Lekcje Python dla początkujących

Jeden z najpopularniejszych języków programowania ostatnich lat, Python znajduje zastosowanie w tworzeniu aplikacji internetowych, uczeniu maszynowym, analizie danych i automatyzacji procesów. Charakteryzuje się dynamicznym typowaniem, automatycznym zarządzaniem pamięcią, wielowątkowymi obliczeniami, a także wygodnymi strukturami danych i mechanizmem obsługi wyjątków.

Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje Python dla początkujących programistów do samodzielniej nauki w domu.


Wprowadzenie

Nie da się rozpocząć nauki bez posiadania specjalnego oprogramowania do podglądu wykonywania poleceń. Na oficjalnej stronie Pythona można znaleźć wszystkie potrzebne narzędzia. Pozostaje tylko pobrać i zainstalować odpowiednią wersję oprogramowania, aby rozpocząć swoją podróż w świat programowania.


Dla początkujących

Python zyskał ogromną popularność ze względu na łatwość nauki, prostą składnię, zwięzłość, możliwość korzystania z dużej liczby bibliotek oraz powszechność wśród firm informatycznych.


Czy to się opłaca

Python to intensywnie rozwijający się język programowania, który w 2023 roku znalazł się w pierwszej piątce rankingu TIOBE. Pozycja jest więcej niż wysoka, gdyż ranking ten obejmuje stu pięćdziesięciu uczestników, których indeks popularności obliczany jest na podstawie liczby zapytań wyszukiwania typu "language+programming".


Darmowy kurs

Kurs przeznaczony jest dla osób początkujących, które dopiero zaczynają przygodę z programowaniem. Składa się z jednego 8-godzinnego wideo w którym szczegółowo przedstawiono wstępną wiedzę potrzebną do rozpoczęcia nauki. Począwszy od instalacji, nauki składni, zmiennych, funkcji, wyrażeń warunkowych, wyjątków aż po pisanie pierwszych programów. W wyniku kursu początkujący nauczą się pracować z bibliotekami i modułami oraz będą potrafili rozpoznawać obiekty i głos.


Zmienne

Początkujący dowiedzą się o opracowywaniu, wnioskowaniu, przypisywaniu wartości i nie tylko. Zmienna reprezentuje lokalizację w pamięci, w której można umieścić informacje. Komórka jest przywoływana ze względu na przypisaną do niej nazwę. Nie można rozpocząć od wartości liczbowych.


Konwersja zmiennych

Zdecydowana większość programistów uważa Pythona za jeden z najłatwiejszych języków, który nadaje się do nauki jako pierwszy. Praca nad dowolnym projektem zawsze pochłania kilka razy mniej czasu niż w przypadku korzystania z alternatywnych rozwiązań.


Operatory logiczne

Są to jednostki podstawowe, ponieważ stanowią podstawę sekwencji wydawanych poleceń. Istnieje kilka ich rodzajów, takich jak AND, OR, NOT. Oprócz operatorów logicznych należy znać również inne warianty, takie jak operatory arytmetyczne, relacyjne, przypisania, identycznościowe, przynależności, bitowe.


Manipulacja stringami

Stringi składają się z uporządkowanego zbioru znaków. Jakie działania można wykonać za pomocą tego typu danych, można dowiedzieć się z wideo.


Instrukcje warunkowe

Instrukcja warunkowa wybiera akcję do wykonania w zależności od wartości zmiennych w momencie sprawdzania warunku (if, else).


Pętla While

Aby pisać szybki kod, początkujący programiści muszą po prostu poznać funkcje pętli. W tym języku istnieje kilka wariantów tego rodzaju poleceń. Każde z nich oznacza pewne instrukcje dla systemu, które będą wykonywane bez zatrzymywania, dopóki dane warunki prawdziwe.


Pętla For

Pętla for jest używana do wyliczania sekwencji i innych iterowanych obiektów.


Funkcje

Ten wykład dotyczy funkcji - bloku kodu lub instrukcji. Funkcja jest tworzona, umieszczana w bloku, który może być powtarzany wiele razy. Można również zostawiać komentarze, które nie są odczytywane przez interpreter, ale służą do oznaczania i wyjaśniania i zawsze zaczynają się od znaku "#". Funkcja to obiekt, który przyjmuje argumenty i zwraca wartość. Zazwyczaj definiuje się ją za pomocą instrukcji def. Film pokazuje szczegółowo, jak napisać funkcję i wyjaśnia, w jakich warunkach ona działa.


5 projektów w Pythonie

W procesie nauki najlepiej jest łączyć teorię z obrazowymi przykładami z praktyki.


Podstawy

Darmowy kurs Pythona pomoże zapoznać się z podstawami kodowania w 2,5 godziny.


Tablice


Moduły


Wstęp do obiektowości

Głównym dowodem popytu na język programowania jest zainteresowanie nim dużych firm. Stabilność i funkcjonalność Pythona są potwierdzone przez jego wykorzystanie w tworzeniu wielu ważnych serwisów, takich jak Google, Dropbox, Instagram czy Facebook.


Programowanie obiektowe


Kontrola czasu


Słownik


Generatory

Gdy ilość danych przepełni pamięć, system może zacząć działać słabo. Sytuacja taka zdecydowanie negatywnie wpływa na funkcjonowanie, a w szczególności na szybkość działania komputera. Jeśli trzeba porównać niektóre informacje, ładowanie całej ich ilości do pamięci RAM nie jest optymalnym rozwiązaniem. Generator Pythona pomaga w tym zadaniu, otwierając i przetwarzając kolejno pliki. Narzędzie to również przydatne w przypadku potrzeby zintegrowania analizy niekończącego strumienia danych.


Wyjątki i obsługa błędów

Wyjątki pomagają utrzymać działanie programu, gdy system wykryje zawodną przeszkodę i gotów przerwać pracę. Dzięki wyróżnieniu takich przypadków można uniknąć klasycznych problemów związanych z brakiem pamięci i innych niekrytycznych sytuacji.


Dekoratory

Jeśli dana opcja już istnieje i działa dobrze, nie trzeba zmieniać kodu. Ta funkcja pozwala zintegrować nowe możliwości z istniejącymi rozwiązaniami bez konieczności zmiany oprogramowania źródłowego. 

Rozwiązanie wygodne i istotne w kontekście metaprogramowania, które oczywiście bardzo dobrze służy do oszczędzania czasu i z wysokim stopniem skuteczności do poprawiania istniejących właściwości tekstu komputerowego.


Uczenie maszynowe

W świecie technologii znajomość języka programowania może pomóc stać się człowiekiem zdolnym do wykorzystania najbardziej zaawansowanych narzędzi do realizacji potencjału ludzkiego, czyli robotyki opartej na sztucznej inteligencji.


6 279
30 wideo