Darmowe kursy szwedzkiego online

Czy trudno jest nauczyć się języka używanego w Szwecji? Jeśli zaczniemy od liczby reguł gramatycznych i osobliwości wymowy, to tak, nie będzie to łatwe do opanowania. Ale jeśli wziąć pod uwagę, że możliwości nauki szwedzkiego online jest więcej niż w przypadku innych języków skandynawskich, to każdy użytkownik z pewnością będzie w stanie znaleźć "swoją" metodę.

Wybraliśmy najlepsze strony internetowe z przydatnymi materiałami dla początkujących do darmowej nauki szwedzkiego w domu.


Book2

Goethe-verlag.com — darmowy kurs szwedzkiego book2. Projekt składa się ze 100 nieskomplikowanych lekcji audio w formacie mp3. Pliki audio nagrane są przez native speakerów, co pozwala zminimalizować błędy wymowy. Lekcje skierowane są do osób, które uczą się języka szwedzkiego od zera lub znają tylko jego podstawy. Fabuła każdej lekcji oparta jest na okolicznościach lub dialogach spotykanych w życiu codziennym. Ponad połowa lekcji skupia się na codziennych sytuacjach, takich jak wizyty u specjalistów, wyjścia do kawiarni, banków czy na basen. 50 lekcji audio skupia się na częściach mowy i poprawnej budowie zdań. Kurs jest dostępny zarówno online, jak i offline poprzez pobranie aplikacji na iPhone lub Android.


Lingohut

Lingohut.com — darmowe lekcje do samodzielnej nauki języka szwedzkiego. Autorzy skierowali swój projekt do użytkowników, dla których zajęcia w klasie lub czytanie tradycyjnych podręczników jest nudne. Na stronie znajduje się 125 lekcji z fiszkami dotyczącymi popularnych sytuacji życiowych. Dostępne są ćwiczenia pozwalające na powtórkę materiału. Lista darmowych lekcji jest regularnie aktualizowana. Kurs zawiera łącznie ponad 1400 słów.


Forvo

Forvo.com — interaktywne rozmówki ze słówkami z różnych grup tematycznych. Zapewnia tłumaczenie tekstowe słowa lub zwrotu z języka polskiego na szwedzki oraz głosowe przedstawienie wyniku. Pliki audio nagrane są przez native speakerów, co gwarantuje poprawną wymowę tłumaczonych informacji. W części początkowej znajdują się grupy słówek z kategorii Kolor i liczby, Pozdrowienia i przeprosiny, Ciało człowieka, Pojazdy itp. Znajduje się tu wybór zwrotów przydatnych podczas podróży po Szwecji: przy okazji poznawania ludzi, przemieszczania się w nieznanym otoczeniu, wizyty u lekarza, wyjścia do banku i na zakupy.


Mondly

Mondly.com — narzędzie do nauki języków obcych oparte na grze. Na stronie głównej strony internetowej, w specjalnych okienkach, należy wybrać dwa języki - swój rodzimy i język, którego chcemy się uczyć - oraz podać swój adres e-mail, na który zostanie wysłany specjalny kod. Ten ostatni jest potrzebny do rozpoczęcia nauki w serwisie. Grając z oferowanym programem można szybko opanować język szwedzki na poziomie podstawowym. Z Mondly łatwo jest nauczyć się mówić bez akcentu, zapamiętać zwroty potrzebne w prawdziwych sytuacjach życiowych i ćwiczyć mówienie. System dostosowuje się do tempa każdego użytkownika. Trudność zadań można ustalić indywidualnie. Zawiera bazę 5000 słów i wyrażeń do rozbudowy słownictwa. Przedstawione dialogi są nagrane przez native speakerów. Ponad 100 milionów użytkowników.


Loecsen

Loecsen.com — darmowy kurs języka szwedzkiego dla początkujących. Można z niego korzystać bezpośrednio online na komputerze lub na urządzeniach mobilnych. Postępowanie zgodnie z metodyką pozwala szybko oswoić się z językiem, nauczyć się poprawnej wymowy oraz poznać najczęściej spotykane na co dzień zwroty i wyrażenia, które mogą być przydatne podczas podróży po kraju. Zapadające w pamięć ilustracje i ćwiczenia z szybkimi quizami pomagają w przyswajaniu nowych informacji. Istnieje możliwość ściągnięcia plików mp3 i pdf na swój komputer za niewielką opłatą.


