Lekcje szwedzkiego dla początkujących

Swenska (szwedzki) jest najczęściej używanym językiem skandynawskim (ponad 9 milionów osób posługujących się nim), mającym status urzędowy w Szwecji, Finlandii, Unii Europejskiej i Aladanach. Szwedzki jest jednym z języków północnogermańskich - jest łatwiejszy do nauczenia dla osób znających angielski lub niemiecki. Oprócz powszechnego systemu językowego pochodzącego ze Sztokholmu, istnieje kilkaset dialektów.

Szwedom mieszkającym w różnych regionach trudno jest się zrozumieć. Dialekty dzielą się na sześć głównych grup: norweski, fiński, svealandzki, gottlandzki (nazwa od wyspy), goetlandzki i południowy. Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje do nauki szwedzkiego od podstaw w domu.


Alfabet

Każdy język ma swoje cechy szczególne w alfabecie. Szwedzi również używają kilku unikalnych liter, które nie występują nigdzie indziej. Na przykład Å, Ä, Ö, ale są też inne. W tej lekcji poznasz alfabet i dowiesz się, jak każda litera jest wymawiana.


Możliwe trudności w wymowie

Swenska jest szczególnym akcentem, w którym intonacja zmienia się w zależności od rodzaju akcentu (tonicznego). Intonacja, wznosząca się i opadająca, tworzy dla ucha obcokrajowca niepowtarzalny i nietypowy dźwięk, nadając mu określone znaczenie. Szwedzi rozumieją mowę "neutralną", ale sami stosują intonację, aby ubarwić dialogi odpowiednim znaczeniem.


Samogłoski twarde i miękkie

Wyrazy złożone z liter i w zależności od ich kolejności kombinacja dźwięków tworzy coś zrozumiałego dla ludzkiego umysłu. Samogłoski mogą również zmienić zasadę wymowy innych liter, więc uwaga będzie potrzebna, zwłaszcza gdy dialog ma formalny charakter. 


Samogłoski krótkie i długie

Jakość mowy zależy w dużej mierze od tego, czy umiemy poprawnie wymawiać słowa. Skupienie na tym ma sens. Trudno poznać wszystkich subtelności nawet w ciągu roku, ale najważniejsze i najczęstsze funkcjonalności można z łatwością opanować w ciągu kilku tygodni. 


Zaimki

Ze względu na charakter języka szwedzkiego, trzeba częściej używać zaimków. Występują one również w innych językach, więc logika ich użycia będzie jasna dla każdego. Zaimki osobowe to zazwyczaj coś, co dodajemy do dialogu z drugą osobą, dlatego warto ich nauczyć przed pierwszą rozmową ze Szwedem.


Czasowniki modalne

Te jednostki mowy pomagają nadać znaczenie i wyrazić emocjonalny składnik tego, o czym mówimy. Należą do nich vill, kan, behöver i ich formy. Te słowa warto zapamiętać. One występują jako najczęściej spotykane. Oczywiście w miarę rozwijania swojej wiedzy, zadanie będzie wcale łatwe.


Czas teraźniejszy

Temat istotny dla każdego języka, polegający na możliwości wyrażania aktualnych stanów i okoliczności zgodnie z normami standardowymi. To chyba jeden z najłatwiejszych tematów, bo często używany. Możemy wzmocnić swoją wiedzę, oglądając wideo lub rozmawiając bezpośrednio z native speakerem.


Czas przeszły

Trudno obejść bez użycia poprawnej formy czasu, bo tylko w ten sposób będziemy mogli mówić poprawnie i być zrozumianym przez osobę, z którą rozmawiamy. Oczywiście w niektórych przypadkach można obejść bez użycia poprawnej formy, ale nie wniesie to nic do piękna wypowiedzi, a sformułowania będą nieprecyzyjne.


Więcej o redukcji

Złożony temat, który stanowi element kształtowania akcentu i jego badanie może trwać długo. Zaczniemy od nauki, jak litery ulegają zmianie, gdy występują w określonej kolejności, a następnie, w zależności od lokalnego dialektu, powstaje również typ wymowy.


Idiomy

Dzięki takim wyrażeniom używanie języka łatwiejsze, a mowa mądrzejsza. Używając zwrotów można w dość szczegółowy sposób wyrazić swój punkt widzenia bez ryzyka popełnienia błędu. Każdy język ma takie elementy mowy. W Szwecji nie ma ich zbyt wiele, ale są dość stabilne.


Części ciała

Chyba jeden z najbardziej przydatnych zestawów słów, bo znając nazwy kończyn, głowy, brzucha, kolan, brody łatwiej mówić o tym, co czujemy i wyjaśniać się w pewnych sytuacjach, a także rozumieć problemy innych, którzy mają złe samopoczucie i proszą o pomoc.


Numery

Umiejętność nazywania liczb związana ściśle z procesem nauki każdego języka. Bez umiejętności liczenia na głos trudno będzie w niektórych sytuacjach wchodzić w interakcje ze społeczeństwem. Nie ma potrzeby uczenia wartości powyżej 1000, ale w razie potrzeby należy liczyć przynajmniej od 1 do 10 lub do 100.


Zabawne słowa

Każdy językoznawca zwracał uwagę podczas nauki nowego materiału, że istnieją słowa, które w jednym kraju uznawane za normalne, ale w innym brzmią śmiesznie i kojarzą z zupełnie innymi rzeczami. Szwedzki też takie ma i proces uczenia może być czasem trochę zabawny.


Maniery

 

Przede wszystkim należy być grzecznym i przejawiać takt. W tym celu należy używać słów grzecznościowych. Witamy zgodnie z normą, jesteśmy przyjaźnie nastawieni, składamy życzenia i tak dalej. Słowa szacunku zawsze takie same, ale nigdy nie bywają zbędne.


200 fraz

Nagrania będą niezastąpionymi pomocnikami w opanowaniu stałych zwrotów. Regularne słuchanie i mówienie pozwoli na utrwalenie w pamięci spójnych konstrukcji, które będzie można przywołać w razie potrzeby. Dla uczących się, którzy wolą od razu zapamiętywać pisownię, słownik podany jest w formie tekstowej na ekranie. Plusem jest możliwość odtwarzania nagrania w tle podczas wykonywania własnych czynności.


3000 słów

Istnieje lista słów, które można uczyć i używać jako szablonów konwersacyjnych. Wiele osób uważa, że taki słownik pozwala na wyrażenie większości życzeń i podtrzymanie rozmowy na pewnym poziomie. Dzięki ćwiczeniom audio łatwo jest praktykować wymowę i zapamiętać najczęściej spotykane zwroty.


Zobacz także:


693
17 wideo