Darmowe kursy tureckiego online

W ostatnich latach popularność Turcji i jej kultury wzrosła, co doprowadziło do zwiększonego zainteresowania językiem tego kraju wśród obcokrajowców. Początkujący będą zadowoleni, gdy dowiedzą się, że charakterystycznymi cechami tureckiego jest ścisłe przestrzeganie zasad gramatycznych (wyjątki są rzadkie), stały porządek słów w zdaniu, brak końcówek rodzajowych dla czasowników i rzeczowników.

Wybraliśmy najlepsze strony internetowe z przydatnymi materiałami dla początkujących do darmowej nauki tureckiego w domu.


Book2

Goethe-verlag.com — darmowy kurs tureckiego Book2. Kurs audio dla początkujących obejmuje 100 lekcji, z których każda została uzupełniona o pliki mp3. Treści audio nagrane są przez native speakerów, co pozwala zminimalizować błędy wymowy. Lekcje skierowane są do osób, które uczą się języka od zera lub znają tylko jego podstawy. Fabuła każdej lekcji oparta jest na okolicznościach lub dialogach spotykanych w życiu codziennym. Ponad połowa lekcji skupia się na codziennych sytuacjach, takich jak wizyty u specjalistów, wyjścia do kawiarni, banków czy na basen. 50 lekcji audio skupia się na częściach mowy i poprawnej budowie zdań. Kurs jest dostępny zarówno online, jak i offline poprzez pobranie aplikacji na iPhone lub Android.


Lingohut

Lingohut.com — darmowe lekcje do samodzielnej nauki języka tureckiego. Autorzy skierowali swój projekt do użytkowników, dla których zajęcia w klasie lub czytanie tradycyjnych podręczników jest nudne. Na stronie znajduje się 125 lekcji z fiszkami dotyczącymi popularnych sytuacji życiowych. Dostępne są ćwiczenia pozwalające na powtórkę materiału. Lista darmowych lekcji jest regularnie aktualizowana. Kurs zawiera łącznie ponad 1400 słów.


Mondly

Mondly.com — narzędzie do nauki języków obcych oparte na grze. Na stronie głównej strony internetowej, w specjalnych okienkach, należy wybrać dwa języki - swój rodzimy i język, którego chcemy się uczyć - oraz podać swój adres e-mail, na który zostanie wysłany specjalny kod. Ten ostatni jest potrzebny do rozpoczęcia nauki w serwisie. Grając z oferowanym programem można szybko opanować turecki na poziomie podstawowym. Z Mondly łatwo jest nauczyć się mówić bez akcentu, zapamiętać zwroty potrzebne w prawdziwych sytuacjach życiowych i ćwiczyć mówienie. System dostosowuje się do tempa każdego użytkownika. Trudność zadań można ustalić indywidualnie. Zawiera bazę 5000 słów i wyrażeń do rozbudowy słownictwa. Przedstawione dialogi są nagrane przez native speakerów. Ponad 100 milionów użytkowników.


Forvo

Forvo.com — interaktywne rozmówki ze słówkami z różnych grup tematycznych. Zapewnia tłumaczenie tekstowe słowa lub zwrotu z polskiego na turecki oraz głosowe przedstawienie wyniku. Treści audio nagrane są przez native speakerów, co gwarantuje poprawną wymowę tłumaczonych informacji. W części początkowej znajdują się grupy słówek z kategorii Kolor i liczby, Pozdrowienia i przeprosiny, Ciało człowieka, Pojazdy itp. Znajduje się tu wybór zwrotów przydatnych podczas podróży po Turcji: przy okazji poznawania ludzi, przemieszczania się w nieznanym otoczeniu, wizyty u lekarza, wyjścia do banku i na zakupy. Całkowicie darmowy kurs, odpowiedni dla początkujących.


