Darmowe kursy japońskiego online

Nowoczesne technologie dają ogromne możliwości poprawy i rozwoju w wielu dziedzinach życia. Edukacja nie jest wyjątkiem. Obecnie istnieje wiele kursów online, które pozwalają na naukę języka japońskiego w dowolnym czasie i formacie. Odwiedzaj serwisy internetowe, ucz się nowych słów, czytaj, słuchaj poprawnej wymowy i oczywiście rozmawiaj.

Wybraliśmy najlepsze strony internetowe z przydatnymi materiałami dla początkujących do darmowej nauki japońskiego w domu.


Book2

Goethe-verlag.com — darmowy kurs japońskiego Book2. Kurs audio dla początkujących obejmuje 100 lekcji, z których każda została uzupełniona o pliki mp3. Treści audio nagrane są przez native speakerów, co pozwala zminimalizować błędy wymowy. Lekcje skierowane są do osób, które uczą się języka japońskiego od zera lub znają tylko jego podstawy. Fabuła każdej lekcji oparta jest na okolicznościach lub dialogach spotykanych w życiu codziennym. Ponad połowa lekcji skupia się na codziennych sytuacjach, takich jak wizyty u specjalistów, wyjścia do kawiarni, banków czy na basen. 50 lekcji audio skupia się na częściach mowy i poprawnej budowie zdań. Kurs jest dostępny zarówno online, jak i offline poprzez pobranie aplikacji na iPhone lub Android.


Lingohut

Lingohut.com — darmowe lekcje do samodzielnej nauki języka japońskiego. Autorzy skierowali swój projekt do użytkowników, dla których zajęcia w klasie lub czytanie tradycyjnych podręczników jest nudne. Na stronie znajduje się 125 lekcji z fiszkami dotyczącymi popularnych sytuacji życiowych. Dostępne są ćwiczenia pozwalające na powtórkę materiału. Lista darmowych lekcji jest regularnie aktualizowana. Kurs zawiera łącznie ponad 1400 słów.


Mondly

Mondly.com — narzędzie do nauki języków obcych oparte na grze. Na stronie głównej strony internetowej, w specjalnych okienkach, należy wybrać dwa języki - swój rodzimy i język, którego chcemy się uczyć - oraz podać swój adres e-mail, na który zostanie wysłany specjalny kod. Ten ostatni jest potrzebny do rozpoczęcia nauki w serwisie. Grając z oferowanym programem można szybko opanować język japoński na poziomie podstawowym. Z Mondly łatwo jest nauczyć się mówić bez akcentu, zapamiętać zwroty potrzebne w prawdziwych sytuacjach życiowych i ćwiczyć mówienie. System dostosowuje się do tempa każdego użytkownika. Trudność zadań można ustalić indywidualnie. Zawiera bazę 5000 słów i wyrażeń do rozbudowy słownictwa. Przedstawione dialogi są nagrane przez native speakerów. Ponad 100 milionów użytkowników.


Forvo

Forvo.com — interaktywne rozmówki ze słówkami z różnych grup tematycznych. Zapewnia tłumaczenie tekstowe słowa lub zwrotu z języka polskiego na japoński oraz głosowe przedstawienie wyniku. Treści audio nagrane są przez native speakerów, co gwarantuje poprawną wymowę tłumaczonych informacji. W części początkowej znajdują się grupy słówek z kategorii Kolor i liczby, Pozdrowienia i przeprosiny, Ciało człowieka, Pojazdy itp. Znajduje się tu wybór zwrotów przydatnych podczas podróży po Japonii: przy okazji poznawania ludzi, przemieszczania się w nieznanym otoczeniu, wizyty u lekarza, wyjścia do banku i na zakupy. Całkowicie darmowy kurs, odpowiedni dla początkujących.


Lekcje dla początkujących

Lekcje japońskiego — wybór darmowych wideo z różnych działów językowych. Na playliście kursu znajduje się ponad 20 lekcji japońskiego, z których można dowiedzieć się m.in. o alfabecie, zaimkach, czasownikach, zdaniach przymiotnikowych i pytających. W języku japońskim istnieją trzy systemy pisma: dwa alfabety sylabiczne (Hiragana i Katakana) oraz hieroglify. Aby płynnie komunikować się, pisać i czytać, musisz znać co najmniej dwa tysiące znaków do pisania słów i rdzeni japońskich słów, co samo w sobie nie jest łatwe. Jeśli jednak jesteś zmotywowany, masz czas i odpowiedni stopień uporu, nic nie jest niemożliwe.


Busuu

Busuu.com — nauka języka japońskiego z indywidualnym planem edukacyjnym. Kurs Busuu zawiera około 80 kompleksowych lekcji służących zapamiętywaniu japońskich słówek, ćwiczeniu umiejętności komunikacyjnych i poznawaniu zasad gramatycznych. Formaty są różne: użytkownicy uczą się piosenek, słuchają dialogów, tłumaczą teksty i robią testy. Dużą zaletą jest możliwość komunikowania się z native speakerami. Można z nimi nie tylko porozmawiać na dowolny temat, lecz także przesłać pracę domową do sprawdzenia. Partnerzy językowi wskażą błędy i wyjaśnią, jak wykonać je poprawnie. Na zakończenie kursu wydawany jest certyfikat. Ponad 120 milionów użytkowników.


