15 najlepszych darmowych aplikacji rowerowych

Aplikacje rowerowe są równie przydatne dla amatorów, jak i profesjonalistów. Tym, którzy jeżdżą na rowerze dla przyjemności, pomogą wybrać odpowiednią trasę, ocenić specyfikę terenu, zapisać najlepsze momenty podróży i udostępnić je w sieciach społecznościowych. Sportowcy wykorzystają je do zbudowania harmonogramu treningów, przeanalizowania wyników każdej wyprawy i poznania statystyk za dany okres. Ponadto, wbudowane nawigatory utrzymują użytkownika na dobrej drodze nawet w nieznanym terenie, a śledzenie lokalizacji zwiększa bezpieczeństwo.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy rowerowe na telefony komórkowe, smartfony i tablety na systemach Android i iOS.


Bikemap

Oprogramowanie oferuje ponad 11 milionów tras na całym świecie do maratonów rowerowych, wyścigów, wypraw i codziennych przejażdżek po miastach i terenach wiejskich. Aktualne mapy pokazują zarówno przydatne punkty zainteresowania (toalety, wypożyczalnie, parkingi, warsztaty naprawcze, kawiarnie), jak i punkty problematyczne, takie jak wyboje na drodze. Aby znaleźć najlepszą trasę, wystarczy zaznaczyć miejsce docelowe.

Bikemap działa również jako licznik kilometrów, prędkościomierz, lokalizator GPS i komputer rowerowy. Rejestruje wszystkie wskaźniki jazdy, od czasu trwania po prędkość, i pomaga śledzić postępy rowerzysty. Jako zachętę wykorzystuje system punktów. Segment premium obejmuje dodatkowe funkcje, takie jak nawigacja głosowa i tryb autonomiczny. Wśród 50 najlepszych darmowych aplikacji w App Store znajdujących się w kategorii "Nawigacja". Ponad milion pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,1 (46,6 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Strava

Jedna z najpopularniejszych społeczności sportowych łączy dziesiątki milionów użytkowników z całego świata - zarówno rowerzystów, jak i fanów biegania, pieszych wędrówek, jogi i innych rodzajów aktywności fizycznej. Aplikacja umożliwia rejestrowanie przejażdżek rowerowych i prowadzenie dziennika treningowego w celu śledzenia postępów. Uczestnicy mogą korzystać z sugerowanych tras rowerowych lub tworzyć własne. Aby czuć się bezpiecznie w każdym terenie, wystarczy skonfigurować udostępnianie geodanych w czasie rzeczywistym rodzinie lub znajomym.

Spotkania towarzyskie z innymi członkami społeczności i udział w comiesięcznych konkursach wzmacniają motywację i budują sportową postawę. Strava jest kompatybilna z prawie wszystkimi gadżetami, od bransoletek fitness po inteligentne zegarki. Dostępna jest płatna wersja z dodatkowymi funkcjami. Uplasowała się w top 20 bezpłatnych aplikacji w App Store w kategorii Zdrowie i fitness. Ponad 50 milionów ściągnięć. Ocena w Google Play - 4,3 (831 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Map My Ride

Aplikacja rowerowa Map My Ride jest idealnym towarzyszem dla tych, którzy poważnie podchodzą do sportu: zawiera zaawansowany zestaw narzędzi do analizy efektywności treningów. Obejmują one śledzenie podróży GPS i wyświetlanie map, dziennik aktywności, raporty dźwiękowe z jazdy na rowerze ze szczegółowymi statystykami każdego kilometra, w tym tempo, spalone kalorie, czas itp. Wszystkie informacje są zapisywane, umożliwiając porównywanie wyników. Funkcja "Trasy" ułatwia znalezienie odpowiednich miejsc do jazdy na rowerze w pobliżu użytkownika. Swoje osiągnięcia można udostępniać w sieciach społecznościowych, brać udział w konkursach, a nawet wygrywać nagrody. Ponad 5 milionów pobrań. Wysoka ocena w Google Play - 4,8 (207 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Komoot

Prosty i łatwy w użyciu planer tras jest odpowiedni do przygotowania się do zwykłej przejażdżki rowerowej, jednodniowej wycieczki lub tygodniowej podróży rowerowej w nieznanym regionie. Pomoże on wybrać ścieżkę dla roweru miejskiego lub górskiego o odpowiedniej charakterystyce: nawierzchnia (asfalt, ziemia itp.), trudność, ukształtowanie terenu i długość. Głosowa nawigacja GPS zapewni bezpieczną i płynną jazdę nawet po leśnych ścieżkach. Mapy offline pokazują nie tylko trasy i topografię terenu, ale także miejsca, które członkowie Komoot uważają za warte odwiedzenia: zabytki, parki, kawiarnie itp. Osobisty dziennik przygód umożliwia dodawanie zdjęć i dzielenie się wrażeniami z jazdy. Ponad dziesięć milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (314 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Exa Bike Tracker

