverr

Międzynarodowa platforma internetowa, która została otwarta 1 lutego 2010 r., umożliwia wykonawcom wybór dowolnej z 200 kategorii (analityka internetowa, tłumaczenia, marketing wideo, SEO, biuletyny reklamowe, produkcja podcastów, animacja, tworzenie biznesplanów, grafika itp.) i oferowanie swoich usług potencjalnym klientom. Kolejnym plusem serwisu, oprócz bardzo szerokiego zakresu zleceń, jest obecność specjalnego kursu szkoleniowego dla początkujących. Kurs, podobnie jak rejestracja na Fiverr, jest całkowicie bezpłatny.

Minimalny koszt jednego zamówienia wynosi 5, a maksymalny 995 USD. Istnieje system ratingowy: użytkownicy, którzy dostaną się na szczyt, otrzymują dodatkowe możliwości. Większość klientów pochodzi z krajów anglojęzycznych. Freelancerzy bez doświadczenia czują się komfortowo na Fiverr, ponieważ możliwe jest oferowanie prostych usług po przystępnych cenach. Płatność w przypadku sumiennego wykonania zadania jest gwarantowana. W przypadku sporu decyzję podejmuje specjalna komisja z serwisu. Prowizja została ustalona na poziomie 20%.

Strona internetowa: fiverr.com 


Upwork

Jeden z najpopularniejszych międzynarodowych portali dla freelancerów z ponad 8 milionami użytkowników z całego świata. Wśród obszarów działalności znajdują się IT, design, finanse, marketing, copywriting, inżynieria, prawo, a wśród pracodawców są takie korporacje i giełdy jak Microsoft, NASDAQ czy Airbnb. Każdego dnia na stronie publikowanych jest około 10 000 nowych ofert pracy. Wykonawcy mogą realizować zlecenia z wynagrodzeniem godzinowym lub stałym, a także sprzedawać autorskie prace.

Utworzenie profilu jest bezpłatne, ale za każde wykonane zlecenie trzeba zapłacić prowizję w wysokości do 10% wynagrodzenia. Upwork zawiera wiele wskazówek i innych materiałów ułatwiających nawigację, w tym kompletny przewodnik dla początkujących. Menu strony jest w języku angielskim. W Fiverr poważna moderacja wykonawców i klientów. Posiada bezpieczny system płatności. Tutaj nowym freelancerom nie jest łatwo przebić się do grona najlepszych, ale jeśli stworzysz imponujące portfolio i jakościowo ukończysz pierwsze projekty, szansa na znalezienie regularnych hojnych pracodawców wzrasta wielokrotnie.

Strona internetowa: upwork.com


Freelancer

Właściciele serwisu Freelancer pozycjonują go jako największą na świecie stronę dla freelancerów, łączącą ponad 68 milionów wykonawców z 247 krajów i regionów. Na portalu można znaleźć oferty pracy dla specjalistów z różnych dziedzin (ponad 1800 kategorii) - od tworzenia oprogramowania po usługi księgowe, a zlecenia można wyszukiwać zarówno według umiejętności, jak i języka. Dołączenie do giełdy nie jest płatne, ale członkowie, którzy pomyślnie ukończą płatną rozmowę wideo, uzyskują dostęp do długoterminowych, lepiej opłacanych projektów (od 2500 USD). 

Wykonawca może zawsze skontaktować się z pomocą techniczną 24/7 w przypadku wystąpienia jakichkolwiek trudności. Prowizja dla freelancerów wynosi 10% lub 5 USD, w zależności od tego, która kwota jest wyższa, lub 10% każdej transzy w przypadku pracy godzinowej. Z serwisu korzystają duże międzynarodowe firmy, w tym Google, Facebook, Deloitte, IBM i Amazon. Posiada własny system bezpiecznych płatności. Dostępna jest polska wersja językowa strony. Freelancer posiada darmowe aplikacje mobilne.

Strona internetowa: freelancer.pl


GoodContent

Polski portal dla copywriterów, na którym zarejestrowało się już ponad 20 tysięcy osób, jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla początkujących, jak i profesjonalnych autorów. Zlecenia publikowane na serwisie podzielone są według tematów, liczby znaków, rodzaju (artykuły, opisy produktów, komentarze, treści na stronach itp.), a zdolne początkujące osoby, dobierając oferty do swoich sił, mogą szybko zyskać dobrą reputację i skupić się na projektach bardziej złożonych, jednakże lepiej opłacanych. 

W GoodContent prowadzone są statystyki dla autorów, pokazujące liczbę napisanych i zaakceptowanych artykułów, jak również liczbę tych, które zostały odrzucone, a także wyświetlana jest średnia ocena użytkownika. Ci, którzy nie będą dbać o jakość pisanych treści, z czasem zauważą spadek otrzymywanych zleceń. GoodContnet oblicza ponadto podatek dochodowy copywritera, a na koniec roku wystawia PIT-11. Posiada system bezpiecznych płatności. Prowizja wynosi 17,5%.

