Lekcje projektowania mebli dla początkujących

Proces tworzenia mebli ściśle związany z projektowaniem wnętrz. Wielu specjalistów projektujących wygodne i trwałe szafy, szuflady i komody doskonale wyczuwają także szczególne powiązania między stylem, ergonomią, uniwersalnością i praktycznością. Projektanci wykorzystują oprogramowanie jako narzędzie do modelowania i wizualizacji 3D.

Wybór najlepszych filmów instruktażowych z serwisu Youtube zapozna początkujących z podstawami, zasadami i technikami projektowania i modelowania mebli.


Modelowania mebli w SketchUp

Wielu projektantów wykorzystuje to rozwiązanie programowe w stolarstwie, ponieważ twórcy programu dodali wiele funkcji do dzielenia modeli na elementy, zaznaczania wymiarów, składania i oglądania konstrukcji w wielu płaszczyznach. Często specjaliści opracowują wstępny widok na papierze, a następnie odtwarzają go w przestrzeni roboczej oprogramowania.


Modelowanie leżaka

Aby rozpocząć pracę wystarczy wybrać opcję Pencil na pasku narzędzi. Dzięki tej funkcji oraz opcji Push/Pull możliwe wykonanie szablonu z predefiniowanych wymiarów do stworzenia modelu. Podstawowe zaokrąglenie krawędzi wykonujemy za pomocą ołówka, a mianowicie łącząc dwie strony linią poprzeczną, a następnie pociągając do pożądanych kształtów.


Stolik kawowy

Najpierw robimy bazę, korzystając z funkcji okręgu. Po utworzeniu pożądanej średnicy obowiązkowo należy utwierdzić element za pomocą opcji "make group". Ma to na celu wyeliminowanie sytuacji, w której części będą do siebie przyklejać i ulegną przemieszaniu w miarę wzrostu złożoności projektu.


Biurko

Najlepiej używać standardu centymetrowego podczas projektowania. Przynajmniej w Europie to ogólnie przyjęta zasada. Aby skonfigurować model naciśnij przycisk "Window" na pasku narzędzi. Następnie w zakładce "Model info" wybierz "Units". Dzięki temu będą udostępnione pola do zmiany specyfikacji.


Krzesło

Ważny obiekt wewnętrzny. Jest łatwy do wymodelowania, a także prosty do wykonania. Świetna opcja na zdobycie doświadczenia.


Szafa dla dzieci

Meble dla dzieci to popularna nisza rynkowa. Sensowne mieć pojęcie o tym, jak wyglądają bezpieczne konstrukcje.


Komoda

W tutorialu można zobaczyć jak zrobić komodę od podstaw.


Łóżko

W SketchUp dość łatwo zrobić każdy rodzaj mebla, zwłaszcza jeśli chodzi o łóżko.


Meble biurowe

Wiele biur wymaga unikalnych projektów miejsc pracy. W wideo można dowiedzieć się jak wykonać meble biurowe na zamówienie.


Projekt kuchni

Kuchnia jest jednym z komercyjnych rodzajów prac projektowych na zamówienie. W filmie zostało wyjaśnione, jak w pięć minut stworzyć nowy projekt.


Składniki

Każdy mebel tworzony z co najmniej kilku części. Aby wykonać instrukcję montażu i wprowadzić produkt do produkcji należy stworzyć listę części wraz z ich parametrami. Żeby to zrobić, należy użyć funkcji "Outliner". Można ją znaleźć w zakładce Window/Default tray. Wymiary każdej części wprowadzamy do właściwości, a pomiary wykonujemy ołówkiem.


Modelowanie w PRO100

Najprostszym sposobem na rozpoczęcie projektowania mebli będzie zainstalowanie programu PRO100. Posiada odpowiednie funkcje dla każdego poziomu złożoności. W sieci można znaleźć mnóstwo tutoriali, poza tym dostępne są różne biblioteki gotowych materiałów i elementów, które przyspieszają proces tworzenia nowych projektów.


Zmiana kształtów

Projektowanie to przede wszystkim praca z kształtami. Oprócz standardowych wymiarów, można też modyfikować kształty i nadawać im pożądany wygląd. Żeby to zrobić, trzeba przejść do formatu 2D i użyć węzłów stron, dzięki czemu powstanie pożądany projekt.