Twórcy oprogramowania pozycjonują je jako jeden z najlepszych trackerów rowerowych na świecie. Został zaprojektowany do monitorowania i rejestrowania danych statystycznych: maksymalnej i średniej prędkości, wysokości, lokalizacji, dziennego dystansu. Korzystanie z Exa Bike Tracker pozwoli użytkownikowi porównywać swoje wyniki z wynikami innych uczestników, organizować zawody sportowe lub przygotowywać się do nich, lepiej nawigować w terenie, znajdować nowe ścieżki i atrakcje turystyczne. Internet nie jest wymagany, wystarczy GPS. Aplikacja polecana jest rowerzystom, narciarzom, biegaczom i każdemu, kto trenuje na świeżym powietrzu. W TOP-100 darmowych aplikacji sportowych w Apple Store. Ponad milion pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (24,7 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Cyclers

Spersonalizowany planer pozwala zaoszczędzić czas podczas przygotowań do kolejnej wycieczki rowerowej. Zapewnia różnorodne trasy na żądanie, w tym trasy okrężne, i podaje informacje o ruchu drogowym, bezpieczeństwie i ukształtowaniu terenu każdej trasy. Rowerzysta wybiera odpowiednią trasę, korzystając z oceny dopasowania, która pokazuje procent zgodności z jego preferencjami. Użytkownik może stworzyć własną trasę, przesuwając wirtualny ołówek po mapie. Druga funkcja oprogramowania, nawigacja w terenie, pozwala czuć się pewniej na drodze i otrzymywać ostrzeżenia o niebezpieczeństwach. Cyclers jest odpowiedni dla wszystkich typów rowerów, w tym górskich i elektrycznych. Aby zwiększyć motywację, dostępny jest system zadań i tablica wyników, a do samodzielnego monitorowania można zbierać statystyki i śledzić swoje przejazdy. Ponad 100 tysięcy ściągnięć. Ocena w Google Play - 4,1 (7,84 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


SuperCycle Licznik Rowerowy

Ze względu na swoją różnorodność funkcji program ten można określić mianem "komputera rowerowego". Obejmuje wszystkie aspekty kolarskich wypraw - od map i śledzenia trasy po pokonany dystans i prędkość na poszczególnych odcinkach. Dane statystyczne (łącznie około 10 wskaźników) zbierane są za pomocą GPS i czujników. Są one przekształcane na ekranie w wykresy i diagramy w celu ułatwienia analizy. Oprogramowanie charakteryzuje się przyjaznym dla użytkownika interfejsem i kompatybilnością z innymi apkami sportowymi. Zawiera minimalną ilość reklam, a podstawowe funkcje udostępniane są bezpłatnie. Ponad sto tysięcy instalacji. Wysoka ocena w Google Play - 4,8 (6,92 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Ride with GPS

Wystarczy włączyć nawigację głosową, aby nie zgubić się nawet tam, gdzie nie ma dostępu do Internetu: Ride with GPS zawiera dostępne w trybie offline trasy i mapy. Użytkownik może również tworzyć nowe i modyfikować istniejące trasy podczas podróży, stosując mapy termiczne i tradycyjne z warstwami, umieszczając interaktywne punkty orientacyjne, analizując powierzchnie i wzniesienia. Serwis wyświetla statystyki na ekranie, oblicza prawdopodobny czas dotarcia do celu i zawiera opcję śledzenia, która pozwala rodzinie i znajomym być na bieżąco z aktualną lokalizacją rowerzysty. Kompatybilność z Bluetooth pozwala uzyskać więcej danych na temat podróży rowerowej. Ponad milion instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,0 (10,8 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Combike

Aplikacja działa jak komputer rowerowy. Pomiar wszystkich rodzajów prędkości (bieżącej, średniej, maksymalnej) i przebytego dystansu to główne funkcje programu, a dokładność odczytów jest dość wysoka. Prędkościomierz GPS nadaje się również do obliczania spalonych kalorii i śledzenia trasy. Wszystkie informacje są zapisywane i udostępniane w formie wykresów i diagramów. Użytkownik może również przeglądać swoje trasy. Istnieje możliwość udostępniania wyników odbytych przejazdów bliskim lub znajomym.