Strona internetowa: goodcontent.pl


Guru

Choć działający od 1998 roku serwis koncentruje się przede wszystkim na branży IT i projektowaniu, można w nim znaleźć również zlecenia na pisanie tekstów, zadania z zakresu promocji i marketingu itp. Wśród zalet serwisu można wymienić najniższą prowizję dla wykonawców spośród wszystkich portali dla freelancerów - zaledwie 5%, a także system zabezpieczenia płatności SafePay, który gwarantuje otrzymanie środków za zrealizowane zlecenia. 

Każdy użytkownik otrzymuje specjalny wirtualny obszar roboczy - WorkRoom: za jego pomocą można komunikować się, przesyłać pliki, a nawet pracować w zespole. Członkostwo w Guru jest bezpłatne, ale w ramach procesu weryfikacji tożsamości konieczne będzie dostarczenie skanu paszportu.

Strona internetowa: guru.com


Oferia

Duży polski portal dla freelancerów i poszukujących pracy dodatkowej, gdzie po rejestracji można liczyć na dostęp do zleceń. Strona jest popularna wśród korepetytorów, fotografów, copywriterów, projektantów. Poszukiwani są również prawnicy, księgowi, marketingowcy, artyści i inni. Kandydaci do wykonywania zleceń lub tworzą swoje strony w serwisie, czekając aż zostaną wybrani przez zleceniodawców, albo sami wychodzą z inicjatywą, odpowiadając na pojawiające się ogłoszenia o pracę dodatkową.

Ważne jest to, że użytkownik sam może wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie zlecenia, dzięki czemu ma większe szanse na otrzymanie pracy. Obie strony mogą komunikować się na czacie, omawiając warunki ewentualnej współpracy. W Oferii podstawowe funkcje są dostępne za darmo.

Strona internetowa: oferia.pl


PeoplePerHour

W ciągu 16 lat działalności portal zdołał zjednoczyć ponad 2,4 miliona wykwalifikowanych freelancerów, którzy współpracowali z milionem firm ze 180 krajów i zarobili ponad 130 milionów funtów. PeoplePerHour zaprasza specjalistów w dziedzinie technologii i programowania, marketingu tradycyjnego i cyfrowego, brandingu, sprzedaży, tłumaczeń, SEO i pisania tekstów technicznych. Kreatywni profesjonaliści są również poszukiwani: artyści, kamerzyści, piosenkarze, projektanci, muzycy itp. 

Rejestracja i wszystkie funkcje PeoplePerHour są całkowicie bezpłatne, a zarejestrowani wykonawcy są weryfikowani. Do komunikacji z klientami dostępny jest czat wideo. Prowizja (od 3,5% do 20%) zależy od wartości zlecenia.

Strona internetowa: peopleperhour.com


Designer

Strona jest szczególnie popularna wśród kreatywnych osób związanych z grafiką cyfrową. Interfejs jest prosty i łatwy w użyciu, na stronie tytułowej znajdują się linki do katalogów z opcjami zamawiania różnych wariantów grafiki. Na Designer można znaleźć ciekawe oferty dla specjalistów w dziedzinie projektowania graficznego, reklamy i marketingu, animacji, grafiki 3D, fotografii.

Można nie tylko szukać jednorazowych zleceń lub stałego zatrudnienia, ale także sprzedawać gotowe projekty. Wszystkie kwestie prawne i finansowe są załatwiane przez Designer - platforma działa bezpośrednio w Polsce.

Strona internetowa: designer.pl


Truelancer

Ponad milion freelancerów z całego świata (projektantów, tłumaczy, specjalistów IT, blogerów, autorów tekstów technicznych itp.) - zarejestrowanych na Truelancer - zrealizowało łącznie 500 tysięcy zleceń. Serwis przyciąga niskimi (nieprzekraczającymi 8%) prowizjami, zrównoważoną liczbą wykonawców i pracodawców oraz obecnością Workstream - specjalnego narzędzia do pracy zespołowej. Użytkownik może być pewien, że otrzyma wynagrodzenie za swoją pracę wraz z depozytem zabezpieczającym. 

Truelancer jest odpowiedni dla początkujących ze względu na umiarkowaną konkurencję i łatwą rejestrację: wystarczy założyć konto, znaleźć odpowiedni projekt i złożyć wniosek. Platforma zawiera wiele artykułów dla początkujących, a nawet samouczek. Bezpłatne członkostwo pozwala ubiegać się o projekty nie kosztujące więcej niż 100 USD.

Strona internetowa: truelancer.com


ServiceScape

Istniejąca od 2000 roku platforma zyskała dobrą reputację zarówno wśród freelancerów, jak i zleceniodawców. Jest to nie tylko portal ogłoszeniowy dla freelancerów, lecz także platforma outsourcingowa, z której korzystają firmy w celu znalezienia niezależnych redaktorów, tłumaczy, grafików i autorów tekstów technicznych. Łącznie w jej ramach realizowanych jest ponad 330 000 projektów rocznie. 

