Darmowe kursy niderlandzkiego online

Internauci często określają język niderlandzki jako holenderski, czasem jako flamandzki, będąc przekonanymi, że wszystkie trzy definicje są identyczne. Tymczasem holenderski to odmiana języka niderlandzkiego używana w zachodniej części kraju o tej samej nazwie, a po flamandzku mówią mieszkańcy Flandrii, regionu sąsiedniej Belgii. Rozbieżność geograficzna ma jednak niewielki wpływ na podobieństwo tych języków: różnice w słownictwie, gramatyce i wymowie są niewielkie.

Kto podejmie naukę jednego z nich, domyślnie będzie się uczył wszystkich trzech. Wybraliśmy najlepsze strony internetowe z przydatnymi materiałami dla początkujących do darmowej nauki niderlandzkiego w domu.


Book2

Goethe-verlag.com — darmowy kurs niderlandzkiego book2. Projekt składa się ze 100 nieskomplikowanych lekcji audio w formacie mp3. Pliki audio nagrane są przez native speakerów, co pozwala zminimalizować błędy wymowy. Lekcje skierowane są do osób, które uczą się języka niderlandzkiego od zera lub znają tylko jego podstawy. Fabuła każdej lekcji oparta jest na okolicznościach lub dialogach spotykanych w życiu codziennym. Ponad połowa lekcji skupia się na codziennych sytuacjach, takich jak wizyty u specjalistów, wyjścia do kawiarni, banków czy na basen. 50 lekcji audio skupia się na częściach mowy i poprawnej budowie zdań. Kurs jest dostępny zarówno online, jak i offline poprzez pobranie aplikacji na iPhone lub Android.


Lingohut

Lingohut.com — darmowe lekcje do samodzielnej nauki języka niderlandzkiego. Autorzy skierowali swój projekt do użytkowników, dla których zajęcia w klasie lub czytanie tradycyjnych podręczników jest nudne. Na stronie znajduje się 125 lekcji z fiszkami dotyczącymi popularnych sytuacji życiowych. Dostępne są ćwiczenia pozwalające na powtórkę materiału. Lista darmowych lekcji jest regularnie aktualizowana. Kurs zawiera łącznie ponad 1400 słów.


Mondly

Mondly.com — narzędzie do nauki języków obcych oparte na grze. Na stronie głównej strony internetowej, w specjalnych okienkach, należy wybrać dwa języki - swój rodzimy i język, którego chcemy się uczyć - oraz podać swój adres e-mail, na który zostanie wysłany specjalny kod. Ten ostatni jest potrzebny do rozpoczęcia nauki w serwisie. Grając z oferowanym programem można szybko opanować język niderlandzki na poziomie podstawowym. Z Mondly łatwo jest nauczyć się mówić bez akcentu, zapamiętać zwroty potrzebne w prawdziwych sytuacjach życiowych i ćwiczyć mówienie. System dostosowuje się do tempa każdego użytkownika. Trudność zadań można ustalić indywidualnie. Zawiera bazę 5000 słów i wyrażeń do rozbudowy słownictwa. Przedstawione dialogi są nagrane przez native speakerów. Ponad 100 milionów użytkowników.


Forvo

Forvo.com — rozmówki online. Wyświetlane jest tłumaczenie na niderlandzki słowa lub zwrotu zaproponowanego w języku polskim. Procesowi towarzyszy podkład głosowy; pliki audio są nagrane przez native speakerów. Co ciekawe, to samo słowo jest czasami wypowiadane przez więcej niż jednego użytkownika. Sekcja "Niezbędnik" oferuje słowa z kategorii: powitania i przeprosiny, moda i akcesoria, pojazdy, ciało człowieka, dni tygodnia, pory roku, pogoda, zawody i inne. Znajduje się tu wybór zwrotów przydatnych dla turystów. Po ich przestudiowaniu użytkownikowi łatwiej będzie poruszać się w nieznanych miejscach, porozumiewać w różnych lokalach, zamawiać jedzenie i robić zakupy. Jest dwuznaczny podrozdział "Flirtowanie" z pytaniami typu "Czy masz chłopaka?" i "Masz dziewczynę?".


Lekcje dla początkujących

Lekcje niderlandzkiego — wybór darmowych wideo z różnych działów językowych. Na playliście kursu znajduje się dziewiętnaście lekcji niderlandzkiego, z których można dowiedzieć się m.in. o alfabecie, zaimkach, czasownikach, zdaniach przymiotnikowych i pytających. Morfologia niderlandzkiego znacznie się zmieniła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, a ta zmiana jest dobra dla tych, którzy się go uczą. Współczesny język niewiele przypomina starożytny literacki z jego sztywnymi ograniczeniami: po zniesieniu przypadków i rezygnacji z kilku innych zasad, język jest znacznie łatwiejszy do opanowania.


Loecsen

Loecsen.com — darmowy kurs języka holenderskiego dla początkujących. Można z niego korzystać bezpośrednio online na komputerze lub na urządzeniach mobilnych. Postępowanie zgodnie z metodyką pozwala szybko oswoić się z językiem, nauczyć się poprawnej wymowy oraz poznać najczęściej spotykane na co dzień zwroty i wyrażenia, które mogą być przydatne podczas podróży po kraju. Zapadające w pamięć ilustracje i ćwiczenia z szybkimi quizami pomagają w przyswajaniu nowych informacji. Istnieje możliwość ściągnięcia plików mp3 i pdf na swój komputer za niewielką opłatą.


