Lekcje After Effects dla początkujących

Każdy, kto związany z pracą nad treściami medialnymi, powinien poznać przynajmniej podstawy montażu obrazu i tworzenia efektów wizualnych w filmach. Taka umiejętność może być przydatna w wielu przypadkach, ponieważ obróbka materiałów wykorzystywana w różnych dziedzinach, takich jak przemysł filmowy, marketing czy szkolenia. Wystarczy opanować jedno z uniwersalnych narzędzi do dodawania wysokiej jakości efektów, dzięki czemu nawet najskromniejsze nagrania można będzie zmienić w coś wspaniałego, co zachwyci widzów. Program Adobe After Effects umożliwia korzystanie z niego w różnych sytuacjach i dobrze działa z każdym rodzajem treści.

Doświadczony użytkownik w stanie pracować z zielonym tłem, tworzyć infografikę, materiały promocyjne, teledyski i inne. Opcji wiele, a niezbędne funkcje zostały zebrane w jednym miejscu. To doskonały wybór zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.


Podstawy

Oprogramowanie do edycji wideo Adobe After Effects umożliwia dodawanie ruchomej grafiki i efektów specjalnych, ożywianie filmów, dodawanie tekstu opartego na nowoczesnych czcionkach, usuwanie tła chromakey i dodawanie w jego miejsce żądanego obrazu.


Import plików

Program przeznaczony do edycji, dlatego konieczne będzie załadowanie wcześniej przygotowanego materiału. W przypadku pierwszego uruchomienia będziemy musieli poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z interfejsem, ale warto powiedzieć, że on dość prosty i nieskomplikowany, a jego opanowanie będzie następowało spontanicznie w trakcie pracy nad projektem. Dostępne funkcje mają standardowe nazwy i działają całkowicie zgodnie z logiką.


Kurs wideo

Kurs jest przeznaczony do szybkiej nauki oprogramowania. Po obejrzeniu krótkiego, 11-minutowego filmu zapoznasz się z programem i jego narzędziami oraz zrozumiesz specyfikę interfejsu. Zdobędziesz podstawowe umiejętności: tworzenie nowego projektu, praca z warstwami, stosowanie efektów i dostosowywanie ich parametrów, prawidłowe zapisywanie plików.


Kurs online

Kompletny samouczek dotyczący oprogramowania Adobe After Effect, zawarty w jednym filmie.

 

Dodawanie tekstu trójwymiarowego

Stosowanie podpisów pozwala zwiększyć wartość informacyjną i czasami ma duże znaczenie. Na przykład w reklamach lub jako podpisy na początku obrazu. Przy okazji, podpisy mogą mieć różny wygląd. Niektóre warianty mają wyjątkowo dobry widok. Jest to także jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na dodanie filmowi wyjątkowości i określenie jego tonu.


Pokaz slajdów

Ogromna biblioteka funkcji przyda się blogerom, projektantom stron internetowych, rysownikom, filmowcom amatorom, przedsiębiorcom i nauczycielom.


Rozdzielanie obrazu

Im bardziej złożony scenariusz, tym większa potrzeba zastosowania nieoczekiwanych technik wizualizacji. Rozbicie obiektu na zdjęciu lub filmie podczas odtwarzania może mieć pewien kontekst, w zależności od ogólnej koncepcji montażysty. W niektórych sytuacjach warto skorzystać z tej metody, aby wzmocnić znaczenie.


Jak zrobić tańczący napis


Jak zrobić belkę pod wywiad i ją animować


Animacja ładowania

W dzisiejszym świecie ludzie często korzystają z urządzeń, które mogą przechowywać i odczytywać dane, ale wczytywanie każdego systemu wymaga czasu, dlatego często pojawia się wskaźnik otwierania. Można dodać tę samą wizualizację do własnego obrazu. Czasami może to wyglądać oryginalnie i ciekawie, a na dodatek jest łatwe do wykonania.


Najciekawsze efekty


Szramy na twarzy

Każdy obiekt w kadrze może być wzbogacony o różne efekty, zwłaszcza jeśli to człowiek. Niektóre sceny dla zwiększenia spektakularności wymagają pokazania eksplozji, walk, wyścigów czy ran. Istnieje możliwość stworzenia iluzji obrażeń nawet bez makijażu. W zależności od jakości szablonów one będą bardzo realistyczne.