Lekcje dla początkujących

Lekcje tureckiego — wybór darmowych wideo z różnych działów językowych. Na playliście kursu znajduje się ponad 20 lekcji tureckiego, z których można dowiedzieć się m.in. o alfabecie, zaimkach, czasownikach, zdaniach przymiotnikowych i pytających. Türk dili to język z wieloma dialektami. Te ostatnie są czasami tak różne, że trudno jest osobie z jednego regionu Turcji zrozumieć swojego rodaka mieszkającego trzysta kilometrów dalej. Jednak wszyscy miejscowi wyraźnie rozumieją dialekt stambulski, ponieważ stanowi on podstawę języka literackiego.


Loecsen

Loecsen.com — bezpłatny kurs tureckiego dla początkujących. Projekt obejmuje wprowadzenie do języka, naukę wyrażeń przydatnych w podróży i prawdziwych zwrotów z życia codziennego. Zabawny sposób prezentowania informacji, specjalne ilustracje i szybkie testy sprawiają, że kurs jest łatwy do opanowania. Istnieje rozdział z alfabetem (Türk alfabesi), w której wymawiane są nie tylko litery, lecz także niektóre słowa zaczynające się od nich. Można uczyć się na stronie internetowej lub pobierając zestawy mp3 i pdf na swój gadżet.


Busuu

Busuu.com — nauka tureckiego z indywidualnym planem edukacyjnym. Kurs Busuu zawiera około 80 kompleksowych lekcji służących zapamiętywaniu nowych słówek, ćwiczeniu umiejętności komunikacyjnych i poznawaniu zasad gramatycznych. Formaty są różne: użytkownicy uczą się piosenek, słuchają dialogów, tłumaczą teksty i robią testy. Dużą zaletą jest możliwość komunikowania się z native speakerami. Można z nimi nie tylko porozmawiać na dowolny temat, lecz także przesłać pracę domową do sprawdzenia. Partnerzy językowi wskażą błędy i wyjaśnią, jak wykonać je poprawnie. Na zakończenie kursu wydawany jest certyfikat. Ponad 120 milionów użytkowników.


Digital Dialects

Digitaldialects.com — portal z interaktywnymi grami, który oferuje również naukę w nienudzący sposób. Zadania do wykonania na Digital Dialects są zróżnicowane tematycznie. Przykładowe ćwiczenia to liczenie od zera do setki, kolory i odcienie, produkty, zwierzęta i dni tygodnia. Są quizy ortograficzne, proste krzyżówki, potoczne zwroty i testy doskonalące słuchanie i wymowę. Znajdują się tu również darmowe fiszki do nauki tureckiego (flashcards). Odpowiedni dla dzieci i dorosłych.


Nauka tureckiego

Turecki od podstaw — playlista zawierająca cztery bezpłatne lekcje wideo. Czas trwania lekcji waha się od 10 do 15 minut, w zależności od tematu. Materiałom towarzyszy również polski komentarz. Kurs wideo obejmuje podstawowe słowa i zwroty, wyrażenia potoczne oraz główne zasady wymowy. Niezaprzeczalną zaletą Türk dili jest to, że gdy już się go nauczysz, będziesz w stanie intuicyjnie zrozumieć, co mówią użytkownicy innych języków turkijskich: kazachskiego, uzbeckiego, turkmeńskiego, kirgiskiego, tatarskiego, jakuckiego, azerbejdżańskiego. Jest to motywacja dla tych, którzy wolą rozwiązywać kilka zadań jednocześnie.


Internet Polyglot

Internetpolyglot.com - darmowa nauka tureckiego w rozrywkowym formacie. Aby przetłumaczyć słowa, co jest zasadą, na której opiera się funkcjonalność serwisu, można wybrać różne pary językowe. Użytkownik może grać w "Wpisywanie", "Zgadywanie" lub "Dopasowywanie". Jest słownik, gdzie jednostki językowe są pogrupowane w grupy tematyczne. Rejestracja na stronie umożliwi uczestnictwo w grach i konkursach oraz śledzenie sukcesów użytkownika.


