10 najlepszych darmowych aplikacji do identyfikacji numerów

Wielu z nas spotkało się już z sytuacjami, w których zostaliśmy oszukani przez połączenia z nieznanych numerów lub zalani wiadomościami reklamowymi. Aby uchronić nas przed niechcianymi kontaktami, pojawiły się specjalne aplikacje identyfikujące numery. Takie programy dają możliwość ustalenia, kto dokładnie do nas dzwoni: zwykły abonent, znajomy, przedstawiciel oficjalnej organizacji czy potencjalny oszust. Mogą one dostarczać informacji o numerze telefonu, jego rankingu lub powiązanych skargach. 

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do rozpoznawania numerów na telefony komórkowe, smartfony i tablety na systemach Android i iOS.


Truecaller: Czyj to numer

Wielofunkcyjna aplikacja zawiera identyfikator numerów przychodzących, blokadę spamu i smsów oraz rejestrator rozmów. Truecaller ma własną bazę numerów generowanych przez użytkowników na całym świecie. Gdy ktoś dzwoni, na ekranie wyświetlana jest nazwa organizacji, region i ocena. Jeśli są to oszuści, system rozpozna i zablokuje połączenie. Aby rozpocząć, konieczne jest udzielenie dostępu do książki telefonicznej. Informacje o połączeniach są przechowywane w historii. W TOP-100 darmowych aplikacji w Apple Store w kategorii Narzędzia. Ponad miliard pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (20,5 mln opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Orange Telefon

Skuteczny identyfikator numerów z funkcją blokowania niechcianych połączeń. Filtr antyspamowy powiadomi o niebezpiecznym lub telemarketingowym połączeniu, zanim użytkownik je odbierze. Można również wybrać automatyczne blokowanie ukrytych i niechcianych połączeń. Aplikacja wykrywa nieznane numery firm i ich nazwy, jeśli numer znajduje się w publicznych bazach danych abonentów. Program ostrzega także o połączeniach o podwyższonych kosztach na numery specjalne. Działa na telefonach z 2 kartami SIM. Oprogramowanie można pobrać i używać bezpłatnie, ale niektóre funkcje są dostępne tylko dla klientów Orange. Ponad milion pobrań. Ocena w Google Play - 4,6 (46,4 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Callapp

Program pozwala poznać szczegółowe informacje o połączeniach przychodzących i dowiedzieć się, kto dzwonił. Co jest przydatne, nie ma potrzeby odbierania telefonu, a wątpliwe numery są automatycznie blokowane. Dostępne są funkcje nagrywania rozmów i autorespondera. W bazie danych Callapp znajduje się ponad 3,5 miliarda numerów. Po zainstalowaniu aplikacji konieczne jest udzielenie dostępu do książki telefonicznej. Można utworzyć własną czarną listę kontaktów. Dostępna jest wersja interfejsu w języku polskim. Ponad 100 milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,1 (1,39 mln głosów).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Whoscall

Automatyczny identyfikator numerów przychodzących pomoże sprawdzić, kto dzwoni i w jakim celu. Baza danych jest więcej niż obszerna: obejmuje 1,6 miliarda abonentów na całym świecie. Połączenia są oznaczone kolorem: zweryfikowane ─ zielonym, podejrzane ─ czerwonym. Niechciane połączenia przychodzące z wieloma skargami są domyślnie blokowane: użytkownik nawet nie usłyszy dzwonka. Szczegóły połączenia zostaną jednak zapisane w skrzynce odbiorczej. W każdej chwili można wrócić do listy, by sprawdzić, kto niepokoił odbiorcę. Whoscall ostrzega o podejrzanych wiadomościach sms. Dostępna jest wersja premium z dodatkowymi funkcjami. Ponad 50 milionów pobrań. Ocena w Google Play - 3,3 (766 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Filtr Połączeń

