10 najlepszych darmowych aplikacji do nauki śpiewu

Ciągłe ćwiczenia są niezbędne dla każdego, kto chce nauczyć się dobrze śpiewać. Dziś jednak lekcje wokalu nie wymagają akompaniatorów, zajęć muzycznych czy nauczycieli wskazujących błędy - zastępują ich nowoczesne aplikacje. Można z nich korzystać w dowolnym środowisku, bez konieczności posiadania oddzielnego mikrofonu lub innego dodatkowego sprzętu.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do nauki śpiewu na telefony, smartfony i tablety na systemach Android i iOS. Warto zaznaczyć, że chociaż wiele aplikacji można pobrać za darmo, to niektóre z nich po pewnym czasie wymagają opłacenia wersji premium, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.


Naucz się śpiewać - Sing Sharp

Twórcy aplikacji pozycjonują ją jako odpowiednik osobistego nauczyciela śpiewu: oprogramowanie natychmiast ocenia wykonanie za pomocą zaawansowanej analizy dźwięku, daje praktyczne zalecenia i pomaga opanować technikę śpiewu. Kompleksowy zestaw interaktywnych lekcji wideo obejmuje szeroki zakres tematów, od rozgrzewki wokalnej po śpiewanie a cappella, z ćwiczeniami dostosowanymi do aktualnego poziomu wykonawcy. Innowacyjna technologia analizuje oddech, określa wysokość głosu tak dokładnie, jak to możliwe, a nawet pozwala zobaczyć jego rezonans w ciele, podczas gdy codzienny trening zapewnia rozwój strun głosowych i ucha muzycznego. Zabawne zadania z elementami rywalizacji i nagrodami dodają element rozrywki do treningu i stymulują motywację. Program jest odpowiedni dla początkujących i doświadczonych wokalistów (sopranów, tenorów itp.), nauczycieli i korepetytorów. Ponad milion pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,3 (80,1 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Yousician

Dobrze zorganizowany kurs szkoleniowy z interaktywnymi lekcjami i wirtualnym trenerem wokalnym pozwala zarówno zacząć od podstaw, jak i doskonalić istniejące umiejętności. Dzięki Yousician można nauczyć się prawidłowych technik oddychania, kontrolować wysokość brzmienia, kalibrować zakres wokalny, rozwijać słuch muzyczny itp. Dzięki informacjom zwrotnym w czasie rzeczywistym, użytkownik ma informacje na temat dokładności i synchronizacji wykonania i natychmiast koryguje swoje błędy. Elementy grywalizacji stymulują zainteresowanie i utrzymują motywację: uczestnicy są nagradzani złotymi gwiazdkami za pomyślne wykonanie zadań. Oprogramowanie oferuje nie tylko naukę śpiewu, ale także gry na gitarze, basie i innych instrumentach. Wszystkie funkcje są w pełni dostępne po dokonaniu płatności. W rankingu 200 najlepszych darmowych apek w App Store w kategorii Edukacja. Ponad 10 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,3 (428 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Smule: Karaoke Songs & Videos

Z ponad 10 milionami piosenek karaoke ze wszystkich gatunków, program ten jest hybrydą oprogramowania rozrywkowego i trenera wokalnego. Chociaż nie może być używany jako podstawowe narzędzie do nauki, jest idealny do ćwiczenia umiejętności śpiewania i zawiera przewodnik po tonach oraz dodatkowe zalecenia. Serwis umożliwia dodawanie różnych efektów, śpiewanie w duecie z gwiazdami, zapisywanie dźwięku, tworzenie klipów itp. Ponadto aspirujący wokaliści mogą udostępniać swoje nagrania innym członkom 100-milionowej wirtualnej społeczności Smule, otrzymując informacje zwrotne oraz biorąc udział w konkursach muzycznych. W TOP-50 darmowych aplikacji w Apple Store w kategorii "Muzyka". Ponad 100 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 3,2 (4,11 mln opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


SolFaMe

Zaprojektowana do treningu głosu, aplikacja zawiera zbiór ćwiczeń i tuner, który pomaga zrozumieć, jak dokładnie wokalista gra nuty. Treści są podzielone na 3 poziomy trudności i zawierają zadania różnego typu. Użytkownicy mogą śpiewać interwały, ćwiczyć notację muzyczną, rozróżniać diezy i bemole oraz doskonalić swój słuch. Postępy w nauce są mierzone za pomocą systemu oceniania. Materiał dydaktyczny jest odpowiedni zarówno dla wysokich, jak i niskich tonów głosu. SolFaMe zawiera również gry: sterując postaciami, użytkownik dobrze się bawi i jednocześnie rozgrzewa struny głosowe. Zaleca się korzystanie z oprogramowania w pomieszczeniu z minimalnym hałasem w tle. Ponad 100 tysięcy instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,6 (1,42 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Riyaz

