Darmowe kursy fińskiego online

Najdłuższe słowo w Księdze Rekordów Guinnessa pochodzi z Finlandii. Nie jest to zaskakujące, ponieważ osobliwością lokalnego słowotwórstwa jest częste łączenie kilku jednostek językowych w jedną wieloliterową strukturę, której znaczenie dodatkowo trzeba rozszyfrować od końca. Tymczasem praktyka lingwistyczna pokazuje, że każdy jest w stanie znaleźć formę nauki, która pomoże mu zacząć mówić w tym melodyjnym języku w zaledwie miesiąc lub dwa.

Wybraliśmy najlepsze strony internetowe z przydatnymi materiałami dla początkujących do darmowej nauki fińskiego w domu.


Book2

Goethe-verlag.com — darmowy kurs fińskiego Book2. Kurs audio dla początkujących obejmuje 100 lekcji, z których każda została uzupełniona o pliki mp3. Treści audio nagrane są przez native speakerów, co pozwala zminimalizować błędy wymowy. Lekcje skierowane są do osób, które uczą się języka fińskiego od zera lub znają tylko jego podstawy. Fabuła każdej lekcji oparta jest na okolicznościach lub dialogach spotykanych w życiu codziennym. Ponad połowa lekcji skupia się na codziennych sytuacjach, takich jak wizyty u specjalistów, wyjścia do kawiarni, banków czy na basen. 50 lekcji audio skupia się na częściach mowy i poprawnej budowie zdań. Kurs jest dostępny zarówno online, jak i offline poprzez pobranie aplikacji na iPhone lub Android.


Lingohut

Lingohut.com — darmowe lekcje do samodzielnej nauki języka fińskiego. Autorzy skierowali swój projekt do użytkowników, dla których zajęcia w klasie lub czytanie tradycyjnych podręczników jest nudne. Na stronie znajduje się 125 lekcji z fiszkami dotyczącymi popularnych sytuacji życiowych. Dostępne są ćwiczenia pozwalające na powtórkę materiału. Lista darmowych lekcji jest regularnie aktualizowana. Kurs zawiera łącznie ponad 1400 słów.


Mondly

Mondly.com — narzędzie do nauki języków obcych oparte na grze. Na stronie głównej strony internetowej, w specjalnych okienkach, należy wybrać dwa języki - swój rodzimy i język, którego chcemy się uczyć - oraz podać swój adres e-mail, na który zostanie wysłany specjalny kod. Ten ostatni jest potrzebny do rozpoczęcia nauki w serwisie. Grając z oferowanym programem można szybko opanować język fiński na poziomie podstawowym. Z Mondly łatwo jest nauczyć się mówić bez akcentu, zapamiętać zwroty potrzebne w prawdziwych sytuacjach życiowych i ćwiczyć mówienie. System dostosowuje się do tempa każdego użytkownika. Trudność zadań można ustalić indywidualnie. Zawiera bazę 5000 słów i wyrażeń do rozbudowy słownictwa. Przedstawione dialogi są nagrane przez native speakerów. Ponad 100 milionów użytkowników.


Forvo

Forvo.com — interaktywne rozmówki ze słówkami z różnych grup tematycznych. Zapewnia tłumaczenie tekstowe słowa lub zwrotu z języka polskiego na fiński oraz głosowe przedstawienie wyniku. Treści audio nagrane są przez native speakerów, co gwarantuje poprawną wymowę tłumaczonych informacji. W części początkowej znajdują się grupy słówek z kategorii Kolor i liczby, Pozdrowienia i przeprosiny, Ciało człowieka, Pojazdy itp. Znajduje się tu wybór zwrotów przydatnych podczas podróży po Finlandii: przy okazji poznawania ludzi, przemieszczania się w nieznanym otoczeniu, wizyty u lekarza, wyjścia do banku i na zakupy. Całkowicie darmowy kurs, odpowiedni dla początkujących.


Lekcje dla początkujących

Lekcje fińskiego — wybór darmowych wideo z różnych działów językowych. Na playliście kursu znajduje się ponad 20 lekcji fińskiego, z których można dowiedzieć się m.in. o alfabecie, zaimkach, czasownikach, zdaniach przymiotnikowych i pytających. Na pierwszy rzut oka język fiński ma wiele "dziwactw": brak przedimków lub rodzaju rzeczownika, ponad 10 przypadków, sufiksy dzierżawcze, postpozycje zamiast przyimków i wydłużone samogłoski. Ale wiele rzeczy staje się coraz jaśniejszych wraz z praktyką.


Loecsen

Loecsen.com — bezpłatny kurs języka fińskiego dla początkujących. Projekt obejmuje wprowadzenie do języka, naukę wyrażeń przydatnych w podróży i prawdziwych zwrotów z życia codziennego. Zabawny sposób prezentowania informacji, specjalne ilustracje i szybkie testy sprawiają, że kurs jest łatwy do opanowania. Istnieje sekcja z fińskim alfabetem, w której wymawiane są nie tylko litery, lecz także niektóre słowa zaczynające się od nich. Można uczyć się na stronie internetowej lub pobierając zestawy mp3 i pdf na swój gadżet.


Internet Polyglot

Internetpolyglot.com - darmowa nauka fińskiego w rozrywkowym formacie. Aby przetłumaczyć słowa, co jest zasadą, na której opiera się funkcjonalność serwisu, można wybrać różne pary językowe - zarówno "polsko-fińskie", jak i "fińsko-polskie". Użytkownik może grać w "Wpisywanie", "Zgadywanie" lub "Dopasowywanie". Jest słownik, gdzie jednostki językowe są pogrupowane w grupy tematyczne. Logując się na stronie, można śledzić własne sukcesy i publikować swoje wpisy.


