Lekcje Power BI dla początkujących

Cyfryzacja życia wymaga od niemal każdego posiadania pewnego zasobu wiedzy, a jeśli chodzi o działalność zawodową, wartość specjalisty bez opanowania czołowego oprogramowania znacznie spada. Do tego grona można zaliczyć też program do analizy biznesowej firmy Microsoft - "Power Business Intelligence". Jest to środowisko analityczne, które daje możliwość załadowania i analizy danych, a następnie ich harmonizacji do wspólnego standardu.

Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje Power BI do samodzielniej nauki w domu.


Wprowadzenie

W programie Power BI użytkownik ma możliwość formowania diagramów, raportów sumujących, a także korelacji między nimi. System ten pozwala na dokładne analizy bez większych trudności i umożliwia interakcję kilku osób online.


Instalacja

Pierwszym krokiem będzie instalacja oprogramowania. Odbywa się to w standardowy sposób i najlepiej jest pobrać narzędzie z oficjalnego źródła, aby zapewnić bezpieczeństwo. W ten sposób można uniknąć dalszych problemów z użytkowaniem, a w szczególności z aktualizacją.


Konto

Do rozpoczęcia pracy potrzebne jest konto, które określa rodzaj oferowanych usług. Ważne jest, aby podać swoje dane zgodnie ze stanem faktycznym, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do zablokowania.


Jak rozpocząć pracę

Jednocześnie z demonstracją wideo, mentor przez półtorej godziny wyjaśnia podstawy poznawanego oprogramowania i pokazuje, jak tworzyć interaktywne raporty i dashboardy. Wideo polecamy dla odbiorców, których działalność związana jest z wizualizacją danych.


Ładowanie danych

Zanim przystąpimy do generowania raportu, konieczne będzie załadowanie danych dla podstaw. Mogą one być przechowywane na komputerze lub na nośniku, przy czym należy określić lokalizację pliku w systemie, aby tabele były prezentowane w przestrzeni roboczej.


Podstawy

Ładnie wyglądające wykresy z bardzo czytelnymi i logicznymi wartościami pojawiają na podstawie informacji dodanych przez użytkownika. Tworzenie analiz na diagramach przydatne do analizy bieżących sytuacji, ponieważ można lepiej widzieć zmiany i podejmować decyzje. Przy okazji, aby uzyskać wysokiej jakości efekt, wystarczy mieć tabele z informacjami, a resztę zrobić dość łatwo.


Wizualizacja

Udowodniono, że dołączanie informacji do obrazów jest najbardziej efektywnym sposobem prezentacji statystyk. Przy okazji tworzenie diagramów nie zajmuje tyle czasu, ile mogłoby się wydawać na początku. Wystarczy użyć standardowych szablonów z możliwością ustawienia parametrów. Sposób wyświetlania różnicy może być wybrany indywidualnie.


Nawigacja i funkcje

Aby zaoszczędzić czas i zwiększyć wydajność, należy najpierw poznać sposób interakcji z pobranymi plikami. Na pasku kontroli dostępne różne funkcje służące do organizowania, szybkiej nawigacji, kopiowania, usuwania, dodawania i wielu innych. Gdy wszystkie możliwości zostaną poznane już na początku, powstaje pomysł na projekt, a wtedy łatwiej pracować.


Opcje importu

Warto powiedzieć, że istnieje wiele wariantów danych, które można wykorzystać w pracy. Pliki PDF, tabele i inne warianty dokumentów są z góry przygotowane do konsolidacji i efektywnego wykorzystania. Można też ładować całe bazy danych i mieć to wszystko w jednym miejscu i ułożone w wygodnej formie.


Łączenie danych

Czasami podczas tworzenia raportów chcemy ich połączyć, aby były bardziej czytelne i pozwalały na zaawansowane wyszukiwanie w jednym miejscu. Najprostszym sposobem występuje użycie funkcji z odpowiednią właściwością, która dostępna w panelu kontroli. W menu, które zostanie otwarte, znajdujemy i wybieramy żądane pliki, a wszystko odbywa w sposób automatyczny.


Prognozy

Złożone statystyki trzeba czasem przedstawić z dodatkiem możliwych przyszłych oczekiwań. Wykorzystanie specjalnych funkcji pomoże uzyskać dane "futures" bez samodzielnego stosowania jakichkolwiek obliczeń.


Analiz i wizualizacja danych


Raport


Rachunek zysków i strat


Sprzedaż rok do roku


Zamówienia i zyski


Łączenie wizualizacji i danych

W każdej chwili można przełączyć się między trybami przeglądania, w których będą wyświetlane wartości statystyczne.


Małe wielokrotności


Tabele dat


Tabele obliczeniowe


Wykrywanie korelacji


Hierarchia

Każda baza danych staje się o wiele bardziej kompletna, jeśli informacje w niej zapisane są w taki sposób, że w ciągu kilku sekund można znaleźć dowolny pożądany fragment.


Bezpieczeństwo

Oprogramowanie pozwala na jednoczesną pracę kilku osób nad jednym projektem, możliwe jest również przyznanie dostępu określonej grupie osób do przeglądania i korzystania z przygotowanych arkuszy kalkulacyjnych i innych rzeczy. Taka funkcjonalność daje duże korzyści w zakresie produktywności, ale zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie, dlatego dostęp powinien być przyznawany tylko zaufanym osobom, a poziom uprawnień powinien być starannie kontrolowany.


Interakcja z Office 365

Power BI to unikalne rozwiązanie, które w stanie połączyć funkcjonalność i wygodę najpopularniejszych i niezbędnych narzędzi w jednym miejscu.


Podstawowe kroki


Wprowadzenie do języka DAX


Funkcje narastające


Funkcja calculate


Analiza bąbelkowa


Dashboardy analityczne


Niezależnie od statusu czy stanowiska, jeśli Twoja praca wymaga podejmowania decyzji w oparciu o monitorowanie wielu napływających informacji, to umiejętne korzystanie z tego oprogramowania znacznie zwiększy Twoją efektywność zawodową.  


2 739
30 wideo