15 najlepszych darmowych aplikacji do nauki programowania

Nowoczesne aplikacje uczące najpopularniejszych języków programowania mogą pomóc w stawianiu pierwszych kroków w świecie IT. Są one przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców, nie mają ograniczeń wiekowych i prezentują materiał w najbardziej przystępnej formie. Oprócz kursów online przeznaczonych dla zupełnie początkujących, programy zawierają również bardziej złożone tematy dla programistów z niewielkim doświadczeniem, pozwalając im podnieść swój poziom zawodowy i zdobyć nowe umiejętności.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do nauki programowania na telefony, smartfony i tablety na systemach Android i iOS.


Mimo: Naucz się kodować

Całkowity brak wiedzy informatycznej nie stanowi przeszkody w nauce programowania z Mimo. Interaktywny program do nauki kodowania wykorzystujący sztuczną inteligencję prowadzi użytkownika krok po kroku od poziomu zerowego do średnio zaawansowanego, wymagając poświęcenia zaledwie 5 minut dziennie. Zestaw samouczków zawiera 2600 krótkich zadań w języku Python i 13 000 ćwiczeń związanych z tworzeniem stron internetowych (jаvascript, HTML, CSS). Aplikacji można również używać do nauki o danych i analizowania danych za pomocą SQL, pisania działającego kodu i tworzenia osobistego portfolio projektów. Tablica rankingowa użytkowników służy jako motywacja. Po ukończeniu kursu przyznawany jest certyfikat potwierdzający umiejętności zawodowe. W rankingu 200 najlepszych darmowych aplikacji w App Store w kategorii Edukacja. Ponad 10 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,6 (498 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Sololearn: Nauka Programowania

W aplikacji można uczyć się poprzez praktykę, wybierając jeden z 18 kursów programowania. W orientacji początkującym pomoże pięć instrukcji do samodzielnej nauki oraz osobisty asystent Kodi - AI oferująca podpowiedzi i objaśnienia. Specjalny mobilny kompilator umożliwia ćwiczenie pisania kodu w językach Python, Angular, PHP, Swift, C, Node.js, Java i innych za pomocą smartfona. Tworząc proste strony internetowe i gry, użytkownicy mogą, w razie trudności, poprosić o pomoc innych członków społeczności, zadać im pytania, uzyskać informacje zwrotne na temat swoich projektów i zapoznać się z pracą innych osób. Aby wzmocnić motywację, zaleca się wyznaczanie codziennych celów. Po zakończeniu kursów wydawane są certyfikaty. Sololearn obejmuje ograniczony darmowy okres próbny, po którym konieczne będzie opłacenie subskrypcji. W TOP-200 aplikacji w Apple Store w kategorii "Edukacja". Ponad 10 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (657 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Programming Hub

Aplikacja do nauki programowania zawiera ponad 35 interaktywnych kursów, 5 tysięcy przykładów kodu i jeden z najszybszych na świecie kompilatorów obsługujących 20 języków programowania. Dzięki komponentowi gry i materiałom ilustracyjnym wprowadzenie do C++, jаvascriptu, skryptów powłoki Linuksa, jQuery, R i innych tematów jest łatwe i przyjemne. Treści edukacyjne są podzielone na kategorie i mają funkcję szybkiego wyszukiwania. Po ukończeniu każdego kursu wydawany jest oddzielny certyfikat. Istnieje płatny segment z dożywotnim członkostwem. Program jest regularnie aktualizowany. Ponad 5 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,6 (191 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Codecademy Go

Zaprojektowana do opanowania umiejętności kodowania, aplikacja pozwala ćwiczyć w każdej sytuacji: w domu, w kawiarni, w podróży, poza miastem itp. Do utrwalania wiedzy wykorzystywany jest system codziennych fiszek: ich szybki przegląd pomaga zachować główne informacje w pamięci. Główne narzędzia do nauki - sztuczna inteligencja i powtarzanie interwałowe - zapewniają personalizację treści i optymalizację czasu nauki. Dzięki Codecademy Go użytkownicy mogą angażować się w informatykę, naukę danych, HTML i CSS, SQL, Python i nie tylko. Inne funkcje obejmują otrzymywanie rekomendacji od liderów branży i śledzenie ich postępów. Ponad milion instalacji. Ocena w Google Play - 4,7 (33,3 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Enki: Learn to code

Wirtualny trener w umiejętnościach programowania i korzystania ze sztucznej inteligencji. Ponad 10 000 lekcji zawartych w aplikacji obejmuje szeroki zakres tematów, od Pythona i C++ po analizę danych i Excel. Osobne bloki poświęcone są blockchainowi, sztucznej inteligencji i wywiadom technicznym. Oprócz ponad 30 obszarów do nauki, oprogramowanie oferuje personalizację treści w oparciu o preferencje użytkownika, system podpowiedzi, dostępne wyjaśnienia, skłaniające do myślenia interaktywne pytania, codzienne przypomnienia i funkcję zakładek. Użytkownik może zastosować zdobytą wiedzę na specjalnej platformie do kodowania, a także dyskutować o ważnych kwestiach IT i dzielić się sukcesami w społeczności liczącej około 1,5 miliona członków. Enki jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych programistów. Ponad milion pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (24,7 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Programming Hero