Digital Dialects

Digitaldialects.com — portal z interaktywnymi grami, który oferuje również naukę w nienudzący sposób. Głównymi odbiorcami projektu, według twórców strony, są uczniowie i studenci. Zadania do wykonania na Digital Dialects są zróżnicowane tematycznie. Przykładowe ćwiczenia to liczenie od zera do setki, kolory i odcienie, produkty, zwierzęta i dni tygodnia. Są quizy ortograficzne, proste krzyżówki, potoczne zwroty i testy doskonalące słuchanie i wymowę. Znajdują się tu również darmowe fiszki do nauki niderlandzkiego (flashcards). Odpowiedni dla dzieci i dorosłych.


Taalthuis

Taalthuis.com — kompletny kurs niderlandzkiego online z menu w angielskim. Przeznaczony do samodzielnej nauki języku od podstaw, zawiera wszystkie podstawowe zasady gramatyki, słownictwa i składni. Kurs ma przejrzystą strukturę, zawiera wiele testów i interaktywnych ćwiczeń, dialogów, linków, krzyżówek i liczenia. Stając się członkiem klubu Taalthuis po odpowiedniej rejestracji, użytkownicy otrzymują rozszerzoną funkcjonalność w postaci specjalnego programu do nauki wymowy oraz dużej ilości dodatkowych ćwiczeń testowych. Projekt dotyczy tych, którzy chcą się nauczyć języka niderlandzkiego na poziomie B1/B2. Ale są też propozycje dla bardziej zaawansowanych: NOS Journaal, przysłowia itp. Na czacie online można porozumiewać się zarówno z uczącymi się języka, jak i z nauczycielami.


Duolingo

Duolingo.com — zabawowy format nauki języków obcych to idea towarzysząca platformie rozrywkowo-edukacyjnej Duolingo. Wybierając kurs "Dutch", musisz zdecydować, w jaki typ gry chcesz zagrać. Jeśli wybierzesz "Choose a word", możesz ćwiczyć wybieranie odpowiedniego wyrażenia spośród słów, które są wyświetlane losowo na ekranie. W tym przypadku, dozwolone kierować się własną wiedzą lub korzystać z podpowiedzi. W sekcji "Listen and Memorize" można znaleźć słowa zapowiedziane przez native speakerów i zilustrowane odpowiednimi obrazkami. Klikając na sekcję "Lessons", uczeń uzyskuje dostęp do mini-treningów z nowymi wyrazami z głoskami. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie w darmowej aplikacji. Interfejs serwisu jest w języku angielskim. Kurs nadaje się dla dzieci i dorosłych.


Internet Polyglot

Internetpolyglot.com — darmowy serwis do nauki języka holenderskiego w formie rozrywki. Można uczyć się poprzez grę w Drukarki, Zgadywanki i Dopasowywanie. Jest słownik, gdzie jednostki językowe są pogrupowane w grupy tematyczne. Po zalogowaniu się użytkownik może śledzić swoje postępy.


Language Guide

Languageguide.org — bezpłatny słownik elektroniczny z ilustracjami. Po najechaniu kursorem na obrazek, na ekranie pojawia się jego poprawna pisownia i automatycznie zostaje włączona poprawna wymowa nagrana przez native speakera. Doskonały dla początkujących.


DutchGrammar

Dutchgrammar.com — strona internetowa poświęcona gramatyce i wymowie w języku niderlandzkim. Zawiera cztery działy z polskim interfejsem. Sugerują zacząć naukę od alfabetu, gdzie każda litera posiada podkład głosowy. Pliki audio można odsłuchać online lub pobrać w formacie mp3 na dowolny gadżet. Szczegółowo wyjaśnione są niuanse związane z krótkimi i długimi samogłoskami, zasady podziału na sylaby, osobliwości akcentów i apostrofów. Czasowniki regularne i nieregularne (dołączona jest ich lista), artykuły, rzeczowniki i zaimki. Na forum jest wiele wątków, w których użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami z korzystania z funkcjonalności serwisu.


School TV

Schooltv.nl — zbiór filmów informacyjnych, klipów edukacyjnych, dialogów i ćwiczeń interaktywnych w języku niderlandzkim. Materiały są odtwarzane na większości platform i przeglądarek, a wiele z nich jest dostępnych do pobrania. Treść można łatwo przeszukiwać według tematów, filtrowanie wiekowe jest nietypową funkcją. Nie ma polskiej wersji językowej, ale ponieważ projekt jest skierowany do nauki języka z grupy wiekowej "0-4", można się go uczyć bez posiadania podstawowej wiedzy. Istnieją również wspaniałe propozycje zajęć dla wieku "5-6", "7-8", "9-12", "13-15" i "16-18".


Niderlandzki od podstaw

Facebook.com — grupa do nauki języka niderlandzkiego na popularnym portalu społecznościowym. Grupa oferuje różnorodne materiały (wideo, audio, linki, ilustracje) zarówno do nauki języka, jak i zrozumienia życia w Niderlandach. Użytkownicy dzielą się przydatnymi informacjami i wskazówkami.


Lingq

Lingq.com — wybór różnych form lekcji opartych na metodzie Steve'a Kaufmanna. Jest to system pozwalający na szybszą naukę nowego materiału poprzez zanurzenie w środowisku językowym. Serwis zawiera dużą listę lekcji, podcastów i audiobooków. Można uczyć się na urządzeniach z dowolną platformą. Istnieje możliwość śledzenia swoich postępów w nauce. Początek kursu jest bezpłatny.


Jufmelis

Jufmelis.nl — ćwiczenia o różnym stopniu trudności dotyczące ortografii. Jest tu wiele ćwiczeń związanych z pisownią czasowników. Sekcje słownictwa do nauki nowych wyrazów, różnych części mowy. Interfejs w języku holenderskim. Niektóre treści dostępne są tylko w wersji płatnej.


Zobacz także: Darmowe aplikacje do nauki niderlandzkiego


3 134