Lekcje Adobe Premiere Pro dla początkujących

Wiele osób marzy o karierze w branży produkcji wideo. Reżyser, operator kamery, montażysta, bloger - praca w tym charakterze daje możliwość nie tylko twórczej realizacji, lecz także dobrego zarobku. Nic więc dziwnego, że konkurencja na tym rynku jest wysoka. Talent, pracowitość i wiedza techniczna pomogą je przezwyciężyć i osiągnąć sukces.

Program do montażu nieliniowego Adobe Premiere PRO to jedno z niezbędnych narzędzi dla profesjonalistów. Jest przyjazny dla użytkownika, inteligentny, stabilny, a prawie wszystkie operacje można wykonywać za pomocą klawiszy skrótu z dostosowanymi układami.


Interfejs

Na początek trzeba utworzyć projekt. Oprócz funkcji podstawowych dostępne różne wskazówki i opcje dodatkowe, które zapewniają wygodę użytkownikowi. Aby uniknąć utraty wykonanej pracy, najlepiej wcześniej poznać zasady działania poszczególnych funkcje i sprawdzić, jak ich aktywować.


Podstawy

Content medialny wykorzystywany wszędzie. Szczególnie dotyczy to filmów, natomiast za ich pomocą można uchwycić wiele momentów, które są przydatne i istotne dla tego, czy innego działania. Filmy stanowią jeden z najwygodniejszych i najskuteczniejszych sposobów przekazywania informacji, ponieważ jednocześnie odtwarzany obraz i dźwięk. Ten typ contentu nadaje do reklamy, tworzenia materiałów szkoleniowych, muzyki i rozrywki. Bardzo dużo możliwości zastosowania.


Od czego zacząć

By materiał był bardziej jakościowy, należy dokonać montażu, gdyż każda sesja filmowa składa się głównie ze scen, które dodatkowo muszą być przetworzone. Dzięki temu wzrasta jakość, oglądanie staje przyjemniejsze, a sekwencja kadrów, w zależności od pomysłu lub chęci twórcy, pozwala na nałożenie różnych efektów wizualnych i dźwiękowych.


Tworzenie szablonów sekwencji

Na początku dostępna jest już opcja dodawania istniejących klipów do ścieżki w celu ich edycji. Dopóki nie zostanie zapisany i skonwertowany, to tylko rodzaj projektu. Istnieje możliwość wykorzystania takich półfabrykatów jako części całego filmu. Dzięki temu praca przebiega łatwiej. Pliki tego typu można tworzyć na kilka sposobów. Ręcznie i automatycznie.


Krótkie polecenia i przydatne funkcje

Każdy specjalista ma inne podejście do swojej pracy. Najważniejszymi faktami są jednak czas i jakość. W celu przyspieszenia przetwarzania istniejących plików, tworzenia klipów wideo i ułatwienia edycji bardzo przydatne okazują się wewnętrzne polecenia. Mogą to być funkcje kopiowania, podkreślania, duplikowania i inne. Wszystkie one zostały zaprojektowane tak, aby ułatwić proces twórczy.


Oś czasu

W pracy z materiałem wideo linia czasowa niezbędna dla profesjonalistów. Narzędzie to umożliwia tworzenie oznaczeń, wyróżnianie niektórych części filmu i wycinanie klatek zgodnie z własnymi życzeniami.


Efekty wizualne

Większość filmów tworzona przy użyciu jakiegoś narzędzia, które może poprawić ich jakość wizualną. Nie ma znaczenia, czy to zacieranie czy zanikanie, odbicie czy poślizg. W zależności od tego, jaki charakter ma dany materiał, można kombinować i eksperymentować z wizualizacjami. Nie pogarsza to niczego.


Jak montować

Specjalista zajmujący montażem materiałów obecnie bardzo poszukiwany w firmach zajmujących marketingiem. Bez podobnych umiejętności nie obejdą i blogerzy, i osoby, które lubią nagrywać coś kamerą swojego telefonu. Konieczne będzie opanowanie specjalnego oprogramowania do tego typu działań. 