Svenskahavet

Svenskahavet — kanał YouTube z lekcjami szwedzkiego. Na stronie znajduje się 28 darmowych wideo dla osób znających język angielski (wystarczy podstawowa znajomość, dostępne są napisy). Lekcje obejmują zarówno zwroty wprowadzające, jak i zagłębianie się w zasady gramatyczne. Nagrania trwają po 4-5 minut każde. Materiał jest objaśniany przez lektorkę, a jej mini-lekcjom towarzyszą ilustracje tekstowe na monitorze.


Learn with Oliver

Learnwitholiver.com — słownik języka szwedzkiego dla osób posługujących się językiem angielskim. Od konwencjonalnych słowników internetowych różni się oryginalną funkcjonalnością. Wchodząc do sekcji Practice Words i Practice Sentences, należy wybrać poziom pracy z materiałem - określi on ilość czasu, jaką uczeń będzie miał od pojawienia się słowa lub zdania w języku szwedzkim do momentu wyświetlenia na monitorze jego tłumaczenia na język angielski. W tej pauzie oczekuje się, że użytkownik będzie miał czas na przetłumaczenie sugerowanych danych, czyli dokona tego, zanim zrobi to asystent elektroniczny. W przypadku, gdy wyprzedzenie systemu nie jest możliwe, konieczne jest wybranie niższego poziomu prędkości. Sekcja Texts umożliwia zapoznanie się ze zwrotami dotyczącymi codziennej komunikacji, ich tematy są wyświetlane losowo. Dla zarejestrowanych użytkowników w tym bloku udostępniane są również materiały audio.


Lingq

Lingq.com — wybór różnych form lekcji opartych na metodzie Steve'a Kaufmanna. Jest to system pozwalający na szybszą naukę nowego materiału poprzez zanurzenie w środowisku językowym. Serwis zawiera dużą listę lekcji, podcastów i audiobooków. Można uczyć się na urządzeniach z dowolną platformą. Istnieje możliwość śledzenia swoich postępów w nauce. Początek kursu jest bezpłatny.


Lekcje dla początkujących

Lekcje szwedzkiego — wybór darmowych wideo z różnych działów językowych. Na playliście kursu znajduje się 17 lekcji szwedzkiego, z których można dowiedzieć się m.in. o alfabecie, zaimkach, czasownikach, zdaniach przymiotnikowych i pytających. Ciekawe spostrzeżenie ekspertów: osoby z przynajmniej podstawową znajomością języka angielskiego odczuwają wymierne efekty w nauce szwedzkiego znacznie wcześniej.


Internet Polyglot

Internetpolyglot.com — darmowy serwis do nauki języka szwedzkiego w formie rozrywki. Można uczyć się poprzez grę w Drukarki, Zgadywanki i Dopasowywanie. Jest słownik, gdzie jednostki językowe są pogrupowane w grupy tematyczne. Po zalogowaniu się użytkownik może śledzić swoje postępy.


Szwedzki od podstaw

Facebook.com — grupa do nauki języka szwedzkiego na popularnym portalu społecznościowym. Grupa oferuje różnorodne materiały (wideo, audio, linki, ilustracje) zarówno do nauki języka, jak i zrozumienia życia w Szwecji. Użytkownicy dzielą się przydatnymi informacjami i wskazówkami.


Nemo

Nemoapps.com — serwis do nauki stu najbardziej przydatnych słów i zwrotów w języku szwedzkim. Zwroty zawarte w interaktywnych rozmowach są wymawiane przez lektora. Audio można słuchać online lub w aplikacji Nemo, którą jest dostępna do pobrania za darmo na gadżety z systemami iOS i Android.


Uttal

Digitalasparet.se — serwis do ćwiczenia szwedzkiej wymowy. Funkcjonalność jest prosta i kompaktowa: wystarczy wskazać i "kliknąć" na literę, aby usłyszeć jej wymowę. Ponadto, po wybraniu symbolu szwedzkiego alfabetu, oferowana jest lista kombinacji liter i słów, w których on występuje. Procesowi temu towarzyszy również lektor. Do korzystania z aplikacji wymagany jest program Adobe Flash Player.


1 455