Digital Dialects

Digitaldialects.com — portal z interaktywnymi grami, który oferuje również naukę w nienudzący sposób. Głównymi odbiorcami projektu, według twórców strony, są uczniowie i studenci. Zadania do wykonania na Digital Dialects są zróżnicowane tematycznie. Przykładowe ćwiczenia to liczenie od zera do setki, kolory i odcienie, produkty, zwierzęta i dni tygodnia. Są quizy ortograficzne, proste krzyżówki, potoczne zwroty i testy doskonalące słuchanie i wymowę. Znajdują się tu również darmowe fiszki do nauki japońskiego (flashcards). Odpowiedni dla dzieci i dorosłych.


Nauka japońskiego

Japoński od podstaw — cztery darmowe lekcje japońskiego dla początkujących. Lekcje charakteryzują się przejrzystością, prostotą i zwięzłością. Kurs wideo obejmuje podstawowe słowa i zwroty, wyrażenia potoczne oraz główne zasady wymowy. Warto zapoznać się z japońską kulturą, obejrzeć lokalne seriale i filmy oraz porozmawiać z native speakerami.


Memrise

Memrise.com — zawiera kilkanaście interaktywnych kursów do nauki japońskiego. Lekcje podzielone są na podstawowe tematy (pierwsze słowa, poznawanie się, w domu, na lotnisku, w sklepie, w pracy itp.) Zawierają one słówka i zwroty nagrane przez native speakerów oraz ciekawe filmiki ułatwiające zapamiętanie całych zwrotów. Odpowiednie dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Można uczyć się online w przeglądarce lub pobrać darmową aplikację na gadżety z systemem Android i iOS.


Duolingo

Duolingo.com — zabawowy format nauki języków obcych to idea towarzysząca platformie rozrywkowo-edukacyjnej Duolingo. Wybierając kurs "Japanese", musisz zdecydować, w jaki typ gry chcesz zagrać. Jeśli wybierzesz "Choose a word", możesz ćwiczyć wybieranie odpowiedniego wyrażenia spośród słów, które są wyświetlane losowo na ekranie. W tym przypadku, dozwolone kierować się własną wiedzą lub korzystać z podpowiedzi. W zakładce "Listen and Memorize" można znaleźć słowa zapowiedziane przez native speakerów i zilustrowane odpowiednimi obrazkami. Klikając na sekcję "Lessons", uczeń uzyskuje dostęp do mini-treningów z nowymi wyrazami z głoskami. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie w darmowej aplikacji. Interfejs serwisu jest w języku angielskim. Kurs nadaje się dla dzieci i dorosłych.


Nauka słów i zwrotów

Nauka japońskiego słownictwa — w bezpłatnych nagraniach wideo, które zaleca się odtwarzać wieczorem przed pójściem spać, zwroty i słowa wypowiadane przez niewidocznych mówców w języku polskim i japońskim. Regularne słuchanie pozwala zachować materiał w pamięci na długi czas. Wyraźna wymowa pozwala usłyszeć każdy dźwięk, a wersja tekstowa na ekranie pokazuje znaczenie i pisownię. Nagranie można odtwarzać i ćwiczyć w dowolnym momencie, sprzątając, idąc do pracy lub na spacer do parku.


Przydatne strony

Nhk.or.jp — wysokiej jakości źródło umożliwiające słuchanie japońskich wypowiedzi w wiadomościach. Podczas słuchania lektora możesz śledzić jego wypowiedź, czytając wydrukowany tekst poniżej, możesz także powtarzać za lektorem lub próbować samodzielnie odgadnąć słowa. Strona jest w języku japońskim.

Jlpt.jp — bardzo przydatne źródło informacji dla osób uczących się japońskiego i przygotowujących się do testu biegłości językowej dla obcokrajowców. Dostępna jest zarówno japońska, jak i angielska wersja strony.  Dla zaawansowanych użytkowników.

Jlpt.u-biq.org — strona umożliwiająca sprawdzenie się na wszystkich poziomach egzaminu dla obcokrajowców. Strona dla tych, którzy znają już podstawy języka japońskiego na poziomie zaawansowanym.


Hieroglify (kanji) przybyły do Kraju Wschodzącego Słońca z Chin, a wiele z nich zachowało swoje pierwotne znaczenie - Chińczycy i Japończycy są w stanie zrozumieć się nawzajem w korespondencji, choć z trudem. Jednak prostota, logika i wymowa chińskiego nie pasowały do morfologicznych i składniowych ram japońskiego (oryginalne brzmienie: nihongo/nihongo), co doprowadziło do stworzenia dwóch rodzajów alfabetu sylabicznego, hiragany i katakany. Proces jego opanowania jest trudny nawet dla native'ów, więc obcokrajowiec będzie musiał uzbroić się w cierpliwość - tylko poważne podejście przyniesie rezultaty.


Zobacz także: Darmowe aplikacje do nauki japońskiego


1 153