Lekcje aktorstwa dla początkujących

Zajęcia z aktorstwa to zestaw ćwiczeń służących rozwojowi psychofizycznemu człowieka. Szkolenie pozwala stać się doskonałym mówcą publicznym, aktorem, nauczycielem lub coachem. Kursy aktorskie pomagają pozbyć się blokad mimicznych, logopedycznych i wewnętrznych, które nie pozwalają łatwo iść przez życie i komunikować się z innymi.

Wybraliśmy najlepsze wideo lekcje aktorstwa dla początkujących, które pozwolą rozwijać się zawodowo i poprawiać jakość codziennego życia.


Trening emocji

Lekcja z aktorem, reżyserem i pedagogiem Teo Dumskim uczy początkujących aktorów jak pracować z emocjami. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zrozumienie rodzajów emocji. Po rozpoznaniu emocji pozytywnych, negatywnych i neutralnych można przystąpić do praktyki. Udany występ będzie wymagał wyobraźni, umiejętności przypominania pewnych zdarzeń z własnego doświadczenia życiowego. Ćwiczenia nauczą szybko wchodzić w odpowiedni stan emocjonalny oraz koncentrować się i bez skrępowania wyrażać żywe emocje.


Trening uwagi

Zanurzenie się w tekście, w scenie, w idei, umiejętność skupienia się na jednym momencie jest bardzo ważna i wymaga ciągłego treningu.


Elementarne zadania aktorskie

Przed wejściem aktora na scenę, przed zagraniem i wypowiedzeniem pierwszych słów, należy przygotować własne ciało. Podstawą dobrego aktorstwa jest wyobraźnia, uważność na partnera, zaufanie i percepcja. Ważne jest, aby zrozumieć: podniecenie, jak w przypadku każdego stresu dla organizmu, jest absolutnie normalne. Walka z ekscytacją, która czasem służy jako paliwo dla kreatywności, jest niemądra. Ważne jest, aby wiedzieć, jak zapobiec temu, by ekscytacja nie przerodziła się w panikę i strach. Proste ćwiczenia od profesjonalnego aktora mogą pomóc "wyzerować", ujędrnić ciało i nastroić się do występu.


Wyrażanie emocji

W lekcji mowa jest o umiejętności wyrażania emocji i utrzymywania odpowiedniego nastroju. Aktorzy mają wiele do powiedzenia swoją mimiką, wyrazem twarzy, oczami, a nawet łzami. Osoba, która widzi aktora na scenie lub w kadrze, musi uwierzyć, że uczucia są prawdziwe i szczere.


Ruch

Nauczyciel aktorstwa pokazuje ćwiczenia nadające elastyczność ciału i plastyczność ruchom. Zajęcia aktorskie online obejmują ciekawą rozgrzewkę i gry, które trenują szybkość reakcji, płynność i ostrość ruchu, improwizację ciała i mowy. 


Emisja głosu

Impostacja (emisja głosu) stanowi integralną część zawodu aktora. Obok głównych narzędzi aktorskich posiada pewną paletę, którą buduje się doświadczeniem i ćwiczeniami. Jak rozwijać i kształcić bogatą i różnorodną emisję głosu? Wideo pokazuje skuteczne ćwiczenia na elastyczność i efektywność aparatu mowy.


Pantomima

Specjalna wiedza ma sprawić, że zwykłe wystąpienie stanie się charyzmatyczne.


Wykorzystanie technik w zadaniach aktorskich

Osoby początkujące mogą zacząć od zastosowania wszystkich technik w praktyce. Odgrywanie małych scenek pomoże pokonać tremę przed publicznością.


System Stanisławskiego

Ponad 80 lat temu Stanisławski wymyślił system, który miał pomóc każdemu aktorowi, początkującemu czy uznanemu, geniuszowi czy miernocie, dobrze grać. Autorka lekcji przystępnym językiem wyjaśnia ten skomplikowany system.


Techniki Michała Czechowa

System Czechowa ma wiele różnic w stosunku do systemu Stanisławskiego, ale zasadniczo opiera się na tych samych zasadach. Metody te nie są ze sobą sprzeczne, stanowiąc w zasadzie dwie perspektywy na ten sam proces zanurzania się aktora w proponowanych okolicznościach.


Improwizacja

Zdolność do improwizacji niektórym przychodzi naturalnie, a innym w wyniku ciężkiego treningu. Jest tu wiele ćwiczeń zwiększających szybkość procesów myślowych, a także technik pomocniczych, które pomagają szybko reagować na uwagi partnera i udzielać błyskawicznych odpowiedzi.


Technika aktorska Meisnera dla kina

Unikalny film z udziałem aspirujących aktorów wprowadza nowicjuszy do techniki Meisnera. Metoda ta została stworzona specjalnie na potrzeby filmowe i jest jedną z najbardziej popularnych i szeroko rozpowszechnionych w Ameryce. Zajęcia pomagają pozbyć się psychologicznych zacisków, połączyć proces myślowy z zabawą i uaktywnić pamięć emocjonalną. Technika ta uczy gry partnerskiej z wymianą impulsów, myśli i nastrojów.


Warsztaty teatralne z Dianą Kozłowską

Głównym zadaniem na drodze do aktorstwa jest pozbycie się zacisków i rozluźnienie. Aktor musi śmiało próbować nowych ruchów i akcji, eksperymentować ze swoim głosem i ciałem.

Na zajęciach grupowych Diana Kozłowska uczy, jak rozwijać energię aktora i wykorzystywać zdobyte umiejętności w dalszym graniu.


Potęga wyobraźni

Jednym z najbardziej ekscytujących pytań dla aspirujących aktorów jest to, jak zagrać silne emocje. Sama mimika nie wystarczy, by grać naturalnie, wymaga to wysiłku umysłowego. Na początek trzeba przypomnieć sobie sposoby wyrażania emocji w realnym życiu, następnie wczuć się i przekazać odpowiedni nastrój.


Jak poprawić dykcję

Aktorstwo wymaga dużo mówienia, co wiąże się z dobrą dykcją. Teksty trzeba czytać wyraźnie i wymawiać w każdym szczególe.


Jak prawidłowo oddychać


Rozgrzewka dykcyjna

Kanał odsłania kulisy pracy w teatrze. Aby przygotować się do występu, każdy aktor wykonuje trening artykulacyjny i ruchowy. Specjalna gimnastyka przygotowuje ciało i aparat mowy do twórczego działania na scenie, ratując przed utratą głosu, jąkaniem i sztywnością na scenie. Ćwiczenia nadają się do codziennego treningu oraz do tonizowania głosu i ciała.


Praca nad dykcją


Mowa bez monotonii


Ćwiczenia oddechowe, dykcyjne i łamańce językowe


Trening artykulacji i dykcji


Przemówienie podczas wystąpień publicznych


Teatr, kino, aktorstwo. Pytania i odpowiedzi

W filmie odpowiadają na punkty, które są interesujące lub niezbędne do dalszego rozwoju w zawodzie aktora.


Czy każdy może zostać aktorem

Prawie każdy, kto chce nauczyć się aktorstwa, może stać się sławny i rozpoznawalny.


Jak dostać się na aktorstwo


Jak wyglądają egzaminy do szkoły filmowej


Umiejętności aktorskie pomagają poczuć się pewnie na scenie i w życiu, odkryć własny potencjał i odważnie wyjść ze swojej strefy komfortu.


2 818
30 wideo