Każdy freelancer samodzielnie określa koszt swoich usług: informacje te, wraz z oceną i opiniami klientów, są podane w jego profilu. Pracodawcy mogą komunikować się bezpośrednio z wykonawcami za pośrednictwem wiadomości lub czatu na żywo. Główną wadą ServiceScape jest wysoka prowizja, która sięga 50%. Komunikacja w serwisie odbywa się w języku angielskim.

Strona internetowa: servicescape.com


Giełda Tekstów

Na giełdzie copywriterzy pracują nad proponowanymi zleceniami lub umieszczają w sklepie gotowe teksty. Klienci oczekują od początkujących i profesjonalistów umiejętności tworzenia unikalnych artykułów, publikacji reklamowych i treści seo, a także korekty publikacji. Łącznie serwis ma ponad 5200 autorów i 50 tys. gotowych artykułów. 

Platforma kładzie szczególny nacisk na tworzenie tekstów z pomocą sztucznej inteligencji i ich korektę przez autorów. W tej chwili rejestracja użytkowników odbywa się w ograniczonym trybie, wymagany jest proces rekrutacji. Portal prowadzi działalność w Polsce, więc wszystkie kwestie związane z dokumentacją dotyczącą autorów i klientów są rozwiązywane przez Gieldę Tekstów.

Strona internetowa: gieldatekstow.ai


Toptal

Dla profesjonalistów z doświadczeniem, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w dziedzinie freelancingu, odpowiedni będzie portal Toptal: platforma pozycjonuje się jako społeczność najlepszych specjalistów ze 140 krajów. Strona, stworzona w 2010 roku, została pierwotnie zaprojektowana dla programistów, projektantów, ekspertów finansowych i kierowników projektów. 

Jego cechą charakterystyczną jest ścisła weryfikacja: przed rozpoczęciem współpracy konieczne jest przejście rozmowy kwalifikacyjnej online i pomyślne wykonanie zadania testowego. Trudności są rekompensowane wysokimi opłatami: lista pracodawców poszukujących pracowników tymczasowych na Toptal obejmuje Hewlett Packard Enterprise, Kraft Heinz, Thumbtack, Duolingo, Shopify, Gucci i inne wiodące firmy na świecie.

Strona internetowa: toptal.com


99design

Strona została stworzona specjalnie dla designerów, którzy pracują zdalnie. Kierunek - od projektowania logo po UI/UX (w sumie ponad 90 kategorii). Serwis umożliwia organizowanie konkursów, w których mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy. Zleceniodawca publikuje konkurs z opisem i budżetem, a freelancerzy zgłaszają do niego swoje koncepcje i rozwiązania. Następnie zleceniodawca wybiera finalistów, którzy wykonują zadanie i otrzymują wynagrodzenie. 

Designerzy w swoim portfolio, które wypełnia się podczas bezpłatnej rejestracji, dodają przykłady zrealizowanych projektów, ukończone prace graficzne oraz listę umiejętności. Dostępne przydatne funkcje: "Blind", dzięki której tylko zleceniodawca może zobaczyć pomysły projektanta, oraz "Guaranteed", dzięki której wybór finalisty i płatność są gwarantowane.

Strona internetowa: 99design.com


FlexJobs

Portal oferuje zatrudnienie długoterminowe: jest odpowiedni dla osób zainteresowanych pracą zdalną w elastycznych godzinach. Łączna liczba ofert od ponad 5000 firm wynosi 49 600, a każda z nich została sprawdzona przez pracowników FlexJobs. Szeroki zakres kategorii zawodowych (od niższego szczebla do menedżera) łączy się z różnorodnymi opcjami zatrudnienia: można znaleźć pracę godzinową lub freelancera, w pełnym wymiarze godzin lub 0,5 godziny itp.

Oprócz ogłoszeń o pracę, FlexJobs oferuje materiały dotyczące kariery i ponad 200 testów zawodowych. Chociaż strona zapewnia dużą ilość bezpłatnych informacji, aby uzyskać dostęp do wszystkich ofert pracy w aktualnej bazie danych, wymagane jest członkostwo płatne. Większość pracodawców mówi po angielsku.

Strona internetowa: flexjobs.com


Jak uniknąć błędów? Rozpoczynający swoją przygodę z freelancingiem często popełniają błędy. Oczywiście na wstępnym etapie nie zawsze da się ustrzec przed wszystkimi błędami, ale tych typowych można uniknąć. Do najczęstszych z nich należą: przecenianie własnego potencjału - zarówno pod względem umiejętności, jak i zarządzania czasem; współpraca z serwisami, w których nie ma jasno określonych gwarancji wynagrodzenia; niewystarczające zaznajomienie się z funkcjonalnością konkretnego serwisu, co może stworzyć negatywną reputację naiwnego i nieświadomego wykonawcy. Jak uniknąć takich błędów? Przede wszystkim należy wcześniej zapoznać się z regulaminem portalu, dialogami na jego forach oraz materiałami zawartymi w rubryce "Pytania i odpowiedzi".


1 132