Memrise

Memrise.com — zawiera kilkanaście interaktywnych kursów do nauki tureckiego. Lekcje podzielone są na podstawowe tematy (pierwsze słowa, poznawanie się, w domu, na lotnisku, w sklepie, w pracy itp.) Zawierają one słówka i zwroty nagrane przez native speakerów oraz ciekawe filmiki ułatwiające zapamiętanie całych zwrotów. Odpowiednie dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Można uczyć się online w przeglądarce lub pobrać darmową aplikację na gadżety z systemem Android i iOS. Ponad 65 milionów użytkowników.


Nauka słów i zwrotów

Nauka słownictwa — w bezpłatnych nagraniach wideo, które zaleca się odtwarzać wieczorem przed pójściem spać, zwroty i słowa wypowiadane przez niewidocznych mówców w językach angielskim i tureckim. Filmy pozwalają usłyszeć poprawną wymowę, zapamiętać ją bez wyrywania z kontekstu, patrząc na wersję pisemną i tłumaczenie całej frazy (podane na dole ekranu). Nagranie można odtwarzać i ćwiczyć w dowolnym momencie, sprzątając, idąc do pracy lub na spacer do parku. Nie jest konieczne rozumienie każdego zwrotu - wystarczy uchwycić melodię dialektu, dostosować się do jego rytmu, przyzwyczaić się do brzmienia tak bardzo, że język zmieni się z obcego dialektu we własny. Z czasem zrozumienie przyjdzie, a nauka gramatyki skonsoliduje rezultat. 


Duolingo

Duolingo.com — zabawowy format nauki języków obcych to idea towarzysząca platformie rozrywkowo-edukacyjnej Duolingo. Wybierając kurs "Turkish", musisz zdecydować, w jaki typ gry chcesz zagrać. Jeśli wybierzesz "Choose a word", możesz ćwiczyć wybieranie odpowiedniego wyrażenia spośród słów, które są wyświetlane losowo na ekranie. W tym przypadku, dozwolone kierować się własną wiedzą lub korzystać z podpowiedzi. W zakładce "Listen and Memorize" można znaleźć słowa zapowiedziane przez native speakerów i zilustrowane odpowiednimi obrazkami. Klikając na sekcję "Lessons", uczeń uzyskuje dostęp do mini-treningów z nowymi wyrazami z głoskami. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie w darmowej aplikacji. Interfejs serwisu jest w języku angielskim. Kurs nadaje się dla dzieci i dorosłych.


Learn Turkish

Learnturkish.pgeorgalas.gr - serwis w języku angielskim, który pozwala poznać niuanse tureckiej gramatyki przy użyciu kilku innowacyjnych metod. Strona zawiera teoretyczne wykłady na temat specyfiki języka oraz ćwiczenia, które pozwalają utrwalić je w praktyce. Nie jest zorientowany na ścisłe zapamiętywanie informacji, ale na umiejętność wyjaśnienia użytkownikom niejasnych aspektów uczenia się nowego materiału w przystępny sposób. Zawiera wiele plików audio i wideo.


Lingq

Lingq.com — skuteczny kurs online, którego twórca obiecuje, że postępując zgodnie z jego zaleceniami, użytkownicy szybko zdadzą sobie sprawę, że Türkçe jest łatwy do nauczenia. To system, który pozwala szybciej uczyć się nowego materiału poprzez zanurzenie w środowisku językowym. LingQ zawiera dużą listę lekcji, podcastów i audiobooków. Pierwsze zajęcia są bezpłatne.


Lingwiści uważają metodę pełnego zanurzenia za najbardziej skuteczną. Ważne jest, aby stworzyć w umyśle wyraźne skojarzenie z konkretnym językiem, zanurzyć się w atmosferze kraju tak bardzo, jak to możliwe - otaczać się charakterystycznymi rzeczami, studiować kulturę, przyjąć sposób komunikacji, gesty, włączyć narodowe potrawy do diety, oglądać programy, filmy, słuchać piosenek.


Zobacz także: Darmowe aplikacje do nauki tureckiego


1 300