Lekcje montażu wideo na telefonie

Każdy, kto chce aktywnie prowadzić swoje konto w Youtube, Instagram, TikTok bądź w innych mediach społecznościowych, potrzebuje umiejętności do montowania wideo. Wcześniej kojarzyło się to ze skomplikowanym oprogramowaniem i wydajnymi komputerami, ale obecnie montaż filmów to proste i przyjemne zajęcie, do którego potrzebne tylko telefon i ulubiona aplikacja.

Przedstawiamy wybór wideo z poradnikami do kilku edytorów. Aplikacje dobraliśmy tak, żeby były one proste w obsłudze i posiadały wszystko, co potrzebne dla szybkiego montowania swojego pierwszego filmu.


Czym montować wideo na telefonie

Łukasz Banach przedstawia 5 najlepszych aplikacji do Androidu i IOS, a mianowicie:

 • Kinemaster,
 • Cupcat,
 • FilmoraGo,
 • Quik,
 • PowerDirector.

To proste albo bardziej rozbudowane edytory, za pomocą których szybko i bez komputera możemy zmontować swoje filmiki.


Aplikacje do edycji wideo na Androida i iOS

Na początek należy wybrać edytor przyjazny dla użytkownika. Jeśli po prostu przejdziesz do sklepu z aplikacjami i wybierzesz jedną z oferowanych opcji, będziesz miał zawrotną głowę. Playmarket oferuje setki programów do edycji klipów. Lepiej posłuchać zaleceń profesjonalistów, którzy podpowiedzą najlepsze rozwiązania. Ranking z pięciu bezpłatnych edytorów do produkowania nagrań na Androidzie (oraz iOS):

 • InShot,
 • VN,
 • YouCut,
 • KineMaster,
 • VLLO.

Dla każdego oprogramowania podane są główne zalety i możliwe wady, podgląd wnętrza każdej aplikacji oraz krótki opis istniejących funkcji.


Film w 3 minuty

Czasami, oglądając w Internecie stylowy, wysokiej jakości film, można odnieść wrażenie, że na jego produkcję poświęcono wiele czasu. W rzeczywistości w ciągu kilku minut można stworzyć fajny filmik, nakręcony aparatem telefonu i poddany obróbce. Podstawowe opcje, które należy zastosować, to kadrowanie i wklejanie, stosowanie filtrów i efektów, dodawanie muzyki i tekstu. Wszystko to jest intuicyjne do opanowania.


InShot

Aplikacja InShot to intuicyjny i prosty program na Androida i iOS, w którym mamy kontrolę nad wszystkimi elementami na osi czasu. Aby przyśpieszyć edycje pod konkretny medium społecznościowy, w serwisie można ustawić format obrazu. Słaba strona – możliwość pojawiania reklam.

Z dokładnego poradnika dowiemy się o wszystkich etapach powstawania filmiku: od czego zacząć; jak ucinać, ściszać/ pogłaśniać oraz zmieniać czas trwania komponentów; jak dodawać filtry, przejścia, a ponadto, triki i efekty do wideoklipu.


KineMaster

KineMaster to jedna z najlepszych aplikacji do montażu wideo na Androidzie i iOS. Posiada przyjemny interfejs z wygodnym do pracy kołem po prawej stronie ekranu. Zastosowanie rozmaitości wszystkich funkcji tego koła podane w filmie z przykładami. Jedynym minusem jest to, że usuwanie znaku wodnego możliwe tylko przy zakupie premium konta.

Jeśli nie masz mocnego komputera, zawsze możesz zainstalować edytor wideo na swoim telefonie. I nie ma znaczenia, czy masz smartfon z Androidem, czy iPhone'a. A jeśli chcesz, zawsze możesz przenieść swoją pracę na tablet. Funkcjonalność i możliwości twórcze są w obu przypadkach takie same.


CapCut

Dziś nikogo już nie dziwi, że można szybko nagrać klip wideo na smartfonie, obrobić go filtrami, przyciąć, podpisać i zamieścić w sieci. To wszystko może zrobić darmowy edytor wideo na Androida i iOS — CapCut.

Są też bardziej zaawansowane funkcje, które pozwalają tworzyć profesjonalne treści na Instagram Stories, Reels, Facebook, Youtube i inne platformy z treściami.


Jak zmontować film na iPhone za darmo

Kanał Patrika Heliosza jest pełen przydatnych, zabawnych i edukacyjnych filmów na temat nagrywania i edycji na iPhonie. Autor hojnie dzieli się sztuczkami, trikami i wskazówkami z początkującymi blogerami. Nowicjusze mogą dostrzec efekty specjalne, materiały filmowe i trendy do własnej pracy lub powielić te zaproponowane.


