10 najlepszych darmowych aplikacji do nauki fińskiego

Język fiński jest uważany za dość trudny, ze względu na długie słowa, specyficzną wymowę i przynależność do grupy językowej ugrofińskiej: znajomość polskiego, angielskiego czy niemieckiego nie pomoże przy jego nauce, gdyż słownictwo jest zupełnie inne. Nowoczesne aplikacje interaktywne pozwalają uprościć proces poznawania fińskiego.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do nauki języka fińskiego na telefonach, smartfonach i tabletach na systemach Android i iOS.


Mondly

Rozmowa w języku fińskim z chatbotem jest częstym zjawiskiem dla tych, którzy wybierają platformę Mondly: daje ona możliwość ćwiczenia budowania dialogu i uczenia się wypowiedzi. Kurs ma charakter praktyczny i jest realizowany w sposób "od prostego do złożonego". Codzienne lekcje (ponad 1000) są krótkie, a każda z nich zawiera nowe informacje. Komponent gramatyczny zajmuje znacznie mniej miejsca niż komponent słownictwa: program jest bardziej skoncentrowany na komunikacji ustnej. Raz w tygodniu Mondly zaprasza do wzięcia udziału w quizie i sprawdzenia poziomu swojej wiedzy. Przyjazny dla użytkownika interfejs jest uzupełniony przez jasną kolorową grafikę. W TOP-10 darmowych aplikacji w Apple Store w kategorii "Edukacja". Ponad dziesięć milionów pobrań. Wysoka średnia ocena w Google Play - 4,7 (769 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


FunEasyLearn

Kurs zawiera lekcje pozwalające zapamiętać nowe słowa, jak również specjalne ćwiczenia, które wzmocnią to, czego udało się poznać. Nacisk kładziony jest na naukę słownictwa (6000 słów i 1250 wyrażeń). Kurs nie wymaga żadnej wcześniejszej znajomości fińskiego: jest odpowiedni dla uczących się od podstaw. W rezultacie użytkownik ma podstawy do dalszego poznawania języka i może porozumiewać się w codziennych sytuacjach. Program oferuje skuteczne metody zapamiętywania, ćwiczenia i utrwalania nowych informacji. Aplikacja nadaje się dla dzieci. Ponad 100 tysięcy pobrań. Wysoka średnia ocena w Google Play - 4,7 (3,54 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Drops

Skupiając się na słownictwie, Drops oferuje podejście do nauki języka metodą "po kropelce", co oznacza, że codziennie trzeba poświęcić tylko 5-10 minut na naukę. Najważniejsze słowa są pogrupowane w ponad 100 listach, z całkowitym słownictwem ponad 2000 pozycji. Drops pozwala zapracowanym osobom uczyć się nowych słów w każdym środowisku: w transporcie, na siłowni itp. Wśród sposobów ułatwiających naukę są skojarzenia wizualne, dostosowanie do osobistych priorytetów, szybka informacja zwrotna oraz otrzymanie raportu statystycznego o postępach ucznia na koniec lekcji. Znajduje się w Top-50 w App Store w kategorii Edukacja. Ponad 50 tysięcy ściągnięć. Wysoka ocena w Google Play - 4,8 (3,2 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


LinGo Play

Darmowa aplikacja do nauki słówek LinGo Play przeznaczona zarówno dla osób początkujących w języku fińskim, jak i dla tych, które chciałyby poszerzyć swój zasób słownictwa. Cechy wyróżniające to zastosowanie grywalizacji, wspieranie wysokiego poziomu motywacji oraz interaktywność. LinGo Play oferuje naukę słownictwa z przyjaciółmi, turnieje, zawody z innymi uczniami oraz nagrody. Oprócz formatu gry, prezentowane jest tradycyjne podejście do nauki w postaci lekcji. Wyniki każdego ćwiczenia są sprawdzane przez oprogramowanie, które pokazuje popełnione błędy i podaje liczbę uzyskanych punktów. Po ukończeniu całego kursu językowego można otrzymać certyfikat (wysyłany pocztą). Ponad 100 tysięcy instalacji. Średnia ocena użytkowników w Google Play - 4,1 (4,06 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Duolingo

