10 najlepszych aplikacji do nauki zegara dla dzieci

Trudno jest jednoznacznie określić wiek, w którym dziecko jest gotowe do nauki zegara i odczytywania czasu: niektóre dzieci dochodzą do tego w wieku 5 lat, inne w wieku 8 lat. Najważniejsza jest demonstracja zainteresowania. Jeśli dziecko ciągle pyta: " kiedy pójdziemy do przedszkola?", "co oznacza ta strzałka?", "5 minut ─ to długo?", to nadszedł właściwy moment, aby pobrać aplikację i rozpocząć naukę tego tematu. 

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do nauki odczytywania godzin na zegarze na telefony, smartfony i tablety na systemach Android i iOS. Warto zaznaczyć, że chociaż wiele aplikacji można pobrać za darmo, to niektóre z nich po pewnym czasie wymagają opłacenia wersji premium, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.


Nauka godzin na zegarze

Nauka godzin na zegarze dla dzieci w wieku 5-9 lat. Za pomocą gier i kolorowych ilustracji wprowadza przedszkolaków i uczniów w pojęcia "godzina", "minuta", "sekunda". W aplikacji dzieci dowiedzą się, czym są mechanizmy zegarowe i z czego się składają. Jak prawidłowo odczytać czas za pomocą wskazówek minutowych i godzinowych, aby porównać to wszystko z liczbami elektronicznymi. Będą w stanie określić czas na podstawie historyjek. Na podstawie zdobytego materiału spróbują stworzyć własną codzienną rutynę. Interfejs jest prosty, przyjazny dla użytkownika i w języku polskim (wersja dla iOS jest w języku angielskim). Pierwsza lekcja dostępna jest za darmo. Ponad 50 tysięcy pobrań. Średnia ocena w Google Play - 3,9 (129 opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Telling Time Academy

Gra edukacyjna do nauki korzystania z zegarów dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Wprowadza pojęcie czasu w atrakcyjny sposób. Apka pomoże chłopcom i dziewczynkom nauczyć się odczytywać czas na zegarach analogowych i cyfrowych, ustawiać wskazówki na tarczy, rozumieć pojęcia "AM/PM", "dzień" i "noc". Ćwiczenia są prowadzone w formie gry z łamigłówkami i quizami. Telling Time Academy ma pięć poziomów trudności oraz specjalnie zaprojektowane dla małych rączek wskazówki, które są sterowane za pomocą dotknięć. Gra jest bezpłatna i obsługuje języki angielski, francuski, niemiecki i hiszpański. Twórcami programu są praktykujący pedagodzy. Ponad sto tysięcy ściągnięć.

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Kids Telling Time

Interaktywna gra edukacyjna dla dzieci w wieku od 4 lat do nauki odczytywania czasu na zegarach analogowych i cyfrowych. Lekcje są krótkie: nie dłuższe niż 5 minut, a kolorowa grafika i urocza asystentka myszka Ticky nie pozwolą na nudę. Dzieciaki przechodzą grę, utrwalając wiedzę w praktyce. Zadania dotyczące określania czasu są interesujące - w formie pytań z jasnymi ilustracjami. Darmowa wersja obejmuje godziny i pół godziny. W przypadku systemu iOS gra jest oferowana tylko za opłatą. Ponad 100 tysięcy ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,3 (1,13 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Kids Clock Learning

Uczy umiejętności odczytywania czasu, jednocześnie zapewniając dzieciom zajęcie i rozrywkę. Aplikacja pomaga zrozumieć, jak działają mechanizmy zegarowe i jak interpretować położenie wskazówek na tarczy. Teoria jest podana w sposób jasny i prosty: już od piątego roku życia przedszkolaki będą w stanie zrozumieć istotę tematu. Po opanowaniu umiejętności teoretycznych pojawią się umiejętności praktyczne: zostaną podane ćwiczenia, które należy wykonać, a za poprawną odpowiedź zostaną przyznane gwiazdki. Smartfon może zastąpić papierową tarczę. Strzałki na ekranie przesuwa się dotykając palcami. I są dostosowane do dłoni dziecka. Ponad 10 000 pobrań.

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Zegar Wyzwanie Czas nauki

Edukacyjna i zabawna gra uczy, jak odczytywać czas na analogowych i cyfrowych zegarach. Wskazówki obracają się za dotknięciem palca. Wygodnie, nie ma potrzeby kupowania materiałów pomocniczych do nauki. Dostępne są tylko dwa tryby: prosty i złożony. W pierwszym przypadku należy nacisnąć przycisk, gdy czas na tarczy analogowej i cyfrowej zrówna się. W drugim przypadku zadanie jest bardziej skomplikowane - wskazówki obracają się w różnych kierunkach, chłopcy i dziewczęta dotykają przycisku przy zbieżnym czasie.Aby wykonać takie ćwiczenia, trzeba będzie zapoznać się z teorią. Jest ona podana w zabawny sposób z kolorowymi obrazkami. To będzie interesujące i wcale nie nudne. Ponad 10 tysięcy pobrań.