Twórcy serwisu skupili się przede wszystkim na uczniach szkół średnich i studentach, starając się pokazać, że programowanie może być świetną zabawą, ale materiały edukacyjne Programming Hero są również odpowiednie dla dorosłych. Aplikacja zawiera ponad 100 zadań z kodowania w Python3 wraz z objaśnieniami, a także oryginalne kursy wideo, które uczą tworzenia stron internetowych. Uczniowie zapoznają się z kluczowymi pojęciami: algorytmami, OOP, bazami danych itp., otrzymując w razie potrzeby pomoc od innych uczestników. Elementy grywalizacji są zapewniane przez quizy, gry edukacyjne i atrakcyjne efekty wizualne. System nagród pomaga śledzić postępy: rozdawane są gifty, punkty, odznaki supermocy. Istnieje segment premium z rozszerzonymi treściami. Ponad milion ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (51 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Encode

Kursy programowania dla początkujących, pozwalające opanować podstawy Pythona, jаvascriptu i Swifta od poziomu zerowego, nauczyć się korzystać z wiersza poleceń, obsługiwać bazy danych i tworzyć strony internetowe. Zalecany dla tych, którzy nie mogą poświęcić dużo czasu na naukę. Encode ma na celu przejście od razu do kodowania, umożliwiając wybór spersonalizowanego tempa lekcji. Treści edukacyjne są podzielone na krótkie lekcje ze zwięzłymi wyjaśnieniami, mini-ćwiczeniami i przykładami kodu z rzeczywistych zastosowań, z problemami, które można rozwiązywać tyle razy, ile potrzeba, aby uzyskać prawidłową odpowiedź. Istnieje płatny segment z bardziej złożonymi zadaniami. Aplikacja działa w trybie offline. Ponad 500 tysięcy ściągnięć. Ocena w Google Play - 4,6 (6,15 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


GeeksforGeeks

Ta uniwersalna aplikacja do nauki programowania jest odpowiednia zarówno dla początkujących, jak i osób już pracujących w sferze IT. Wyróżnia ją bogactwo tematyczne w postaci 20 tysięcy pytań i ponad 40 tysięcy artykułów na temat algorytmów, struktury danych, systemów operacyjnych, uczenia maszynowego, bezpieczeństwa sieciowego, technologii webowych, popularnych języków i innych aspektów programowania. Prezentowane są również kursy wideo, samouczki, testy praktyczne i quizy. Ponadto poruszane są kwestie przygotowania do egzaminów i rozmów kwalifikacyjnych, w tym w wiodących firmach, takich jak Adobe, Samsung, Oracle, Facebook, Google i innych. Pracę z informacjami ułatwia spersonalizowany feed oparty na zainteresowaniach uczestnika oraz zaawansowana funkcja wyszukiwania. Materiały teoretyczne są dostępne w trybie offline. Ponad milion instalacji. Ocena w Google Play - 4,6 (12,4 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Learn Python

Świetna opcja dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w programowaniu: platforma uczy języka Python3, nie wymagając od użytkowników żadnych wcześniejszych umiejętności. Aby uprościć proces nauki, materiał jest podzielony na krótkie lekcje i opatrzony wieloma praktycznymi przykładami. Od pierwszej lekcji uczestnicy kodują w specjalnym edytorze, przechodząc od poziomu zerowego do zaawansowanego. Do złożonych tematów można wrócić w dowolnym momencie. Utrwalenie wiedzy ułatwiają quizy z informacją zwrotną, a swoje osiągnięcia można zobaczyć w globalnym rankingu. Część płatna zapewnia dodatkowe funkcje: nielimitowane poprawki kodu i restarty, 200 dodatkowych zadań, dowolny wybór tematów i certyfikat. Ponad 500 tysięcy ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,3 (7,34 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Easy Coder : Learn Java

Dobrym sposobem na naukę języka Java od podstaw jest skorzystanie z prostych samouczków Easy Coder. Sekcja wprowadzająca zapoznaje uczniów z podstawowymi pojęciami, po czym uczą się oni zmiennych, logiki, struktur danych i nie tylko za pomocą filmików instruktażowych i interaktywnych ćwiczeń. Starając się zachować równowagę między teorią a praktyką, aplikacja zapewnia możliwość tworzenia i uruchamiania własnych programów w spersonalizowanym edytorze kodu. Quizy pomagają sprawdzić poziom wiedzy. Tablica wyników i motywujące cytaty służą jako zachęta. Uczestnicy są również zapraszani do rywalizacji z innymi uczniami Easy Coder. Ponad sto tysięcy ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (1,19 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