Bezpłatna aplikacja z identyfikatorem numerów pozwoli sprawdzić, kto dzwoni i w jakim celu. Połączenia są rozpoznawane automatycznie: region, firma, działalność, adres. Podejrzane i niechciane są natychmiast blokowane, w tym spam, telemarketing, połączenia od oszustów lub robotów. Baza numerów jest aktualizowana kilka razy dziennie. Program nie wymaga dostępu do kontaktów z książki telefonicznej, dane użytkownika również nie są nigdzie wykorzystywane. Baza spamu może być uzupełniana samodzielnie. Filtr Połączeń ma prosty i przejrzysty interfejs w języku polskim. Ponad milion instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (99,5 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Sync.ME

Aplikacja do rozpoznawania numerów, która synchronizuje się z sieciami społecznościowymi i messengerami. Podczas połączeń wyświetlane są informacje o abonencie: kim jest ─ osobą fizyczną lub organizacją, w jakim regionie się znajduje i jak wygląda. Zdjęcie profilowe lub logo firmy jest pobierane ze źródeł publicznych. Wyszukiwanie odbywa się w bazie danych zawierającej 10 milionów kontaktów. Użytkownik może tworzyć własne czarne listy, aby ręcznie blokować połączenia i wiadomości SMS. Istnieje możliwość nagrywania rozmów. Ponad 5 milionów ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 3,9 (236 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


NumBuster

Identyfikator nieznanych numerów telefonów, bloker połączeń przychodzących, reklam i podejrzanych wiadomości. Aplikacja pomaga znaleźć informacje o abonencie przed odebraniem telefonu: jaka jest nazwa organizacji, z jakiego kraju i regionu pochodzi, kto jest operatorem komórkowym, ile razy zablokowano połączenie, jaki jest ranking zaufania i co myślą użytkownicy. Platforma posiada bazę 1,9 miliona kontaktów. Dane są ręcznie aktualizowane każdego dnia. W NumBuster można tworzyć własne czarne listy, identyfikować kontakty w komunikatorach, nagrywać rozmowy. Ponad 10 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,3 (181 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Showcaller

Wykrywa numer dzwoniącego i region. Odfiltrowuje regularne połączenia od podejrzanych, oszukańczych i reklamowych, blokuje wątpliwe kontakty. Identyfikacja odbywa się na podstawie własnej bazy numerów: jest ona stale uzupełniana dzięki pomocy użytkowników platformy. Użytkownik również może wnieść swój wkład, jeśli natknie się na intruzów. Wystarczy dodać komentarz: na przykład "oszuści", "spam", "reklamy". W ten sposób ułatwisz życie innym. Gdy zadzwonisz, na ekranie pojawi się "podejrzenie oszustwa", twoja opinia i niska ocena. Ponad 10 milionów instalacji. Ocena w Google Play - 4,0 (173 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Hiya: ID i blokowanie połączeń

Dzięki Hiya właściciel telefonu otrzymuje informacje o tym, kto do niego dzwoni w czasie rzeczywistym: program podaje nazwę abonenta i powód połączenia. Jeśli oszust lub spamer próbuje się dodzwonić, program wysyła odpowiednie informacje. Możliwe jest sprawdzenie dowolnego numeru i dowiedzenie się, czy jest on godny zaufania. Inne opcje obejmują automatyczne blokowanie, ochronę antywirusową, anti-spoofing (fałszowanie danych dzwoniącego), zarządzanie kontaktami i ochronę poczty głosowej przed spamem. Pełna funkcjonalność aplikacji dostępna jest jedynie w wersji płatnej. Ponad 10 milionów ściągnięć. Ocena w Google Play - 4,3 (258 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Eyecon

Dzięki aplikacji można sprawdzić, kto dzwoni do użytkownika, nawet jeśli abonent nie jest zapisany w książce telefonicznej. Podczas dzwonienia połączenia przychodzące poddawane są identyfikacji sieciowej: system wyszukuje informacje o abonencie lub organizacji, a następnie sprawdza, czy nie jest to spam. Następnie na ekranie pojawi się nazwa firmy, adres, strona internetowa i pozycja w rankingu, a w przypadku podejrzenia spamu zostanie wyświetlone odpowiednie oznaczenie. Ponad 50 milionów instalacji. Ocena w Google Play - 4,5 (811 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


227