Lekcje Excel dla początkujących

Microsoft Excel to jeden z najpopularniejszych programów na świecie, przeznaczony do obliczeń ekonomicznych i statystycznych. Dla niedoświadczonego użytkownika bogactwo funkcji i złożonych narzędzi może być zastraszające. Naukę należy rozpocząć od zapoznania się z wyglądem programu, czynnościami myszy, możliwościami poleceń oraz prostymi zadaniami i funkcjami.

Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje Excel do samodzielniej nauki w domu.


Wprowadzenie

W ciągu 40 minut uczniowie poznają interfejs programu Excel, jednego z najpopularniejszych arkuszy kalkulacyjnych. Jeśli użytkownik ma zainstalowaną wcześniejszą wersję, zasady działania pozostają takie same, mimo różnic w wyglądzie. Nagranie skierowane jest do osób, które wcześniej nie pracowały z aplikacją. Autor zaczyna od przeszukania ekranu Start, umocowania go na pasku zadań, uruchomienia, przejścia przez podstawowe narzędzia i pokazania standardowych manipulacji komórkami i kolumnami.


Podstawy

Aby efektywnie korzystać ze wszystkich funkcji Excela i zrozumieć sposób ich działania, trzeba znać podstawy obsługi programu.


Darmowy kurs

Jak tworzyć i formatować proste arkusze kalkulacyjne, używać formuł, budować wykresy oraz stosować ilustracje i style, dowiesz się w tym darmowym kursie. Nagranie trwające około godziny pozwoli zdobyć podstawowe umiejętności potrzebne w codziennej pracy, od zarządzania budżetem rodzinnym po prowadzenie firmy.


Dane i ich edycja

Krótka lekcja zawiera przegląd formatów danych. Uczniowie dowiadują się, co przedstawiają formaty ogólne, liczbowe, pieniężne, finansowe, procentowe, tekstowe i pomocnicze. Wideo spodoba się każdemu, kto ceni sobie zwięzłość w przedstawianiu informacji - maksimum korzyści przy minimum czasu poświęconego na wyjaśnienia.


Tworzenie tabeli

Tabele to szereg kolumn, w których można umieszczać wszelkiego rodzaju dane niezależnie od siebie. Wiedząc, jak tworzyć tabele, użytkownik może tworzyć wykresy i diagramy oraz raporty finansowe z wysokim poziomem uporządkowania danych.


Stosowanie formuł i obliczanie

Nauka korzystania z funkcji automatycznych obliczeń eliminuje konieczność spędzania niekończących się godzin z kalkulatorem, aby znaleźć prawidłową wartość, obliczyć sumę wszystkich liczb i upewnić się, że dane są poprawne.


Funkcje matematyczne

Mała liczba danych liczbowych jest łatwa do ręcznego manipulowania. Ale czasem praca z nimi staje się kłopotliwa i wymaga dużo czasu i cierpliwości. Lekcja poświęcona jest podstawowym funkcjom matematycznym. Omówienie poszczególnych z nich krok po kroku pozwoli niedoświadczonym użytkownikom szybko pojąć zasady i zacząć stosować wiedzę w praktyce.


Funkcje logiczne

Stosowanie tych poleceń w połączeniu pozwala użytkownikowi na znacznie większą elastyczność w konfigurowaniu tabeli oraz poprawia jakość porównań logicznych i oczekiwanych wyników.


Użyteczne funkcje

Znajomość z możliwościami, jakie oferuje użytkownikowi oprogramowanie Excel, jest niezbędna dla specjalistów, którzy uczestniczą w przygotowywaniu raportów, obliczeń, wykresów, tabel i diagramów.


Tworzenie kalendarza

W Excelu można stworzyć własny kalendarz, dodając miejsce na notatki, wybierając kolor i rodzaj czcionki oraz obramowania graficzne.


Skróty klawiaturowe

Oprócz opanowania podstaw zaleca się zwrócenie uwagi na skróty klawiaturowe, indywidualne dostosowanie paska narzędzi, doprowadzenie do automatyzmu często powtarzających się kroków, aby przyspieszyć proces, zaoszczędzić czas na niepotrzebnych manipulacjach. Na przykład: kombinacja Ctrl + Tab przenosi się między otwartymi skoroszytami, zaznacz żądane pliki + naciśnij klawisz Enter, aby otworzyć wszystko naraz, Ctrl + F otwiera menu wyszukiwania. Zaleca się zapamiętywanie w małych grupach, 3-5 skrótów klawiszowych, pisanie kombinacji na kartce i umieszczanie obok komputera przed oczami.


Triki

Każdy program biurowy ma swoje sekrety - nieoczywiste funkcje, których opanowanie może ułatwić i przyspieszyć pracę.


Porady

Dziesięć przydatnych wskazówek dotyczących efektywnej pracy w oprogramowaniu. Materiał jest przedstawiony zwięźle, z instrukcjami popartymi demonstracją na ekranie - można je od razu zapisać lub zastosować w praktyce.


Komentarze


Arkusz kalkulacyjny


Funkcje sumy i średniej

Przeznaczenie tych funkcji jest określone przez ich nazwy, a wartość arytmetyczną obliczają one automatycznie.


Sortowanie danych


Importowanie plików

Użytkownicy oprogramowania często spotykają się z konfliktami formatów. Kiedy jeden plik zawiera niezbędne informacje, ale został skompilowany i zapisany w innym formacie. W takich przypadkach nie zawsze konieczne jest ręczne przeniesienie wszystkich danych, możliwy jest częściowy lub całkowity transfer w trybie automatycznym.


Wykresy


Operacje arytmetyczne


Rejestr faktur


Raporty


Budżet


Możliwe problemy


Błędy

Nauka Excela pomoże pracować bardziej produktywnie, zminimalizować lub wyeliminować błędy i ułatwić codzienne zadania.


Usuwanie duplikatów


Funkcja If

Celem funkcji If (jeżeli) jest możliwość stworzenia łańcucha działań, w którym kolejna operacja zostanie wykonana po spełnieniu określonego warunku.


Funkcje tablicowe


Funkcja wyszukiwania pionowego

Zrozumienie zasad działania funkcji wyszukiwania pionowego znacznie ułatwia pracę księgowym, pracownikom działu kadr i kierownikom działów.


Złożone obliczenia

Po opanowaniu standardowego zestawu funkcji należy rozpocząć naukę zaawansowanych aspektów programu, co pozwoli na zwiększenie profesjonalizmu.


VBA

Makro to stała sekwencja poleceń przeznaczona do automatycznego powtarzania przez aplikację. W tym wideo początkujący użytkownicy dowiadują się czym jest VBA i piszą swoje pierwsze makro pod okiem autora. Nauka posługiwania się daną umiejętnością pozwala skrócić czas poświęcony na powtarzalną pracę, uniknąć błędów i zwiększyć produktywność.


5 179
25 wideo