Biblioteki

Właściwie trudno pracować bez ładowania dodatkowych, gotowych modeli. Zwłaszcza na poziomie podstawowym. Aby skorzystać ze wzorów, wystarczy użyć pobranych plików. Archiwum z materiałami znajdziesz poprzez panel sterowania. Kliknij sekcję "narzędzia" i wybierz przycisk biblioteki.


Stosowanie materiałów

Na gotowy model można nakładać warstwy, które pozwolą dokładnie zobaczyć, jak będzie wyglądał przyszły mebel. Nakładanie odbywa się poprzez zwykłe przeciąganie i upuszczanie próbek, ale gdy chcemy pokryć wszystkie części tym samym rodzajem materiału, możemy przytrzymać klawisz "Shift" na klawiaturze i wkleić próbkę do dowolnego pola na obiekcie.


Dostosowanie tekstur

Elementy, które dostępne w bibliotece można dostosować do własnych potrzeb. By ustawić określone parametry, takie jak rozmiar i inne cechy, należy wybrać obiekt w obszarze biblioteki i kliknąć prawym przyciskiem myszy. 


Szafa

Rozpoczynając nowy projekt wprowadzamy parametry obiektu w milimetrach. Dla uproszczenia porządkowania warto od razu nadać projektu aktualną nazwę, co pozwoli uniknąć nieporozumień. Do powstałej siatki można już wtedy dodać tekstury. Możliwe również włączenie i wyłączenie konturów i podświetlenia.


Szafki kuchenne

Duże projekty często obejmują budowę kuchni. Ze względu na dużą liczbę części, warto od razu stworzyć listę komponentów i ustalić ich koszt.


Koszt pracy

Wszystkie materiały kosztują. Do obliczenia kosztu pracy wystarczy użyć wbudowanego kalkulatora. Wywołujemy go z menu narzędziowego, naciskając przycisk "Cennik". Do dyspozycji użytkownika dostępne dwie sekcje, elementy i materiały, które dopuszczalne dostosować do własnych potrzeb. Istnieje również możliwość podania ceny z podatkiem i montażem. Każda część musi być zarejestrowana ręcznie.


Modelowanie mebli w Archicad

ArchiCAD pozwala na dużą swobodę twórczą, dlatego jest świetny dla projektantów mebli.


Projektowanie w Fusion 360

Profesjonalna aplikacja do projektowania komercyjnych modeli mebli.


Modelowanie w Blender

W programie Blender można łatwo tworzyć trójwymiarowe obiekty o dowolnych kształtach. Posiada również wbudowane tekstury i możliwość renderowania modeli.


Szafka nocna

W lekcjach autor pokaże, jak za pomocą Blendera zaprojektować modną szafkę nocną.


Modelowanie mebli w 3ds Max

3ds Max to jeden z najpopularniejszych edytorów grafiki 3D. Zdolny do wielu rzeczy, w tym do projektowania mebli od zera.


Biurko

W trzech wideo autor pokazuje jak krok po kroku stworzyć stylowe biurko w 3ds Max.


Program Corpus

To jedno z najprostszych rozwiązań dostępnych na rynku do projektowania mebli i dalszej produkcji poprzez synchronizację z maszynami CNC. Zawiera wiele szablonów, a interfejs zoptymalizowany dla projektantów poziomu podstawowego.  


Program Bazis

Zaawansowane narzędzie oparte na technologii CAD. Zawiera wszystkie funkcje wymagane do kompletnego projektowania i konfiguracji produkcji. Doskonała kontrola maszyn CNC. Wszystkie aktualne modele są obsługiwane.


Projektowanie mebli tapicerowanych w TopSolid Wood


Istotny wpływ na wybór oprogramowania ma fakt, że oprócz bezpośredniego projektowania dużym ułatwieniem będzie, jeśli dostępne dodatkowe funkcje w postaci kalkulatora kosztów i synchronizacji z maszynami CNC. Faktycznie one niezbędne w wyposażonym w pełni warsztacie stolarskim.


737
40 wideo