Interaktywna aplikacja z zabawnymi animowanymi postaciami okazała się skuteczna w nauczaniu zarówno dorosłych, jak i dzieci. Kurs koncentruje się przede wszystkim na słownictwie, ale poświęca również wiele uwagi gramatyce: uczniowie otrzymują informacje na temat czasowników, przymiotników itp. Jest on oparty na innowacyjnej metodologii, która ułatwia długotrwałe zapamiętywanie. Duolingo pozwala ćwiczyć czytanie, pisanie i słuchanie, jednocześnie sprawdzając swoje umiejętności. Użytkownik ustala poziom trudności, wybierając cel dnia i rywalizuje z innymi uczestnikami, zdobywając punkty doświadczenia. Spersonalizowaną uwagę zapewnia nowy system BirdBrain: po zbadaniu profilu użytkownika sztuczna inteligencja dostosowuje do niego lekcje. Interfejs programu jest w języku angielskim. Darmowa aplikacja numer jeden w kategorii Edukacja (w App Store i Google Play). Ponad 100 milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (14,8 mln głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Innovative Language Learning

Aplikacja Innovative Language Learning to zestaw lekcji audio i podcastów opracowanych specjalnie dla osób początkujących. Głównym celem jest nauka mówienia po fińsku już od pierwszej lekcji, pomoc w prawidłowej wymowie i zrozumieniu podstawowego słownictwa. Nagrania audio w wykonaniu native speakerów charakteryzują się żywym, swobodnym stylem mówienia i używaniem słów typowych dla codziennych sytuacji. Tempo, czas i miejsce nauki są wybierane przez uczącego się. Ponad milion pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,6 (39,1 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Fiński od zera

Serwis Ling jest przede wszystkim wygodny w tym, że pozwala na ustalenie własnego tempa nauki. Użytkownikom zostaje przedstawiona seria lekcji (ponad 200), z których każda składa się z określonego zestawu słówek, które należy zapamiętać. Liczba poznanych dziennie słów zależy od samego użytkownika, ale ich kolejność jest ustalana przez oprogramowanie - w efekcie powstaje kurs online. Ćwiczenia tekstowe i audio (np. wybór właściwego tłumaczenia), a także powtarzanie wcześniej poznanych wyrażeń służą wzmocnieniu tego, czego się użytkownik nauczył. Charakter zabawowy Ling wyraża się poprzez fiszki - kolorowe obrazki, które pomagają zapamiętać nowe słowa. Ponad 10 tysięcy pobrań.

Pobierz aplikację na Android, na iOS


50 languages

Program oferuje 100 lekcji pozwalających opanować podstawowe słownictwo fińskie, wzrastające od zera do pewnej biegłości konwersacyjnej. Przydatną funkcją serwisu jest możliwość nagrywania swojej wymowy i porównywania jej z wzorcową, co, biorąc pod uwagę złożoność fińskiej ortoepii, jest dość istotne. Oprócz tradycyjnych materiałów do nauki, program zawiera gry, a nawet krzyżówki. Ponad 5 milionów ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (62,8 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Nemo Finnish

Darmowy program zawiera najczęściej spotykane fińskie słowy i zwroty wymawiane przez wyraźnie mówiącego native speakera. Powtarzanie zwrotów i słuchanie nagrania z własną wymową pomoże szybko opanować podstawowe umiejętności mówienia i pozbyć się akcentu. Nemo jest szczególnie polecany dla osób początkujących, jak również zainteresowanych rozwojem swojej wypowiedzi ustnej. Ważną kwestią jest brak sztywnej kolejności przyswajania materiału: z serwisu można korzystać zawsze, gdy ma się wolną chwilę. Ponad 50 tysięcy instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,4 (906 opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Suomipassi

Darmowa aplikacja Suomipassi stworzona przez Uniwersytet w Turku ma na celu wspieranie uczących się języka fińskiego i zachęcanie ich do bardziej aktywnego używania go w codziennej komunikacji. Pierwotnie była przeznaczona dla studentów uniwersytetu, ale później stała się dostępna na zewnętrznych serwisach do samodzielnej nauki. Suomipassi zawiera typowe zwroty dla codziennych sytuacji (powitania, proste zdania, komunikacja w restauracji, bibliotece, sklepie itp.), a funkcja wyszukiwania pomaga szybko znaleźć odpowiednie wyrażenie. Ponad 10 tysięcy ściągnięć.

Pobierz aplikację na Android, na iOS


1 054