Trening z gumami oporowymi dla początkujących

Taśmy oporowe używane do treningu w różnych dyscyplinach sportowych. Ten element wyposażenia szczególnie skuteczny dla pływaków, ciężarowców, bokserów, zawodników sportów zimowych i mieszanych sztuk walki, a także dla wszystkich tych, którzy chcą efektywnie rozwijać swoją formę. Gumy są używane do zwiększenia obciążenia, rozgrzewki i symulacji warunków wysokiego obciążenia, takich jak pływanie. Osobliwością tego produktu występuje możliwość zapewnienia zmiennego oporu w przeciwieństwie do standardowego sprzętu do fitnessu. Im bardziej rozciągamy, tym większe obciążenie.

Artykuł zawiera skuteczne ćwiczenia i treningi z gumami oporowymi, wraz z komentarzami i poradami profesjonalnych instruktorów.

  • Wideo zostały wybrane równocześnie do treningów fitness i odchudzania, jak i do budowania masy mięśniowej i kształtowania atletycznej sylwetki. 
  • Zarówno kobiety, jak i mężczyźni znajdą skuteczne ćwiczenia dopasowane do swoich potrzeb.


47 ćwiczeń

Aby stworzyć dla siebie odpowiedni sposób na rozwijanie siły ciała, warto zapoznać się z istniejącymi opcjami wykorzystania taśm elastycznych. Ten film pokazuje najpopularniejsze rozwiązania.


Początkującym

Każdy, kto zakupił taki sprzęt, może urozmaicić swój program sportowy o dziesiątki ćwiczeń. Ponieważ guma oporowa tworzy unikalne obciążenie, początkowo trudno będzie wykonać złożone programy, dlatego należy zacząć od prostych pozycji leżących i stojących.


6-minutowy trening

Program pasuje do codziennych treningów z gumą w domu. Gwarantuje dobrą formę bez większego wysiłku.


Modelowanie sylwetki z taśmą oporową

Przed rozpoczęciem tego programu ważne wykonać rozgrzewkę. Ćwiczenia wykonywane na macie tak, aby było wygodnie. Oprócz konieczności doprowadzenia obciążenia do wysokiego poziomu, konieczne również pozostawanie w stanie statycznym. Oznacza to, że podczas rozciągania robimy maksimum, a w pozycji wyjściowej należy zawsze rozciągać gumkę poprzez rozszerzenie punktu oparcia.


Ramiona

Ekspander pomaga w rozwijaniu ramion. Wykonywanie serii ruchów, nawet w niskim rytmie, już po pierwszym treningu da nam przypływ siły.


Klatka piersiowa

Łatwo zwiększyć masę klatki piersiowej za pomocą gumy, a jednocześnie sprawić, by przy prawidłowej technice obszar ten nie został nadmiernie obciążony. Dopuszczalne wykonywać w dowolnym miejscu. Warto skupić uwagę na zbliżaniu kończyn do siebie, gdyż tylko w ten sposób można pracować nad siłą mięśni trapezowych, większych, mniejszych i serratus.


Brzuch

Rozwój okolic brzucha niezbędny zarówno dla pięknej sylwetki i siły. Istnieje kilka możliwości wykorzystania dodatkowych akcesoriów, aby uzyskać wysokiej jakości trening.


19-minutowy trening na nogi i pośladki

Żeby otrzymać silne i mocne nogi można biegać, ale dobre efekty osiągniemy również dzięki treningowi w domu. Jako podstawę można wykorzystać gumkę. Szkolenie oparte głównie na krokach na miejscu. Aby mniej się zmęczyć, nie należy na początku podejmować prób bardzo szerokiego rozstawienia nóg. Lepiej skoncentrować uwagę na czasie trwania.


Ćwiczenia z gumą

Jeśli nie mamy siły, aby wykonywać ciężkie programy, można rozpatrzyć dostosowane warianty. Zasadniczo to tak samo dobre opcje, ale z wolniejszym tempem, liczbą powtórzeń i siłą rozciągania.


Trening z gumami oporowymi

Nawet w swojej standardowej formie ten rodzaj ćwiczeń skutecznie zwiększa siłę sportowca, a jeśli aktywność zostanie uzupełniona napinaczem, trening nabierze nowej postaci. Rozwój siły ramion i tułowia zostanie wielokrotnie przyspieszony.


Nacisk na ramiona

Przed rozpoczęciem warto zrobić rozgrzewkę, ponieważ to ćwiczenie mocno obciąża ramiona, a konkretnie biceps, triceps i deltoidy. Rozciąganie odbywa poprzez zamocowanie akcesoriów na nieruchomym obiekcie. Rozciągnij ramiona jak najszerzej i najlepiej z grubszymi wariantami gumy oporowej. 


Biceps i triceps

Aby osiągnąć maksymalną szybkość rozwoju ciała, konieczne połączenie znanych ćwiczeń w kompleksowy program. Na przykład, na przemian rób pompki ze staniem i rozciąganiem za plecami. Należy wszystko wykonywać szybko, ale warto pamiętać, że każdy ruch musi być zakończony, a podczas robienia pompek plecy trzeba trzymać prosto.


20/10

Ten zestaw ćwiczeń opiera się na wykonywaniu specjalnych ruchów w odstępach 20/10 sekund. To łatwy sposób na rozwój początkujących. Nie wymaga dużej intensywności i nie obejmuje rozgrzewki, ponieważ wykonywany jako zwykłe poranne ćwiczenie. Program daje pierwszeństwo treningu w pozycji stojącej.


Przeciętny wysiłek wszystkich mięśni

Odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. Zestaw czynności charakteryzowany łatwością wykonania i niskim tempem.


3 strefy

Klatka piersiowa, biceps i uda to trzy części ciała, które kształtują sylwetkę i gwarantują atrakcyjny wygląd. Aby pozytywnie wpłynąć na każdą z powyższych grup jednocześnie, można opcjonalnie połączyć przysiady, pompki i rozciąganie boczne.  


Statyczność

Każde ćwiczenie można wykonać na kilka sposobów. Gdy celem jest rozwój wytrzymałości, wykonujemy ćwiczenia szybko, natomiast gdy chcemy, żeby mięśnie rosły szybciej, należy pozwolić na przerwy pod obciążeniem. Im dłuższe pauzy, tym lepiej. Nie należy jednak dopuszczać do opóźnień dłuższych niż 15 sekund.


Ćwiczenia na pośladki

Treningi o wysokiej intensywności powinny być unikane, szczególnie dla dziewczyn z dużą masą ciała. Dobrym pomysłem są programy uproszczone, które dopuszczalne stosować przez pierwsze 2 miesiące przed zwiększeniem obciążenia.


Deltoidy

Jest to trudna grupa do rozwoju, ale gdy włożymy wysiłek, siła znacznie wzrośnie. Praca polega na wykonywaniu ruchów pod nietypowym kątem.


Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na drogi sprzęt, a potrzebujemy zwiększyć efektywność swoich treningów, zakup taśmy (gumy) oporową może zaoszczędzić pieniądze i jednocześnie pomóc urozmaicić aktywność fizyczną.


1 223
18 wideo