To dość łatwe, bo nowoczesne systemy mają intuicyjny interfejs. Po zakończeniu nauki pojawiają się nowe perspektywy rozwoju zawodowego i twórczego.


Przejścia

Oglądając wysokiej jakości filmy, nad którymi pracowali profesjonaliści, trudno zauważyć, jak scena po scenie zmienia się pod względem technicznym. 

Odbywa to przy użyciu odpowiednich technik, które tworzą swego rodzaju dygresję, tak że każdy z kadrów startuje nieco wcześniej niż kończy poprzedni. Istnieje wiele możliwości zastosowania tej metody. To niewątpliwie ważna wiedza w wyżej wspomnianym zawodzie. 


Tekst

Wszystkie opracowane materiały zawsze zawierają nazwiska osób, które pracowały nad projektem. Często można też zobaczyć pojawiające komentarze i inne obiekty, które przekazują widzom pewne informacje. 

Umiejętność dodawania tego typu informacji do materiału filmowego bardzo pomaga w pracy profesjonalnej. Niezależnie od tego, czy chodzi o film dokumentalny czy klip muzyczny.


Grafika

System wizualny człowieka rozpoznaje bardzo wiele informacji. Z tego powodu filmy są bardzo często wykorzystywane jako podstawa prezentacji i materiałów szkoleniowych. Oznakowanie wizualne i inne elementy graficzne powinny być stosowane w celu zwiększenia koncentracji uwagi widza i wskazania tego, na co należy zwrócić uwagę.


Sztuczki montażu

Początkujący w branży montażowej lub doświadczeni twórcy klipów, którzy chcą zmienić działający program, zobaczą przydatne informacje o funkcjonalności programu i podstawach montażu.


Triki

Kiedy już poznasz podstawy prostej obróbki, czas pomyśleć o kreatywności. Małe triki edycyjne mogą pomóc zrobić nagranie ciekawszym i bardziej nowoczesnym.


Regulacja prędkości odtwarzania

Udany montaż można zdefiniować jako taki, w którym widz został poinformowany lub wywarł wrażenie. W przypadku filmów ekstremalnych i szybko rozgrywających scen efekt spowolnienia i przyspieszenia pozwala uatrakcyjnić widowisko. Ta łatwa w użyciu funkcja może sprawić, że nawet najnudniejsze chwile staną interesujące.


Poradnik montażu filmowego

Samouczki pokazują, jak pracować w programie od początku do zapisania wynikowego filmu.


Zapisywanie projektu i konwersja

Po zakończeniu pracy zostaje plik w formacie zrozumiałym dla oprogramowania, ale aby film można było odtwarzać na dowolnym urządzeniu, należy go przekonwertować. W tym celu dostępna specjalna opcja. Podczas zapisywania klipu można wybrać format i jakość, a także nazwę i lokalizację zapisu.


Podstawowy efekty wideo

Praca nad efektami należy do poziomu bardziej zaawansowanego. Autor filmu instruktażowego przemawia do widzów fachowym językiem, wyjaśniając nowe terminy dla początkujących. 


Zoom In


Korekcja kolorów


Multi-Screen


Slow Motion


Jak się sklonować

Podstawy edycji klipów wideo w celu tworzenia klonów na obrazie poznasz z lekcji blogera YouTube. Przydatny efekt, aby przyciągnąć uwagę widzów.


Przed i po


Wybielanie zębów


Green Screen


Efekt miniatury


Tilt-Shift


Napisy końcowe


Edycja dźwięku


Automatyczna transkrypcja audio


Jak dopasować wideo do muzyki


Maski


Stabilizacja obrazu


Skróty klawiszowe


Montaż wideo to jeden z najłatwiejszych do nauczenia zawodów. W tej dziedzinie dostępne wiele miejsc pracy. Ponadto umiejętność korzystania z oprogramowania do edycji wideo może pomóc w rozwoju twórczym.


1 317
40 wideo