Oznaczenie drogi

Nagrywanie z powietrza już nie stanowi rzadkości, a przeciwnie stale zyskuje popularność, ponieważ z wysoka można oglądać wiele wspaniałych widoków. Gdy chcesz wyróżnić obiekt, jak na przykład drogę najłatwiej wykonać to przy użyciu linii ciągłej. Od czasu do czasu taką wizualizację można zobaczyć na niektórych filmach. Nic zbędnego i proste do wykonania.


Tańczące budynki animacja


Wskaźnik

Filmy informacyjne wymagają specjalnej obróbki. Na przykład przewodnik pomaga widzom zobaczyć coś z wyprzedzeniem, ale trudno będzie zainteresować widzów czymś ważnym, jeśli obiekty nie zostaną wskazane jako istotne. Nie wymaga to żadnego cieniowania ani innych bardzo skomplikowanych sposobów oznaczania. Dzięki temu oprogramowaniu użytkownik może wykonywać wszystkie czynności w minimalistycznym i nowoczesnym stylu. 


Jak animować śnieg


Cienie neonowe

Obraz osoby łatwo uzupełnić o specjalne oświetlenie. Opcję tę warto wykorzystać w filmie o czymś nowoczesnym lub związanym ze stylem życia. Dzięki temu materiał nabiera atmosfery uczuć i dynamizmu. Cienie sprawiają, że bohater znajduje się w centrum uwagi.


Wskazówki i porady dla początkujących


Przejścia

Czasami trzeba połączyć kilka klipów, aby uzyskać dobry materiał. Oczywiście bez odpowiedniej obróbki przejście między nimi będzie wyglądało prymitywnie. Jeśli zastosujemy funkcję przechodzenia, wszystko zmieni się diametralnie, a uwaga widza zostanie przyciągnięta do ekranu. 


Efekt lupy


Glitch

Cyfryzacja odciska swoje ślady w ludzkiej kulturze i wprowadza nowe pojęcia do codziennego życia. Aby zwiększyć atrakcyjność nagrań, należy korzystać z nowoczesnych opcji efektów. Symulacja błędu systemu doskonale pasuje do niemal każdej sceny, ponieważ taka wizualizacja nawet sama w sobie wygląda całkiem interesująco.


Animacja loga za pomocą Particles


Usuwanie obiektów

Niektóre kadry dopuszczalne poprawić, delikatnie usuwając coś zbędnego. Łatwo to zrobić bez pozostawiania jakichkolwiek śladów. W rzeczywistości możliwe jest usunięcie ludzi i budynków. Czynność ta wykonywana w formie gładkiego przejścia lub wcześniejszego wycięcia.


Pre-compose


Przejście przez obiekt

Jedna z najpopularniejszych obecnie iluzji, stosowana absolutnie wszędzie, niezależnie od rodzaju klipu. Pomysł polega na tym, że można stworzyć swego rodzaju strumień informacyjny z użyciem pojedynczych kadrów, które kolejno zmieniane przez przechodzenie obiektów.


Tutoriale


Zielone tło

Efekt zamiany scen bardzo często wykorzystywany przez profesjonalistów. Można to zaobserwować w filmach i reklamach. Dzięki tej metodzie łatwo zaoszczędzić pieniądze na efektach specjalnych, a jeśli montażysta doskonale radzi sobie z korektą, jego usługi będą potrzebne dużej liczbie pracodawców. Sam proces polega na tym, że w materiale źródłowym obiekt zainteresowania pozostaje podświetlony, a następnie nakładany jest na niego jakikolwiek obraz z tyłu.


Skróty

Skróty klawiszowe można wykorzystać do przyspieszenia przepływu roboty i zmniejszenia liczby czynności wymaganych do wykonania zadań. Istnieją dziesiątki kombinacji do dodawania, usuwania, zapisywania i edytowania plików na każdym etapie projektu. Nie trzeba zapamiętać wszystkich, ale niektóre z nich mogą być przydatne.

 

Darmowy kurs After Effects online


W miarę odkrywania możliwości tego oprogramowania staje jasne, że każdy potrafi być profesjonalistą i tworzyć filmy o wysokiej jakości. Wystarczy tylko mieć chęć, a sukces na pewno przyjdzie.


1 001
40 wideo