Poranna gimnastyka dla początkujących

Gimnastyka poranna to świetny początek dnia i dość bezpieczna metoda ćwiczeń. Regularne treningi o poranku zwiększają ruchomość stawów, poprawiają wytrzymałość organizmu oraz dodają energii i dobrego nastroju na cały dzień. Można ćwiczyć w domu lub na świeżym powietrzu w komfortowym miejscu.

Artykuł zawiera darmowe wideo z efektywnymi ćwiczeniami i treningami gimnastyki porannej, wraz z komentarzem i poradami profesjonalnych instruktorów.


Proste ćwiczenia w łóżku

Dla tych, którzy chcą dłużej zostać rano w łóżku, istnieje możliwość treningu i rozgrzewki w pozycji leżącej. Natężenie w tym przypadku niewielkie, więc nie ma szkody dla wciąż wolno bijącego serca. Uwaga skupiona głównie na nogach. Należy obracać i zginać kończyny w stawach, tak aby odczuwać przyjemne odczucia.


Fit poranek

Bez aktywnego trybu życia trudno być produktywnym w ciągu dnia, ale jeżeli w ogóle nie jesteśmy w stanie regularnie ćwiczyć, warto przynajmniej na początku dnia poświęcić 10-20 minut na rozgrzanie mięśni.


5 minut porannej gimnastyki

Doskonały sposób na poranną aktywność fizyczną dla osób w każdym wieku. Całkowicie bezpieczny rodzaj zajęć. Przy tym należy pamiętać, że trzeba podciągać się ostrożnie, robić skręty na boki oraz wykonywać ćwiczenia na kolanach. Nic skomplikowanego, ale skuteczne i przyjemne. Poprawa postawy ciała gwarantowana.


10-minutowy trening

Tego typu ćwiczenia najlepiej wykonywać co najmniej godzinę po przebudzeniu. Najważniejsze to treningi koncentrują się na nogach. Ze względu na średnie tempo i wysiłek, dobry nastrój i wysoki ton gwarantowane. Początkującym warto unikać wykonania od rano ze względu dużego obciążenia serca.


Poranne rozciąganie

Włącza każdą część ciała. Wykonywane od łatwych do trudniejszych. Nie wymaga praktycznie żadnej siły fizycznej, dzięki czemu ma działanie relaksujące. Można to zrobić prawie natychmiast po śnie.


Poranna gimnastyka

13-minutowy poranny trening. Ćwiczenia są jak najprostsze, lecz o dobrej jakości. Wszystko powinno przebiegać w spokojnej atmosferze. Uwaga zwrócona na całe ciało. Przeznaczone do codziennych powtórzeń.


15-minutowy poranny trening

Wykonywanie ciężkich treningów z rana ledwie ma sens, a tym bardziej, jeśli ktoś jest zupełnie nieprzygotowany. Istnieją jednak ruchy, które bywają trudne do wykonania. Na przykład trzymanie na jednej nodze. Długie rozgrzewki lepsze niż krótkie, ale wymagają więcej cierpliwości.


Dynamiczna rozgrzewka

Można wybrać tempo i czas trwania zajęć. Główne ruchy to kroki w miejscu i na boki, zaangażowane również ramiona. Należy łączyć ich wyprostowanie i zgięcie z okazjonalnymi skrętami tułowia, aby aktywować mięśnie pleców.


Poranna joga w łóżku

W łóżku można wykonywać sporo różnych ćwiczeń. Zarówno wymagających, jak i niezwykle prostych. Ten sposób pokochają ci, którzy chcą rozpocząć swoją podróż do zdrowego stylu życia zaraz po spaniu.


Szybki trening

Proste ćwiczenia fitness, które zwiększą mobilność organizmu w ciągu 24 godzin.


Rozciąganie w pozycji siedzącej

Wykonywane ze skrzyżowanymi nogami w pozycji siedzącej. W pozostałym to wyginanie na boki, jak i rozciąganie do przodu. Ważne aby pozostać w tej samej pozycji. Zaangażowana tylko górna część ciała, a nogi pozostają przez większość czasu unieruchomione, ale i one zyskują korzystne wpływy ze względu na położenie.


Poranna joga

Styl ten obejmuje całą grupę ruchów o niskiej intensywności i można zastosować taką metodę. Statyka ma również korzyści dla organizmu.


10-minutowe ćwiczenia

Aby zrobić coś z jogi trzeba umieć utrzymać równowagę. Większość ruchów oparta na podparciu się na dwóch różnych kończynach.


Poranne ćwiczenia

To głównie w tych miejscach może pojawić się ból, dlatego warto poświęcić sporo uwagi na ich poranne rozwijanie. Następuje to poprzez tworzenie stopniowego napięcia. Czyli przyjąć pozycję wyjściową i zgiąć każdą część ciała tak mocno jak to możliwe, ale bez krytycznego obciążenia. Każdego dnia warto zwiększać poziom trudności do normalnych granic.


Nacisk na nogi i brzuch

Średnia trudność i niska intensywność. Ćwiczenia, które nie mają szansy zaszkodzić zdrowiu. Dopuszczalne rozpoczynanie praktycznie od rana. Efekt będzie skoncentrowany na nogach i brzuchu, a także poprawi samopoczucie.


Maksymalne rozciąganie

Skuteczne, jeśli osoba często przebywa w pracy w pozycji siedzącej i potrzebuje trochę aktywności. Rano można dokładnie rozciągnąć każdą grupę mięśniową i tym samym zlikwidować nieprzyjemne odczucia bólowe spowodowane działalnością zawodową.


Na stojąco

To ćwiczenie podobne do pełnego treningu z punktu widzenia starszej osoby, ale mimo to, jeżeli mamy pewność siebie, może znacząco poprawić naszą formę. Wykonywane w pozycji stojącej z dużą intensywnością, lecz lepiej robić tego treningu co najmniej godzinę po zakończeniu snu.


Poranny rozruch

Wykonujemy to najczęściej w pozycji stojącej, ale jest też punkt, w którym należy powoli podnosić i opuszczać nogi leżąc. Niezwykle skuteczne w rozwijaniu mięśni brzucha i prostowaniu postawy, lecz czasami trudno to powtórzyć.


Rozpocznij dzień aktywnie

Prosty sposób na rozwijanie wytrzymałości i siły bez wysiłku. Zwiększa koordynację i równowagę, będąc jednocześnie bezpiecznym. Dopuszczalne codziennie rano wykonywać te ruchy jako rozgrzewkę. Wystarczy pięć minut. Efekt będzie dobry.


18 minut na energiczny dzień

Fajnie ćwiczyć samemu, ale równie fajnie robić to ze swoją rodziną lub tylko z dzieckiem. Na początek potrzebujemy dobrze wentylowanego pomieszczenia. Zaczynamy od stóp i pracujemy w górę do talii i ramion. Jeśli nie planujemy stosować nóg, przechodzimy do kolejnej części ciała.


10 minut w domu

To wystarczająco dużo czasu, by nabrać kondycji i energii. Jednak nie każdy potrafi robić pompki. W każdym razie nie należy wykonywać więcej niż 10. Może to być niebezpieczne przy regularnych powtórzeniach, a mówimy tutaj przede wszystkim tylko o rozgrzewce.


Zobacz także: 15 fajnych porannych treningów na każdy dzień


917
20 wideo