Z ponad 30 milionami entuzjastów wokalu, aplikacja oferuje naukę śpiewu w duchu zachodnioeuropejskich klasyków oraz stylów hindustani i karnatyckich powszechnych w Indiach. Bogactwo i różnorodność treści sprawia, że Riyaz jest przydatny dla szerokiego grona użytkowników. Zwolennicy bardziej nowoczesnych kompozycji będą mogli opanować popularne piosenki Bollywood, wierzący - religijne bhadżany. Każdy kierunek ma swój własny zestaw lekcji i ćwiczeń do śpiewania, nauki interwałów i notacji, zapoznania się z indyjskimi technikami śpiewu itp. Inne zalety programu to natychmiastowa informacja zwrotna z błędami w głosie, wsparcie dla wszystkich barw głosu, monitor oddechu, wykrywacz zakresu głosu, śledzenie postępów w nauce i ciągłe aktualizacje treści. Lekcje w wersji darmowej są ograniczone do 8 minut dziennie. Ponad milion instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,3 (40,2 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Sight Singing Pro

Głównym celem programu jest przyspieszenie i zwiększenie efektywności nauki solfeżu. Składa się z 3 części, obejmujących śpiew, analizę ze słuchu i czytanie nut, z łącznie 1700 arkuszami do dyspozycji uczniów. Użytkownik może wybrać metrum od 2/4 do 9/8, dowolną z 15 tonacji durowych i 15 molowych, poziom trudności (w sumie 5), rodzaj nut i pauz wyświetlanych w partyturze, liczbę taktów, klucze altowe, tenorowe i basowe itp. Wystarczy nacisnąć "Start" i zacząć śpiewać, a aplikacja użyje zielonego lub czerwonego podświetlenia, aby zasugerować, jak dokładny jest wykonawca. Chociaż oprogramowanie jest łatwe w użyciu, znajomość podstawowej teorii muzyki jest pożądana, aby w pełni wykorzystać jego możliwości. Ponad sto tysięcy pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,4 (1,49 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Voice Training

Stworzona we współpracy z doświadczonymi nauczycielami, wszechstronna aplikacja odtwarza warunki lekcji wokalnej z pianinem: klawisze są podświetlone na ekranie, pokazując prawidłową wysokość i nutę do zagrania. Voice Training zawiera serię ćwiczeń do śpiewania nut i rozszerzania zakresu wokalnego, a także uczy wykonywania harmonii i popularnych nieakademickich melizmatów, takich jak riffy i przebiegi. Oprogramowanie zawiera również kolekcję utworów muzycznych w formatach mp3 i wav oraz test interwałowy, który pomaga przygotować się do egzaminów. Istnieje możliwość nagrywania śpiewu w celu późniejszego odsłuchania i śledzenia postępów. Voice Training może być używany przez wykonawców na wszystkich poziomach, ale jest szczególnie polecany początkującym i entuzjastom improwizacji. Ponad 5 milionów ściągnięć. Ocena w Google Play - 2,7 (24,8 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Swiftscales

Prosty interfejs sprawia, że aplikacja jest wygodnym narzędziem do nauki śpiewu i doskonalenia umiejętności wokalnych. Jej cechą charakterystyczną jest wysoki poziom personalizacji: użytkownik określa, na które aspekty śpiewu powinien położyć nacisk, a Swiftscales dostosowuje się do jego wymagań. Lekcjom towarzyszy wirtualne pianino. Dla początkujących dostępna jest sekcja poświęcona podstawom techniki wokalnej (ćwiczenia oddechowe, zalecenia dotyczące zachowania strun głosowych itp.) Istnieje możliwość zapisywania informacji w chmurze i tworzenia indywidualnych sesji. Samouczki wideo i pomoc kontekstowa pomogą zrozumieć wszystkie funkcje oprogramowania. Swiftscales jest równie skuteczny zarówno do samodzielnej pracy, jak i jako element profesjonalnego nauczania śpiewu. Ponad 500 tysięcy instalacji. Średnia ocena w Google Play - 3,0 (1,65 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Nail The Pitch

Zaawansowany tuner kieszonkowy jest przeznaczony dla tych, którzy chcą ćwiczyć solfeż. Nail The Pitch wyświetla graną nutę na bieżąco na ekranie i wizualizuje wysokość głosu. Prosty, przyjazny dla użytkownika interfejs jest połączony z innowacyjnym algorytmem, który uwzględnia do 60 charakterystyk dźwięku w ciągu jednej sekundy i jest bardzo dokładny. Oprócz śpiewania, oprogramowanie służy do testowania zakresu głosu. Dostępna jest wersja Pro z zaawansowanymi funkcjami: nagrywanie prób wokalnych, swobodne przewijanie, zapisywanie i eksportowanie do plików Midi. Nadaje się do profesjonalnych ćwiczeń dla wokalistów i wokalistek. Ponad 500 tysięcy ściągnięć. Ocena w Google Play - 3,7 (4,71 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Vox Tools: Learn to Sing

Ponieważ aplikacja została stworzona przez certyfikowanych nauczycieli, zawiera kompletny zestaw narzędzi do wprowadzenia podstawowych pojęć i umiejętności techniki śpiewu: wysokość, tonalność, rozgrzewka itp. Vox Tools pomaga w pracy nad emisją głosu, umożliwiając wybór konkretnej barwy dla wokalu męskiego lub żeńskiego i oferując spersonalizowany trening. Oprogramowanie zawiera specjalne programy z przykładami audio, a także wbudowany dyktafon i osobiste pianino. Nadaje się dla początkujących wykonawców i nauczycieli wokalu, którzy mogą tworzyć własne rozwiązania lekcyjne. Ponad 100 tysięcy pobrań.

Pobierz aplikację na Android, na iOS


236