Lekcje Zumba dla początkujących

Pewnego dnia choreograf i tancerz Alberto Perez odkrył przed zajęciami, że zapomniał kasety z muzyką do aerobiku. Musiałem odtworzyć latynoamerykańskie piosenki, które towarzyszyły instruktorowi podczas przejażdżek samochodem. Okazja podsunęła pomysł rozcieńczenia ćwiczeń sportowych ruchami tanecznymi, co doprowadziło do narodzin jednego z najpopularniejszych kierunków dance fitness. Początkowo ZUMBA składała się z elementów aerobiku i tańca latynoamerykańskiego, potem do treningu zostały włączone elementy innych stylów – tango, flamenco i hip-hop.

Samodzielna nauka Zumby nie wymaga specjalnych umiejętności tanecznych, obejmuje bowiem najbardziej podstawowe elementy tańca, dzięki czemu jest przystępna dla każdego, kto prowadzi aktywny tryb życia.


Podstawowe kroki

Aby łatwo rozpocząć i włączyć się w atmosferę, przestać czuć się skrępowanym i zdezorientowanym, uczymy się najprostszych, podstawowych ruchów. Cała część programu zbudowana jest na ruchach przedstawionych na filmiku, ich wykorzystanie w różnych kombinacjach i wraz z nowymi elementami, które pojawią się później, będą stanowić podstawę treningu fitness.


Rozgrzewka

Ważne jest, aby przed każdym treningiem rozciągnąć się i rozgrzać. 9-minutowy zestaw ćwiczeń pomoże właściwie uporządkować mięśnie i przygotować układ oddechowy do pracy. Nigdy nie należy zapominać o rozgrzewce, bo, zaczynając od razu skakać i machać aktywnie rękami, można naciągać mięśnie. Istnieje też prawdopodobieństwo nieprzyjemnego zwichnięcia, które pozostawi bez zajęć na kilka dni, a nawet sprawi, abyś zrezygnował z programu.


20-minutowy trening 

Do pierwszych zajęć świetnie nadają się krótkie 20-minutowe treningi pod rytmy popularnych piosenek. Stopniowo czas można wydłużać lub wykonywać kilka 20-minutowych podejść w ciągu dnia. Na przykład rano i wieczorem. Nie zapominaj, że zajęcia przed snem mogą zepsuć twój reżim, dlatego zalecamy przeprowadzenie ćwiczeń nie później niż dwie godziny przed pójściem spać.


Aktywne zajęcie

Kompletny program, od rozgrzewki po bardziej zaawansowane elementy. Filmik pomoże nauczyć się nowych kombinacji i utrwalić te, które już znasz.


Trening online

Treningi aerobowe obejmują poważne obciążenie kardio. Dzięki temu pozwalają szybko schudnąć i jednocześnie nie odzyskać straconych kilogramów. Efekt utrzymuje się przez długi czas, ponieważ taniec pozwala jednocześnie napompować wszystkie grupy mięśniowe.


Nie wychodząc z domu

Nie trzeba co tydzień chodzić do siłowni, taki program można wdrożyć w domu w przytulnym i komfortowym otoczeniu, uwalniając miejsce na sport. Nie jest potrzebny żaden dodatkowy sprzęt poza wygodnym ubraniem, a włączając kurs z pełną głośnością i na dużym ekranie, możesz poczuć się jak członek grupy z wideo.


Despacito

Powtarzamy za nauczycielem z wideo ruchy do słynnej meksykańskiej kompozycji “Despacito”.


Waka Waka

Dla tych, którzy doskonalą się już w tańcu podstawowym, warto popracować nad czymś bardziej wymagającym. Na przykład nauczyć się poruszać w rytm popularnej piosenki "Waka Waka". Nie jest to takie proste, ale z pewnością nie pozwoli się nudzić. Dobrym pomysłem jest zaproszenie znajomych, dzięki czemu nauka tańca będzie jeszcze przyjemniejsza.


Uśmiech to klucz do zdrowia

Uśmiech i dobry nastrój podczas ćwiczeń to ważna część, bo tylko taki nastrój może odpowiednio energetyzować i dawać pozytywność i radość z tańców, co bezwarunkowo wpłynie nie tylko na stan fizyczny, lecz także wewnętrzny. Głównym celem Zumby jest nadal czerpanie przyjemności i szczęścia, a nie zmienianie kursu w codzienną rutynę.


Ćwiczenia odchudzające

Ćwiczenia fizyczne aktywnie spalają kalorie i przynoszą wymierne efekty w walce z nadwagą. Dają potężny zastrzyk energii i pozytywnego nastroju. Ciało staje się nie tylko szczuplejsze, ale i zgrabniejsze. W istocie jest to program treningu interwałowego, w którym naprzemiennie wykonujesz ruchy taneczne o wysokiej i niskiej intensywności. Dzięki temu nie musisz odpoczywać, a czas trwania ćwiczeń to około 40-50 minut. Podczas jednego treningu spalasz około 400-500 kcal. Aby na pewno schudnąć, zaleca się trenować przez 60-90 minut dziennie. Jeśli nie możesz przeznaczyć tyle czasu, warto podzielić kurs na 15-minutowe podejścia w ciągu dnia.


Head & Heart

Ponieważ Zumba nie zawiera skomplikowanych elementów i nie wymaga specjalnych umiejętności, możesz samodzielnie uczyć się kombinacji ruchów, postępując zgodnie z lekcjami z filmików. Dzięki temu program fitness stał się tak popularny – bez wychodzenia z domu możesz bez problemu trenować i podnosić swoje umiejętności. A energiczne poruszanie ciała w rytm muzyki latynoskiej nie tylko poprawią nastrój i dadzą zastrzyk energii na cały dzień, ale także wzmocnią układ odpornościowy i różne grupy mięśniowe, co pozytywnie wpłynie na zdrowie.


Z czym się tańczy

Dla większej motywacji warto obejrzeć kurs teoretyczny o tym, czym jest Zumba, jak powstała i jakie przynosi korzyści dla zdrowia. Wideo jest przydatne i da szansę podkreślić wiele interesujących faktów dla siebie i kontynuować nauczanie się kierunku, jasno i świadomie rozumiejąc, dlaczego jest to potrzebne i jakie efekty przyniesie dalsze codzienne uprawianie w najbliższej przyszłości.


8 553
12 wideo