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Relive

Popularny wśród ponad 10 milionów osób z całego świata, program może być wykorzystywany jako tracker GPS: śledzi trasę i gromadzi statystyki. To, co czyni Relive wyjątkowym, to możliwość stworzenia atrakcyjnego wideo 3D z wielodniowej podróży lub niedzielnej przejażdżki rowerowej i podzielenia się nim z przyjaciółmi i osobami o podobnych zainteresowaniach. Filmy zawierają zdjęcia zrobione w drodze lub na postojach, trójwymiarowe widoki z trasy, najważniejsze momenty jazdy (takie jak najwyższe prędkości) i muzykę. Dostępny jest segment premium z zaawansowanymi opcjami: nieograniczona edycja wideo, do 50 zdjęć itp. Ponad 10 milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (305 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


GPS Komputer Rowerowy

Aplikacja dostarcza informacji o przebytym dystansie, spalonych kaloriach, maksymalnej prędkości i czasie spędzonym na rowerze w formie łatwych do zrozumienia danych graficznych. Można przeglądać statystyki z jednego dnia, 7 dni lub miesiąca. Wystarczy nacisnąć przycisk Start, aby rozpocząć śledzenie podróży rowerowej: jest ona rejestrowana przez czujnik GPS. Program tworzy również szczegółową mapę każdej przejażdżki i zapisuje informacje o nich. Oprogramowanie ma przyjazny dla użytkownika interfejs, prosty design i dwa tryby widoku: jasny i ciemny. Ten ostatni pomaga oszczędzać baterię telefonu. Ponad 5 milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,6 (90,5 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Bike Citizens

Program zdobył wiele nagród, w tym Eurobike Award 2015. Korzystając z niego, rowerzysta może zaplanować wycieczkę po mieście w dowolnym kraju na świecie, znajdując trasę z odpowiednią liczbą przystanków. Bike Citizens Cycling zwraca szczególną uwagę na miejskie ścieżki rowerowe, ulice o minimalnym natężeniu ruchu i interesujące miejsca (istnieje specjalna funkcja wyszukiwania tych ostatnich). Bike Citizens Cycling śledzi podróże rowerowe i wizualizuje je za pomocą osobistej mapy cieplnej w profilu.

Podczas jazdy można korzystać z nawigacji głosowej i lokalizatora GPS. Użytkownicy mogą brać udział w lokalnych i międzynarodowych konkursach i grach rowerowych: Bike to Work, Bike Benefit, PINGifyoucare. Segment premium zapewnia pobieranie map do nawigacji offline i dodatkowe opcje personalizacji oprogramowania. Ponad 500 tysięcy ściągnięć. Ocena w Google Play - 3,6 (7,84 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


FATMAP

Stworzona specjalnie dla entuzjastów kolarstwa górskiego aplikacja zawiera obszerną bazę tras i szlaków górskich w trójwymiarowej perspektywie, a jej treści są stale aktualizowane. Jako przewodnik, FATMAP pokaże najciekawsze miejsca w danym regionie, dostarczy informacji na temat profilu terenu i innych ważnych parametrów do planowania podróży, a także pokaże zdjęcia terenu w wysokiej rozdzielczości. Gdy rowerzysta jest w drodze, FATMAP śledzi i wyświetla jego lokalizację. Co ważne w górach, działa w trybie offline. Zapewnia bezpłatny okres próbny, ale większość funkcji jest dostępna wyłącznie w ramach subskrypcji. W TOP-200 bezpłatnych apek w App Store w kategorii "Nawigacja". Ponad 500 tysięcy ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,2 (2,84 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Trailforks

50 000 tras oferowanych przez program obejmuje największą na świecie bazę danych dróg i szlaków górskich. Informacje na mapie są aktualizowane zgodnie z rzeczywistą sytuacją. W razie potrzeby serwis automatycznie nawiguje od domu do początku wybranej trasy. Trailforks umożliwia uczestnikom wysyłanie raportów z wycieczek, ocenianie określonych miejsc docelowych i tworzenie list przyszłych wyjazdów na rowerze. GPS zapewnia płynną nawigację: w dowolnym momencie użytkownik może sprawdzić swoją lokalizację i zarejestrować swoje manewry. Chociaż oprogramowanie jest przeznaczone dla rowerzystów, jest również przydatne dla turystów pieszych. Działa w trybie offline. Większość funkcji jest dostępna tylko w wersji płatnej, można skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego. Ponad milion instalacji. Ocena w Google Play - 3,0 (6,47 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Zwift

W chłodniejszych porach roku, gdy deszcz i śnieg uniemożliwiają jazdę na rowerze na świeżym powietrzu, Zwift zapewni regularny harmonogram treningowy. Jest to wirtualny symulator kompatybilny z każdym nowoczesnym stacjonarnym rowerem treningowym. Bez wychodzenia z pokoju lub siłowni, użytkownik wyrusza w podróż sam lub z innymi uczestnikami pedałującymi w tym samym czasie co on na sąsiedniej ulicy lub na innym kontynencie. Aplikacja charakteryzuje się szeroką gamą trybów treningowych: krótkich (30-minutowych), długich, przygotowujących do zawodów, poprawiających kondycję itp. z planami ćwiczeń dostosowanymi do aktualnej kondycji. Zwift łączy komponent fitness z elementem gry: można wybrać obrazy dla swojego awatara, poruszać się w fantazyjnym świecie i zdobywać wewnętrzne bonusy. Znajduje się w pierwszej setce darmowych apek w App Store w kategorii "Zdrowie i fitness". Ponad milion ściągnięć. Ocena w Google Play - 4,1 (21,1 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


111