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Interactive Telling Time

Chłopcy i dziewczęta mogą uczyć się czasu w różnych językach, takich jak angielski, niemiecki, hiszpański, chiński i inne. Program jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat i został opracowany przez nauczycieli z uwzględnieniem życzeń rodziców, którzy już nauczyli swoje pociechy tych umiejętności. Istnieje 5 poziomów trudności, z których można wybrać odpowiedni w zależności od aktualnego poziomu wiedzy i zdolności do nauki materiału. Zaleca się zacząć od prostych poziomów dla najmłodszych, a jeśli ćwiczenia okażą się przystępne, przejść do kolejnego poziomu. Statystyki odzwierciedlają poziom opanowania materiału, pokazując liczbę przyswojonych lekcji i poprawnie wykonanych zadań.

Pobierz aplikację na iOS, podobną na Android


Clock Learning

Symulator nauczy odczytywać czas w formacie 12- i 24-godzinnym. Dostępne są 4 tryby: nauka, dopasowywanie, zgadywanie i ustawianie. W trybie nauki dzieci uczą się korzystać z zegara. W trybie dopasowywania ─ znajdują prawidłowe położenie wskazówek na tarczy. W trybie zgadywania ─ dzieci wyznaczają czas. W trybie ustawiania ─ należy przestawić wskazówki lub godzinę zgodnie z zadaniem. Program w formacie gry nie pozwoli na nudę. Wskazówki poruszają się po dotknięciu palcem. Ponad 100 tysięcy pobrań.

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Read the clock

Interaktywna aplikacja dla dzieci w wieku 5-6 lat. Dzieci nauczą się odczytywać czas, porównywać wskaźniki cyfrowe i analogowe. Lekcje prowadzone są w formie gry. Ilustracje są kolorowe, zadania ciekawe. Za każdą poprawną odpowiedź przyznawane są punkty. To motywuje do dalszej nauki. A jeśli gdzieś odpowiesz źle, tata i mama wytłumaczą, w czym tkwi błąd. Zajęcia trwają 5-15 minut. To wystarczający czas na opanowanie tematu. Przedszkolaki nie zmęczą się i nie stracą koncentracji. Rodzice sami ustalają poziom trudności i liczbę pytań, na które należy odpowiedzieć. Platforma obsługuje 6 języków: niemiecki, angielski, holenderski, francuski, hiszpański, włoski. Twórcy obiecują, że w przyszłości będzie ich więcej.

Pobierz aplikację na iOS, podobną na Android


ClockWise

Z pomocą interaktywnej aplikacji dzieci będą mogły dowiedzieć się, która jest godzina. Sama nauka sprowadza się do następujących formatów: wybór właściwej odpowiedzi z proponowanych opcji, znalezienie rozwiązania na podstawie ilustracji, samodzielne umieszczenie wskazówek na tarczy zegara zgodnie z zadaniem, udział w quizie. Program wprowadza pojęcia godziny, pół godziny, kwadransa, dziesięciu i pięciu minut.

Pobierz aplikację na iOS, podobną na Android


Kids Clock Learning

Program ma na celu nauczenie dzieci samodzielnego odczytywania czasu na zegarach mechanicznych i cyfrowych oraz porównywania ich wskazań. Nauka odbywa się w formie zabawy: animacje są atrakcyjne kolorystycznie i od razu przyciągają uwagę dziecka. Oprogramowanie obsługuje języki: angielski, francuski, niemiecki, hiszpański. Jeśli nie znacie żadnego z przedstawionych języków - nie ma problemu. Wystarczy nie korzystać z asystenta głosowego i tłumaczyć wszystko samemu. Ćwiczenia są intuicyjne. Ponad 100 tysięcy instalacji.

Pobierz aplikację na Android, na iOS (płatna)


Przed rozpoczęciem nauki warto wyjaśnić dzieciom, na czym polega istota czasu: ile jest godzin w ciągu doby, dlaczego dzień następuje po nocy, czym jest teraźniejszość, przyszłość i przeszłość. Następnie trzeba im opowiedzieć o budowie zegara mechanicznego - o tym, że jest na nim tarcza, wskazówki minutowa i sekundowa, które poruszają się od lewej do prawej itd.

 

180