FreeCodeCamp

Duża liczba lekcji i możliwość praktycznego zastosowania zdobytych umiejętności w rzeczywistych projektach sprawiają, że FreeCodeCamp to świetny wybór dla studentów i początkujących programistów. Każdy temat, w tym podstawy HTML5, CSS, jаvascriptu i responsywnego projektowania stron internetowych, zawiera dziesiątki lekcji trwających od 10 do 180 minut. Uczniowie pracują w edytorze tekstu i natychmiast widzą wyniki kodowania w makiecie przeglądarki internetowej po prawej stronie ekranu. Łącznie serwis zapewnia ponad 3000 godzin praktyki i 10 000 samouczków, przewodników i rekomendacji od innych użytkowników. Free Code Camp integruje się z popularnym narzędziem do udostępniania kodu GitHub i pomaga w znalezieniu pracy, zapewniając dostęp do swojej sieci absolwentów (wśród tych ostatnich są pracownicy Apple, Google i Spotify). Ponad 100 tysięcy instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,3 (1,68 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Khan Academy

Popularny wśród milionów użytkowników serwis oferuje początkującym programistom spersonalizowany plan nauki z dostępem do materiałów edukacyjnych bez konieczności rejestracji i zakładania konta. Wideo i wbudowane narzędzia do kodowania są wykorzystywane do nauki szeregu dyscyplin, od CSS po tworzenie gier wideo. System charakteryzuje się wysokim stopniem personalizacji, dostosowując się do aktualnego poziomu ucznia, zapewniając natychmiastową informację zwrotną i rekomendując odpowiednie treści. Testy i interaktywne quizy wielokrotnego wyboru służą do samokontroli i śledzenia postępów. Znajduje się w Top-100 bezpłatnych aplikacji w App Store w kategorii Edukacja. Ponad 10 milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (164 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Udemy - kursy internetowe

Popularny portal edukacyjny zawiera wiele kursów wideo stworzonych przez światowej klasy ekspertów i poświęconych programowaniu w językach Python, Java, JS, PHP, C, C++, C#, Kotlin, Go, TypeScript, Swift i innych, a także uczeniu maszynowemu i sztucznej inteligencji. Treści wideo są połączone z praktyczną nauką, z możliwością zadawania instruktorom pytań wyjaśniających i uzyskiwania pomocy. Użytkownicy sami wybierają harmonogram i tempo nauki, dodając zakładki i korzystając z konfigurowalnych powiadomień push. Treści edukacyjne można pobierać i uczyć się w trybie offline. Serwis umożliwia przygotowanie się do egzaminów certyfikacyjnych IT. Znajduje się tu sporo darmowych kursów, ale większość pozycji na Udemy jest dostępna za opłatą. Uczestnicy płatnych kursów otrzymują certyfikaty. W gronie 100 najlepszych darmowych aplikacji edukacyjnych w Apple Store. Ponad dziesięć milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,4 (437 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


WildLearner

Pobierając WildLearner na swój smartfon lub tablet, użytkownicy otrzymują dostęp nie tylko do dziesiątek kursów, lecz także do społeczności programistów, którzy są zawsze gotowi pomóc w debugowaniu kodu lub omówieniu błędów podczas kompilacji. Oprócz najpopularniejszych języków programowania, aplikacja umożliwia zapoznanie się z bibliotekami React, NumPy i Redux, daje możliwość rozwiązywania realnych problemów i zastosowania wiedzy w praktyce poprzez zaliczenie ponad 2000 interaktywnych quizów. WildLearner automatycznie buduje profil zawodowy uczestnika na podstawie poznanych przez niego tematów i pomaga mu znaleźć pracę z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Ponad 100 tysięcy ściągnięć. Ocena w Google Play - 4,5 (8,92 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


DataCamp: Data Science and AI

Ponad 12 milionów użytkowników z całego świata, którzy chcą poznać podstawy nauki o danych i sztucznej inteligencji oraz nauczyć się z nimi pracować, wybrało DataCamp. Jego zalety obejmują krótkie (2-5 min) i łatwe do zrozumienia lekcje, interaktywne ćwiczenia, zapoznawanie się z funkcjami ChatGPT oraz zdobywanie umiejętności programowania w Pythonie, SQL i R. Część teoretyczna zawiera informacje na temat uczenia maszynowego, przetwarzania w chmurach, wizualizacji i inżynierii danych. Natychmiastowa informacja zwrotna i wsparcie AI pozwala uczyć się na własnych błędach. Wszystkie materiały są przechowywane w osobistej bibliotece. Pełne treści edukacyjne są dostępne po wykupieniu płatnej subskrypcji. Ponad milion instalacji. Średnia ocena użytkowników w Google Play - 4,8 (31,6 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


187