Memrise

Memrise.com — zawiera kilkanaście interaktywnych kursów do nauki fińskiego. Lekcje podzielone są na podstawowe tematy (pierwsze słowa, poznawanie się, w domu, na lotnisku, w sklepie, w pracy itp.) Zawierają one słówka i zwroty nagrane przez native speakerów oraz ciekawe filmiki ułatwiające zapamiętanie całych zwrotów. Odpowiednie dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Można uczyć się online w przeglądarce lub pobrać darmową aplikację na gadżety z systemem Android i iOS.


Nauka słów i zwrotów

Nauka słownictwa — w bezpłatnych nagraniach wideo, które zaleca się odtwarzać wieczorem przed pójściem spać, zwroty i słowa wypowiadane przez niewidocznych mówców w języku polskim i fińskim na tle rozgwieżdżonego nieba. Regularne słuchanie pozwala zachować materiał w pamięci na długi czas. Wyraźna wymowa pozwala usłyszeć każdy dźwięk, a wersja tekstowa na ekranie pokazuje znaczenie i pisownię. Nagranie można odtwarzać i ćwiczyć w dowolnym momencie, sprzątając, idąc do pracy lub na spacer do parku.


Digital Dialects

Digitaldialects.com — portal z interaktywnymi grami, który oferuje również naukę w nienudzący sposób. Głównymi odbiorcami projektu, według twórców strony, są uczniowie i studenci. Zadania do wykonania na Digital Dialects są zróżnicowane tematycznie. Przykładowe ćwiczenia to liczenie od zera do setki, kolory i odcienie, produkty, zwierzęta i dni tygodnia. Są quizy ortograficzne, proste krzyżówki, potoczne zwroty i testy doskonalące słuchanie i wymowę. Znajdują się tu również darmowe fiszki do nauki fińskiego (flashcards). Odpowiedni dla dzieci i dorosłych.


Duolingo

Duolingo.com — zabawowy format nauki języków obcych to idea towarzysząca platformie rozrywkowo-edukacyjnej Duolingo. Wybierając kurs "Finnish", musisz zdecydować, w jaki typ gry chcesz zagrać. Jeśli wybierzesz "Choose a word", możesz ćwiczyć wybieranie odpowiedniego wyrażenia spośród słów, które są wyświetlane losowo na ekranie. W tym przypadku, dozwolone kierować się własną wiedzą lub korzystać z podpowiedzi. W zakładce "Listen and Memorize" można znaleźć słowa zapowiedziane przez native speakerów i zilustrowane odpowiednimi obrazkami. Klikając na sekcję "Lessons", uczeń uzyskuje dostęp do mini-treningów z nowymi wyrazami z głoskami. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie w darmowej aplikacji. Interfejs serwisu jest w języku angielskim. Kurs nadaje się dla dzieci i dorosłych.


iTalki

Italki.com — portal umożliwiający komunikację z native speakerami w ponad 150 językach, w tym w fińskim. Nie ma teorii, jest tylko praktyka i komunikacja na żywo. Członkowie społeczności lub nauczyciel natychmiast poprawiają wymowę, gramatykę i składnię użytkownika. To świetna opcja, która pomoże zarówno nauczyć się języka, jak i nawiązać nowe znajomości na całym świecie. Rejestracja na platformie daje prawo nie tylko do nauki za darmo lub za pieniądze, ale także do oferowania swoich usług jako korepetytor.


Yle

Yle.fi — zbiór lekcji online wprowadzających zasady językowe oraz cechy fińskiej kultury i mentalności. Zasób oferuje wiele filmów skierowanych głównie do osób dorosłych o minimalnych umiejętnościach językowych.


Uusikielemme

Uusikielemme.fi — portal z anglojęzycznym menu, pierwotnie zaprojektowany dla zagranicznych studentów uczących się fińskiego. Strona zawiera krótkie dialogi w postaci komiksów, odniesienia gramatyczne na dany temat oraz informacje o zjawiskach kulturowych w Finlandii.


Lingq

Lingq.com — lekcje fińskiego oparte na metodzie Steve'a Kaufmanna. Jest to system pozwalający na szybszą naukę nowego materiału poprzez zanurzenie w środowisku językowym. Serwis zawiera dużą listę lekcji, podcastów i audiobooków. Można uczyć się na urządzeniach z dowolną platformą. Istnieje możliwość śledzenia swoich postępów w nauce. Początek kursu jest bezpłatny.


LinGo Play

Lingo-play.com — kurs online do nauki języka fińskiego zawiera samouczki, teksty do czytania, dziesiątki ćwiczeń, 5000 fiszek dydaktycznych, 4000 słów i ponad 300 zwrotów. Lekcje trwają 10-15 minut dziennie. Treści są zróżnicowane, obejmują takie tematy jak zdrowie, przyroda, edukacja, wyposażenie wnętrz i tak dalej. Po każdym przestudiowanym temacie użytkownik zostaje oceniony i sprawdzony ze znajomości materiału. Po zakończeniu kursu pocztą elektroniczną wysyłany jest certyfikat.


Wybierając strony internetowe do nauki fińskiego, należy pamiętać, że istnieją dwa rodzaje języka w społeczeństwie: literacki i potoczny. Ten pierwszy jest powszechnie używany w oficjalnej komunikacji, a drugi w życiu codziennym. Dlatego ważne jest, aby nie tylko uczyć się słowotwórstwa i gramatyki, lecz także być selektywnym przy wzbogacaniu słownictwa.


Zobacz także: Darmowe aplikacje do nauki fińskiego


315