YouCut

YouCut to darmowy edytor z przyjaznym interfejsem i możliwością nakładania efektów. Do ujemnych cech możemy odnieść możliwość pojawiania reklam i nieco niedorobione tłumaczenie aplikacji na język polski. Po obejrzeniu tego odcinku poznamy wygląd wewnętrzny serwisu, treści jego wielu funkcji, a również, na przykładzie, zobaczymy jak połączyć i dopasować kilka zdjęć oraz wideo nagrań w jeden końcowy produkt.


PowerDirector

Program jest napisany dla urządzeń z systemem Android oraz iOS. Aplikacja ta nadaje się do profesjonalnej edycji i posiada dziewięć ścieżek (warstw), które mogą być wypełnione wideo, audio, zdjęciami lub naklejkami w tym samym czasie. Jedynym minusem jest płatny abonament. Ale jest też darmowa wersja testowa, która pozwala wypróbować produkt.


Quik Video Editor

Quik to świetne oprogramowanie, które sprawdzi się przy tworzeniu krótkich i dynamicznych klipów od producenta kamerek GoPro. Fotograf Tomasz Dziedzic opowie, jak w sposób prosty i szybki stworzyć na komórce świetny film bez znaku wodnego używanego programu. Kolejność jest taka: z katalogów wybieramy i ustalamy ciąg plików, muzykę i dodajemy ustawienia całej sesji lub poszczególnych elementów.


VLLO Video Editor

VLLO popularne oprogramowanie z olbrzymim szeregiem funkcji i efektów. Z angielskojęzycznego poradniku poznamy jak:

 • pracować na osi czasu;
 • dodawać muzykę (BGM i Sound Effect);
 • używać animowanych naklejek (Motion Stikers), dopełnić napisem (Text) oraz obrazkiem (PiP);
 • zmieniać elementy przy pomocy filtrów (Filter).

Za nieistotną wadę można przyznać pojedynczą reklamę przed eksportem filmu.


VideoShop

W wideo z kanału ADIXIN podany jest krok po kroku podstawowy montaż w aplikacji VideoShop z kilkoma fajnymi funkcjami, wśród których zaznaczymy: możliwość zmiany koloru oraz tempa odtwarzania, dodawanie tekstu, tytułów, animowania slajdów, dopasowanie rozmiaru, kolorystyki, muzyki, przyspieszenia i dodawanie efektów do klipu.


Movavi Clips

Kto powiedział, że filmy wysokiej jakości można nagrywać tylko profesjonalną kamerą i montować tylko za pomocą zaawansowanego oprogramowania na komputerze? Obecnie aparaty fotograficzne w smartfonach niewiele ustępują swoim drogim odpowiednikom, a pamięć operacyjna pozwala na instalację niezbędnego oprogramowania i edycję dosłownie w locie.


Video Edytor

Bezpłatny edytor wideo jest dostępny tylko dla urządzeń Samsunga. Na początku zaznaczamy pliki i dodajemy dźwięk, a potem przechodzimy do poszczególnej edycji z wieloma funkcjami: przecinanie, zmiana kolorów, wstawianie tekstu i dużo innych.


Jak dodać animację do filmu

Dlaczego jest tak, że gdy otwierasz YouTube, niektóre filmy chcesz oglądać bez końca, ale inne chcesz natychmiast przełączyć? Dlaczego niektóre filmy błyskawicznie wznoszą się na szczyt, a innym zdobycie kilkudziesięciu polubień zajmuje lata? Dobrze dobrany i odkryty temat to nie jedyny powód. Czasami dobrze zrealizowany i zredagowany vlog z minimalną ilością przydatnych informacji jest lepszy niż super trafne treści robione prymitywnie. Zawsze też warto zwrócić uwagę na trendy w wideo: klejenie, efekty, filtry itp.


Montowanie vloga w iMovie

Damian Michalak pokazuje własny proces „vlogowania” oraz montowania vloga przy pomocy jedynie tylko telefonu. Zaczyna się proces od nagrania kilku ujęć w ciągu dnia, po czym autor przychodzi do montowania odcinku z pomocą aplikacji iMovie. Kolejne kroki to eksportowanie i publikacja wideo na Youtube.


Jak nagrywać i edytować wideo na TikTok

Autor dzieli się sztuczkami, trikami i wskazówkami z aspirującymi twórcami wideo.


Mobilna produkcja wideo przydaje się, gdy chcesz nakręcić szybki klip w drodze, na wycieczce lub w plenerze. Jeśli mówimy o super profesjonalnym produkcie, to trzeba się nauczyć oprogramowania komputerowego. Co jest o wiele łatwiejsze do zrobienia po poznaniu aplikacji mobilnych.


1 277
20 wideo